کندل مارابوزو چیست؟-استراتژی کندل مارابوزو

کندل مارابوزو چیست؟-استراتژی کندل مارابوزو - کندل مارابوزو

کندل بدون سایه کندل مارابوزو نامیده می شود. این کندل یکی از کندل های مهم در پرایس اکشن بوده و در کنار سایر تحلیل ها از آن استفاده می شود. در این قسمت استراتژی کندل مارابوزو را بیان کرده و نحوه استفاده از آن در معاملات و تحلیل ها آموزش می دهیم.

کندل مارابوزو چیست؟

کندل مارابوزو کندل مستطیل شکلی است که طول آن حداقل سه برابر طول کندل های قبلی خود می باشد. این کندل هیچ شاخ یا دمی نداشته و اگر هم داشته باشد آنقدر کوتاه است که می توان از آن چشم پوشی کرد. همانگونه که بیان کردیم، کندل مارابوزو در جهت بازار و یا در انتهای یک روند صعودی و یا نزولی رخ می دهد و نشان از قدرت خریداران یا فروشندگان بازار می دهد.

اگر بخواهیم به مفهوم لغوی مارابوزو بپردازیم، باید بیان کرد که این نام در زبان ژاپنی به معنای سر تراشیده شده است؛ انتخاب این نام برای این کندل بخاطر نداشتن سایه است. همین نداشتن سایه به دلیل فشار خرید یا فروش است که ضعف گروه مقابل در روند بازار را می دهد. برای مثال اگر کندل سایه پایینی داشته باشد، یعنی در روند جاری، شاهد ضعف بوده ایم که توانسته است خود را از چنگال سقوط نجات دهد! یا اگر در روند صعودی، کندل ما شاخ داشته باشد خبر از ضعیف شدن روند صعودی می دهد.

بیشتر بخوانید : بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان

استراتژی کندل مارابوزو

همانطور که می دانید، کندل ها حالت روانی معامله گران هستند که در جو های مختلف بازار، از خود واکنش نشان می دهند. شاید برایتان سوال شده است که چه چیزی موجب می شود که کندل مارابوزو این چنین رشد کرده و در جهت روند راه خود را با قدرت ادامه دهد.

شکل کندل مارابوزو

در چنین شرایطی خریداران هر لحظه آماده وارد شدن به بازار هستند که با وقوع یکی از اتفاقات بالا، FOMO در بین خریداران ایجاد می شود و آنها حس می کنند اگر همین حالا وارد سهم نشوند، سود موجود در آن را از دست خواهند داد.

این فرایند و احساس باعث می شود حجم عظیمی از معامله گران در کندل باز شده، وارد بازار شوند و یک کندل مستطیل شکل که آن را مارابوزو نامیدیم، ایجاد شود. همانطور که بیان شد این کندل صرفا در روند های صعودی ایجاد نمی شود و تمامی موارد بیان شده در روند های نزولی نیز مورد تایید است.

استراتژی کندل مارابوزو صعودی (سبز)

کندل مارابوزو صعودی که با نام کندل مارابوزو سبز نیز نامیده می شود ، کندل مستطیلی سبز رنگ می باشد که ظاهر آن را در شکل زیر می بینید. این کندل قدرت خریداران به فروشندگان را نشان می دهد. استراتژی کندل مارابوزو صعودی به محل قرار گیری این کندل و موقعیت آن بستگی دارد.

کندل مارابوزو صعودی
کندل مارابوزو صعودی

فیلتر کندل مارابوزو سفید

کندل مارابوزو سفید که همان کندل مارابوزو صعودی می باشد ، در روند صعودی نشان دهنده قدرت خریداران به فروشندگان بوده و نشان گر ادامه دار بودن روند می باشد. ولی زمانی که بازار در روند صعودی بوده و بالا رفته است اگر بازار به حد مقاومت برسد ، در این شرایط اگر شاهد تشکیل کندل مارابوزو صعودی باشیم ، در واقع می توان گفت به احتمال زیاد این یک کندل کلایمکس می باشد و شاهد حجم عظیمی از معاملات خواهیم بود.

پس می توان گفت معمولا بعد از کندل مارابوزو صعودی در سطح مقامتی روند بازار تغییر کرده و حالت نزولی به خود می گیرد ولی فیلتر کندل مارابوزو سبز (صعودی) در روند صعودی ادامه دار بودن روند و قدرت خریدران به فروشندگان را نشان می دهد.

اگر کندل ماربوزو صعودی در میانه روند نزولی دیده شود ، باید با توجه به شواهد دیگر تصمیم گیری شود. یعنی اگر خط روند نزولی به سمت بالا شکسته شود ، مارابوزو صعودی نشانه تغییر روند نزولی به صعودی می باشد. ولی اگر نشانه دیگری ندیدیم نباید به این کندل اعتنا کرده و روند نزولی ادامه دار خواهد بود.

استراتژی کندل مارابوزو نزولی (قرمز)

کندل مارابوزو نزولی که با نام کندل مارابوزو قرمز نیز نامیده می شود ، کندل مستطیلی قرمز رنگ می باشد که ظاهر آن را در شکل زیر می بینید. این کندل قدرت فروشندگان به خریدران را نشان می دهد. استراتژی کندل مارابوزو نزولی به محل قرار گیری این کندل و موقعیت آن بستگی دارد.

کندل مارابوزو نزولی
کندل مارابوزو نزولی

کندل مارابوزو نزولی در روند نزولی نشان دهنده قدرت فروشندگان به خریدران بوده و نشان گر ادامه دار بودن روند نزولی می باشد. ولی زمانی که بازار در روند نزولی بوده و پایین رفته است اگر بازار به حد حمایت برسد ، در این شرایط اگر شاهد تشکیل کندل مارابوزو نزولی باشیم ، در واقع می توان گفت به احتمال زیاد این یک کندل کلایمکس بوده و شاهد حجم عظیمی از معاملات خواهیم بود.

پس می توان گفت معمولا بعد از کندل مارابوزو نزولی در سطح حمایتی روند بازار تغییر کرده و حالت صعودی به خود خواهد گرفت ولی کندل مارابوزو نزولی (قرمز) در روند نزولی ادامه دار بودن روند و قدرت فروشندگان به خریداران را نشان می دهد.

اگر کندل مارابوزو نزولی در روند صعودی دیده شود ، استراتژی ما به شرایط موجود بستگی خواهد داشت. یعنی اگر با کندل مارابوزو نزولی شاهد شکست خط روند از صعودی به نزولی باشیم ، احتمالا تغییر روند خواهیم داشت. ولی اگر فقط این کندل را دیدیم و علاوم دیگری از تغییر روند در نمودار دیده نشود ، روند صعودی ادامه دار بوده و نباید به کندل مارابوزو اعتنا کرد.

نحوه شناسایی کندل مارابوزو

با شناسایی کندل ها، معامله برای شما بسیار ساده و آسان می شود. شناسایی کندل مارابوزو نیز در معاملات شما بسیار مفید خواهد بود؛ بدین ترتیب در ادامه شما را به سه ویژگی اصلی کندل مارابوزو آشنا می کنیم که به راحتی آن را تشخیص دهید.

  1. ارتفاع این کندل حداقل 3 برابر کندل های قبل تر از خود است.
  2. کندل مارابوزو هیچ سایه ای ندارد! اگر هم سایه ای برای آن وجود داشته باشد، آنقدر کوچک است که می توان از آن چشم پوشی کرد.
  3. این کندل در یک روند قطعی شکل می گیرد. یعنی نباید در روند های صعودی رو به بالا تشکیل می شود. در روند های نزولی رو به پایین! در نتیجه اگر در یک روند صعودی کندل مستطیل شکلی را مشاهده کردید که رو به پایین است و یا در یک روند نزولی یک کندل مستطیل شکلی را مشاهده کردید که آن رو به بالا است، آن مارابوزو معتبر نمی باشد و باید منتظر بسته شدن آن بمانید.
  4. اگر در روند نزولی، هنگامی که به کف قیمت رسیده ایم، یک کندل مارابوزو رو به بالا باز شد باید منتظر بمانیم تا بسته شود. آن موقع می توان انتظار داشت که بازار در حال برگشت است.

در تشخیص کندل مارابوزو حساسیت بیشتری به خرج دهید چرا که این کندل ها بر اساس روان معامله گران تشکیل می شود و در صورت شناسایی آنها، می توانید سود بسیار خوبی را دریافت نمایید.

آیا در کندل مارابوزو می توانیم معامله باز کنیم؟

یکی از سوالاتی که ممکن است ذهن شما را درگیر کرده باشد، این است که هنگامی که کندل مارابوزو ایجاد شده است وارد آن شویم یا منتظر بمانیم پس از تایید و بسته شدن آن وارد شویم؟ در مورد این موضوع می توان ساعت ها بحث کرد.

اما اگر معامله گری هستید که در ترید های خود احتیاط شرط اول شماست، بهتر است که تا بسته شدن کندل مارابوزو صبر کنید. چرا که ممکن است بعد از وارد شدن شما، فشار در جهت روند بازار کاسته شود و کندل مارابوزو تایید نشود! در این صورت احتمال اصلاح و ضرر برای شما وجود دارد.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.