حساب اسلامی فارکس چیست؟ – نحوه افتتاح حساب اسلامی در بروکر ها

حساب اسلامی در فارکس

بازار فارکس بسیار گسترده بوده و مسلمانان زیادی از سراسر جهان در این بازار به معامله می پردازند. بروکر ها برای اینکه مسلمانان نیز بتوانند در فارکس معامله کنند امکان افتتاح حساب اسلامی را برای آنها مقدر کرده اند. با توجه به اینکه ربا (بهره) در دین اسلام حرام است ، در حساب اسلامی به ازای باز ماندن معامله تا روز بعد از مشتری بهره دریافت نمی گردد.

در ادامه بیشتر با این موضوع آشنا خواهید شد. بیشتر بروکر هایی که به کشور های مسلمان خدمات می دهند اغلب حساب اسلامی دارند. یعنی در آن حساب ها به ازای باز ماندن معامله تا روز بعد از مشتری بهره دریافت نمی شود. برای انتخاب بهترین بروکر برای حساب اسلامی برای معاملات خود روی لینک کلیک کنید.

حساب اسلامی فارکس چیست؟

حساب اسلامی Islamic Account که آن را با نام های حساب بدون سوآپ و یا سواپ فری نیز می شناسیم نوعی حساب فارکس می باشد که در آن از تریدر ها بهره شبانه و یا همان سواپ دریافت نمی شود.

با توجه به اینکه در دین اسلام گرفتن و دادن ربا حرام می باشد ، بروکر های فارکس برای اینکه مسلمانان نیز بتوانند در بازار فارکس به معامله گری بپردازند حساب هایی را برای آنها ایجاد کرده اند که در آنها به ازای باز ماندن معاملاتشان بهره (سود) دریافت نمی شود.

سواپ (بهره شبانه) چیست؟

بروکر ها در هر روز معاملاتی برای اینکه بتوانند نقدینگی مورد نیاز معاملات در همان روز را تامین کنند ، به صورت روزانه از بانک های معتبر وام می گیرند. آنها وام را در زمان باز شدن بازار گرفته و همان روز زمانی که روز معاملاتی تمام می شود آن را به بانک بر می گردادند. بروکر سود و یا همان بهره این وام را از مشتریانش دریافت کرده و به بانک پرداخت می کند.

در دین اسلام این بهره ربا محسوب شده و حرام می باشد. پس توصیه می شود برای جلوگیری از پرداخت بهره قبل از پایان روز معاملاتی تمامی پوزیشن های خود را ببندید و یا از حساب اسلامی که حساب بدون بهره می باشد استفاده کنید. در ادامه مزایا و معایب اسلامی را بیان کرده ایم.

پس اگر تریدری معامله اش بعد از پایان روز معاملاتی باز بماند مشمول پرداخت بهره شده و باید برای باز ماندن معامله اش در آن روز بهره شبانه و یا همان سواپ را پرداخت کند. میزان سواپ برای بروکر های مختلف متفاوت بوده و به بهره ای بستگی دارد که بانک برای بروکر مقرر می کند. برای درک بیشتر از سواپ مقاله زیر را مطالعه کنید.

بخوانید : نحوه محاسبه سواپ در فارکس

نحوه افتتاح حساب اسلامی در فارکس

در مورد افتتاح حساب اسلامی باید بدانید که حساب خاصی با عنوان حساب اسلامی در بروکر ها وجود ندارد. بلکه در بروکر هایی که به کشور های اسلامی خدمات می دهند ، امکان اسلامی کردن بعضی حساب ها و یا همه آنها وجود دارد.

به این صورت که شما ابتدا حسابی که می توان آن را اسلامی کرد برای خود باز می کنید. در بعضی بروکر ها مانند آلپاری با کلیک بر روی حساب امکان اسلامی کردن آن وجود دارد. در برخی دیگر نیز مانند ویندزور در صورتی که می خواهید حسابتان را اسلامی کنید باید به بروکر تیکت بزنید تا آنها خودشان این کار برای شما انجام دهند.

برای مثال ما اسلامی کردن حساب آلپاری را برایتان آموزش می دهیم. برای اسلامی کردن یک حساب وارد بروکر خود (در اینجا آلپاری) شده و مانند شکل زیر از قسمت حساب های تجاری من بر روی حساب های من کلیک کنید.

نحوه افتتاح حساب اسلامی در فارکس
نحوه افتتاح حساب اسلامی در فارکس

سپس بر روی حسابی که می خواهید آن را اسلامی کنید کلیک کرده و بررسی حساب را انتخاب کنید.

نحوه افتتاح حساب اسلامی در فارکس
نحوه افتتاح حساب اسلامی در فارکس

در صفحه باز شده شرایط و ضوابط حساب اسلامی را مطالعه کرده و در نهایت بر روی بله کلیک کنید.

ایجاد حساب اسلامی در فارکس
ایجاد حساب اسلامی در فارکس

در مورد اسلامی کردن حسابتان باید بدانید شما فقط تا محدوده زمانی که بروکر برای شما مشخص کرده است می توانید معاملات خود را باز نگه دارید و در ازای باز بودن حسابتان از شما کارمزد دریافت خواهد شد.

برخی بروکر ها بعضی حساب هایشان امکان اسامی شدن دارند و برخی دیگر مانند Weltrade همه اکانت هایش را می توان اسلامی کرده و معاملات را برای مدت زمانی باز نگه داشت.

فرض کنید وارد معاملات سهام شده و یا بر روی جفت ارزی معامله باز دارید که بنابر استراتژی خود ترجیح می دهید آن را تا دو روز باز نگه دارید. در این صورت حساب خود را اسلامی کرده و در همان ابتدا کارمزد خود را پذداخت کنیدو پوزیشن خود را برای دوره زمانی مجاز و یا زود تر بدون بهره شبانه باز نگه دارید.

دقت کنید زمان اسلامی کردن حسابتان باید دقت کنید هیچ پوزیشن بازی نداشته باشید. هنگام اسلامی کردن حساب معاملاتی خود حتما کمیسیون اسلامی کردن حسابتان را به دقت بررسی کنید. هر چه بازه زمانی اسلامی کردن حساب بیشتر باشد ، کمیسیون بیشتری پرداخت خواهید کرد.

Storage در حساب اسلامی چیست؟

Storage در حساب اسلامی که آن را استورژ و یا استوریج نیز می نامیم همان نرخ کمیسیون حساب اسلامی و یا هزینه نگهداری معامله تا روز بعد می باشد. یعنی تریدری که می خواهد معامله و یا معاملاتش تا روز و یا روز های بعد باز بماند یا باید نرخ بهره آنها را بپردازد و یا حساب خود را اسلامی کرده و بدون بهره معامله خود را باز نگه دارد.

در صورتی که حسابش را اسلامی کند ، باید در ازای آن مباغی را به بروکر پرداخت کند و این هزینه همان نرخ میسیون حساب اسلامی و یا Storage می باشد. میزان استوریج در بروکر های مختلف متفاوت بوده و به عوامل زیر بستگی دارد.

عوامل موثر بر نرخ کمیسیون (Storage) حساب اسلامی

حتما می دانید اسلامی کردن حساب رایگان نبوده و کاربر باید در ازای آن به بروکر پرداخت هزینه داشته باشد. زمانی که می خواهید حسابتان را اسلامی کنید حتما به این موارد دقت کنید.

 • نوع بروکر
 • نرخ کنونی بهره در بازار های کشور های مختلف
 • تعداد روز هایی که حسابتان اسلامی خواهد شد.
 • نوع جفت ارز و یا سهمی که معامله می کنید.
 • نوع پوزیشن
 • حجم پوزیشن

اگر به حساب اسلامی بروکر های مختلف توجه کنید جدولی را خواهید دید که در آن با توجه به نوع جفت ارز و بازه زمانی که قرار است معاملات در آن بدون بهره باشد ، مبالغی درج شده است.

بعضی بروکر ها امکان باز بودن معاملات را تا 15 روز مقدور ساخته و در ازای آن بیشتر از 10 دلار دریافت می کنند. برخی دیگر نیز فقط تا چند روز اجازه باز بودن معامله را می دهند.

اگر معاملاتی را انجام می دهید که نیاز دارید معاملاتتان تعداد زیادی از روز ها باز بماند در این صورت حتما به نوع بروکر و بروکر هایی که انعطاف بیشتری در ارائه حساب اسلامی دارند دقت کنید.

مزایای حساب اسلامی فارکس

در کل پیشنهاد می شود نیم ساعت مانده به پایان روز معاملاتی تمامی پوزیشن های خود را ببندید. ولی مواقعی وجود دارد که تریدر می خواهد به صورت بلند مدت ترید کرده و معامله خود را برای چند روز باز نگه دارد. در این حالت حساب اسلامی بهترین گزینه می باشد. زیرا تریدر بدون پرداخت بهره شبانه می تواند معامله خود را باز نگه دارد.

اگر تمایل به ترید جفت ارز هایی مانند AUD/JPY ، NZD/JPY ، AUD/USD و یا NZD/USD دارید انتخاب حساب اسلامی می تواند برایتان مفید باشد. زیرا این جفت ارز ها نرخ بهره شبانه بالایی دارند و در حساب اسلامی می توانید آنها را بدون بهره معامله کنید.

معایب حساب اسلامی

شاید به ظاهر انتخاب حساب اسلامی برای معامله گر جذاب و به صرفه به نظر برسد. ولی باید بدانید بروکر هایی که حساب اسلامی دارند برای افتتاح حساب اسلامی از تریدر در همان ابتدا کیسیون دریافت می کنند و در بسیاری از موارد میزان کمیسیون دریافتی از میزان نرخ بهره بیشتر خواهد بود.

زیرا بروکر بهره بانک را از مشتریان دریافت می کند و چون در حساب اسلامی از مشتریان نرخ بهره دریافت نمی شود آن را قبلا با نام کمیسیون از مشتری دریافت می کند.

علاوه بر آن حساب های اسلامی بر روی معاملات جفت ارز های خاص و نیز بعضی پوزیشن ها محدودیت هایی دارند که باب میل تریدر ها نمی باشد. به این دلیل توصیه می کنیم قبل از افتتاح حساب اسلامی حتما با پشتیبانان تماس گرفته و اطلاعات لازم و شرایط حساب را به دقت بررسی کنید.

بروکر هایی که حساب اسلامی دارند:

اکثر بروکر هایی که به کشور های اسلامی خدمات می دهند در حساب ایشان حساب اسلامی نیز دارند. یعنی بعضی از انواع حساب های آنها و یا تمام آنها قابلیت تبدیل شدن به حساب اسلامی در بازه زمانی مشخص را دارند:

البته بروکر هایی که در بالا معرفی کردیم ، بروکر هایی هستند که به ایرانیان خدمات داده و حساب اسلامی نیز دارند. علاوه بر لیست بالا بروکر های دیگری نیز هستند که حساب اسلامی دارند مانند حساب اسلامی روبو فارکس ، ارانته ، FBS و … ولی متأسفانه این بروکر ها دیگر به ایرانیان خدمات نمی دهند.

آیا بانک مرکزی جمهوری ایران نیز دارای معاملات بازار فارکس است؟

خیر ، با توجه به اینکه معاملات بازار فارکس در ایران غیر قانونی است ، معاملات آن توسط بانک مرکزی نیز ممنوع بوده و غیر قانونی می باشد.

5.0خیلی خوب

متوسط امتیاز از 1 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
1 رای

نظرات و بررسی های کاربران

1 دیدگاه برای “حساب اسلامی فارکس چیست؟ – نحوه افتتاح حساب اسلامی در بروکر ها

 1. ندا
  5 /5

  تو حساب اسلامی هم کارگذاری همون مقدار پول و از مشتریان میگیره ولی ظاهرا اسمش و حساب اسلامی گذاشته

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.