حساب ECN در فارکس چیست؟

بازنگری توسط: زینب اصغری
حساب ECN در فارکس چیست؟ - حساب ecn

حساب ECN مخفف Electronic Communication Network و یکی از انواع حساب فارکس است. معامله گران با حساب های معاملاتی ECN فارکس به طور مستقیم و از طریق یک شبکه ارتباطی الکترونیکی، به شبکه بین بانکی (بازار فارکس) متصل می شوند. در این نوع حساب سفارشات از حساب ECN به صورت مستقیم به شبکه الکترونیکی ارسال می شود.

به زبان ساده می توان گفت در حساب ECN معامله گران به بازار های اصلی فارکس متصل شده و قیمت های واقعی بازار را مشاهده کرده و معامله می کنند. در حالی که حساب های دیگر فارکس که به بازار های اصلی متصل نیستند ، و در واقع معامله گر با بروکر معامله می کند که همان مارکت میکر است.

حساب ecn اسپردها و هزینه‌های معاملاتی ارزان تری را به کاربران ارائه می دهند. این امر باعث می شود اسکالپر ها آزادی عمل بیشتری در این نوع حساب داشته باشند.

امروزه اکثر بروکر ها حساب ECN را نیز در لیست حساب های معاملاتی خود دارند ، حتی بروکر های مارکت میکر (DD)!

پس در گام اول باید بروکر مناسبی برای معاملات خود انتخاب کرده و در مرحله بعد برای خود حساب ECN (اگر به این نوع حساب نیاز دارید) افتتاح کنید.

بیشتر بخوانید : بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان

شاید در لیست حساب های معاملاتی یک بروکر نام ECN را مشاهده نکنید. در این صورت می توانید ویژگی های حساب های بروکر را بررسی کرده و ببینید کدامیک به بازار های اصلی متصل است ، آن را انتخاب کنید و یا می توانید در این مورد از پشتیبانی بروکر خود راهنمایی بگیرید تا حساب معادل ecn را برایتان معرفی کنند.

 بروکر های Dealing Desk (DD) و No Dealing Desk (NDD) دو نوع مختلف از بروکر های فارکس هستند که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. البته امروزه بروکر ها هم DD و NDD هستند و محساب های مختلفی از هر دو نوع ارائه می کنند.

بیشتر بخوانید : مقایسه بروکر های DD و NDD

حساب ECN چیست؟

حساب ecn مخفف Electronic Communication Network است. معامله گران با حساب های معاملاتی ECN فارکس به طور مستقیم و از طریق یک شبکه ارتباطی الکترونیکی، به شبکه بین بانکی متصل می شوند. در این نوع حساب بر خلاف بروکر های مارکت میکر معامله گران به قیمت های اصلی بازار دسترسی دارند.

حساب ecn که با نام حساب ndd نیز شناخته می شود ، سفارش های مختلف اکثر بانک ها را نشان می دهد. قیمتی که توسط بانک های ECN ارائه می شود مستقیم از شبکه بین بانکی است. وقتی که معامله گر از طریق حساب ECN سفارشی را در کارگزار معاملات فارکس خود ثبت می کند، این سفارش ها مستقیماً به بازار بین بانکی ارسال می شوند.

اسپرد های حساب ecn معمولا متغیر بوده و کمتر است. ریسک معاملاتی این نوع حساب بیشتر است. زیرا در ساعات خاصی از روز که نقدینگی در بازار کاهش می یابد ، ممکن است هنگام بستن پوزیشن با مشکل مواجه شویم. یعنی در طرف مقابل شخصی برای فروش وجود نداشته باشد.

بیشتر بخوانید : تفاوت حساب استاندارد و ecn

بررسی حساب ECN (شبکه ارتباطات الکترونیکی)

کارگزاران ECN (Electronic Communication Network)، به سهام داران بازار اجازه می دهند تا مستقیماً با یکدیگر معامله کنند. بانک ها، موسسات، صندوق های تامینی و سایر معامله گران خرده فروشی، از جمله این سهام داران هستند.

از آنجایی که این نوع حساب قیمت های شفاف و دقیق را به مشتریان خود ارائه می دهد، با حساب ecn می توانید موقعیت بازار را در لحظه بسنجید. اسپرد این نوع حساب متغیر و کم است. زیرا معامله را با قیمت بازار انجام می دهند. به طور معمول، کارمزدهای حساب ecn کمتر هستند و در واقع کسری از میزان اسپرد پیشنهاد یا فروش می باشند.

مزایای حساب ECN

  • اسپرد کمتر
  • دسترسی به قیمت های واقعی بازار
  • مناسب برای نوسان گیران و اسکالپر ها
  • سیستم معاملاتی شفاف
  • عدم دستکاری قیمت ها توسط بروکر

معایب حساب ECN

  • ریسک معاملاتی بالا برای مبتدیان
  • کاهش نقدینگی شدید در ساعات خاصی از روز
  • نوسانات بالا در ساعات خاصی از روز
  • پرداخت کمیسیون در بعضی بروکر ها

حداقل سپرده برای حساب ECN

حداقل سپرده برای حساب ECN رابطه تنگاتنگی با بروکر انتخابی شما دارد. یعنی حداقل سپرده در برای هر حساب در یک بروکر ، توسط خود بروکر مشخص می شود. ولی معمولا حداقل واریزی حساب ecn بیشتر از حساب استاندارد است.

حساب ECN در فارکس چیست؟ - حساب ecn
سپرده لازم برای بازکردن حساب ECN

نتیجه گیری

ما در این مطلب در مورد حساب ecn و نیز مزایا و معایب آن توضیحاتی دادیم. حساب ECN یکی از انواع حساب های فارکس است. معامله گران با حساب ECN به طور مستقیم و از طریق یک شبکه ارتباطی الکترونیکی، به شبکه بین بانکی (بازار فارکس) متصل می شوند و سفارشات نیز به صورت مستقیم به شبکه الکترونیکی ارسال می شود.

در حساب ECN معامله گران به بازار های اصلی فارکس متصل شده و قیمت های واقعی بازار را مشاهده کرده و معامله می کنند. این نوع حساب اسپرد معاملاتی کمتری داشته و برای تریدر های حرفه ای و اسکلپر ها بهترین گزینه است.

سوالات متداول

حساب ecn یا استاندارد کدام بهتر است؟

حساب ecn برای افراد حرفه ای و تریدر هایی که کوتاه مدت ترید می کنند مناسب است. ولی تریدر های مبتدی و کسانی که استراتژی بلندمدت دارند ، بهتر است از حساب استاندارد استفاده کنند.

آیا حساب ecn برای اسکالپینگ خوب است؟

بله

حداقل واریزی برای حساب ecn چقدر است؟

حداقل واریزی حساب ecn به بروکر انتخابی شما بستگی دارد. برای مثال حداقل واریزی برای حساب ecn بروکر آلپاری 300 دلار و حساب PRO-ECN این بروکر نیز 500 دلار است.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.