کندل چکش چیست؟ روش شناسایی این کندل

کندل چکش چیست؟ روش شناسایی این کندل - کندل چکش

کندل شناسی می تواند یکی از دانش های ضروری برای هر معامله گری باشد. هر کندل که در چارت ایجاد می شود، بیانگر وضعیتی از بازار است که می تواند در پیش بینی آینده بسیار کارآمد باشد. احتمالا تا به امروز با انواع مختلفی از کندل ها آشنا شده اید که از جمله آنها می توان به کندل دوجی یا کندل ستاره صبحگاهی اشاره کرد. در این مقاله قصد داریم در مورد یکی از مهم ترین کندل های موجود در کندل استیک، با عنوان کندل چکش بحث کنیم. اینکه کندل چکش چه ویژگی هایی دارد و چگونه می توان آن را تشخیص داد تا نحوه معامله هنگام تشکیل آن، همه و همه در این مقاله مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

کندل چکش چیست؟
کندل چکش چیست؟ روش شناسایی این کندل 1

کندل چکش چیست؟

آنچه در این مقاله خواهید آموخت پنهان

کندل چکش یکی از رایج ترین کندل هایی است که در چارت رخ تشکیل می شود و اکثر معامله گران با آن آشنایی دارند. بر خلاف سایر الگو ها و کندل ها، ما در کندل چکش، تمامی اطلاعات لازم را فقط از یک کندل بدست می آوریم. شاید برایتان سوال شود که چگونه یک کندل آنقدر اطلاعات و داده به ما می دهد که ما از سایر کندل ها و الگوها بی نیاز می شویم؟ در ادامه دلایل تشکیل کندل چکش را برایتان بیان می کنیم که به طبع آن با اهمیت این کندل نیز آشنا خواهید شد.

کندل چکش زمانی تشکیل می شود که در یک جو نزولی و حجم عظیمی از عرضه، بازار به نفع خریداران و گاوها می چرخد و در نتیجه با بازگشت بازار به نفع خریداران مواجه می شویم. اگر بخواهیم به شکل تخصصی تری بیان کنیم، می توان گفت که کندل چکش، کندلی است که نشان از اتمام عرضه خرس ها می دهد و با تمام شدن قدرت آنها، خریداران قدرت لازم را برای بازگشت قیمت ایجاد می کنند.

برای آشنا شدن با ساختار کندل چکش، بهتر است با ساختار اصلی کندل ها آشنا شوید. هر کندل از 4 قسمت اصلی تشکیل شده است که شامل مواردی است در ادامه بیان می کنیم؛ نقطه open price که در آن کندل ما ایجاد شده است. نقطه close price که در آن کندل ما بسته شده است و در نهایت دو نقطه بالاترین و پایین ترین قیمت که کندل آن را تجربه کرده است. مسلما شما با ساختار کندل ها آشنایی لازم را دارید، در غیر این صورت از مقاله کندل شناسی ما دیدن فرمایید.

بیشتر بخوانید: کندل پین بار چیست

حال که با ساختار عمومی کندل ها آشنا شده ایم، نوبت آن رسیده است که ساختار کندل چکش را مورد بررسی قرار دهیم؛ این کندل تشکیل شده از یک دم بلند است که حداقل 2 الی 3 برابر بدنه اصلی آن است که به دلیل برتری تقاضا نسبت به عرضه تشکیل شده است. هر چقدر سایه کندل چکش بلند تر و بزرگ تر از بدنه آن باشد، اعتبار آن نیز نزد ما و همه معامله گران بیشتر می شود، چرا که از برتری خریداران و جدال عرضه و تقاضا خبر می دهد. در واقع باید این چنین فکر کنید که فروشندگان در طی بازه زمانی که برای کندل انتخاب کرده ایم، به دنبال کاهش قیمت یک ارز بوده اند که با موقیت قیمت آن را کاهش داده اند اما در ادامه با ورود خریداران، نقشه های آنها شکست خورده و قیمت به منطقه قبلی خود باز گشته است. پس زمانی که کندل چکش را مشاهده می کنید، خبر از شکست فروشندگان بدستتان می رسد و باید منتظر شروع روند صعودی باشیم.

همچنین استثنائاتی برای کندل چکش وجود دارند که اعتبار آن را رد می کنند. برای مثال زمانی که بازار در حال رنج زدن می باشد، ایجاد یک کندل با مشخصات کندل چکش، به این معنا نیست که این کندل، کندل چکش است و حتما باید منتظر تغییر روند باشیم. همچنین تشکیل کندل چکش زمانی معتبر تر می شود که این کندل در مناطق حمایتی تشکیل شود. در ادامه شما را با دو نوع از کندل چکش آشنا می کنیم.

انواع کندل چکش
کندل چکش چیست؟ روش شناسایی این کندل 2

انواع کندل چکش

به شکل کلی 2 نوع کندل چکش وجود دارد که هر کدام از آنها بیانگر وضعیتی از بازار هستند. آشنا شدن با مفهوم هر دو از این کندل ها، به شما کمک می کند که تحلیل های دقیق تری را انجام دهید.

1- کندل چکش نزولی

کندل چکش نزولی که بدنه آن قرمز رنگ است، زمانی تکشیل می شود که قیمت بسته شدن آن پایین تر از قیمت باز شدن کندل باشد. این کندل خبر از ضعف فروشندگان می دهد اما هنوز قدرت در دست آنهاست! چرا که خریداران موفق به بالا بردن قیمت، نشده اند. اگر کندل چکش نزولی در یک روند صعودی تشکیل شود خبر از این می دهد که در روند صعودی و رو به بالای بازار، خریداران با ضعف رو به رو شده اند که منجر به قدرت گرفتن خرس ها شده و به طبع آن، کندل قیمت های پایین تری را تجربه کرده است. اما در ادامه با تلاش گاو ها این قیمت باز گشته است.

2- کندل چکش صعودی

این کندل نیز دقیقا ویژگی های کندل چکش نزولی را دارد، با این تفاوت که بدنه آن سبز رنگ است. چرا که قیمت بسته شدن کندل چکش صعودی، بالاتر از قیمت باز شدن آن است. ایجاد شدن کندل چکش صعودی در انتهای روند های نزولی ( در مناطق حمایتی ) بهترین اتفاقی است که برای یک رمز ارز در حال سقوط می تواند رخ دهد. ایجاد کندل چکش صعودی در یک روند نزولی، خبر از این می دهد که به انتهای روند نزولی رسیده ایم؛ در این فرایند فروشندگان قدرت خود را از دست داده و قدرت در دست گاوها قرار گرفته است.

اگر قصد معامله هنگام تشکیل کندل چکش را دارید، بهتر است ابتدا منتظر تشکیل کندل بعدی باشید. مخصوصا هنگام تشکیل کندل چکش صعودی در روند های نزولی، بهتر است بعد از تشکیل این کندل، منتظر تشکیل شدن کندل بعدی بمانید. اگر کندل بعدی نیز مثبت و سبز رنگ بود، می توان نتیجه گرفت که روند نزولی به پایان رسیده و روند صعودی شکل گرفته شده است. البته توجه داشته باشید که اگر قیمت نهایی و بسته شدن کندل تشکیل شده بعد از کندل چکش، از قیمت کندل چکش پایین تر باشد، اعتبار کندل چکش ما ساقط می شود و نمی توان آن را معتبر شمرد. با این حال کندل ها همیشه خود را ثابت کرده اند و می توان به آنها تکیه کرد؛ اما این اتکا نباید 100 درصدی باشد! چرا که همواره تبصره هایی برای روند بازار موجود است.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.