مقدمات شروع معامله در فارکس (درس 5 از سبک البروکس)+ویدئو

شروع معامله در فارکس

در درس پنجم از دوره آموزش پرایس اکشن به سبک ال بروکس قرار داریم. در این درس مقدمات شروع معامله در فارکس که برای افراد مبتدی و تازه کار بسیار ضروری است آموزش می دهیم. وب سایت ایتسکا این دوره را با الهام از سبک ال بروکس و مطابق با درس های آموزشی او یعنی 53 درس به صورت کاملا رایگان برای شما عزیزان ایجاد کرده است. سبک ال بروکس یکی از سبک های قدرتمند و تایید شده پرایس اکشن بوده و افراد زیادی با استفاده از سبک البروکس به درآمد رسیده اند.

یکی از ویژگی های جالب دوره آموزش ما بیان ساده و قابل فهم آن برای تمامی تریدرهاست تا بدون دانش اولیه به راحتی بتوانند این سبک را آموزش دیده و از آن در معاملات خود استفاده کنند.

شروع معامله در فارکس
شروع معامله در فارکس

مقدمات شروع معامله در فارکس

برای شروع معامله در فارکس ابتدا باید ستاپ معاملاتی خود را مشخص کرده و باید تلاش کنید ویژگی های اخلاقی یک تریدر موفق را داشته باشید. بعد از این مراحل باید شرایط و مقدمات دیگری فراهم گردد که در این قسمت به آن خواهیم پرداخت.

تصویر کلی در معامله گری Big picture

تصویر کلی در معامله گری امری بسیار ساده است: در حمایت بخریم و در مقاومت بفروشیم. اگر خرید کرده اید منتظر بمانید تا ارز و یا سهم شما به مقاومت برسد و بعد فروخته و از معامله خارج شوید. این فروش ها در مقاومت باعث ایجاد پولبک می شود.

شروع معامله در فارکس
شروع معامله در فارکس

اگر بازار نزولی باشد ، باید منتظر بمانید تا بازار به حمایت خود برسد و در یکی از حمایت های مهم اقدام به خرید کنید. اگر به سخنان تریدر های حرفه ای و آنهایی که واقعا از این بازار سود برده اند ، گوش کنید خواهید دید که اینها فقط سخنان این چنین دارند. به عنوان مثال گفته می شود فلان سهم تا پایین ترین نقطه حمایتی خودش رسیده است. پس در این نقطه می خرم.

در سخنان این افراد هیچگاه نامی از بهترین اندیکاتور فارکس ، الگو ها و … نمی شوید. گاهی گفته می شود بازار با قدرت بالایی حرکت می کند و من می خرم. و یازمانی که بازار صعودی بوده و در حال رشد است ، زمانی که یک شکست صعودی رخ دهد ، اینها می خرند.

زمانی که بازار با قدرت زیادی در حال رشد است ، این افراد بلافاصله با رسیدن قیمت به اولین مقاومت نمی فروشند. زیرا می دانند در بازار قوی مقاومت ها سریع تر شکسته می شوند.

این افراد در بازار های صعودی از هر فرصتی برای خرید استفاده می کنند. زیرا می دانند بازار رشد کرده و قرار است با خرید سود کنند.

در شکست های قوی نزولی هم کندل ها اهمیتی برایشان ندارد. و در این حالا می فروشند و یا در سفارش SELL باز کرده و از پایین آمدن قیمت ها نیز سود می کنند. در این شرایط اینها می دانند حمایت ها یکی پس از دیگری شکسته شده و در بازار نزولی هیچگاه خرید نمی کنند.

پس قدرت بازار و کندل های سمت چپ نمودار از الگوی شمعی مهم تر هستند.

مدیریت در معامله

فرض کنید در بازار صعودی قرار داریم و نمودار به نقطه ای رسیده است که روند صعودی در حال شکسته شدن است. و حد ضرر در فاصله زیادی قرار گرفته است. یعنی ریسک معاملاتی بالایی دارید. در این حالت ترس از خرید در تریدر وجود خواهد داشت.

در این حالت یا از حجم کم و یا از گزینه های جایگزین Options استفاده کنید. آپشن یک جایگزین برای معاملات با حد ضرر بسیار بزرگ است. با این روش می توان ریسک را کنترل کرد.

گاهی قدرت خریدران زیاد بوده و بازار به حدی رشد کرده است که تریدر ها از نقطه حد ضرر شان فاصله زیادی گرفته اند و تمایلی به ریسک زیاد و ماندن در معامله ندارند پس می فروشند. و یا از گزینه های جایگزین استفاده می کنند. مثلا با استفاده از تریلینگ استاپ در متاتریدر حد ضرر خود را بالاتر می آورند.

تریدر های تازه کار تریدری را ساده می بینند

مثلا همیشه دنبال سیگنال گرفتن هستند. زمانی که فردی برای اولین بار می خواهد تریدری را آغاز کند ، آنها احساس می کنند معامله گری ساده است. آنها فکر می کنند هر چه بیشتر در این زمینه تلاش کرده و سخت کار کنند ، درآمد کسب خواهد خواهند کرد.

در حالی که آنها زمانی در معامله گری به درآمد خواهند رسید که به حد کافی در این زمینه مهارت کسب کرده و یک تریدر عالی و حرفه ای شوند.

کسب درآمد از معامله
کسب درآمد از معامله

تازه وارد ها به مرور زمان تشخیص می دهند موسسات در دو طرف بازار قرار دارند. زمانی که شما در یک طرف ارزی می خرید در واقع یک موسسه به شما فروخته است و زمانی که می خواهید آن را بفروشید ، در واقع آن را به یک موسسه فروخته اید.

نکته مهم به نقل از ال بروکس : “معامله گری ساده و راحت نیست و همیشه سخت خواهد بود.”

زیرا قرار است در معامله بر موسسات غلبه کنید و از آنها پول گرفته و سود کنید و می دانید که موسسات نیز خودشان سودآور هستند.

در بازار های مالی به  دلیل تلاش زیاد درآمد نخواهید داشت. بلکه فقط به دلیل خوب و خبره عمل کردن به درآمد خواهید رسید.

زندگی عادلانه نیست

شاید در تلوزیون و سایر شبکه های اجتماعی افراد و شرکت های زیادی را ببینید که با استفاده از معامله گری در فارکس ، بورس و … به ثروت بسیار بالایی رسیده اند و شما نیز احساس می کنید می توانید مانند آنها درآمد زیادی از ترید کردن کسب کنید. در حالی که این گونه نیست.

به عنوان مثال هر معاله گلدمن ساکس بهتر از معامله قبلی اوست. اینها واقعا معلات سودمندی دارند . در معاملاتشان در سود می کنند و هم ضرر! ولی میزان سود آنها بیشتر از ضررشان بوده و همین باعث ثروتمند شدنشان شده است.

در بازار های مالی معامله کامل و بی نقصی وجود ندارد. در حالی که تاز وارد های همیشه دنیال باز کردم معامله کامل و بی عیب می گردند. به همین دلیل دنبال سیگنال و بهترین ستاپ معاملاتی هستند. پس خودتان با توجه به شرایط موجود دنبال بهترین ستاپ باشید تا بتوانید بر موسسات غلبه کرده و با مدیریت معاملات سود کنید.

معامله بی نقص
معامله بی نقص

پس در درجه اول باید به حد کافی خوب و عالی باشید تا به برتری و کسب درآمد از ترید و معامله گری برسید.

در درس دوم (ستاپ معاملاتی البروکس) در مورد قانون 60-40 بحث کرده ایم. طبق این قانون یک تریدر عادی و موفق در بازار 60 درصد مواقع سود کرده و 40 درصد مواقع هم ضرر می کند. و اگر فرد به حدی موفق باشد که میزان سود او ضرر هایش بیشتر باشد ، پس به کسب درآمد از فارکس و یا بورس رسیده است.

سیستم معاملاتی شما باعث می شود تعداد معاملات سود ده از زیان ده شما بیشتر باشد. اگر دوره های آموزش بازار های مالی مانند فارکس و … را ببنید و نیز افرادی که در شبکه های اجتماعی (هم دوره های رایگان و هم پولی) اقدام به برگزاری دوره های آموزشی می کنند ، همگی بر کندل های شمعی تاکید دارند. در حالی که عملا کندل ها نمی توانند اطلاعات دقیقی از بازار به ما بدهند و به نقل از البروکس کندل ها کلاهبرداری بوده و سیگنال اشتباه می دهند.

موسسات و تریدر های موفق که همگی از فارکس و بازار سهام درآمد دارند ، هیچکدام از کندل ها استفاده نمی کنند. همگی بر چارت قیمتی تاکید دارند.

ستاپ از دو قسمت تشکیل شده است:

 1. الگو های شمعی دومی
 2. کندل های سمت چپ نمودار

به عنوان مثال اگر بازار در یک روند صعودی قوی قرار  دارد ، به کندل ها اهمتی ندهید و برای کسب سود باید بخرید.

برای تبدیل شدن به یک تریدر موفق و خوب سال ها زمان نیاز دارید.

بعضی برای درآمد و سود بیشتر اقدام به معامله چند نماد و باز کردن پوزیشن های زیادی می کنند. ولی مهم بهتر انجام دادن کار و تمرکز بر وری معامله است. تعداد سفارشاتی که در طول روز باز می کنید باید تا حدی باشد که بتوانید آن را مدیریت کنید.

تنها راه موفقیت در بازار های مالی یادگیری نظم و تجربه است. باید سیستم های موفق را یاد بگیرید.

از چه نوع چارتی استفاده کنیم؟

تکنیک های پرایس اکشن در تمامی چارت ها قابل استفاده می باشند. چون تغییرات چارت ها از رفتار انسان ها نشأت می گیرند. و چارت ها رفتار انسان ها را نشان می دهند.

برای شروع بسیاری از تریدر ها از تایم فریم های 5 دقیقه ای و یا 15 دقیقه ای استفاده می کنند.

در حالت کلی (تازه وارد و یا حرفه ای) :

از چارتی که در یک ساعت بیشتر از 20 کندل تشکیل می دهد ، استفاده نکنید.

مانند چارت 3 ، 2 و 1 دقیقه ای .

عدم استفاده از تایم فریم های کوچک

چرا نباید از تایم فریم های خیلی کوچک (کمتر از 5m) استفاده کرد؟

برنامه های معاملاتی با فرکانس بالا HFT ها از تایم فریم های کوچک استفاده می کنند. و اغلب پول زیادی کسب می کنند. ریسک معاملات آنها نیز کم است. آنها در روز بیش از 100 معامله انجام می دهند.

عدم استفاده از تایم فریم های کوچک
عدم استفاده از تایم فریم های کوچک

تازه وارد ها نیز در همان ابتدای ورود به بازار تمایل به انجام معاملات زیاد مانند کامپیوتر ها دارند. مشکل اصلی ما زمان است.

در تایم فریم یک دقیقه ای ما زمان کافی برای فکر کردن به معامله و تصمیم گیری و مدیریت معامله نداریم. ذهن انسان به گونه ای طراحی نشده که بتواند در طول روز در مدت زمان بسیار کوتاهی چندین بار تصمیم های مهمی بگیرد و زود خسته می شود.

افراد بسیار باهوش نیز به ندرت می توانند در تایم فریم های 1m و یا 2m سودآور و موفق عمل کنند.

معامله در تایم فریم های کم باعث خستگی و عدم تمرکز می شود. (ما کامپیوتر نیستیم)

 تصمیم گیری صحیح در زمان کم نیز امری بسیار مشکل است. پس در تایم فرین های یک دقیقه ای تا قیمت پایانی و تصمیم برای ورود به معامله فقط چند ثانیه فرصت دارید.

99 درصد معامله گران موفق نمی توانند در تایم فریم های کم تصمیم گیری و عملکرد صحیحی داشته باشند. با اینکه ریسک معامله در تایم فریم های کوچک کمتر است ، ولی بازدهی آن بسیار کم می باشد.

روش جایگزین چیست؟

قبل از معامله در تایم فریم 1 دقیقه ای ابتدا باید بتوانید در تایم فریم 5 دقیقه ای معاملات خوب و سودآوری انجام دهید. بعد از اینکه توانستید در این تایم فریم موفق عمل کنید ، حجم معاملات را افزایش دهید. تنها با این روش خواهید توانست پول بیشتری کسب کنید.

تا اینکه بخواهید تایم فریم را کاهش داده و یا تعدا معاملات خود را در طول روز افزایش دهید.

“اکثر افراد روزانه 5 تا 10 ترید بر روی تایم فریم 5m سود خوبی کسب می کنند.”

نکات مهم شروع معامله در فارکس

 • در انتخاب خود دقت کنید.
 • اگر بتوانید در روز 1 تا 3 معامله از بهترین معاملات انجام دهید ، سودآور خواهید بود.
 • از ماژول بهترین معاملات پیروی کنید. (در درس های بعدی در مورد بهترین معاملات بحث کرده ایم)

چگونه روز به روز در معاملات بهتر خواهید شد؟

زمانی روز به روز سود آور خواهید شد که حجم معاملاتتان را افزایش دهید نه تعداد آنها را.

هنگام معاملاه باید کاری را انجام دهید که موسسات هنگام معامله انجام می دهند. هنگام معامله باید از احساسات دوری کنید.

معاملات موسسه ها توسط کامپیوتر ها انجام می شوند. شاید نیمی از معاملات فارکس در جهان با برنامه های معاملاتی فرکانس بالا HFT ها انجام می شوند.

شاید 26 درصد هم از برنامه های دیگری استفاده می کنند. و همگی الگوریتم هایی بر پایه ریاضیات هستند. و احساسات در میان آنها جایی ندارد.

پس نباید احساسات بر معامله گری شما تاثیری داشته باشد.

پس اگر نگران ، خسته ، عصبانی و … هستید ، معامله نکنید. تا جایی که هیچ عاملی بر معامله و تصمیم شما تاثیر نداشته باشد.

برای این منظور باید حجم معامله شما به حدی کم باشد که سود و یا زیان در آن حجم بر احساسات شما تاثیری نداشته باشد.

اگر به آن مقدار از حجم معامله اهمیت دهید یعنی برایتان مهم بوده و از موسسات پیروی نمی کنید.

اهمیت دادن یعنی اگر آن مقدار پول را از دست دهید ناراحت می شوید. و با ترس معامله خواهید کرد. و یا اگر سود کردید هیجان زده خواهید شد.

پس حجم معاملات شما باید به حدی باشد که روی مدیریت معامله و نیز هدفمند بودن شما تاثیری نداشته باشد.

سوالات متداول

آیا می توان با رعایت قوانین البروکس در فارکس ثرمتمند شد؟

بله ، می شود ولی امری بسیار مشکل است. چون در برابر بهترین تریدر های جهان معامله می کنید. پس بای منظم بوده و مدیریت معاملات خوبی داشته باشید.

بهترین تایم فریم برای معامله در فارکس چیست؟

تایم فریم های 5 دقیقه ای و 15 دقیقه ای بهترین تایم فریم برای معامله و کسب سود هستند.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

نظرات و بررسی های کاربران

2 دیدگاه برای “مقدمات شروع معامله در فارکس (درس 5 از سبک البروکس)+ویدئو

 1. سعید خادم

  فوق العاده بود لذت بردم

 2. Yousefi

  ممنون مفید بود

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.