نمودار رنکو چیست؟-آموزش کندل رنکو

آموزش چارت رنکو

نمودار رنکو، یک اندیکاتور خالص و بدون اضافات در مورد تغییرات قیمت است. در واقع هر آنچه شما باید در مورد روند قیمت بدانید، بدون دخالت هیچ فاکتور دیگری در این نمودار نمایش داده می شود و در مورد برخی استراتژی های پرطرفدار امروزی مانند باینری آپشن و همچنین در بازارهای محبوبی مانند فارکس بسیار مفید می باشد.

احتمالا نمودارها بهترین ابزارهای تحلیل هستند. چه آیتمی بهتر از این که شما بتوانید تمامی تغییرات و تحولات پیش آمده برای یک سهم یا ارز را در یک نگاه به صورت کلی مشاهده کنید. هر چند شاید این نگاه  در وهله اول زیاد مفید به نظر نرسد و نیاز به دقت بیشتر و تحلیل مداوم داشته باشد.

اما باید توجه کنیم که در بازارهای پر تب و تاب امروزی و با روندهایی که متاثر از تحولات دنیا به صورت مدوام بالا و پایین می شوند، لزوم یک تصمیم صحیح و در عین حال سریع آنقدر اهمیت دارد که باید از زواید چشم پوشی کرد و تنها تمرکز را بر روی عواملی قرار داد که در میزان سود و زیان شما موثر هستند. نمودارها در عین سادگی و دو بعدی بودن، گاه شامل اطلاعاتی هستند که شاید در روند تصمیم گیری شما چندان دخیل نباشند.

با این ایده و رجوع به یک کلمه با ریشه ژاپنی به نام رنگا، نموداری تحت عنوان “رنکو” وارد سازوکارهای تحلیل تکنیکال شد. همان گونه که از نام این نمودار به معنای آجر برمی آید، کاملا مشخص است از آیتم ها و علایمی به همین شکل بهره برده می شود که در هر صعود و نزول نمودار در بخش سمت راست آن ترسیم شده و نمایانگر تغییرات قیمت است. در ادامه به بررسی این نمودار خواهیم پرداخت.

آموزش کندل رنکو

چارت یا همان نمودار رنکو، یک مفهوم خالص و بدون اضافات در مورد تغییرات قیمت است. در واقع هر آنچه شما باید در مورد روند قیمت بدانید، بدون دخالت هیچ فاکتور دیگری در این نمودار نمایش داده می شود و در مورد برخی استراتژی های پرطرفدار امروزی مانند باینری آپشن و همچنین در بازارهای محبوبی مانند فارکس بسیار مفید می باشد. از مهمترین ویژگی های این نمودار حذف و کنار گذاشتن تمامی تغییرات جزئی در فاکتور قیمت است.

با حذف این تغییرات کوچک که عملا ارزش رفتاری و تحلیل نیز ندارند، نتیجه گیری از روند نیز راحت تر و قابل فهم تر می شود. سرعت بالا رفته و هیچ عامل مزاحمی برای درگیری بی دلیل ذهن وجود ندارد.

از بهترین موارد استفاده این نمودار و چارت در تحلیل تکنیکال، بررسی و شناسایی نقاط ورود و خروج به یک سهم است که کاملا می توانید از همین موضوع به کیفیت خروجی های این چارت پی ببرید. همچنین در بازارهای مربوط به ارزهای دیجیتال نیز بسیار مفید هستند و به صورت کاملا دقیق می توانند تعیین کننده آینده روند ارزش و قیمت یک ارز باشند.

ویژگی های رنکو چارت

برجسته ترین عامل حذف شده از نمودارهای رنکو، فاکتور زمان است. همان گونه که اشاره شد تمامی تمرکز بر قیمت است و اینکه این قیمت در چه بازه زمانی این تغییرات را دیده است اهمیت چندانی در رنکو ندارد. دقیقا مشابه با آنچه در کندل استیک ها رخ می دهد، آجرهایی که در قالب روند صعودی هستند، به رنگ سبز بوده و در مقابل آجرهای نزولی قرمز رنگ می باشند.

محدوده تغییرات قیمتی معین در یک رنکو چارت به صورتی است که برای هر یک بازه تغییرات، یک اجر در نظر گرفته می شود و تنها در صورتی این آجر در صفحه دو بعدی این نمودار درج می شود که بالاتر از این محدوده باشد و به صورت تغییرات قابل توجه مورد نظر شما باشد. در واقع تغییرات به اندازه کوچک اهمیتی ندارند و اصلا در متن نمودار ثبت نمی شوند. این مورد همان نمودارهای سیگنال به نویز است که بهترین حالت نمایش روندها در بازار نیز می باشند و می توانند مفیدترین نتیجه گیری ها را برای تریدرها به همراه داشته باشند.

نمودار رنکو چیست؟-آموزش کندل رنکو - رنکو

با عبور قیمت از محدوده آجر اول، به ترسیم آجر بعدی می پردازیم که دقیقا در قسمت راست آن واقع می شود. مبنای صعودی و یا نزولی بودن در آجرها و تعیین رنگ نیز همان قیمتی است که در وضعیت بسته شدن آن ثبت می شود. قطعا این یک معیار دقیق است و بهترین حالت ترسیم نمودار رنکو، استفاده از تغییرات قیمت بسته شدن می باشد.

بیشتر بخوانید : انواع نمودار در فارکس

مدل های رسم و تحلیل نمودار رنکو

در مورد ترسیم این نمودارها باید به دو حالت متفاوت اشاره کنیم که معمولا در بین تریدرها مرسوم می باشد :

1-حالت اول : در این وضعیت ترسیم، باید به اندازه های ثابت در مورد آجرها وفادار باشیم و تغییری در سایز آنها ندهیم. هر چه تغییرات عمیق تر و قابل توجه تر نیز باشد، اندازه تغییر نخواهد کرد.

2- حالت دوم : این رایج تر از حالت قبلی است و تغییرات قیمت در اندازه آجرها نیز نمایان است. سنت دیرین در ترسیم نمودارهای رنکو در حالت دوم، استفاده از دوره های چهارده گانه برای نمایش گذر زمان نیز می باشد.

برخی از قواعد در ترسیم و چارت بندی رنکو به این شرح باید رعایت شود :

  • باید در ترسیم آجرها، اتصال آنها از یکدیگر حفظ شود. این اتصال معمولا در یکی از گوشه ها رخ می دهد.
  • دید عمودی به نمودار رنکو به گونه ای است که در هر عمود یک آجر قرار دارد و هیچ همپوشانی رخ نخواهد داد.
  • اگر قیمت بسته شدن آجر بعدی از اجر قبلی بالاتر باشد، رنگ آن سبز و در غیر این صورت به رنگ قرمز و حالت نزولی خواهد بود.
  • اگر قیمت بسته شدن آجر بعدی از قیمت بسته شدن آجر قبلی کمتر باشد، در سطحی پایین تر و به رنگ قرمز رسم خواهد شد.
  • حرکت قیمت به یک میزان پایین تر از بسته شدن آجر قبلی و نهایتا بسته شدن ان در قیمتی بالاتر، سبب می شود هیچ آجری رسم نشود.
  • در صورتی که اندازه تغییرات قیمت به میزان چندین آجر باشد، به همین ترتیب و با توالی پشت سر هم رسم خواهند شد.   

بنابراین باید به این نکته اشاره کنیم که زمان در نمودارهای رنکو به مفهوم قبل وجود ندارد و بازه های ثابتی نیستند. این بازه ها برای برخی از آجرها یک روز و برای برخی دیگر می تواند ماه ها طولانی تر شود. طول آجرها می تواند کوتاه تر یا بلندتر شود. هر چه این طول آجر کوتاه تر شود، بدین معناست که تغییرات در زمان بیشتر بوده و نوسان بالا است و هر چه این آجرها بلندتر باشد، به معنی روند آهسته و نوسانات کم در قیمت سهم است.

به همین دلیل است که نمودار رنکو در شناسایی کف و سقف برای حمایت و مقاومت نیز تاثیر فراوانی دارند و بسیار سریع تر از نمودارهای شمعی آن را نمایان می کنند.

اندیکاتور رنکو برای متاتریدر

اندیکاتور رنکو به صورت پیش فرض در متاتریدر وجود ندارد. و باید آن را دانلود و نصب کرده و بعد از آن در متاتریدر 4 استفاده کنید. برای دانلود اندیکاتور رنکو روی لینک زیر کلیک کنید.

بعد از دانلود چارت رنکو باید آن را در متاتریدر نصب کنید. روال نصب در هر دو متاتریدر 4 و 5 مشترک است. برای آموزش نصب اندیکاتور در متاتریدر می توانید از لینک زیر استفاده کنید.

بعد از نصب می توانید این اندیکاتور را در متاتریدر رسم کنید. برای مثال آن را برای جفت ارز یورو/دلار رسک کرده ایم.

اندیکاتور رنکو در متاتریدر
اندیکاتور رنکو در متاتریدر

اندیکاتور رنکو در تریدینگ ویو نیز به راحتی قابل رسم می باشد.

 مزایا و معایب نمودارهای رنکو

استفاده از نمودارهای رنکو می تواند منجر به حذف جزئیات شود. زمان کنار گذاشته می شود و به همان مفهوم قبل نیست. بنابراین می تواند تا حدودی سبب گیجی شده و داده ها را مخفی کند. به طور مثال در زمان فروش مداوم یک ارز، ممکن است تمامی این روند با تنها یک آجر به بیننده ارائه شود و او متوجه جزئیات و تغییرات نباشد.

هیچی دیدی نسبت به قیمت بالا و پایین و باز شدن نخواهید داشت و این داده های بسیار مهم مورد غفلت واقع می شوند که عملا می تواند سبب پیچیدگی و عدم نتیجه گیری مناسب شود. به همین دلیل است که سیگنال های گرفته شده از نمودارهای رنکو کاملا قابل اعتماد نیستند و باید در مورد آنها دقیق تر بود.  

اما در عین تمامی این موارد باید دقت کنیم که ما برای سرعت به چارت رنکو مراجعه می کنیم و دقیقا این پدیده نیز همین مفهوم را در اختیار ما قرار می دهد. زواید به صورت کامل حذف می شوند و تنها آیتمی در معرض دید است که نتیجه گیری را برای شما آسان کند. از بهترین ابزارها در تعیین حمایت و مقاومت است و بسیار سریع در این مورد واکنش نشان می دهد.

ویژگی های نمودار رنکو
ویژگی های نمودار رنکو

این نمودار عملا بهترین ابزار برای افرادی است که به تازگی فعالیت در بازارهای سرمایه را آغاز کرده اند و تنها نوسانات بزرگ را می تواند شناسایی کند.. در مورد بازارهای ارز دیجیتال نیز قطعا از بهترین انتخاب ها خواهد بود که دلیل آن وجود هیجانات کاذب و تغییرات جزئی بسیاری است که گاه ترسیم نمودار میله ای را همراه با زواید بسیاری می کند که عملا هیچ تاثیری در تصمیم تریدر ندارند.

باید به وضوح اشاره کنیم که استفاده از رنکو برای سطوح پایین تحلیل کاملا مفید است و باید قبل از تسلط بر سطوح بالا از آن برای تحلیل بیشتر بهره برده شود. اگر در معاملات تاکید بر روند داشته باشید و قیمت را سرلوحه قرار دهید، از بهترین ابزارهای ممکن می باشد و نیاز آن چنانی به دانش فنی در تحلیل تکنیکال ندارد. بنابراین بهتر است از همین نقطه آغاز کنید. 

سوالات متداول

چه تایم فریمی برای نمودار رنکو مناسب است؟

هیچ محدودیت زمانی مشخصی برای چارت رنکو وجود ندارد. تمامی موارد به میزان نوسان بستگی دارد.

آیا نمودار رنکو قابل اعتماد است؟

بله ، این اندیکاتور نسبت به نمودار شمعی نویز کمتری داشته و در تشخیص خطوط حمایت و مقاومت مناسب تر است.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.