پین بار چیست؟ + 6 مرحله به کارگیری آن

پین بار چیست؟

حتما می دانید که در بازار ارزهای دیجیتال و دیگر بازارهای مالی یکی از مهم ترین مواردی که باید انجام شود تحلیل مناسب و پیوسته بازار است. تحلیل تکنیکال یکی از روش هایی است که تریدرها زیاد از آن استفاده می کنند. اما پین بار چیست؟ پین بار یک کندل و الگوی پر استفاده در تحلیل تکنیکال است. این کندل الگوهای گوناگونی داشته و با ارائه داده های مناسب به شما کمک می کند تصمیمات بهتری بگیرید.

پین بار چیست؟

آنچه در این مقاله خواهید آموخت نمایش

پین بار در واقع یک الگوی کندل استیک تک است که سایه بلند و بدنه کوچکی دارد. سایه این کندل فراتر از قیمت های قبلی است و شبیه پین است.

توضیح کلی درباره پین بار
پین بار چیست؟ + 6 مرحله به کارگیری آن 1

پین بار را می توانید در دو گروه صعودی و نزولی در نظر بگیرید. وقتی این کندل در حالت نزولی است سایه بالای بدنه است و خود بدنه در مجاورت کمترین قیمت قرار می گیرد. در پین بار صعودی اوضاع چگونه است؟ در این حالت سایه کشیده ای زیر بدنه شکل گرفته و خود بدنه هم در نزدیکی بالاترین قیمت قرار می گیرد. همان طور که گفتیم پین بار صعودی نشان دهده افزایش و پین بار نزولی نشان دهنده کاهش قیمت است.

نحوه معامله با پین بار

برای این کار می توانید 6 قدم مهم زیر را انجام دهید.

 1. پین بار را در نمودار پیدا کنید.
 2. اعتبار الگو را چک کنید.
 3. خط روند را رسم نمایید.
 4. سطوح حمایت و مقاومت را در تایم فریم مد نظر و همین طور بالاتر بررسی کنید.
 5. حد ضرر و تارگت قیمتی را بررسی کنید.
 6. معامله را پس از بسته شدن کندل شروع نمایید.

دقت کنید که باید استاپ لاس را در انتهای سایه بلند در نظربگیرید و تارگت هم حداقل 2 برابر طول پین بار باشد.

** برای احتیاط بیشتر شما می توانید منتظر بمانید تا کندل بعدی تشکیل شده و از چرخش قیمت ها مطمئن شوید.

ویژگی های کلی پین بار

توجه به ویژگی ها ونکات کلی این کندل کمک می کند بهتر بتوانید با آن کار کنید.

بدنه این کندل کوچک است.

 • سایه ای که دارد از یک طرف بلند و از طرف دیگر کوتاه بوده و یا وجود ندارد.
 • الگوی صعودی آن نشان می دهد که دارایی در حال رشد است.
 • الگوی نزولی پین بار نشان دهنده افت قیمت است.
 • برای حصول نتیجه بهتر خوب است که از این کندل در کنار دیگر کندل ها استفاده نمایید.

اجزای پین بار

کندل ها معمولا دو بخش دارند که عبارت است از بدنه و سایه. پین بار هم به عنوان یک کندل ژاپنی همین حالت را دارد. برای این که راحت تر بتوانید الگو را تحلیل کنید سایه پین بار به دو قسمت تقسیم شده است. بخشی از سایه که کشیده شده است دم (Tail) نامیده شده و بخش کوچک آن را هم دماغه (Nose) نامیده اند.

به صورت کلی لازم است که طول دم حداقل به میزان دو سوم کل کندل باشد. هر چه طول بدنه کمتر باشد الگوی پین بار بهتر خواهد بود. نکته دیگر این است که دماغه کندل طول زیادی ندارد و خیلی هم وجود آن ضروری نیست.

پین بار چیست؟ + 6 مرحله به کارگیری آن -
پین بار چیست؟ + 6 مرحله به کارگیری آن 2

انواع الگوی پین بار

این الگو دو نوع دارد که در ادامه درباره هر کدام از آن ها صحبت می کنیم.

پین بار بولیش یا گاوی

سایه طولانی این پین بار در زیر آن قرار می گیرد و بدنه می تواند در هر دو حالت صعودی یا نزولی قرار بگیرد. لازم است که طول سایه حداقل دو برابر سایز خود بدنه باشد. در صورتی که پین بار بولیش صعودی داریم یعنی روند ادامه خواهد داشت. ولی اگر پین بار بولیش نزولی شکل بگیرد نشان دهنده ضعف فروشندگان خواهد بود.

وقتی زیر پین بار سایه بزرگی داریم نشان می دهد که خریداران تقاضای بیشتری دارند. اگر به تعداد خریداران اضافه شود یک روند صعودی از بازگشت روند نزولی به وجود خواهد آمد.

پین بار ببریش یا خرسی

در بالای این پین بار یک سایه بزرگ می بینیم. بدنه این پین بار هم می تواند صعودی و یا نزولی باشد. طول سایه در این حالت حداقل دو برابر طول بدنه است. سایه بالای شمع در حالی که طویل هم هست نشان دهنده ضعف خریداران می باشد.

پین بار چیست؟ توضیح پین بار خرسی و ببری
پین بار چیست؟ + 6 مرحله به کارگیری آن 3

اگر در یک روند نزولی شاهد پین بار خرسی باشیم نتیجه می گیریم که فروشندگان توان بالایی دارند.

پین بار و تشخیص ضعف و قدرت کندل

می توان با استفاده از الگوی پین بار، ضعف و قدرت کندل را تشخیص داد. بسته به این که کندل و نیز سایه آن در چه موقعیتی شکل می گیرد می توانیم تشخیص دهیم که وضعیت کندل از نظر قدرت و ضعف چگونه است. بسته به این که خریداران یا فروشندگان در مورد ارز یا سهم چگونه فکر کنند و چه تمایلی نسبت به آن نشان دهند، وضعیت کندل می تواند متفاوت باشد.

وقتی که یک سهم یا جفت ارز، ریزش قیمت را تجربه کرده و بعد به سطح حمایت می رسد با دیدن کندلی با سایه بلند در پایین و بدنه کوچک در بالا، چه نتیجه ای می توان گرفت؟ در این شرایط متوجه می شویم که خریداران قدرت زیادی دارند و سهم توانسته در سقف قیمت خود معامله گردد. این موضوع مانع کاهش قیمت سهم خواهد شد.

وقتی که کندل پین بار گفته شده شکل می گیرد می توانیم آن را نشانه شروع روند صعودی سهم در نقطه حمایتی در نظر بگیریم. و اما اگر کندلی با سایه بلند در قسمت بالا ثبت شود و تنه کوتاهی در قسمت پایین داشته باشد چه می شود؟

در این شرایط اگر سهم یا جفت ارز مدتی است که روندی صعودی را طی می کند و به سطح مقاومت رسیده است، متوجه می شویم که فروشندگان قدرت بالایی دارند و افت قیمت پیش آمده است. در این حالت میزان عرضه زیاد شده است و احتمالا باید منتظر شروع یک روند نزولی باشیم.

تفاوت الگوی پین بار و چکش (Hammer)

کندل چکش هم یکی دیگر از کندل هایی است که در تحلیل ها زیاد از آن استفاده می شود. چکش و پین بار از نظر ظاهری و داشتن سایه شبیه به هم هستند.

وقتی در کندل چکش سایه شکل می گیرد این موضوع نشان دهنده قدرت خریداران یا فروشندگان خواهد بود. با وجود شباهت های ظاهری میان دو کندل گفته شده، اما آن ها تفاوت هایی هم دارند. تفاوت اصلی میان این دو این است که در پین بار سایه فقط در یک طرف بدنه دیده می شود اما در چکش دو سایه داریم.

چک کردن اعتبار الگوی پین بار

 • برای این که مطمئن شوید پین بار اعتبار کافی دارد لازم است طول سایه بلند 2 تا 3 برابر بدنه کندل باشد.
 • لازم است طول سایه حداقل به اندازه 70 درصد طول کندل باشد.
 • اگر دم بلند تر باشد و یا بینی کوتاه تر باشد، می توانید از اعتبار الگو مطمئن شوید.
 • الگو باید داخل کندل قبلی و ترجیحا داخل بدنه آن بسته شود.
 • پین بار در روندهای ساید کارایی نداشته و باید جزئی از بازار روند باشد. مثلا در روند صعودی لازم است که سقفی بلندتر و کفی پایین تر نسبت به کندل قبلی شکل بگیرد.
 • پین بار صعودی بهتر است که رنگ سبز داشته باشد و برای نوع نزولی هم رنگ قرمز بیشتر اعتبار دارد.
 • اگر پین بار در اطراف سطوح حمایت و مقاومت شکل بگیرد الگو اعتبار بیشتری داشته و احتمال دارد که قیمت ها هم چرخش بیشتری داشته باشند.

منبع:

fbs

پین بار چه کمکی به من می کند؟

درود. پین بار یک روش تحلیلی است که کمک می کند تریدهای موفق تری داشته باشید.

سلام پین بار چند نوع دارد؟

درود. پین بار به دو نوع خرسی و گتاوی تقسیم می شود. توضیحات بیشتر در مورد هر یک از این دو نوع را می توانید در متن بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *