کندل پین بار چیست – نحوه استفاده از پین بار در تحلیل ها

بازنگری توسط: سعید محمدی
پین بار چیست؟

الگوی کندل پین بار یک ابزار قدرتمند در تحلیل تکنیکال است که به طور گسترده توسط معامله گران برای شناسایی تغییر رویکردهای احتمالی در روند قیمت استفاده می شود. این الگو به دلیل سادگی و اثربخشی آن در برجسته کردن سطوح کلیدی حمایت یا مقاومت بسیار مورد توجه است و آن را به ابزاری ارزشمند برای کسانی که به دنبال تصمیم گیری آگاهانه در دنیای پویای بازارهای مالی هستند تبدیل می کند.

استراتژی معاملاتی پین بار مورد علاقه معامله گرانی است که می خواهند ببینند چه زمانی بازار ممکن است در حال تغییر جهت باشد. پین بار نوعی کندل استیک تک با سایه بلند و بدنه کوچک است که شکل منحصر به فردی دارد و به راحتی قابل شناسایی است. طول دنباله در پین بار، ریجکشن قیمت و تغییر ناگهانی در احساسات بازار را نشان می دهد.

برای من، پین بار ها یک کندل و الگوی قابل اعتماد اند. در گذشته، من به شدت به اندیکاتور ها وابسته بودم. اندیکاتور هایی مثل مووینگ اوریج، RSI و … ( هر اندیکاتوری که نام ببرید را استفاده کرده ام). البته که این اندیکاتور ها راهنمایی هایی انجام میدهند اما، همیشه میدانستم که یک اِلِمان دیگر نیاز دارم. تمام این اندیکاتور ها کند بودند و ایراد های زیادی داشتند. در این بازه زمانی شروع کردم به اضافه کردن پین بار ها به استراتژی خودم. البته که بعد ها دیگر از اندیکاتور ها استفاده زیادی نکردم اما پین بار ها همیشه در لیست مراحلِ استراتژی های من قرار دارند.

در یکی از معاملات یورو به دلار که در هفته گذشته انجام دادم، شاهد روند نزولی بودم. البته که در محدوده ای خاص، منتظر بازگشت روند بودیم اما خب معلوم نبود که این بازگشت چه زمانی اتفاق می افتد (اصلا آیا اتفاق می افتد یا خیر)
بر خلاف آنچه سیگنال های اندیکاتور ها اعلام میکردند و البته بر خلاف روند کلی (که نزولی بود) ، من بعد از دیدن پین بار که در محدوده مد نظرم تشکیل شده بود، اقدام به “خرید” کردم. و خب تارگت های مد نظرم را نیز پس از چند ساعت دریافت کردم.

پین بار ها در موقعیت های حساس میتوانند نشان گر و نمایانگر بازگشت روند باشند.
البته این موارد را در نظر داشته باشید:
پین بار ها نیز سیگنال اند! گارانتی نیستند!
پین بار هایی که در نقاط حساس چارت ( که طبق اموزش های اسمارت مانی یا پرایس اکشن به آنها رسیدید) تشکیل میشوند، میتوانند نماد بازگشت روند باشند.
تصویر مربوط به معامله یورو به دلار:

کندل پین بار چیست – نحوه استفاده از پین بار در تحلیل ها - پین بار
کندل پین بار چیست – نحوه استفاده از پین بار در تحلیل ها 1


سعید محمدی – مدیر وبسایت ایتسکا

الگوی کندل پین بار (Pin Bar Candlestick) چیست؟

پین بار در واقع یک الگوی کندل استیک تک است که سایه بلند و بدنه کوچکی دارد. سایه این کندل فراتر از قیمت های قبلی است و شبیه پین است.

توضیح کلی درباره پین بار
کندل پین بار چیست – نحوه استفاده از پین بار در تحلیل ها 2

پین بار را می توانید در دو گروه صعودی و نزولی در نظر بگیرید. وقتی این کندل در حالت نزولی است سایه بالای بدنه است و خود بدنه در مجاورت کمترین قیمت قرار می گیرد. در پین بار صعودی اوضاع چگونه است؟ در این حالت سایه کشیده ای زیر بدنه شکل گرفته و خود بدنه هم در نزدیکی بالاترین قیمت قرار می گیرد. همان طور که گفتیم پین بار صعودی نشان دهده افزایش و پین بار نزولی نشان دهنده کاهش قیمت است.

الگوی کندل پین بار دارای یک دنباله بلند و بدنه کوچکی است که به معامله گران کمک می کند سطوح ورودی و خروجی را پیدا کنند. نکته جالب این است که پین بار مخفف کلمه Pinocchio Bar است که مارتین جی پرینگ (Martin J. Pring) تحلیلگر فنی خبره، اولین کسی بود که از این الگو با عنوان پین بار استفاده کرد.

پین بار که با ظاهر متمایز خود مشخص می شود، از یک کندل منفرد با بدنه کوچک و یک دنباله بلند در بالا یا پایین تشکیل شده است که شبیه به شکل “پین” است. طول دنباله نشان دهنده ریجکشن قیمت و تغییر ناگهانی در احساسات بازار است. معامله گران اغلب یک پین بار با دنباله فوقانی بلند را به عنوان سیگنال بالقوه برگشت نزولی تفسیر می کنند، در حالی که یک نوار پین با دنباله پایینی بلند ممکن است نشان دهنده یک برگشت صعودی باشد.

از نظر فنی، بدنه کوچک پین بار نشان می دهد که روند موجود در حال ضعیف شدن است، در حالی که دنباله بلند، که به عنوان “دم پین بار” نیز شناخته می شود، نشان دهنده واکنش بیش از حد بازار است و احتمالاً این روند جهت بازار را تغییر خواهد داد.

نحوه معامله با پین بار

برای این کار می توانید 6 قدم مهم زیر را انجام دهید.

 1. پین بار را در نمودار پیدا کنید.
 2. اعتبار الگو را چک کنید.
 3. خط روند را رسم نمایید.
 4. سطوح حمایت و مقاومت را در تایم فریم مد نظر و همین طور بالاتر بررسی کنید.
 5. حد ضرر و تارگت قیمتی را بررسی کنید.
 6. معامله را پس از بسته شدن کندل شروع نمایید.

دقت کنید که باید استاپ لاس را در انتهای سایه بلند در نظربگیرید و تارگت هم حداقل 2 برابر طول پین بار باشد.

** برای احتیاط بیشتر شما می توانید منتظر بمانید تا کندل بعدی تشکیل شده و از چرخش قیمت ها مطمئن شوید.

کندل پین بار چیست – نحوه استفاده از پین بار در تحلیل ها - پین بار
کندل پین بار چیست – نحوه استفاده از پین بار در تحلیل ها 4

ویژگی های کلی پین بار

کندل پین بار به دلیل ظاهر متمایز خود، با یک دنباله بلند و بدنه کوچکی شناخته می شود. کندل پین بار نشان دهنده این است که سطح قیمت در جفت های معاملاتی توسط معامله گران پذیرفته نشده است. این الگو کاملاً قابل توجه است و با سایر نشانه‌هایی که قیمت‌ها ممکن است تغییر جهت دهند، متفاوت است.

کندل پین بار چیست – نحوه استفاده از پین بار در تحلیل ها - پین بار
کندل پین بار چیست – نحوه استفاده از پین بار در تحلیل ها 5

این پین‌بارها مانند یک عکس فوری از کشمکش بین خریداران و فروشندگان در یک نقطه قیمت معین هستند. دو نکته کلیدی که باید هنگام مواجهه با سیگنال های پین بار به یاد داشته باشید این است که:

 • پین بار نزولی دارای یک دنباله فوقانی بلند است که با افزایش قیمت ها شروع می شود، اما پس از آن تغییر می کند و قیمت ها کاهش می یابد و نشان می دهد که فروشندگان بازار را تحت کنترل دارند.
 • پین بار صعودی دارای یک دنباله بلند در پایین است که در آن قیمت‌ها در ابتدا کاهش می‌یابند، اما سپس دوباره افزایش می‌یابند و نشان می‌دهد که خریداران وارد عمل شده‌اند و ممکن است روند را معکوس کنند.
 • سایه ای که دارد از یک طرف بلند و از طرف دیگر کوتاه بوده و یا وجود ندارد.
 • الگوی صعودی آن نشان می دهد که دارایی در حال رشد است.
 • الگوی نزولی پین بار نشان دهنده افت قیمت است.
 • برای حصول نتیجه بهتر خوب است که از این کندل در کنار دیگر کندل ها استفاده نمایید.

اجزای پین بار

کندل ها معمولا دو بخش دارند که عبارت است از بدنه و سایه. پین بار هم به عنوان یک کندل ژاپنی همین حالت را دارد. برای این که راحت تر بتوانید الگو را تحلیل کنید سایه پین بار به دو قسمت تقسیم شده است. بخشی از سایه که کشیده شده است دم (Tail) نامیده شده و بخش کوچک آن را هم دماغه (Nose) نامیده اند.

به صورت کلی لازم است که طول دم حداقل به میزان دو سوم کل کندل باشد. هر چه طول بدنه کمتر باشد الگوی پین بار بهتر خواهد بود. نکته دیگر این است که دماغه کندل طول زیادی ندارد و خیلی هم وجود آن ضروری نیست.

کندل پین بار چیست – نحوه استفاده از پین بار در تحلیل ها - پین بار
کندل پین بار چیست – نحوه استفاده از پین بار در تحلیل ها 6

انواع الگوی پین بار

همه پین بارها یکسان به نظر نمی‌رسند زیرا پین (سایه بالایی/پایینی) ممکن است طول‌های متفاوتی داشته باشد. هر چه طول سایه بیشتر باشد، ریجکشن شدیدتر صورت گرفته است. قدرت پین باری که معامله می کنید ممکن است عاملی در تعیین میزان ریسک برای معامله باشد. یک پین قوی ممکن است باعث شود درصد خطر را افزایش دهید در حالی که یک پین ضعیف ممکن است باعث کاهش اندازه موقعیت شود.

پین بار بولیش یا گاوی

سایه طولانی این پین بار در زیر آن قرار می گیرد و بدنه می تواند در هر دو حالت صعودی یا نزولی قرار بگیرد. لازم است که طول سایه حداقل دو برابر سایز خود بدنه باشد. در صورتی که پین بار بولیش صعودی داریم یعنی روند ادامه خواهد داشت. ولی اگر پین بار بولیش نزولی شکل بگیرد نشان دهنده ضعف فروشندگان خواهد بود.

وقتی زیر پین بار سایه بزرگی داریم نشان می دهد که خریداران تقاضای بیشتری دارند. اگر به تعداد خریداران اضافه شود یک روند صعودی از بازگشت روند نزولی به وجود خواهد آمد.

پین بار ببریش یا خرسی

در بالای این پین بار یک سایه بزرگ می بینیم. بدنه این پین بار هم می تواند صعودی و یا نزولی باشد. طول سایه در این حالت حداقل دو برابر طول بدنه است. سایه بالای شمع در حالی که طویل هم هست نشان دهنده ضعف خریداران می باشد.

اگر در یک روند نزولی شاهد پین بار خرسی باشیم نتیجه می گیریم که فروشندگان توان بالایی دارند.

پین بار و تشخیص ضعف و قدرت کندل

می توان با استفاده از الگوی پین بار، ضعف و قدرت کندل را تشخیص داد. بسته به این که کندل و نیز سایه آن در چه موقعیتی شکل می گیرد می توانیم تشخیص دهیم که وضعیت کندل از نظر قدرت و ضعف چگونه است. بسته به این که خریداران یا فروشندگان در مورد ارز یا سهم چگونه فکر کنند و چه تمایلی نسبت به آن نشان دهند، وضعیت کندل می تواند متفاوت باشد.

وقتی که یک سهم یا جفت ارز، ریزش قیمت را تجربه کرده و بعد به سطح حمایت می رسد با دیدن کندلی با سایه بلند در پایین و بدنه کوچک در بالا، چه نتیجه ای می توان گرفت؟ در این شرایط متوجه می شویم که خریداران قدرت زیادی دارند و سهم توانسته در سقف قیمت خود معامله گردد. این موضوع مانع کاهش قیمت سهم خواهد شد.

وقتی که کندل پین بار گفته شده شکل می گیرد می توانیم آن را نشانه شروع روند صعودی سهم در نقطه حمایتی در نظر بگیریم. و اما اگر کندلی با سایه بلند در قسمت بالا ثبت شود و تنه کوتاهی در قسمت پایین داشته باشد چه می شود؟

در این شرایط اگر سهم یا جفت ارز مدتی است که روندی صعودی را طی می کند و به سطح مقاومت رسیده است، متوجه می شویم که فروشندگان قدرت بالایی دارند و افت قیمت پیش آمده است. در این حالت میزان عرضه زیاد شده است و احتمالا باید منتظر شروع یک روند نزولی باشیم.

چک کردن اعتبار الگوی پین بار

 • برای این که مطمئن شوید پین بار اعتبار کافی دارد لازم است طول سایه بلند 2 تا 3 برابر بدنه کندل باشد.
 • لازم است طول سایه حداقل به اندازه 70 درصد طول کندل باشد.
 • اگر دم بلند تر باشد و یا بینی کوتاه تر باشد، می توانید از اعتبار الگو مطمئن شوید.
 • الگو باید داخل کندل قبلی و ترجیحا داخل بدنه آن بسته شود.
 • پین بار در روندهای ساید کارایی نداشته و باید جزئی از بازار روند باشد. مثلا در روند صعودی لازم است که سقفی بلندتر و کفی پایین تر نسبت به کندل قبلی شکل بگیرد.
 • پین بار صعودی بهتر است که رنگ سبز داشته باشد و برای نوع نزولی هم رنگ قرمز بیشتر اعتبار دارد.
 • اگر پین بار در اطراف سطوح حمایت و مقاومت شکل بگیرد الگو اعتبار بیشتری داشته و احتمال دارد که قیمت ها هم چرخش بیشتری داشته باشند.
کندل پین بار چیست – نحوه استفاده از پین بار در تحلیل ها - پین بار
کندل پین بار چیست – نحوه استفاده از پین بار در تحلیل ها 8

شناسایی کندل پین بار در معاملات

به طور کلی، شناسایی کندل پین بار نسبتاً آسان است، زیرا الگوی نموداری است که اغلب در بازارها ظاهر می‌شود و تنها از یک کندل تشکیل می شود. همانطور که قبلا ذکر شد، پین بار دارای یک بدنه کوچک با یک دنباله بلند در بالا یا پایین است.

در نسخه نزولی آن، این الگو زمانی معتبر می شود که کندل پین بار بین کندل های صعودی و نزولی ظاهر شود، به این معنی که کندل اول صعودی، کندل وسط پین بار و کندل آخر نزولی هستند. برعکس الگوی پین بار صعودی زمانی اتفاق می افتد که کندل پین بار بین اولین کندل نزولی و سومین کندل صعودی ظاهر شود. برای شناسایی الگوی کندل پین بار باید مراحل زیر را طی کنید:

 • ابتدا باید پین بار را در انتهای یک روند صعودی یا نزولی شناسایی کنید.
 • مطمئن شوید که بدنه کندل کوچک و دارای دنباله بلند است.
 • از ابزارهای تأیید دیگر مانند سطوح اصلاحی فیبوناچی، RSI، میانگین متحرک یا MACD برای تأیید سیگنال معکوس استفاده کنید.
 • پس از تشکیل پین بار موقعیت های بلند یا کوتاه را وارد کنید، یا منتظر بمانید تا کندل زیر کندل پین بار بسته شود.

نحوه معامله با نمودار کندل پین بار

مانند بسیاری از الگوهای کندل سینگل، پین بارهای معاملاتی می توانند گیج کننده باشد، زیرا گاهی اوقات ممکن است سیگنال های نادرست رخ دهد. علاوه بر این، این الگو اغلب می تواند به عنوان یک دنباله عمل کند تا یک معکوس! بنابراین، چگونه می توانید اطمینان حاصل کنید که یک کندل سیگنال معکوس ارائه می دهد یا دنباله دار؟

چندین استراتژی معاملاتی وجود دارد که می تواند در این زمینه کمک کننده باشد. مؤثرترین روش برای تأیید برگشت‌ قیمت، استفاده از شاخص‌های فنی مانند سطوح RSI، Stochastics یا فیبوناچی (Fibonacci) است. به طور کلی، الگوهای نمودار معاملاتی زمانی موثرتر هستند که با اصلاحات فیبوناچی ترکیب شوند، زیرا می توانند به عنوان سطوح حمایت و مقاومت عمل کنند و به شما کمک کنند تا برگشت قیمت کامل را پیدا کنید.

بنابراین، برای دریافت ایده بهتر در مورد چگونگی تأیید الگوهای پین بار معکوس و معاملاتی، در زیر الگوهای پین بار صعودی و نزولی را با سطوح اصلاح فیبوناچی به عنوان یک ابزار تأیید اضافی نشان داده ایم:

1. الگوی کندل پین بار صعودی و سطوح فیبوناچی

الگوی کندل پین بار صعودی در یک روند نزولی ظاهر می‌شود و پایان روند نزولی را نشان می‌دهد، به این معنی که نشانه‌ای از معکوس شدن روند صعودی است. در اصل، پین‌بارهای صعودی نشان می‌دهد که فروشندگان بر بازار تسلط یافته‌اند، اما اکنون قدرت آنها در حال کاهش است. بنابراین، هنگامی که یک پین بار صعودی ظاهر می شود، یک نشانه عالی برای ورود به موقعیت های طولانی یا خروج از موقعیت های کوتاه است.

2. الگوی کندل پین بار نزولی و سطوح فیبوناچی

الگوی پین بار نزولی در پایان یک روند صعودی یا در طی یک اصلاح در بازار رخ می دهد. این الگو نشان دهنده یک برگشت نزولی است و سیگنال معاملاتی فروش کوتاه را ارائه می دهد. هنگامی که پین بارهای نزولی ظاهر می‌شوند، حرکت صعودی ضعیف می‌شود و می‌توانید فرصت ورود به یک موقعیت فروش کوتاه یا خروج از یک موقعیت خرید را پیدا کنید.

پین بار صعودی و نزولی
کندل پین بار چیست – نحوه استفاده از پین بار در تحلیل ها 9

استراتژی معامله گری پین بار

کندل پین بار چیست – نحوه استفاده از پین بار در تحلیل ها - پین بار
کندل پین بار چیست – نحوه استفاده از پین بار در تحلیل ها 10

1. شاخص های مورد نیاز

 • پین بار: الگوی کندلی که نشان دهنده معکوس شدن روند بازار است.
 • میانگین نوسان: ترجیحا ترکیبی از میانگین نوسان کوتاه مدت (مثلاً 20 دوره) و بلندمدت (مثلاً 50 دوره) را برای شناسایی روند و سطوح حمایت و مقاومت انتخاب کنید.
 • سطوح حمایت و مقاومت: این شاخص نشان دهنده سطوح کلیدی است که در آن قیمت در طول تاریخ با مقاومت یا حمایت روبرو بوده است یعنی زمانی که پین بار در حدود میانگین نوسان است.

2. بازه زمانی

 • این استراتژی را می توان در بازه های زمانی مختلف اعمال کرد اما معمولاً در نمودارهای 1 ساعته، 4 ساعته و روزانه استفاده می شود.

3. معیارهای ورود

 • پین بار صعودی: زمانی که یک پین بار صعودی در نزدیکی سطح حمایت یا میانگین نوسان در یک روند صعودی شکل می‌گیرد، وارد یک معامله یا خرید طولانی مدت شوید.
 • پین بار نزولی: زمانی که یک پین بار نزولی در نزدیکی سطح مقاومت یا میانگین نوسان در یک روند نزولی شکل می‌گیرد، وارد یک معامله یا فروش کوتاه مدت شوید.
 • تایید روند: برای موقعیت های بلند مدت، میانگین نوسان کوتاه مدت باید بالاتر از میانگین نوسان بلند مدت باشد و برای موقعیت های کوتاه مدت این نوسان باید پایین باشد.

4. معیارهای خروج

 • برداشت سود: برداشت سود را نزدیک به سطح مقاومت بزرگ بعدی (برای موقعیت های بلند مدت) یا سطح حمایت (برای موقعیت های کوتاه مدت) تنظیم کنید.
 • توقف ضرر: توقف ضرر را زیر پایین ترین نقطه پین بار صعودی (برای موقعیت های بلند مدت) یا در راس بالاترین نقطه پین بار نزولی (برای موقعیت های کوتاه مدت) قرار دهید.
 • توقف ضرر دنباله دار: به صورت اختیاری، می‌توان از توقف ضرر دنباله دار برای قفل کردن سود با نوسان قیمت در جهت خود استفاده کرد.

5. مدیریت ریسک

 • برای مدیریت موثر ریسک، درصد کمی از سرمایه تجاری (به عنوان مثال، 1-2٪) را در هر معامله ریسک کنید.

6. ملاحظات اضافی

 • بستر بازار: همیشه بستر و مفهوم کلی بازار را در نظر بگیرید. از معامله در برابر روندهای قوی خودداری کنید.
  رویدادهای خبری: از رویدادهای خبری مهمی که ممکن است بر بازار تأثیر بگذارد آگاه باشید، زیرا می توانند منجر به افزایش نوسانات شوند.
  یکپارچگی: اگر قیمت حول محور میانگین‌ها می‌چرخد یا میانگین‌ها دور همدیگر می‌چرخند، به معاملات بازرگانی یا شکست بپردازید.

مزایا و معایب الگوی کندل پین بار

بیایید برخی از مزایا و معایب معامله با الگوی کندل پین بار را با هم بررسی کنیم:

مزایا: 

 • به عنوان یک الگوی کندل استیک، تشخیص الگوی پین بار نسبتاً آسان است.
 • این الگو یک شاخص بسیار قابل اعتماد برای معکوس شدن روند بازار است.
 • نسبت ریسک به پاداش عالی دارد.

معایب:

 • این الگو می تواند هم نشان دهنده ادامه روند باشد و هم معکوس شده آن، در نتیجه تصمیم گرفتن درباره موقعیت ها را گیج کننده و دشوار می کند.
 • پین‌بارها دربازه های زمانی پایین‌ تاثیر کمتری دارند.

تفاوت الگوی پین بار و کندل چکش (Hammer)

کندل چکش هم یکی دیگر از کندل هایی است که در تحلیل ها زیاد از آن استفاده می شود. چکش و پین بار از نظر ظاهری و داشتن سایه شبیه به هم هستند.

الگوی چکش
کندل پین بار چیست – نحوه استفاده از پین بار در تحلیل ها 11

وقتی در کندل چکش سایه شکل می گیرد این موضوع نشان دهنده قدرت خریداران یا فروشندگان خواهد بود. با وجود شباهت های ظاهری میان دو کندل گفته شده، اما آن ها تفاوت هایی هم دارند. تفاوت اصلی میان این دو این است که در پین بار سایه فقط در یک طرف بدنه دیده می شود اما در چکش دو سایه داریم.

نتیجه گیری

استفاده از استراتژی پین بار در معاملات فارکس می تواند راهی هوشمندانه برای تشخیص زمان تغییر جهت قیمت ها باشد. پین بار نوعی کندل است یعنی شکلی روی نمودار که قیمت های بالا، پایین، باز شدن و بسته شدن یک ارز را برای یک زمان خاص نشان می دهد. 

برای استفاده خوب از این روش، مهم است که بدانید کجا و چگونه این پین بارها را جستجو کنید. پین بارها را در جاهایی جستجو کنید که قبلا  در گذشته قیمت ها در آن تغییر جهت داده اند. وقتی یک پین بار با سایه بلند می بینید، نشان دهنده این است که بازار ممکن است در جهت مخالف پین بچرخد.

اجرای این استراتژی و توجه به وضعیت کلی بازار، می تواند منجر به نتایج بهتر معاملات شود. به یاد داشته باشید، معامله هرگز چیز مطمئنی نیست، اما با مطالعه دقیق و یک استراتژی سنجیده، می توانید شانس خود را برای عملکرد خوب افزایش دهید.

کندل پین بار چیست؟

الگوی کندل پین بار دارای یک دنباله بلند و بدنه کوچکی است که به معامله گران کمک می کند سطوح ورودی و خروجی را پیدا کنند. نکته جالب این است که پین بار مخفف کلمه Pinocchio Bar است که مارتین جی پرینگ (Martin J. Pring) تحلیلگر فنی خبره، اولین کسی بود که از این الگو با عنوان پین بار استفاده کرد.

پین بار چند نوع دارد؟

پین بار به دو نوع خرسی و گاوی ( صعودی و نزولی) تقسیم می شود. توضیحات بیشتر در مورد هر یک از این دو نوع را می توانید در متن بخوانید.

پین بار و چکش چه فرقی با هم دارند؟

تفاوت اصلی این است که در چکش دو سایه داریم اما در پین بار سایه تنها در یک طرف بدنه دیده می شود.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.