اوردر بلاک Order Block چیست؟ نحوه معامله اوردر بلاک در فارکس

بازنگری توسط: زینب اصغری
اوردر بلاک Order Block چیست؟ نحوه معامله اوردر بلاک در فارکس - اوردر بلاک

در این مطلب به مفهوم اوردر بلاک در فارکس (Order Block) ، نحوه تشخیص آنها و تکنیک معامله بلاک اوردر را توضیح می پردازیم. اوردر بلاک همان نواحی عرضه و تقاضا در چارت هستند که در این نواحی سفارش های معامله گران پر می شوند. معامله گران خرده فروشی به طور فزاینده ای در پیش بینی نوسانات قیمت و ظرافت های دقیق بازار فعال هستند. 20 تا 30 سال پیش، بانک‌ های مرکزی و سازمان ‌های اقتصادی می‌ توانستند بر بازارها تأثیر بگذارند، بدون اینکه تریدر های عادی از آن اطلاع داشته باشند. اکنون معامله گران خرده فروشی می توانند به افراد بزرگ بپیوندند و از دستورات بلوکی با پلتفرم ها و ابزارهای پیشرفته معاملاتی استفاده کنند.

اوردر بلاک Order Block به تعداد بالای اوردر ها برای فروش یا خرید تعداد زیادی ارز و یا سهام اشاره دارد. سفارشات بلوکی به طور جداگانه تعریف شده و به عنوان بخشی از معاملات بزرگ در سهام در نظر گرفته می شوند.

اوردر بلاک در فارکس چیست؟

اوردر بلاک در فارکس نشان دهنده سفارش های با حجم بالا از موسسات تجاری بزرگ مانند بانک های مرکزی است. در نمودار معاملاتی، بلوک های سفارش را می توان به عنوان مناطق عرضه و تقاضا با حجم بالا مشاهده کرد که می توانند روندهای صعودی و نزولی قوی ایجاد کنند. در واقع، از منظر پرایس اکشن و ICT، اوردر بلاک Order Block یکی از اصلی ترین مناطق برای ری اکشن قیمت است.

بلوک های معاملاتی در نمودارها مناطقی هستند که تقاضا یا عرضه زیاد است. این بلوک‌ ها سفارش‌ های ویژه‌ای هستند که شرکت‌ های مالی و بانک‌ های مرکزی برای خرید دارایی ‌های باارزش استفاده می ‌کنند. معامله گران عادی می توانند این نواحی را شناسایی کرده و بر روند بازار موج سواری کنند.

بانک های مرکزی معمولا سفارشات خود را به تکه های کوچک تقسیم می کنند. سپس به همین ترتیب ادامه می دهند تا ماموریت خود را به پایان برسانند. اگر بانک مرکزی بخواهد 500 میلیون یورو را با دلار آمریکا خریداری کند، ممکن است در بیش از 3 تا 5 تراکنش این کار را انجام دهد.

بیشتر بخوانید : لیکوئیدیتی در اسمارت مانی

علاوه بر این، آنها اغلب از دستورات پیچیده برای پنهان کردن مشارکت خود در بازار استفاده می کنند. به عنوان مثال، حتی با وجود داشتن هزاران دلار، آنها یک سفارش را در سمت خرید یا فروش قرار می دهند. به همین دلیل، بانک های ذخیره ممکن است بدون افزایش نوسانات بازار یا تغییر چشمگیر قیمت ها به هدف خود برسند، زیرا این اطلاعات محرمانه برای سایر معامله گران قابل دسترسی نیست.

نحوه معامله اوردر بلاک در فارکس

برای معامله اوردر بلاک در فارکس باید بتوانید نواحی عرضه و تقاضا را در نمودار پیدا کرده و در این نواحی وارد معامله شوید. چون موسسات سفارشات خود را یکباره وارد بازار نمی کنند شما می توانید با شناسایی اوردر بلاک در فارکس در دفعات مکرر وارد بازار شده و همسو با موسسات حرکت کنید.

یکی از ویژگی های اصلی اوردر بلاک Order Block در چارت معاملات نوسانی و به عبارتی درجا زدن قیمت در یک بازه زمانی مانن شکل زیر است.

برای مثال در شکل زیر ناحیه عرضه را رسم کرده ایم. قیمت دوبار برگشته و سفارشات را پر کرده و به روند نزولی خود ادامه داده است. نقاط A و B بهترین نقاط برای ورود به معامله و سفارش گذاری SELL هستند.

معامله اودر بلاک در فارکس
معامله اودر بلاک در فارکس

انواع اوردر بلاک

 • اوردر بلاک صعودی
 • اوردر بلاک نزولی

اوردر بلاک صعودی

اوردر بلاک صعودی (BuOB) زمانی اتفاق می افتد که که در آن یک بانک مرکزی یا موسسه مالی بزرگ مقادیر زیادی از یک ارز خاص را می خرد. برای مثال اگر بانک مرکزی بخواهد قیمت یک ارز مثل دلار را در برابر ارز دیگری مانند ین ژاپن کاهش دهد، باید مقادیر زیادی ین ژاپن بخرد و انباشته کند.

پس او خرید حجم زیادی از JPY را یکباره انجام نداده و مرحله به مرحله این کار را انجام می دهد. در شکل زیر اوردر بلاک صعودی در جفت ارز JPYUSD را می بینید.

اوردر بلاک صعودی
اوردر بلاک صعودی

هر چه تعداد لمس کردن های این ناحیه بیشتر شود از قدرت ناحیه اودر بلاک کاسته خواهد شد.

اوردر بلاک نزولی

در اودر بلاک نزولی اوردر های فروش در قالب بلاک هایی و مرحله به مرحله به بازار تزریق شده و شما باید به دنبال فرصتی برای فروش کسب سود از آن باشید.

اوردر بلاک نزولی
اوردر بلاک نزولی

برای مثال در شکل بالا چارت جفت ارز GBPUSD را می بینید. معاملات نوسانی نشان از افت قیمت پوند در برابر دلار و نیز اوردر بلاک دارد. همانطور که می بینید قیمت چندین بار به این ناحیه عکس العمل نشان داده و برای پر کردن نقدینگی به این ناحیه برگشته است.

اوردر بلاک Order Block چیست؟ نحوه معامله اوردر بلاک در فارکس - اوردر بلاک
اوردر بلاک چه مزیت ها و ویژگی هایی دارد؟

اندیکاتور اوردر بلاک order block

اندیکاتور های اوردر بلاک order block زیادی طراحی شده و در سایت تریدینگ ویو قرار گرفته اند. با استفاده از این اندیکاتور ها می توانید نواحی اوردر بلاک را در چارت قیمتی پیدا کرده و بعد از بررسی های لازم وارد معامله شوید. برای مشاهده اندیکاتور اوردر بلاک order block در تریدینگ ویو در قسمت جستجوی اندیکاتور ها عبارت order block را تایپ کنید تا اندیکاتور های آن را ببینید.

برای مثال من اولین اندیکاتور را انتخاب می کنم.

این اندیکاتور اورد بلاک صعودی و نیز نزولی را در نمودار نشان می دهد.

اندیکاتور اوردر بلاک order block
اندیکاتور اوردر بلاک order block
اندیکاتور اوردر بلاک
اندیکاتور اوردر بلاک

نکته : هنگام استفاده از اندیکاتور اوردر بلاک حتما باید توجه کنید هیچ کدام از این اندیکاتور ها کامل نبوده و به صورت قطعی وجود اوردر بلاک را در چارت نشان نمی دهد. می توان گفت با استفاده از انندیکاتور ها می توان نقاطی که احتمال وجود اوردر بلاک در آنها بالاست را پیدا کرد.

نکات کلیدی درباره استراتژی اوردر بلاک

اوردر بلاک یک استراتژی معاملاتی منحصر بفرد است که به معامله گران کمک می کند مسیری را در بازار پیدا کنند. معمولاً به معامله گران این امکان را می دهد که بفهمند موسسات مالی قصد دارند در یک بازار خاص چه کاری انجام دهند و حرکت بعدی قیمت را بهتر نشان دهند. لازم به ذکر است که در حالت انباشت اوردر بلاک صعودی و در زمان توزیع اوردر بلاک نزولی است.

با این حال، نکات مختلفی وجود دارد که باید هنگام استفاده از این روش و اعمال آن در استراتژی معاملاتی فارکس خود در نظر بگیرید.

هر روز این اتفاق نمی افتد

یافتن اوردر بلاک ساده نیست و حتی نمی توان آن را به برنامه معاملاتی فارکس اضافه کرد. اوردر بلاک یک روند همیشگی نیست، بلکه وضعیتی نادر است. بنابراین، نمی توان به اوردر بلاک به عنوان یک استراتژی معاملاتی اعتماد کرد. اما می توان آنها را در سیستم معاملاتی خود ادغام کرد و پس از یادگرفتن نحوه شناسایی بلاک اوردرها در بازار، از آنها استفاده کرد.

از نشانگرهای حجم استفاده کنید

عامل مهم دیگری که هنگام استفاده از استراتژی های معاملات اوردر بلاک باید به آن توجه کنید ترکیب شاخص های حجم است. دلیلش این است که می خواهید بفهمید که آیا دوره انباشت با حجم بالا مشخص می شود یا خیر و آیا معامله‌گر بزرگی وجود دارد که دارایی را در منطقه عرضه یا تقاضا انباشته می کند. برای تشخیص محدوده اوردر بلاک، باید از یک نشانگر حجم برای تأیید غیرعادی بودن حجم معاملات استفاده کنید.

اوردر بلاک Order Block چیست؟ نحوه معامله اوردر بلاک در فارکس - اوردر بلاک
تفاوت اوردر بلاک با مناطق عادی عرضه و تقاضا

تفاوت اوردر بلاک با عرضه و تقاضا

 • اوردر بلاک به ندرت در بازار تشکیل می شود ؛ ولی احتمال موفقیت در معامله بر اساس اوردر بلاک بیشتر است. ولی نواحی عرضه و تقاضا به صورت مداوم در چارت های قیمتی قابل مشاهده است.
 • در محدوده اوردر بلاک معمولا شاهد نوسانات زیادی در چارت هستیم زیرا بانک ها از دستور بلوکی برای قرار دادن موقعیت خود در بازار استفاده می کنند. سپس قیمت بالا و یا پایین رفته و دوباره برای پر کردن لیکوئیدیتی به این ناحیه بر خواهد گشت.
 • به طور کلی، بلوک های سفارش به طور یکسان با مناطق عرضه و تقاضای معمولی شکل می گیرند، سپس از افزایش یا کاهش شدید قیمت روند بازار دور از یک پایه (کندل مومنتوم) تشکیل می شوند.
 • اوردر بلاک ها اغلب در سطوح حمایت و مقاومت تشکیل می شوند.

مزایا و معایب اوردر بلاک

مزایا

 • استراتژی تجاری سودمند
 • استراتژی موثر، به ویژه در بازار ارز
 • کمک به معامله گران برای آشنایی با نحوه عملکرد بانک های مرکزی و موسسات مالی و استفاده از فرصت افزایش و یا کاهش قیمت

معایب

 • آسان نبودن یافتن بلوک های سفارش
 • نیاز به استفاده از سایر نشانگرهای حجم
 • تسلط بر اسمارت مانی

نتیجه گیری

اوردر بلاک مجموعه ای از سفارشات هستند که توسط موسسات مالی بزرگ، بانک های مرکزی و دولت ها انجام می شود. بانک ‌های مرکزی و بانک ‌های سرمایه‌گذاری بزرگ معمولاً خرید های خود را یک باره انجام نمی ‌دهند، یعنی خرید مقادیر زیادی از دارایی در محدوده‌ای از قیمت ‌ها و به صورت مرحله به مرحله.

با پیدا کردن اوردر بلاک ها در واقع توانسته اید پول هوشمن موجود در بازار را شناسایی کنید و در جهت خرید و فروش آنها معامله کنید. با ابنکه موسسات تلاش می کنند سفارشات خود را به گونه ای اجرا کنند که میان تریدر ها نامحسوس باشد ، ولی باز هم نشانه هایی وجود دارم که بر اساس آنها می تواند ارودر بلاک در فارکس را شناسایی کرد.

زمانی که در نواحی عرضه و تقاضا شاهد نوسانات قیمتی بودید ، و بعد از آن دیدید قیمت دوباره به این ناحیه می گردد ، پس به احتمال بالایی اودر بلاک order block وجو دارد.

سوالات متداول

اوردر بلاک به چه معناست؟

اوردر بلاک ها نواحی در معاملات هستند که در آن دولت ‌ها و مؤسسات بزرگ سفارش ‌های فارکس خود را برای ورود به بازار یا خروج از آن قرار می دهند. این موسسات معمولاً نمی توانند کل سهام و یا ارز مورد نظر را در یک سفارش بخرند یا بفروشند، بنابراین این کار را به صورت بلوک و مرحله به مرحله انجام می دهند. معامله گران خرد نیز با شناسایی اوردر بلاک در چارت سفارشات هم سو با آن ثبت می کنند.

منظور از عدم تعادل اوردر بلاک چیست؟

عدم تعادل اوردر بلاک به افزایش سریع یا کاهش قیمت ناشی از ورود بانک ها از طریق سفارشات بلوکی اشاره دارد. عدم تعادل سفارش باعث افزایش یا افت در نواحی اوردر بلاک می شود.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.