آموزش معامله با لیکوئیدیتی Liquidity (بخش دوم) + مثال

معامله با لیکوئیدیتی

در این قسمت به آموزش معامله با لیکوئیدیتی Liquidity با مثال می پردازیم. در درس قبلی به آموزش کامل لیکوئیدیتی در فارکس پرداختیم. پیشنهاد می کنیم قبل از مطالعه این درس حتما بر درس های قبلی دوره اسمارت مانی (پرایس اکشن پیشرفته) مسلط باشید. این مقاله درس 43 از دوره اسمارت مانی ایتسکا می باشد و جهت مطالعه سایر درس های دوره می توانید روی لینک زیر کلیک کنید.

آموزش معامله با لیکوئیدیتی Liquidity

در درس قبلی با دو نوع از لیکوئیدیتی یعنی ایندوسمنت (Inducement) و نواحی پاکسازی (Sweep Zones) آشنا شدید. در این قسمت نحوه استفاده از آنها را در مثال های مختلف بررسی می کنیم.  

مثال 1 : آموزش معامله با لیکوئیدیتی Liquidity

شکل زیر یکی از ستاپ های بسیار رایج در بازار می باشد. قیمت ابتدا بالا رفته و با ایجاد الگوی سقف دوقلو یک لیکوئیدیتی در بالای نمودار ایجاد می کند که با کادر خاکستری رنگ نشان داده ایم.

در شکل زیر عدم تعادل زیادی بین عرضه و تقاضا قابل مشاهده است. و این امر باعث شده است تقاضا شکست خورده و عرضه بر آن غلبه کند. و این امر باعث به وجود آمده ناحیه آبی رنگ شده است.

این ناحیه همان ناحیه پاکسازی می باشد. چون لیکوئیدیتی پش سقف دوقلو را برداشته و آن را پاکسازی کرده است. در نهایت قیمت به سمت ناحیه پاکسازی پولبک خواهد زد.

قیمت بعد از پایین آمدن نیز به سمت بالا شکسته و با الگوی کف دو قلو شاهد لیکوئیدیتی در نمودار هستیم.

آموزش معامله با لیکوئیدیتی Liquidity
آموزش معامله با لیکوئیدیتی Liquidity

مثال 2: نواحی پاکسازی و ایندوسمنت در روند نزولی

در شکل زیر مثال دیگری از تمرین نواحی پاکسازی و ایندوسمنت در بازار را می بینید. همانطور که در شکل زیر می بینید ، ابتدا یک ساختار نزولی داریم و قیمت برای ایجاد LH (Lower High) پولبک زده است.

در اولین پولبک یک ناحیه پاک سازی ایجاد شده است. اگر به اولیم پولبک (دایره نارنجی رنگ شکل زیر) توجه کنید ، می بینید که پولبک زده و یک LL (Lower Low) داخلی ایجاد کرده است.

در این شرایط بسیاری از تردر ها دنیال پوزیشن Short هستند. چون احساس می کنند در این قسمت سوئینگ LH ایجاد شده است و قیمت در حال ایجاد LL در بازار می باشد. ولی در این قسمت قیمت به سمت بالا پولبک زده و سقف داخلی را پاکسازی کرده و یک HH (Higher High) ایجاد کرده است.

در این حالت قیمت به سمت لیکوئیدیتی خرید که تازه ایجاد شده است ، رفته است. در این قسمت پول بزرگی وارد بازار شده است. از طرف دیگر برای جلوگیری از FVG از لیکوئیدتی استفاده شده است.  

این پول بزرگ باعث ایجاد سوئینگ باس به سمت پایین و ناحیه پاکسازی قوی شده است. بعد از ایجاد LL جدید ، قیمت به صورت اصلاحی پولبک زده و لیکوئیدتی سمت خرید بیشتری ایجاد کرده است.

در این قسمت خرید هایی در بازار ایندوس شده اند تا سفارشات این پول بزرگ انجام شوند. قیمت پایین آمده و برای انجام سفارشات باقی مانده دوباره به سمت بالا و ناحیه لیکوئیدتی پولبک زده است.

نواحی پاکسازی و ایندوسمنت در روند نزولی
نواحی پاکسازی و ایندوسمنت در روند نزولی

مثال 3 : آموزش معامله با لیکوئیدیتی Liquidity

در شکل زیر مجموعه ای از Mitigate ها را می بینید که جریان اوردر های صعودی حفظ شده اند. و زمانی که قیمت به سطح تقاضا (کادر آبی رنگ) رسیده است ، پولبک زده است. در هر پولبک سقف قبلی شکسته (Bos) و HH جدیدی ایجاد شده است.

زمانی که این روند صعودی در بازار جاری باشد ، اکثر تریدر ها در بازار سفارش خرید (Long) قرار داده اند. در این شرایط سفارشات خرید در ناحیه تقاضا قرار داشته و استاپ لاس ها نیز در زیر خط روند (نقطه چین نارنجی رنگ) قرار داده شده اند.

از طرف دیگر تریدر های Bos که در خلاف جهت روند معامله می کنند ، به دنبال فروش در شکست خط روند نزولی هستند.

زمانی که قیمت به ناحیه عرضه قوی مشخص شده در شکل زیر می رسد ، عدم تعادل شدیدی بین عرضه و تقاضا ایجاد می شود. و عرضه بر تقاضا غلبه کرده و قیمت به دلیل فروش زیاد به سمت پایین حرکت می کند. در این قسمت برای جلوگیری از کاهش قیمت تقاضایی وجود ندارد.

زیرا بسیاری از تقاضا در این قسمت Mitigate شده اند. اوردر ها از قبل پر شده اند و با عرضه های جدید تقاضایی در بازار مشاهده نمی شود. در این شرایط قیمت بسیار آزادانه به سمت پایین حرکت می کند. و تمام لیکوئیدیتی هایی پایین (استاپ لاس هایس که خریداران قرار داده اند!) را پاکسازی می کند. با انجام این عمل قیمت دوباره به حد تعادل خود خواهد رسید.

آموزش معامله با لیکوئیدیتی Liquidity
آموزش معامله با لیکوئیدیتی Liquidity

مثال 4 : استراکچر یا لیکوئیدتی

در این قسمت به یک نکته بسیار مهم اشاره می کنیم:

استراکچر بسیار مهم تر از لیکوئیدیتی می باشد. لیکوئیدیتی همیشه ایجاد می شود. و دقیقا نمی توان بیان کرد که چه زمان هایی استفاده شده و چه زمان هایی استفاده نمی شود.

زمانی که بازار روند دار است (چه نزولی و چه صعودی) ، امیدواریم بازار در روند خود حرکت کند.

اگر بازار صعودی بوده و قیمت به سمت ناحیه عرضه پولبک بزند و سقف پشت این قسمت ناحیه عرضه باشند ، طبیعی است قیمت می خواهد این نواحی عرضه را پاکسازی کند.

در شکل زیر روند بازار نزولی بوده و سوئینگ سقف و کف را برایتان رسم کرده ایم. می توان فرض کرد که این سوئینگ سقف قوی بوده و می تواند حفظ شود و قیمت بالاتر نخواهد رفت. نوع رفتار تریدر هنگام مشاهده شواهد مختلف به تجربه او و شناخت او از بازار بستگی دارد. توصیه می کنیم همیشه به نواحی پاکسازی لیکوئیدیتی واکنش نشان دهید. و این پیش بینی را داشته باشید که قیمت قبل از حرکت باید پاکسازی شود.

در شکل زیر فرض کنید با توجه به ناحیه عرضه ای که مشخص کرده اید ، وارد شده و سفارش شورت باز کرده اید ولی قیمت به سمت بالا (بالاتر از سوئینگ سقف) رفته است. و سقف های دوقلو پشت ناحیه عرضه را پاکسازی کرده است. و این امر باعث فعال سازی استاپ لاس های تریدر های Short شده است.

قیمت ممکن است این سقف ها را پاکسازی کرده و دوباره به سمت پایین برگردد. پس در این قسمت (شکست سوئینگ سقف) در واقع شکست واقعی نداریم و این شکست نوعی جذب لیکوئیدیتی بوده است.

زمانی که این اتفاق می افتد ، یک ستاپ معاملاتی با احتمال موفقیت بالا ایجاد می شود که نشان دهنده آغاز یک روند نزولی در ادامه می باشد. پس می توان با بررسی شواهد دیگر به دنبال سفارش فروش بود.

در این قسمت با مشاهده الگوی سقف دوقلو می دانستید که احتمال پاکسازی لیکوئیدیتی در این ناحیه قبل از شروع حرکت نزولی وجود دارد.

استراکچر یا لیکوئیدتی
استراکچر یا لیکوئیدتی

مثال 5 : شکست فیک و جذب لیکوئیدیتی

برای مثال در شکل زیر در روند نزولی قرار داریم. در قسمتی که با دایره سبز رنگ مشخص کرده ایم ، الگوی سقف دوقلو دیده می شود و بعد از آن شاهد جذب لیکوئیدیتی هستیم.

بازار بعد از جذب لیکوئیدیتی به روند نزولی خود ادامه داده است. بازار تلاش کرده است سوئینگ سقف را به سمت بالا بشکند. ولی این شکست فیک بوده و بازار به روند نزولی خود ادامه داده است. پس در این شکل شکست واقعی به سمت بالا نداریم.

هنگام معامله با لیکوئیدیتی این مورد را به خاطر داشته باشید که همیشه باید بر خلاف جهت پاکسازی ها ترید کنیم. در این مورد نیز قیممت به سمت پالا پاکسازی کرده و ما می خواهین بر خلاف آن ترید کنیم.

قیمت ایین آمده و تمام لیکوئیدیتی های سوئینگ کف را پاکسازی کرده است. و قیمت پولبک زده تا LH بعدی را ایجاد کند. بعد از باس باید منتظر پولبک در نمودار باشیم. قیمت لیکوئیدیتی را از سوئینگ استراکچر قبلی پاکسازی کرده است.

در واقع پشت هر سوئینگ استراکچری در بازار لیکوئیدیتی وجود دارد. به این دلیل زمانی که هر استراکچری در بازار شکسته می شود ، واکنش به لیکوئیدیتی در نمودار قابل مشاهده است.

شکست فیک و جذب لیکوئیدیتی
شکست فیک و جذب لیکوئیدیتی

مثال 6 : پیاده سازی مفهوم لیکوئیدیتی

حتما شکل زیر را از درس های قبلی ما به خاطر دارید. و می خواهیم بر روی این نمودار پیاده سازی کنیم.

در روند صعودی قرار داریم . قیمت ابتدا بالا رفته است. و با ایجاد باس در نمودار باید منتظر وقوع پولبک باشیم. ناحیه های قدیمی عرضه باعث ایجاد پولبک شده اند. ابتدا شاهد تغییر ساختار داخلی هستیم. و یک LH داخلی ایجاد شده است. و روند نزولی در ساختار داخلی ادامه یافته است.

در قسمت A با خط نارنجی رنگ سقف داخلی زده شده است. و بعد از آن CHOCH (Change Of Character) را داریم.

این mBos رو به بالا که با خط نارنجی رنگ مشخص کرده ایم ، یک HH داخلی ایجاد کرده است. سپس یک لیکوئیدیتی در پایین ایجاد شده و این برای تریدر هایی است که به دنبال لانگ های احتمالی در بازار هستند.

در قسمت A اگر قیمت لیکوئیدیتی را پاکسازی کرده و انرژی کافی برای بالا رفتن پیدا کند ، این به ما یک ناحیه پاکسازی خوب را می دهد. و قسمت B نیر الگوی کف دو قلو دیده می شود. و بعد از آن Bos در نمودار دیده می شود. و بعد از ناحیه B یک پولبک جزئی در نمودار دیده می شود.

در قسمت C دوباره یک LH داخلی ایجاد شده است. سپس قیمت سقف را پاکسازی کرده است. و بعد چاک و باس به سمت پایین ایجاد شده است. در پشت هر کدام از این ساختار ها لیکوئیدیتی نیز ایجاد شده است.

در قسمت E نیز ایندوسمنت ناحیه عرضه ایجاد شده است و این یک ناحیه پاکسازی می باشد. این لیکوئیدیتی برداشته شده و استراکچر و تقاضا به سمت پایین شکسته است. ایندوسمنت موجود در حرکت منجر به ساخته شدن لیکوئیدیتی به سمت خرید شده است.

یعنی در ناحیه E پول بزرگی وارد بازار شده و منجر به ایجاد لیکوئیدیتی در این ناحیه شده  است. و این امر باعث ایجاد روند نزولی از این قسمت به بعد شده است.

تمامی لیکوئیدیتی هایی که بین سودینگ سقف و کف ایجاد شده اند ، لیکوئیدیتی های درون رنجی محسوب می شوند. و لیکوئیدیتی های خارج از سوئینگ سقف و کف لیکوئیدیتی های برون رنجی نامیده می شوند.

در ناحیه D میزان بسیار زیادی از لیکوئیدتی خارجی وجود دارد. و این امر باعث به وجود آمدن پولبک در نمودار شده است. در نهایت یک باس کلی سقف D را نیز شکسته است. و در واقع می خواهد لیکوئیدیتی جذب کرده و دوباره به سمت پایین برگردد.

در قسمت F این سوئینگ کف قوی حفظ شده است و HL ایجاد شده است. و بعد در G یک چاک ایجاد شده است. در ناحیه H قیمت پایین آمده تا لیکوئیدیتی ایجاد شده را پاکسازی کند. در کل این نمودار حرکت ها باعث به وجود آمدن لیکوئیدیتی خط روند می شوند.

زیرا تریدر ها در شت LH ها دست به فروش می زندد و فضای خالی بین آخرین باس موجود در شکل زیر و خود نمودار می تواند از سرشار از لیکوئیدیتی و سفارش های فروش اجرا نشده باشد. به این دلیل قیمت برای پر کردن لیکوئیدیتی ها موجود بالا خواهد رفت.

درس بعدی (44) از دوره اسمارت مانی ایتسکا : بررسی و تحلیل دلار استرالیا AUD

پیاده سازی مفهوم لیکوئیدیتی
پیاده سازی مفهوم لیکوئیدیتی
0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

نظرات و بررسی های کاربران

2 دیدگاه برای “آموزش معامله با لیکوئیدیتی Liquidity (بخش دوم) + مثال

  1. محسن سبحانی نیا

    سلام خیلی عالی بود ولی کاش فیلم موجودبود که خیلی بهتر میشد درک کردنش.

  2. کریم

    فیلمش از کجا دانلود کنم

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.