کندل مارابوزو چیست؟ ویژگی های این کندل

کندل مارابوزو چیست؟ ویژگی های این کندل - کندل مارابوزو

اگر 5 سال پیش در بین جمعی می گفتید که اینستاگرام نداشته و یا در شبکات اجتماعی فعالیت ندارید، همه از این سخن شما تعجب می کردند. اما امروزه وضعیت متفاوت تر شده است. وارد هر محفلی که شوید افراد از بیت کوین و سود های نجومی آن سخن می گویند. اگر وارد بازار ارز های دیجیتال نشده باشید بازی را باخته اید. تجربه نشان داده است افرادی که بروز می باشند، شانس بیشتری برای موفقیت دارند؛ چرا که با دنیا در حال حرکت می باشند. فکرش را بکنید اگر این تفکر را در سال 2010 داشتید و مقداری بیت کوین می خریدید، امروز صاحب چه سرمایه ای بودید. اما با افسوس مشکلات حل نمی شوند! لازمه سود در هر بازاری، علم آگاهی از آن بازار و مدیریت سرمایه است. در این مقاله قصد داریم که در کندل مارابوزو را به شکل کامل، که یکی از مباحث مهم در کندل شناسی است برایتان توصیف کنیم.

برای بررسی کندل مارابوزو و استفاده از آن ، مشخصا نیاز به ورود به بازار فارکس یا ایجاد اکانت در یکی از بهترین بروکر های فارکس دارید. برای این کار از بهترین بروکر های فارکس مناسب ایرانیان استفاده کنید.

کندل مارابوزو چیست؟

کندل مارابوزو چیست؟

آنچه در این مقاله خواهید آموخت نمایش

کندل شناسی یکی از شروط اصلی موفقیت در تحلیل بازار های مالی است اما به معنای موفقیت صدرصد نیست! مانند یک پارویی است که شما به کمک آن قایق خود را هدایت می کنید اما نمی تواند شما را از دست طوفان های دریا در امان نگه دارد! پس یادگیری کندل شناسی یک امر ضروری در رسیدن به اهداف و مقصد است اما یادگیری آن به معنای سود صدرصدی نمی باشد. در تحلیل بازار های مالی، ده ها الگو و کندل وجود دارند که هر کدام بیانگر یک وضعیت از بازار است و آن وضعیت بر اساس تجربه های پیشین و روانشناسی معامله گران شناسایی شده است.

کندل مارابوزو، کندلی مستطیل شکل است که خبر از ادامه روند در جهت بازار می دهد. برای تکمیل جمله قبل، باید گفت که کندل مارابوزو، کندلی است مستطیل شکل که طول آن حداقل سه برابر طول کندل های قبلی خود می باشد. این کندل هیچ شاخ یا دمی نداشته و اگر هم داشته باشد آنقدر کوتاه است که می توان از آن چشم پوشی کرد. همانگونه که بیان کردیم، کندل مارابوزو در جهت بازار رخ می دهد و نشان از قدرت خریداران یا فروشندگان بازار می دهد.

اگر بخواهیم به مفهوم لغوی مارابوزو بپردازیم، باید بیان کرد که این نام در زبان ژاپنی به معنای سر تراشیده شده است؛ انتخاب این نام برای این کندل بخاطر نداشتن سایه است. همین نداشتن سایه به دلیل فشار خرید یا فروش است که ضعف گروه مقابل در روند بازار را می دهد. برای مثال اگر کندل سایه پایینی داشته باشد، یعنی در روند جاری، شاهد ضعف بوده ایم که توانسته است خود را از چنگال سقوط نجات دهد! یا اگر در روند صعودی، کندل ما شاخ داشته باشد خبر از ضعیف شدن روند صعودی می دهد.

شناسایی کندل مارابوزو

نحوه شناسایی کندل مارابوزو

با شناسایی کندل ها، معامله برای شما بسیار ساده و آسان می شود. شناسایی کندل مارابوزو نیز در معاملات شما بسیار مفید خواهد بود؛ بدین ترتیب در ادامه شما را به سه ویژگی اصلی کندل مارابوزو آشنا می کنیم که به راحتی آن را تشخیص دهید.

  1. ارتفاع این کندل حداقل 3 برابر کندل های قبل تر از خود است.
  2. کندل مارابوزو هیچ سایه ای ندارد! اگر هم سایه ای برای آن وجود داشته باشد، آنقدر کوچک است که می توان از آن چشم پوشی کرد.
  3. این کندل در یک روند قطعی شکل می گیرد. یعنی نباید در روند های صعودی رو به بالا تشکیل می شود. در روند های نزولی رو به پایین! در نتیجه اگر در یک روند صعودی کندل مستطیل شکلی را مشاهده کردید که رو به پایین است و یا در یک روند نزولی یک کندل مستطیل شکلی را مشاهده کردید که آن رو به بالا است، آن مارابوزو معتبر نمی باشد و باید منتظر بسته شدن آن بمانید.
  4. اگر در روند نزولی، هنگامی که به کف قیمت رسیده ایم، یک کندل مارابوزو رو به بالا باز شد باید منتظر بمانیم تا بسته شود. آن موقع می توان انتظار داشت که بازار در حال برگشت است.

در تشخیص کندل مارابوزو حساسیت بیشتری به خرج دهید چرا که این کندل ها بر اساس روان معامله گران تشکیل می شود و در صورت شناسایی آنها، می توانید سود بسیار خوبی را دریافت نمایید.

روان شناسی در کندل مارابوزو

همانطور که می دانید، کندل ها حالت روانی معامله گران هستند که در جو های مختلف بازار، از خود واکنش نشان می دهند. شاید برایتان سوال شده است که چه چیزی موجب می شود که کندل مارابوزو این چنین رشد کرده و در جهت روند راه خود را با قدرت ادامه دهد. همانطور که بیان شد کندل مارابوزو بر روی روند سوار می شود؛ وقتی ما شاهد یک روند صعودی در مرور زمان هستیم و یا حتی در یک کنج صعودی قرار داریم، خریداران آماده شکسته شدن کنج هستند تا صعود ارز دیجیتال یا سهم شروع شود. این مورد صرفا به پرایس اکشن و کنج محدود نمی شود! حتی در یک روند جاری، یک خبر فاندامنتال نیز می تواند باعث ایجاد کندل مارابوزو شود.

شکل کندل مارابوزو

در چنین شرایطی خریداران هر لحظه آماده وارد شدن به بازار هستند که با وقوع یکی از اتفاقات بالا، FOMO در بین خریداران ایجاد می شود و آنها حس می کنند اگر همین حالا وارد سهم نشوند، سود موجود در آن را از دست خواهند داد. این فرایند و احساس باعث می شود حجم عظیمی از معامله گران در کندل باز شده، وارد بازار شوند و یک کندل مستطیل شکل که آن را مارابوزو نامیدیم، ایجاد شود. همانطور که بیان شد این کندل صرفا در روند های صعودی ایجاد نمی شود و تمامی موارد بیان شده در روند های نزولی نیز مورد تایید است.

آیا در کندل مارابوزو می توانیم معامله باز کنیم؟

یکی از سوالاتی که ممکن است ذهن شما را درگیر کرده باشد، این است که هنگامی که کندل مارابوزو ایجاد شده است وارد آن شویم یا منتظر بمانیم پس از تایید و بسته شدن آن وارد شویم؟ در مورد این موضوع می توان ساعت ها بحث کرد. اما اگر معامله گری هستید که در ترید های خود احتیاط شرط اول شماست، بهتر است که تا بسته شدن کندل مارابوزو صبر کنید. چرا که ممکن است بعد از وارد شدن شما، فشار در جهت روند بازار کاسته شود و کندل مارابوزو تایید نشود! در این صورت احتمال اصلاح و ضرر برای شما وجود دارد.

در این مقاله به مفهوم کندل مارابوزو پرداخته و روش های شناسایی و معامله در آن را برایتان بیان کردیم. کسب سود در بازار های مالی بدون داشتن دانش کافی، کاری بسیار دشوار است و حتی ممکن است باعث به وجود آمدن ضرر های جبران ناپذیر شود. پس حتما در معاملات خود از علم کندل شناسی بهره ببرید.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه