رگوله FMA یا Financial Markets Authority | نهاد نظارتی نیوزلند

رگوله FMA یا Financial Markets Authority | نهاد نظارتی نیوزلند - رگوله fma

سازمان بازارهای مالی FMA وظیفه دارد بازارهای مالی در نیوزلند را تنظیم کند. این سازمان به عنوان یک سازمان با رتبه سطح یک در سال ۲۰۱۱ و یک نهاد مستقل از دولت تاسیس شد. سازمان FMA یک سازمان با اعتبار جهانی وظایف خاصی بر عهده دارد.

نام اختصاریFMA
نام کاملFinancial Markets Authority
کشورنیوزلند
سطحیک
وب سایتwww.fma.govt.nz
رگوله FMA یا Financial Markets Authority | نهاد نظارتی نیوزلند - رگوله fma
رگوله FMA یا Financial Markets Authority | نهاد نظارتی نیوزلند 1

بیشتر بخوانید: رگوله چیست؟

وظایف FMA

وظایف قانونی FMA ترویج، تسهیل و توسعه دادن به بازارهای مالی است تا عملکرد منصفانه، کارآمد و شفافی داشته باشند. این کار باعث شده تا بین مشاغل، سرمایه‌گذاران و مصرف کنندگان مشارکت مطمئنی صورت گرفته و در بازارهای مالی آن را ترویج کند. وظایف عمده این سازمان شامل:

 • سازمان FMA صنعت را بررسی می‌کند تا مطمئن شود که عملکرد قانونی دارد و بداند که آیا با مشتریان رفتار منصفانه‌ای دارند یا نه؟
 • اجرای قانون، بررسی تخلفات، پیگرد قانونی شرکت‌ها و افراد به دلیل تخلفات
 • ارائه اطلاعات مستقل برای کمک به مصرف کنندگان جهت گرفتن تصمیم‌های مالی و سرمایه‌گذاری خوب
 • ارائه اطلاعات و راهنمایی‌ها برای تعیین انتظارات در مورد نحوه رفتار منصفانه صنعت با مشتریان و رعایت قانون
 • دادن مجوز به شرکت‌ها و متخصصان برای ارائه محصولات و خدمات مالی

گزارش سالانه سازمان FMA نتایجی را شرح می‌دهد که برخلاف اهداف اعلام شده در آن به دست می‌آید. سپس این نتایج به چرخه بعدی سازمان برای تنظیم، بررسی، اجرا و برنامه‌ریزی وارد می‌شود. گزارش‌های سالانه راهی بهتر برای بررسی نکات مهم عملیاتی شرکت برای هر سال مالی است.

اهداف FMA

هدف استراتژیک سازمان FMA شناسایی اولویت‌های استراتژیک در آینده است. شرکت FMA اولویت‌هایی دارد تا بتواند با کمک آن بازار را ارزیابی کرده و بررسی‌هایی که لازم است را انجام ‌دهد. می‌توان ریسک‌های قابل توجه و فرصت‌ها را شناسایی کرد تا بتوان اهداف قانونی را بهتر به پیش برد.
اولویت‌های سازمان در ۵ نوع خلاصه می‌شوند که شامل:

 • حاکمیت و فرهنگ سازمانی
 • پیشگیری از سوء رفتار
 • اجرای تغییرات حوزه امتیازات
 • تصمیم گیری سرمایه‌گذاران و مشتریان
 • اعتماد و اطمینان به بازارهای سرمایه

این اهداف استراتژیک باعث می‌شود روش نظارتی FMA با بالا رفتن تمرکز بر مهمترین ریسک‌ها و فرصت‌ها بتواند بازارهای مالی منصفانه، کارآمد و شفافی را ترویج کند. این سازمان بر روی کووید ۱۹ و تاثیر آن در روند بازارهای مالی نظارت هایی داشته است. نتایج نشان می‌دهد اولویت استراتژیک FMA همچنان به عنوان یکی از بهترین راهنما برای پاسخگویی مداوم به بحران‌هاست.

دلیل وجود FMA

FMA به عنوان یک نهاد مستقل و وابسته به دولت عمل می‌کند و به عنوان تنظیم کننده اصلی بازارهای مالی در نیوزلند است. هدف قانونی FMA عملکرد بازارها به صورت شفاف، عادلانه و کارآمد است. بازارهای مالی به صورت یک اقتصاد موفقی هستند که همیشه باعث رفاه ملی می‌شوند.

FMA چه چیزی را رگوله می‌کند؟

دامنه نظارتی FMA بسیار متفاوت است. اصلاحات پیشنهاد شده در رابطه با مقررات مثل لایحه اصلاحیه که در رفتار بازارهای مالی مشاهده می‌شود، باعث شده در میزان نظارت تغییراتی ایجاد شود. این حالت به طور ویژه در نظارت بانک‌ها، شرکت‌های بیمه و دریافت کنندگان سپرده غیر بانکی مشاهده می‌شود.

رگوله FMA یا Financial Markets Authority | نهاد نظارتی نیوزلند - رگوله fma
رگوله FMA یا Financial Markets Authority | نهاد نظارتی نیوزلند 2

FMA چه کاری انجام می‌دهد؟

FMA به عنوان اصلی‌ترین نهاد تنظیم مقررات رفتار در بازارهای مالی نیوزلند، معمولاً بر روی حفاظت از سرمایه‌گذاران، مشتریان و سلامت بازار تمرکز دارد. عمده‌ترین فعالیت‌های FMA شامل:

سیاست گذاری و راهنمایی

این سازمان با شرکت‌ها و متخصصان در ارتباط است و به آنها راهنمایی و اطلاعات لازم را می‌دهد تا بتوانند به نحو بهتر قانون را رعایت کنند. این سازمان قوانین مربوط به بازارهای مالی و مشارکت کنندگان را دائماً بررسی می‌کند.

اطلاعات صنایع

FMA برای کمک به سرمایه‌گذاران و مشتریان اطلاعات و منابع مهمی در اختیار آنها قرار می‌دهد و به آنها کمک می کند تا در مورد سرمایه‌گذاری مالی تصمیمات بهتری بگیرند.

مجوز دهی

FMA به بسیاری از شرکت‌ها و متخصصینی که شرایط قانونی را رعایت کرده باشند، مجوز می‌دهد.

تحقیقات و اجرای قوانین

FMA از طریق فعالیت‌های تحقیقاتی و اجرای خود به دنبال بالا بردن استانداردهای رفتاری و جلوگیری از سوء رفتار و پاسخگویی به افراد است.

اسکن محیطی

FMA محیط را برای شناسایی مهم‌ترین ریسک‌ها و فرصت‌ها اسکن می‌کند تا اولویت‌های خودش را ارتقا دهد.
FMA برای انجام دادن وظایف خود با صنعت سرمایه‌گذاران، مشتریان، دولت و سایر سازمان‌ها تعامل و همکاری دارد.

FMA به دنبال چه چیزی است؟

زمانی که اهداف قانونی FMA تقسیم می‌شود، می‌توان موارد زیر را در نظر گرفت.
منصفانه: یعنی ارائه دهندگان و شرکت کنندگان به طور منصفانه، حرفه‌ای و با صداقت رفتار می‌کنند تا بتوانند به تامین نیازهای مشتریان تمرکز کنند.
کارآمد: یعنی بازارهای پویا و قابل دسترسی که باعث رشد آسان و نوآوری می‌شوند.
شفاف: یعنی سرمایه‌گذاران و مشتریان می خواهند اطلاعات، شفاف مختصر و مفیدی ارائه دهند تا تصمیمات بهتری بگیرند.

روش کار FMA

یک سری اصولی هستند که زیربنای روش نظارتی FMA را تشکیل می‌دهند و باعث شده‌اند تصمیمات نظارتی FMA بهتر شود.

 • مبتنی بر اطلاعات و آسیب: FMA از اطلاعات برای شناسایی و ارزیابی مناطقی استفاده می‌کند که بیشترین آسیب را به سرمایه‌گذاران، مشتریان و بازارهای مالی وارد می‌کند. همچنین عوامل ایجاد کننده این آسیب‌ها را هم بررسی می‌کند.
 • متمرکز بر نتیجه: FMA اکثراً روی مواردی تمرکز دارد که فرصت‌های بیشتری برای رسیدن به نتایج بهتر و کاهش آسیب‌ها دارد. در این مورد FMA محدودیت‌های قدرت خود، نوع و میزان نظارت و پیامدهای ناخواسته را در نظر می‌گیرد.
 • موثر و کارآمد: FMA از منابع مالی انسانی و تجهیزاتی خود برای بهتر شدن و کارآمدی فعالیت‌های فرد استفاده می‌کند.
 • سازگار و شفاف: FMA به طور واضح توانسته اهداف و انتظارات خودش را به فعالان بازار منتقل کند و اقدامات خودش را توضیح دهد.
 • انعطاف پذیر و پاسخگو: FMA یک مدل عملیاتی دارد و به او امکان می‌دهد تا بتواند به سرعت با تغییرات ایجاد شده در شرایط بازار سازگاری پیدا کرده و به آن واکنش دهد.
 • روش سیستمی: FMA برای تنظیم بازارهای مالی در نیوزلند روشی هماهنگ و یکپارچه ترویج می‌کند.

اهداف راهبردی FMA

اهداف راهبردی FMA در درجه اول منعکس کردن هدف قانونی خودش است تا بدین طریق بتواند بازارهای شفاف، کارآمد و عادلانه را گسترش دهد. این موضوع در برنامه کلی SOI منعکس شده و ۵ هدف راهبردی هم شناسایی کرده است.

نتیجه گیری

FMA سازمان بازارهای مالی در نیوزلند است. این سازمان در جهان از اعتبار بالایی برخوردار بوده و رگلاتوری سطح یک را به خود اختصاص می‌دهد. عمده‌ترین وظایف این سازمان ترویج، تسهیل و توسعه دادن به بازارهای مالی است تا در نهایت بازار بتواند عملکرد خوبی داشته باشد. برای تحقق این اهداف برنامه‌ریزی‌هایی انجام شده و آنها را به اجرا درآورده اند.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.