لیکوئیدیتی در اسمارت مانی Market Liquidity – ایندیوسمنت چیست؟ | تشخیص لیکوئیدتی در چارت

لیکوئیدیتی در فارکس

لیکوئیدتی در فارکس همان میزان نقدینگی موجود در بازار بوده و نشان دهنده تعداد و حجم عرضه و تقاضای موجود در بازار است. لیکوئیدیتی یکی از مفاهیم بسیار مهم در بازار های مالی می باشد. در این درس و درس بعدی به آموزش کامل لیکوئیدیتی در فارکس پرداخته ایم.

انواع لیکوئیدیتی در فارکس

نوع اول🚀 Swing
نوع دوم⚖️ Equal
نوع سوم✈️ Trendline

این مقاله درس 42 از دوره اسمارت ایتسکا می باشد. این دوره توسط وبسایت ایتسکا به زبان فارسی و کاملا رایگان ایجاد شده و در اختیار دانشجویان این دوره قرار گرفته است. جهت مشاهده سایر درس های دوره (مخصوصا درس های قبلی که پیشنهاد می کنیم حتما قبل از این درس آنها را مطالعه کنید!) می توانید از لینک زیر استفاده کنید.

آموزش اسمارت مانی پیشرفته

تصویر زیر را باید از ابتدای شروع مبحث تحلیل تکنیکال به خاطر داشته باشید. همانطور که در شکل می بینید برای یادگیری هر مبحث باید به مباحث قبلی تسلط داشته باشید. پس اگر بر درس های قبلی یعنی مارکت استراکچر و عرضه و تقاضا به تسلط نرسیدید ، در یادگیری این درس یعنی معامله با لیکوئیدیتی به مشکل بر خواهید خورد.

تحلیل تکنیکال
تحلیل تکنیکال

لیکوئیدیتی در فارکس چیست؟

لیکوئیدیتی در فارکس (نقدینگی در بازار) میزان عرضه و تقاضای موجود در بازار می باشد. لیکوئیدیتی راحتی معاملات در بازار را مشخص می کند. یعنی معاملات در بازار به گونه ای انجام شود که تاثیری در جابجایی قیمت ها نداشته باشد ، به لیکوئیدیتی بستگی دارد.

به زبان ساده میزان پول نقد موجود در بازار همان نقدینگی می باشد. اگر لیکوئیدیتی در بازار بالا باشد ، سفارشات با سرعت بیشتری اجرا می شود. برای مثال در شکل زیر هر یک از خطوط نشان دهنده یک سطح قیمتی در بازار می باشد.

زمانی که یک سفارش خرید با قیمت مشخص در بازار قرار می دهید ، برای اجرا شدن سفارش شما باید در طرف مقابل تریدر دیگری سفارش فروشی با همان قیمت در بازار ثبت کرده باشد.

شکل سمت چپ یک بازار لیکوئید و سمت راست غیر لیکوئید است. در بازار لیکوئید میزان نقدینگی در بازار زیاد بوده و سفارشات با قیمت های در خواستی بلافاصله اجرا می شوند. ولی در بازار غیر لیکوئید برای تمامی سفارشات امکان اجرا وجود ندارد.

برای مثال در شکل سمت راست اگر یک تریدر سفارش فروش با قیمت 300000 ثبت شده باشد ، برای اجرا شدن این سفارش باید در پایین آن سفارش خرید با این قیمت ثبت شده باشد. و متاسفانه سفارش خرید با این قیمت ثبت نشده است. این بازار لیکوئید می باشد. به این دلیل سفارش فروش با قیمت 300000 تا زمانی که سفارش خریدی با این قیمت ثبت نشود اجرا نخواهد شد.

لیکوئیدیتی در فارکس
لیکوئیدیتی در فارکس

لیکوئید چیست؟

اگر بازار خیلی لیکوئید باشد ، پیشنهاد و درخواست در هر سطح قیمتی وجود خواهد داشت. در بازار لیکوئید حجم پول نیز در هر دو طرف بسیار بالا خواهد بود. برای مثال در بروکر (کارگزار) فارکس در جفت ارز یورو/دلار اگر با سفارش Market Order دست به خرید و فروش بزنید ، به احتمال بسیار زیاد سفارش شما با سرعت زیادی انجام خواهد شد.

زیرا در قیمت کارگزاری لیکوئیدتی بازار بالا می باشد. برای اینکه جای هر اوردر خریدی در بازار پر شود ، باید در طرف فروش سفارشی برای آن وجود داشته باشد و بالعکس. یعنی برای اینکه سفارش فروشی در بازار کامل شود ، باید یک اودر مشابه در طرف خرید وجود داشته باشد.

در بازار با لیکوئیدتی پایین زمانی که یک سفارش ثبت شود که معادل آن در ؤف دیگر وجود نداشته باشد ، برای تکمیل ترید به سرعت لیکوئیدیتی های موجود و نزدیک به قیمت پیشتهادی را جذب می کنید. و قیمت تا اجرا شدن تمامی سفارش شما به سمت مشخصی حرکت خواهد کرد.

پس زمانی که شاهد عدم تعادل بزرگ میان عرضه و تقاضا باشیم ، قیمت به دنبال لیکوئیدیتی خواهد بود تا قیمت در Fair Value به تعادل برسد.

ایندیوسمنت چیست؟

ایندیوسمنت تله ای برای تامین نقدینگی و یا همان لیکوئیدتی در بازار می باشد و معمولا توسط تریدر های اسمارت مانی برای فریب معامله گران ایجاد می شود.

ایندیوسمنت همان فریب خریداران و یا فروشندگان برای ورود به یک موقعیت در بازار می باشد. برای مثال فرض کنید در یک روند نزولی قرار داریم. بازار پایین آمده و به یک خطحمایت بسیار مهم می رسد. بر خلاف انتظار میبینیم بازار با قدرت بسیار بالایی به سمت پایین شکسته می شود. در این موقعیت بسیاری از سهامداران غیر حرفه ای فروخته و از معامله خارج می شوند.

بعد از مدتی می بینند روند بازار عوض شده و قیمت ها بالا رفت. این اتفاق در بازار ایندیوسمنت نامیده می شود. به نوعی حرفه ای ها از ایندیوسمت برای فریب سهامداران و خرید در قیمت های پایین تر و یا فروش در قیمت های بالاتر استفاده می کنند.

یعنی با ایندیوسمنت نقدینگی لازم برا معاملات پر سود فراهم می شود.

این عمل اهمیت دستکاری قیمت ها در بازار را نشان می دهد. پس با شناسایی نواحی عرضه و تقاضا معامله گران می توانند تصمیمات عاقلانه تری گرفته و از هیجانات به دور باشند.

معمولا در نقاط پرنوسان بازار نقدینگی وجود دارد و این امر فرصت هایی را برای معامله گران فراهم می کند تا از معکوس شدن قیمت ها استفاده کرده و در قیمت های مناسبی وارد بازار شوند.

کسانی که الگوهای بازار را دستکاری می کنند ، الگویی در بازار ایجاد می کنند تا معامله گران احساس کنند در یک موقعیت خرید خوبی قرار گرفته اند. این امر باعث می شوند تا وارد معامله شده و سفارش های حد ضرر خود را تنظیم کنند.

زمانی می رسد که باز معکوس شده و حد ضرر معامله گران فعال می شود و آنها از معامله خارج می شوند. با زده شدن حد ضرر ها در واقع نقدینگی لازم در بازار فراهم می شود.

پس به زبان ساده می توان گفت ایندیوسمنت در واقع یک تله برای تامین نقدینگی در بازار می باشد.

لیکوئیدیتی در اسمارت مانی

از مارکت استراکچر برای پیدا کردن روند بازار استفاده می کنیم. نواحی عرضه و تقاضا را مشخص می کنیم تا ببنیم در کدام قسمت از بازار اوردر های بزرگ وارد بازار شده اند. این سفارشات بزرگ منجر به عدم تعادل های بزرگ و تغییرات قیمتی می شوند.

و ممکن است سفارش های دست نخورده در بازار باقی مانده باشد. زمانی که قیمت به این ناحیه برگردد ، می توانیم از آن استفاده کنیم.

با استفاده از لیکوئیدیتی نیز می توانیم مشخص کنیم در کدام قسمت از بازار احتمالا اوردرهای زیادی وجود دارند که هنوز اجرا نشده اند. و ممکن است قیمت به آن سمت حرکت کند.

لیکوئیدیتی در بازار مانند آهنربا برای جذب قیمت عمل می کند. چون تغییرات بزرگ میان عرضه و تقاضا منجر به عدم تعادل های بزرگ در بازار خواهد شد. شناسایی لیکوئیدتی در بازار یک ابزار مفید در تحلیل تکنیکال می باشد.

تشخیص لیکوئیتی در چارت (انواع لیکوئیدیتی)

در کل سه نوع لیکوئیتی در بازار وجود دارد.

 • SWING
 • EQUAL
 • TRENDLINE

در چارت های قیمتی برای پیدا کردن لیکوئیدیتی باید به دنبال این الگو ها باشیم.

SWING لیکوئیدیتی

زمانی که در چارت قیمتی سوئینگ استراکچر مشاهده می کنید ، به احتمال زیاد اوردر هایی پایین سوئینگ کف و اردر هایی بالای سوئینگ سقف خواهیم داشت. لیکوئیدیتی که به این صورت ایجاد می شود ، SWING لیکوئیدیتی نامیده می شود.

هر تریدری که در سوئینگ کف اقدام به خرید کرده است ، به احتمال زیاد استاپ لاس را در زیر کف قرار داده است. و هر تریدری که در سوئینگ سقف سفارش فروش داشته است ، استاپ لاس را بالای سوئینگ سقف قرار داده است.

اگر تریدر هایی را مد نظر قرار دهیم که بریک اوت ها را ترید می کنند ، یعنی در خلاف جهت بازار سفارش گذاری می کنند . (یعنی سفارش آنها به گونه ای است که اگر قیمت به حد مشخصی برسد ، سفارش انجام شود.)

در این حالت همیشه سفارش هایی وجود خواهند داشت که پشت این نقاط سوئینگ در حال استراحت هستند.  پس می توان گفت پشت هر سوئینگ استراکچری در بازار لیکوئیدیتی وجود دارد. و قیمت ممکن است به سمت آن لیکوئیدیتی حرکت کند تا قیمت را دوباره به حد تعادل برساند.

SWING لیکوئیدیتی
SWING لیکوئیدیتی

EQUAL لیکوئیدیتی

زمانی که سقف ها و کف های برابر دارید ، معمولا شاهد EQUAL لیکوئیدیتی در اسمارت مانی خواهید بود. الگو های سقف دوقلو و کف دوقلو از این نوع هستند. همانطور که از دوره پرایس اکشن به خاطر دارید ، قرار نیست سقف ها و کف ها دقیقا برابر باشند.

زمانی که سقف دو قلو و یا سه قلو و هم چنین کف دوقلو داشته باشیم ، اوردر های زیادی پشت آنها باید وجود داشته باشند. و همانند پاراگراف قبلی تریدر ها استاپ لاس ها را پشت سر آنها قرار می دهند.

EQUAL لیکوئیدیتی
EQUAL لیکوئیدیتی

TRENDLINE لیکوئیدیتی

لیکوئیدیتی خط روند نیز به همین صورت می باشد. تریدر ها در خط روند صعودی اقدام به خرید می کنند. و سفارش های اجرا نشده در زیر خط روند قرار می گیرند.

زمانی که در خط روند نزولی تریدر ها اقدام به فروش می کنند ، لیکوئیدیتی در بالای خط روند ایجاد می شود. و در نهایت عرضه و تقاضای سنگینی وارد بازار شده و باعث عدم تعادل در قیمت می شود.

و در این حالت قیمت به دنبال لیکوئیدیتی بازار رفته تا اردر هایی که در بازار قرار داشته و اجرا نشده اند ، جذب گردد. در این حالت قیمت دوباره به حد تعادل خود خواهد رسید.

خطوط نارنجی رنگ در چارت مانند آهنربا عمل خواهد کرد. قیمت همیشه به سمت این ناحیه ها از خود عکس العمل نشان می دهد. تا لیکوئیدیتی ها را از این نواحی جذب کند.

TRENDLINE لیکوئیدیتی
TRENDLINE لیکوئیدیتی

آموزش معامله در لیکوئیدیتی

با دو روش زیر می توانیم از لیکوئیدیتی در معاملات خود استفاده کنیم :

 • ایندیوسمنت (Inducement )
 • Sweep Zones (نواحی پاکسازی)

ایندیوسمنت (Inducement لیکوئیدتی)

اصطلاح ایندیوسمنت اخیرا میان تریدر ها به شهرت زیادی رسیده است. در اصل به معنی ترغیب کردن می باشد. همانطور که قبلا بیان کردیم ، برای هر اردر خرید باید یک اردر فروش در طرف مقابل وجود داشته باشد. و برای هر اوردر فروش نیز باید یک اوردر خرید وجود داشته باشد.

یک موسسه بزرگ در بازار زمانی اقدام به سفارش گذاری می کند که لیکوئیدیتی در بازار بالا باشد. زیرا در صورت کمبود نقدینگی در بازار هنگام سفارشات بزرگ شاهد اسلیپیج در فارکس خواهید بود.

الگوی کف و سقف دوقلو یکی از معروف ترین الگو های موجود در بازار می باشند. تریدر ها بر روی چارت قیمتی را می بینند که دو بار خواسته تا این خط مقاومتی را بشکند ، ولی شکست خورده است. پس این سطح مقاومتی قدرتمندی می باشد.

پس در این قسمت تریدر ها دست به فروش زده و سفارشات فروش قرار می دهند. چون امیدوارند قیمت نتواند این سطح مقاومتی را بشکند و بالا نخواهد رفت. در این حالت تریدر ها استاپ لاس خود را بالای سقف یعنی در محدوده قرمز رنگ قرار می دهند. استاپ لاس خود یک اوردر در این ناحیه محسوب شده و باعث افزایش لیکوئیدیتی در بازار می شود.

Inducement لیکوئیدتی (ایندوسمنت در فارکس)
Inducement لیکوئیدتی (ایندیوسمنت در فارکس)

برخی تریدر ها نیز سقف های برابر را در نمودار دیده و چون روند بازار در حالت کلی در روند صعودی قرار دارد ، این گونه تحلیل می کنند که این سطح مقاومتی شکسته خواهد شد. و بازار به سمت بالا حرکت خواهد کرد.

پس هنگام شکست سطح مقاومتی در بازار سفارش گذاری خرید دارند. الگوی سقف دوقلو علاوه بر اینکه یک تغییر روند در فارکس می باشد ، شبیه الگوهای ادامه دهنده پرچم در روند صعودی نیز می باشد.

Inducement لیکوئیدتی (ایندوسمنت در فارکس)
Inducement لیکوئیدتی (ایندیوسمنت در فارکس)

دسته دیگری از تریدر ها نیز وجود دارند که تحلیلشان مانند شکل زیر به گونه ای است که روند بازار صعودی بوده ولی برای ترید به تایید بیشتری نیاز دارند. این دسته تریدر ها برای ثبت سفارش منتظر شکست سطح حمایتی و ریتست می مانند.

Inducement لیکوئیدتی (ایندوسمنت در فارکس)
Inducement لیکوئیدتی (ایندیوسمنت در فارکس)

سه شکل بالایی نشان از دید های متفاوت تریدر ها هنگام مشاهده سقف دوقلو دارد. در هر سه سناریوی بالایی تریدر ها سفارش خرید بالای سقف قرار داده اند. حتی در مورد اول که استاپ لاس خود را بالای سقف دوقلو قرار داده اید ، اگر بازار در خلاف پیش بینی شما حرکت کرده و بالا برود ، استاپ لاس فعال شده و در واقع سفارش BUY اجرا خواهد شد.

مطالب بیان شده در بالا نشان گر این موضوع هستند که در حوالی این الگو لیکوئیدیتی زیادی می تواند وجود داشته باشد. از لحاظ تئوری نیز این قسمت ناحیه ای است که قرار است کلی پول وارد آن شود.

در این ناحیه هم خریدار و فروشنده ای زیادی وجود دارند. در این ناحیه چون نقدینی بالاست اسلیپیج (انحراف قیمت) نیز پایین خواهد بود.

در این مورد می توانیم تایید های مختلف را با هم ترکیب کرده و به این نتیجه برسیم قرار است پول بزرگی وارد بازار شود. تا بتواند جئابگوی لیکوئیدتی خرید باشد.

در مورد جهت بازار هیچ قطعیتی وجود ندارد. ولی در طول سال ها ترید و تجربه به شواهدی از بازار می توان دست یافت.

در این مورد در اغلب مواقع زمانی که شاهد ایجاد لیکوئیدیتی در نواحی عرضه و تقاضا هستید ، احتمال موفقیت نواحی عرضه و وتقاضا در مسیر مورد نظرشان افزایش پیدا خواهد کرد.

ایندیوسمنت و لیکوئیدیتی در مقابل این نواحی باعث افزایش احتمال موفقیت در معامله می شوند.

Sweep Zones لیکوئیدیتی (نواحی پاکسازی)

نواحی پاکسازی روش دیگری برای بهبود و تایید نواحی عرضه و تقاضا در بازار می باشند.

اگر درس های قبلی ما را به خاطر داشته باشید می دانید برای تایید نواحی قوی در بازار باید Bos (Break Of Structure) و یا فیلیپ ایجاد شود.

این دو مورد از تاییدیه های اصلی برای ترید در نواحی عرضه و تقاضا هستند. نواحی پاکسازی معمولا بر اساس مارکت استراکچر و نواحی فلیپ می باشند.

پس در چارت دنبال نواحی خواهیم بود که شامل Bos و Flip باشند. پس اگر می خواهید در این نواحی ، نواحی پاکسازی را مشخص سازید ، باید ببینید در کدام قسمت لیکوئیدیتی به تعادل رسیده است.

یعنی Bos رخ داده برای پاکسازی قیمت استراکچر بوده و بازار بعد از آن به سمت دیگری برگشته است.

پس زمانی که یک ناحیه قوی در بازار ایجاد شد ، آن را با سایر مفاهیم تحلیلی دیگر ادغام می کنیم.

Sweep Zones لیکوئیدیتی (نواحی پاکسازی)
Sweep Zones لیکوئیدیتی (نواحی پاکسازی)
Sweep Zones لیکوئیدیتی (نواحی پاکسازی)
Sweep Zones لیکوئیدیتی (نواحی پاکسازی)
Sweep Zones لیکوئیدیتی (نواحی پاکسازی)
Sweep Zones لیکوئیدیتی (نواحی پاکسازی)
0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

نظرات و بررسی های کاربران

3 دیدگاه برای “لیکوئیدیتی در اسمارت مانی Market Liquidity – ایندیوسمنت چیست؟ | تشخیص لیکوئیدتی در چارت

 1. مهدی

  خسته نباشیئ

 2. Reza Kianifar

  سلام خانم اصغری….
  علامت idm در فارکس یعنی چی…

  • زینب اصغری

   سلام
   اگر منظورتون از idm ایندیوسمنت هستش برای تشخیص inducement در چارت مطلب زیر براتون میتونه مفید باشه
   https://itsca-brokers.com/caps/

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.