رگوله FINMA‌ یا Financial Market Services Authority | نهاد نظارتی سوئیس

رگوله FINMA‌ یا Financial Market Services Authority | نهاد نظارتی سوئیس - رگوله finma

FINMA تنظیم کننده مستقل بازارهای مالی سوئیس است که به عنوان رگلاتور سطح ۱ در جهان معرفی می‌شود. وظیفه این سازمان نظارت بر بانک‌ها، شرکت‌های بیمه، موسسات مالی، طرح‌های سرمایه‌گذاری جمعی مدیران دارایی و شرکت‌های مدیریت صندوق است.
یکی دیگر از نقش‌های این سازمان، تنظیم واسطه‌های بیمه است. وظیفه FINMA حمایت از طلبکاران، سرمایه‌گذاران و بیمه‌گذاران است. مسئولیت این سازمان اطمینان یافتن از عملکرد بهتر بازارهای مالی سوئیس است.

نام اختصاریFINMA
نام کاملFinancial Market Services Authority
کشورسوئیس
سطحیک
وب سایتwww.finma.ch

بیشتر بخوانید: رگوله چیست؟

نقش FINMA

FINMA فعالیت خودش را در اول ژانویه ۲۰۰۹ آغاز کرد و در این حین پارلمان سوئیس نسبت به موسسه قبلی خودش به FINMA استقلال بیشتری داد. FINMA به خاطر داشتن استقلال نهادی، عملکردی و مالی توانست به صنعت مالی سوئیس نظارت بیشتری داشته باشد.

استقلال نهادی

FINMA برای مطمئن شدن از استقلال نهادی خود به عنوان یک موسسه حقوقی عمومی و مستقل تاسیس شد. وظیفه اداره FINMA بر عهده هیئت مدیره و وظیفه اجرایی آن بر عهده هیئت اجرایی است. استقلال ساختار مدیریتی آن الزامات سختگیرانه‌ای ارائه می دهد. زیربنای FINMA بررسی‌ها و تعادل‌ها است.

استقلال عملکردی

عملکرد FINMA مستقل از مقامات سیاسی سوئیس است. در مورد نحوه اجرای وظایف نظارتی دولت و پارلمان سوئیس نمی‌تواند دستورالعمل‌های صادر کند. FINMA با وجود اینکه عملکرد مستقلی دارد، اما بخش مهمی از ساختارهای سیاسی سوئیس و مکانیسم‌های کنترلی و متعادل کننده را تشکیل می‌دهد. این وظیفه FINMA تحت نظارت پارلمان سوئیس قرار دارد و باید کمیسیون‌های پارلمانی که به کار آنها نظارت دارند، در این مورد پاسخگو باشند.

استقلال مالی

هزینه‌های FINMA از طریق عوارضی تامین می‌شود که برای کار نظارتی خود دریافت می‌کنند. آن دسته از موسساتی که FINMA آنها را تحت رگوله خود قرار داده، باید به صورت سالانه به آن مالیات بپردازند. از این طریق FINMA می‌تواند هزینه‌های خودش را پوشش دهد. هزینه‌های که FINMA دریافت می‌کند، مربوط به نظارت و سایر خدمات آن است. حسابرسی‌های FINMA توسط اداره حسابرسی فدرال سوئیسی انجام می‌شود.

ماموریت و وظایف FINMA

FINMA وظیفه دارد از مشتریان بازار مالی، اعتبار دهندگان و سرمایه‌گذاران محافظت کند. FINMA مسئول آن است که از عملکرد بخش هایی که تحت نظارت او قرار دارند، مطمئن شود. وظایف نظارتی این سازمان شامل: دادن مجوز نظارت در صورت لزوم و اجرای قوانین نظارتی است.
FINMA قادر است فعالیت‌های مجاز را رگوله کند. این سازمان در اجرای فعالیت‌های نظارتی خودش روش سیستماتیک مبنی بر ریسک را اتخاذ می‌کند و مراقب است که تداوم و پاسخگویی گسترش پیدا کند. نقش و وظایف FINMA باعث شده که عملکرد بهتر، یکپارچه، رقابت پذیر و پایداری را در مرکز مالی سوئیس ایجاد کند.

رگوله FINMA‌ یا Financial Market Services Authority | نهاد نظارتی سوئیس - رگوله finma
رگوله FINMA‌ یا Financial Market Services Authority | نهاد نظارتی سوئیس 1

استراتژی و سازمان

هیئت مدیره FINMA بر اساس وظایف و اهداف تعریف شده مطابق قانون، می‌تواند اهداف استراتژیکی ترسیم کند. این اهداف هر چهار سال یک بار برای تصویب به شورای فدرال ارائه می‌شود.
FINMA برای آنکه بتواند به اهداف استراتژیک خودش برسد، یک ساختار سازمانی مناسبی پیدا کرده است. بین مدیریت استراتژیک از طریق هیئت مدیره و مدیریت عملیاتی از طریق هیئت اجرایی فرق زیادی وجود دارد.
هیئت مدیره مسیر استراتژیک را تعریف می‌کند و در مورد معاملاتی که اهمیت اساسی دارند، تصمیم می‌گیرد و بر هیئت اجرایی نظارت می‌کند. به طور کلی ۸ بخش وجود دارد که تخمین می‌زند که آیا FINMA توانسته وظایف خودش را درست انجام دهد و یا از منابع مالی خودش توانسته استفاده مسئولانه و موثری کند؟

استقرار شخص ثالث

بخشی از کارهای FINMA برای رسیدن به اهداف نظارتی خود به حساب موسسات حسابرسی محول می‌شود. همچنین FINMA نمایندگانی را در محل مستقر می‌کند تا بهتر بتوانند حسابرسی کنند.

نتیجه گیری

رگوله FINMA به عنوان یک رگوله سطح یک جهانی توانسته سازمان‌ها و ادارات زیادی را تحت نظارت خودش قرار دهد. این رگوله متعلق به کشور سوئیس است و برای ایرانیان خدمات ارائه نمی‌دهد. این سازمان وظایف و نقشه هایی دارد که توانسته بر روند بازار مالی سوئیس نظارت دقیق‌تری داشته باشد.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.