رگوله NBG  یا The National Bank of Georgia – نهاد نظارتی گرجستان

رگوله NBG  یا The National Bank of Georgia - نهاد نظارتی گرجستان - رگوله nbg


بانک ملی گرجستان (NBG) نهاد مالی گرجستان است. وضعیت آن توسط قانون اساسی گرجستان تعریف می شود. هدف اصلی بانک ملی تضمین ثبات قیمت ها است. NBG  دارنده رگولاتوری سطح ۴ در جهان است.

نام اختصاصیNBG
نام کاملThe National Bank of Georgia
کشورگرجستان
سطحچهارم
وی سایت www.nbg.gov

بیشتر بدانید: رگوله چیست؟

درباره NBG

اولین بانک مرکزی گرجستان در سال 1919 تاسیس شد. بانک ملی گرجستان به شکل فعلی آن از سال 1991 وجود دارد. 
طبق قانون اساسی گرجستان، بانک ملی در فعالیت های خود مستقل است. اعضای نهادهای قانونگذاری و اجرایی گرجستان حق مداخله در فعالیت های NBG را ندارند. حقوق و تعهدات بانک ملی گرجستان به عنوان بانک مرکزی این کشور، اصول فعالیت و تضمین استقلال آن در قانون ساختاری گرجستان در مورد بانک ملی گرجستان تعریف شده است. 

عملکرد NBGبانک ملی گرجستان سیاست های پولی را بر اساس جهت گیری های اصلی سیاست پولی و ارزی تعریف شده توسط پارلمان گرجستان اجرا می کند. NBG ذخایر خارجی بین المللی کشور را نگهداری می کند.

بانک ملی گرجستان از طریق مقررات و ابزارهای پولی خود مسئول اطمینان از انجام وظایف و اهداف اساسی است که توسط قانون به آن محول شده است.

وظایف NBG


بانک ملی به منظور تسهیل ثبات مالی و شفافیت نظام مالی و همچنین حمایت از حقوق مصرف کنندگان و سرمایه گذاران این بخش، نظارت بر بخش مالی را اعمال می کند.

بانک ملی گرجستان بر روند انطباق نهادهای گزارشگر تعریف شده توسط قانون گرجستان در مورد “تسهیل در جلوگیری از پولشویی و تامین مالی تروریسم” با الزامات همان قانون و اقدامات قانونی صادر شده توسط سرویس نظارت مالی نظارت می کند.

بانک ملی گرجستان بر اساس قانون مذکور،  نظارت در راستای رویکرد مبتنی بر ریسک، هم از طریق بازرسی های خارج از محل و هم در محل انجام می دهد. علاوه بر این، NBG بانکدار و عامل مالی دولت است. 

مسئولیت های NBG


NBG مسئول انجام و انتشار آمارهای بخش مالی و خارجی مطابق با استانداردها و روش‌های بین‌المللی و همچنین عملکرد مؤثر و مناسب سیستم‌های پرداخت است. بانک تنها حق دارد واحد پولی را به عنوان پول قانونی در قلمرو گرجستان منتشر کند،  همچنین حق ضرب سکه های یادبود برای اهداف سکه شناسی و گردش را دارد. 
بانک ملی گرجستان ممکن است خدمات بانکی را به دولت های خارجی، بانک های مرکزی خارجی و مقامات پولی خارجی و همچنین سازمان های بین المللی ارائه دهد. بانک ملی در فعالیت سازمان های بین المللی که ثبات اقتصادی در بخش پولی را از طریق همکاری های بین المللی دنبال می کنند، مشارکت می کند.

رگوله NBG  یا The National Bank of Georgia - نهاد نظارتی گرجستان - رگوله nbg
رگوله NBG  یا The National Bank of Georgia - نهاد نظارتی گرجستان 1

 ماموریت بانک ملی

مهمترین ماموریت NBG ارتقای رشد اقتصادی بلندمدت کشور است
 

هدف

  • اطمینان یافتن از شکل گیری انتظارات صحیح در جامعه به گونه ای که اعضای آن تصمیمات موجه اقتصادی و بهینه اتخاذ کنند.
  • مراقبت از قدرت پول ملی و اطمینان از اعتماد بالای مردم به آن.  
     

چشم انداز 

  • تضمین توسعه اقتصادی [پایدار] بلندمدت کشور؛
  • تضمین ثبات قیمت؛
  • تضمین عملکرد پایدار و مؤثر بخش مالی کشور.  

اعضای هیئت مدیره

بر اساس قانون گرجستان در مورد بانک ملی گرجستان، هیئت مدیره عالی ترین نهاد بانک ملی گرجستان است که از 9 عضو تشکیل شده است. اعضای هیئت مدیره NBG ممکن است شهروندان گرجستانی یا خارجی باشند که به دلیل صداقت خود شناخته می شوند و به عنوان متخصصان اقتصاد، امور مالی و/یا هر زمینه مرتبط دیگری شناخته می شوند.

بدین ترتیب، تعداد متخصصان حوزه مربوطه در هیئت مدیره بانک ملی (به غیر از اقتصاد یا امور مالی) نباید از دو نفر بیشتر شود. رئیس هیئت مدیره، رئیس بانک ملی گرجستان است. علاوه بر رئیس، هیئت مدیره دارای یک معاون اول و دو معاون در بین سایر اعضای خود است.

اعضای هیئت مدیره NBG برای یک دوره هفت ساله با معرفی نامزدها توسط رئیس جمهور گرجستان و پس از اکثریت آرا در پارلمان انتخاب می شوند. رئیس بانک ملی گرجستان از بین اعضای هیئت مدیره و توسط رئیس جمهور گرجستان با معرفی هیئت مدیره NBG منصوب و عزل می شود.

معاونان بانک ملی گرجستان با معرفی رئیس بانک ملی گرجستان توسط هیئت NBG منصوب و عزل می شوند.

در صورت برکناری رئیس بانک ملی، با معرفی حداقل دو نفر از اعضای هیئت مدیره بانک ملی رئیس NBG تعیین می شود . اعضای هیئت مدیره بانک ملی، به استثنای استاندار و معاونان بانک ملی، کارمندان دولتی نیستند.

نتیجه گیری

NBGنهاد مالی گرجستان است که عنلکردهای آن توسط قانون اساسی گرجستان تعیین می شود.  این نهاد با فعالیت های مستقل خود،  عملکرد سازمان های زیادی را تحت نظارت خود قرار می دهد.  این سازمان دارنده رگوله سطح ۴ است.  NBG خدمات خود را به ایرانیان ارائه می دهد.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.