آموزش ناحیه فلیپ Flip در مولتی تایم فریم – تمرین مشخص کردن ناحیه فلیپ در تایم فریم های مختلف

ناحیه فلیپ Flip در مولتی تایم فریم

در این قسمت ناحیه فلیپ Flip در مولتی تایم فریم بررسی خواهد شد و طبق معمول می خواهیم با استفاده از این تکنیک نواحی عرضه و تقاضا را زود تر تشخیص داده و تاییدیه های لازم را از تایم فریم های پایین تر دریافت کنیم.

در درس قبلی به آموزش ناحیه فلیپ پرداختیم. توصیه می کنیم قبل از مطالعه این درس حتما درس های قبلی ما از جمله آموزش نواحی عرضه و تقاضا و نیز آموزش ناحیه فلیپ را مطالعه کنید تا درک مطالب برایتان راحت تر باشد.

این مقاله درس 41 از دوره اسمارت ایتسکا (پرایس اکشن پیشرفته) می باشد. این دوره صفر تا صد به صورت کاملا رایگان در اختیار دانشجویان قرار گرفته و می توانید از طریق لینک زیر به سایر درس های دوره دسترسی داشته باشید.

ناحیه فلیپ Flip در مولتی تایم فریم

ناحیه فلیپ اغلب در دل همان نواحی عرضه و تقاضا که در درس های قبلی نحوه رسم آنها را یاد گرفتیم واقع شده است. ولی با مشخص کردن نواحی فلیپ می توانیم نواحی عرضه و تقاضا را محدود تر کرده و در موقعیت های بهتری وارد بازار شوید. پس در ادامه به مشخص کردن ناحیه فلیپ در تایم فریم های مختلف و از بزرگترین تایم فریم تا کوچک ترین آن می پردازیم.

ناحیه فلیپ در تایم فریم هفتگی 1W

نمودار زیر را که در درس های قبلی تکمیل کرده ایم بیاورید. اگر به چارت دقت کنید ، با اینکه در پرایس اکشن اخیر HH (Higher High) های متوالی در حال شکل گیری است ، این روند در حالت کلی در روند نزولی قرار دارد. زیرا یک ناحیه عرضه بسیار قوی در بالا (کادر بنفش رنگ) می بینید.

پس احتمالا این واکنش صعودی در پرایس اکشن اخیر موقتی بوده و بازار بعد از مدتی به روند نزولی خود ادامه دهد. ولی ما فعلا می بینیم که HH های متوالی در حال شکل گیری بوده و روند بازار فعلا صعودی است.

برای آموزش از قسمت A از شکل زیر آغاز می کنیم. در قسمت A ابتدا ناحیه تقاضا در کادر قرمز رنگ ایجاد شده. سپس قیمت بالا رفته و دوباره پولبک زده و یک CHOCH و ناحیه فلیپ ایجاد شده است. ناحیه عرضه فلیپ با کادر بنفش رنگ تیره تر نشان داده ایم.

در قسمت A عرضه بر تقاضا پیروز شده و بازار روند نزولی داشته و تا قسمت B پیش رفته است. در قسمت B بازار پولبک زده و اگر دقت کنید دوباره ناحیه تقاضای فلیپ در این قسمت ایجاد شده است و آن را نیز با کادر بنفش رنگ تیره تر مشخص کرده ایم.

ناحیه فلیپ در تایم فریم هفتگی 1W
ناحیه فلیپ در تایم فریم هفتگی 1W

ناحیه فلیپ در تایم فریم روزانه 1D

حال سراغ تایم فریم روزانه 1D می رویم. در تایم فریم روزانه روند بازار صعودی است. و در قسمت مشخص شده در شکل زیر می بینید با یک تقاضای خوب روند صعودی در تایم فریم روزانه آغاز شده است.

از طرفی با دایره نارنجی رنگ قسمتی که در آن ناحیه فلیپ دیده می شود را مشاهده می کنید.

ناحیه فلیپ در تایم فریم روزانه 1D
ناحیه فلیپ در تایم فریم روزانه 1D

در شکل زیر نیز ناحیه عرضه فلیپ در تایم فریم روزانه را با کادر سبز پر رنگ تر برایتان مشخص کرده ایم. ناحیه فلیپ در شکل زیر نشان از افزایش عرضه در قسمت مشخص شده دارد.

برای پیدا کردن ناحیه های عرضه و تقاضا همیشه تاکید کرده ایم باید منتظر بسته شدن کندل ها بمانید. اگر دقت کنید قله دوم که با استفاده از آن به تشخیص ناحیه فلیپ پرداخته ایم ، تنها به اندازه یک یا دو پیپ پایین تر از قله قبلی قرار گرفته و باعث ایجاد ناحیه فلیپ در تایم فریم روزانه شده است.

آموزش ناحیه فلیپ Flip در مولتی تایم فریم - تمرین مشخص کردن ناحیه فلیپ در تایم فریم های مختلف - ناحیه فلیپ
آموزش ناحیه فلیپ Flip در مولتی تایم فریم - تمرین مشخص کردن ناحیه فلیپ در تایم فریم های مختلف 1

ناحیه فلیپ در تایم فریم 4 ساعته 4H

به تایم فریم پایین تر یعنی 4 ساعته مراجعه می کنیم. در این تایم فریم نیز ناحیه فلیپ را با کادر نارنجی رنگ پر رنگ تر مشخص کرده ایم. که نشان از غلبه عرضه بر تقاضا دارد.

و بعد از آن نیز فلیپ تقاضا را در قسمت پایین نمودار مشخص کرده ایم. پس احتمالا بازار در تایم فریم 4 ساعته تا این ناحیه بالا خواهد آمد و تاییدیه ای برای تایم فریم روزانه برای سفارش Long در پرایس اکشن اخیر می باشد.

در ابتدای پرایس اکشن بازار در روند رنج قرار دارد. سپس وارد ناحیه A می شویم. در این قسمت ابتدا ناحیه عرضه در بازار ایجاد شده است که برای جلوگیری از شلوغی نمودار و سردرگرمی بیشتر آن را رسم نکرده ام.

در قسمت A شاهد اینساید بار و تقاضای عادی در بازار هستیم. سپس با دو کندل بعدی نحوه ایجاد شدن ناحیه فلیپ در بازار دیده می شود که تاییدیه ای برای ورود و سفارش خرید در این قسمت می باشد.

ناحیه فلیپ در تایم فریم 4 ساعته 4H
ناحیه فلیپ در تایم فریم 4 ساعته 4H

دقت کنید در تحلیل ها و اسمارت مانی هیچ تضمین و تحلیل 100 درصدی نداریم و ممکن است بازار حتی بعد از این ناحیه فلیپ نزولی شده و به روند نزولی خود ادامه دهد. ولی ما با بررسی شواهد بیشتر اقدام به گرفتن بهترین تصمیم و بیشترین احتمال موفقیت ئر معامله می کنیم.

در شکل بالا ناحیه های فلیپ را با کادر های نارنجی تیره تر برایتان مشخص کرده ایم.

ناحیه فلیپ در تایم فریم 15 دقیقه ای 15m

دوباره برای تمرین بیشتر به تایم فریم پایین تر یعنی تایم 15 دقیقه ای مراجعه می کنیم. در این تایم فریم ابتدا در ناحیه A قرار داریم. بازار کمی بالا رفته است ولی قبل از رسیدن به  CHOCH می بینیم که ناحیه فلیپ ایجاد شده است.

در درس قبلی بیان کرده بودیم که فلیپ همراه با CHOCH ارزش بیشتری دارد و به تنهایی نمی تواند تاییدیه ای مناسب برای ترید باشد. پس ریسک نکرده و ترجیحا در ناحیه A وارد پوزیشن Long نمی شویم و تا رخ دادن CHOCH منتظر می مانیم.

بازار قبل از رسیدن به چاک دوباره پایین برگشته و ناحیه تقاضای فلیپ که رسم کرده ایم را لمس کرده است و دوباره پولبک زده و بالا رفته است. دقت کنید قرار نیست همیشه در حال ترید و معامله باشیم. هدف ما پیدا کردن پول های بزرگ هوشمند در بازار و معامله در جهت این پول های عظیم و کسب سود می باشد.

هنگام معامله بار ها به تایم فریم های مختلف مراجعه کرده و زمانی که تاییدیه های مختلف را دریافت کردیم اقدام به معامله می کنیم.

بازار بالا رفته و به نقطه B رسیده است. در این قسمت دوباره تنها ناحیه فلیپ دیده می شود. و چون این ناحیه بدون رخ دادن CHOCH ایجاد شده است اعتبار کمتری دارد.

ناحیه فلیپ در تایم فریم 15 دقیقه ای 15m
ناحیه فلیپ در تایم فریم 15 دقیقه ای 15m

ناحیه فلیپ در تایم فریم 5 دقیقه ای 5m

دوباره به تایم فریم های پایین تر و این بار به تایم فریم 5 دقیقه ای مراجعه می کنیم. اگر دوره پرایس اکشن ال بروکس ما را مطالعه کرده اید حتما دیده اید که در آن آموزش برای اکثر مثال هایمان از تایم فریم 5 دقیقه ای استفاده کرده ایم.

در شکل زیر کادر قرمز رنگ همان ناحیه فلیپ رسم شده در تایم فریم 15m بود. و دوباره ناحیه فلیپ در تایم فریم 5m را رسم می کنیم.

دوباره از پرایس اکشن قدیمی تر یعنی قسمت A شروع می کنیم. بازار بعد از رسیدن به کف A پولبک زده و در حال بالا رفتن می باشد.

اگر دقت کنید قبل از ایجاد CHOCH یک ناحیه فلیپ ایجاد شده است و چون هم ناحیه فلیپ و هم CHOCH همزان با هم در نمودار دیده می شود ، این ناحیه تقاضا معتبر می باشد.

ناحیه فلیپ تقاضای رسم شده در تایم فریم 15 دقیقه ای که با کادر قرمز رنگ رسم کرده ایم در این تایم فریم نیز دیده می شود.

حال به قسمت B رسیده ایم. در این قسمت نیز می بینیم قبل از رخ دادن CHOCH فلیپ رخ داده و می توانیم ناحیه محدود تر فلیپ را که با کادر زرد رسم کنیم.

ناحیه فلیپ در تایم فریم 5 دقیقه ای 5m
ناحیه فلیپ در تایم فریم 5 دقیقه ای 5m

ناحیه فلیپ در تایم فریم 1 دقیقه ای 1m

و در انتها ناحیه فلیپ در تایم فریم 1 دقیقه ای 1m را بررسی می کنیم. افراد مبتدی و تریدر هایی که در ابتدای کار قرار دارند باید معاملات خود را از تایم فریم های بالا تر آغاز کنند و تا زمانی که در فارکس حرفه ای نشده اند نباید در تایم فریم های پایین تر معامله کنند.

ولی ما به مرور زمان که در درس ها پیش می رویم کم کم و قدم به قدم اقدام به تحلیل و بررسی تایم فریم های پایین تر نیز می کنیم.

در شکل زیر در پرایس اکشن کمی عقب تر رفته و چارت را بررسی می کنیم. در قسمت A که در حال تقاضای تایم فریم 15 دقیقه ای واقع شده است ، دوباره یک ناحیه فلیپ ایجاد شده و باعث محدود شدن ناحیه عرضه و تصمیم گیری بهتر برای نقطه ورود به بازار و اوردرShort  شده است.

ناحیه فلیپ در تایم فریم 1 دقیقه ای 1m
ناحیه فلیپ در تایم فریم 1 دقیقه ای 1m

در پرایس اکشن کمی جلوتر رفته و به جدید ترین پرایس اکشن ها می رسیم. اگر دقت کنید یک CHOCH در کف دیده می شود و می توان بر اساس همین CHOCH ناحیه نقاضا در بازار را رسم کرد.

ناحیه فلیپ در تایم فریم 1 دقیقه ای 1m
ناحیه فلیپ در تایم فریم 1 دقیقه ای 1m

اگر به نواحی رسم شده در تایم فریم های بالاتر که با رنگ های متفاوتی رسم کرده ایم و در این تایم فریم 1m دیده می شود دقت کنید ، خواهید دید قیمت به این نواحی عکس العمل نشان می دهد.

در درس های آینده نحوه تحلیل و معامله در مولتی تایم فریم را آموزش خواهم داد. فقط قبل از هر کاری ابتدا باید بر این مفاهیم و اصول اولیه مسلط شوید.

4.4/5 - (7 امتیاز)

2 دیدگاه برای “آموزش ناحیه فلیپ Flip در مولتی تایم فریم – تمرین مشخص کردن ناحیه فلیپ در تایم فریم های مختلف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه