اوردر بلاک (Order Block) چیست؟ نحوه کسب درآمد از آن

اوردر بلاک (Order Block) چیست؟ نحوه کسب درآمد از آن - اوردر بلاک

این مقاله از ایتسکا قصد دارد مفهوم اوردر بلاک در فارکس، نحوه تشخیص آنها و تکنیک معامله بلاک اوردر را توضیح دهد. معامله گران خرده فروشی به طور فزاینده ای در پیش بینی نوسانات قیمت و ظرافت های دقیق بازار فعال هستند. 20 تا 30 سال پیش، بانک‌ های مرکزی و سازمان ‌های اقتصادی می‌ توانستند بر بازارها تأثیر بگذارند، بدون اینکه تاجران عادی بدانند. اکنون معامله گران خرده فروشی می توانند به افراد بزرگ بپیوندند و از دستورات بلوکی با پلتفرم ها و ابزارهای پیشرفته معاملاتی استفاده کنند.

اوردر بلاک به سفارش دادن برای فروش یا خرید تعداد زیادی اوراق بهادار اشاره دارد. برخلاف معاملات خرده فروشی برای مقدار کمی از سهام، یک سفارش بلوکی شامل سفارشاتی مانند چند لک تا چند سهم کرور است. سفارشات بلوکی به طور جداگانه تعریف شده و به عنوان بخشی از معاملات بزرگ در سهام در نظر گرفته می شوند.

در بورس اوراق بهادار، اوردر بلاک (سفارش های بلوکی) از طریق یک سیستم خاص یا از طریق یک واسطه انجام می شود و تثبیت قیمت به طور میانگین بر اساس قیمت تمام معاملات لازم برای تکمیل سفارش انجام می شود. انتخاب سفارش با سرمایه گذار است. آنها می ‌توانند مقادیری را که می‌ خواهند وارد کرده، کنترل و پردازش کنند و بر اساس آن، دستورالعمل‌ هایی را برای واسطه صادر کنند.

اوردر بلاک در فارکس چیست؟

اوردر بلاک نشان دهنده سفارش های با حجم بالا از موسسات تجاری بزرگ مانند بانک های مرکزی است. در نمودار معاملاتی، بلوک های سفارش را می توان به عنوان مناطق عرضه و تقاضا با حجم بالا مشاهده کرد که می توانند روندهای صعودی و نزولی قوی ایجاد کنند. در واقع، از منظر پرایس اکشن و ICT، اوردر بلاک یکی از اصلی ترین مناطق برای ری اکشن قیمت است.

بلوک های معاملاتی در نمودارها مناطقی هستند که تقاضا یا عرضه کم یا زیاد است. این بلوک‌ ها سفارش‌ های ویژه‌ای هستند که شرکت‌ های مالی و بانک‌ های مرکزی برای خرید و خرده‌فروشی دارایی ‌های باارزش استفاده می ‌کنند که ممکن است افراد عادی نیز از آنها استفاده کنند.

بانک های مرکزی معمولا سفارشات خود را به تکه های کوچک تقسیم می کنند. سپس به همین ترتیب ادامه می دهند تا ماموریت خود را به پایان برسانند. اگر بانک مرکزی بخواهد 500 میلیون یورو را با دلار آمریکا خریداری کند، ممکن است در بیش از 3 تا 5 تراکنش این کار را انجام دهد.

علاوه بر این، آنها اغلب از دستورات پیچیده برای پنهان کردن مشارکت خود در بازار استفاده می کنند. به عنوان مثال، حتی با وجود داشتن هزاران دلار، آنها یک سفارش را در سمت خرید یا فروش قرار می دهند. به همین دلیل، بانک های ذخیره ممکن است بدون افزایش نوسانات بازار یا تغییر چشمگیر قیمت ها به هدف خود برسند، زیرا این اطلاعات محرمانه برای سایر معامله گران قابل دسترسی نیست.

چگونگی عملکرد اوردر بلاک

همانگونه که در مطالب بالا نیز گفته شد اوردر بلاک، یک منطقه عرضه و تقاضا را توصیف می‌ کند که وقتی بانک ‌ها از دستور بلوکی برای ورود به یک موقعیت معاملاتی مهم استفاده می ‌کنند، ایجاد می‌ شود. دستورات بلوکی سفارش ‌های خرید یا فروش ویژه‌ای هستند که بانک‌ ها گاهی اوقات از آنها برای وارد کردن موقعیت‌ ها استفاده می ‌کنند.

 زمانی که بانک ‌ها می خواهند وارد معاملات بزرگ تر شوند، نمی ‌خواهند این معامله بزرگ قیمت را برهم بزند و بر روند بازار تأثیر بگذارد. زیرا اینگونه موقعیت ها می ‌توانند باعث حرکت بزرگی شوند. این امر ممکن است بر روی قیمت معامله تأثیر گذاشته و در نتیجه سود کمتری به همراه داشته باشد. برای جلوگیری از این امر، بانک ها از اوردر بلاک برای تقسیم موقعیت های خود و قرار دادن آنها در بلوک های کوچکتر و قابل مدیریت تر، استفاده می کنند.

اوردر بلاک (Order Block) چیست؟ نحوه کسب درآمد از آن - اوردر بلاک
اوردر بلاک چه مزیت ها و ویژگی هایی دارد؟

مزایا و معایب اوردر بلاک

مزایا

  • استراتژی تجاری سودمند
  • استراتژی موثر، به ویژه در بازار ارز
  • کمک به معامله گران برای آشنای با نحوه عملکرد بانک های مرکزی و موسسات مالی

معایب

  • آسان نبودن یافتن بلوک های سفارش
  • نیاز به استفاده از سایر نشانگرهای حجم

انواع اوردر بلاک

اوردر بلاک صعودی

اوردر بلاک صعودی (BuOB) زمانی اتفاق می افتد که که در آن یک بانک مرکزی یا موسسه مالی بزرگ مقادیر زیادی از یک ارز خاص را نگه می دارد. برای مثال اگر بانک مرکزی بخواهد قیمت یک ارز مثل ین ژاپن را در برابر ارز دیگری مانند دلار آمریکا کاهش دهد، باید مقادیر زیادی دلار بخرد و انباشته کند. پس شکسته شدن سطح مقاومت توسط قیمت، روند صعوی خواهد بود.

اوردر بلاک نزولی

در اوردر بلاک نزولی بانک مرکزی می خواهد ارزش پول خود را بالا ببرد، در این صورت باید اقدام به فروش بکند. برای مثال می خواهد ارزش فانک سوئیس را در برابر دلار آمریکا افزایش دهد. برای این کار باید در این حالت سطح حمایت توسط قیمت شکسته می شود و روند نزولی اتفاق می افتد.

نکات کلیدی درباره استراتژی اوردر بلاک

اوردر بلاک یک استراتژی معاملاتی منحصر بفرد است که به معامله گران کمک می کند مسیری را در بازار پیدا کنند. معمولاً به معامله گران این امکان را می دهد که بفهمند موسسات مالی قصد دارند در یک بازار خاص چه کاری انجام دهند و حرکت بعدی قیمت را بهتر نشان دهند. لازم به ذکر است که در حالت انباشت اوردر بلاک صعودی و در زمان توزیع اوردر بلاک نزولی است.

با این حال، نکات مختلفی وجود دارد که باید هنگام استفاده از این روش و اعمال آن در استراتژی معاملاتی فارکس خود در نظر بگیرید.

هر روز این اتفاق نمی افتد

یافتن اوردر بلاک ساده نیست و حتی نمی توان آن را به برنامه معاملاتی فارکس اضافه کرد. زیرا هیچ‌کس نمی ‌داند بانک ‌های مرکزی یا معامله‌گران بزرگ (بازیگران برجسته) چه زمانی وارد بازار می‌ شوند. همچنین، اوردر بلاک یک روند همیشگی نیست، بلکه وضعیتی نادر است. بنابراین، نمی توان به اوردر بلاک به عنوان یک استراتژی معاملاتی اعتماد کرد. اما می توان آنها را در سیستم معاملاتی خود ادغام کرد و پس از یادگرفتن نحوه شناسایی بلاک اوردرها در بازار، از آنها استفاده کرد.

از نشانگرهای حجم استفاده کنید

عامل مهم دیگری که هنگام استفاده از استراتژی های معاملات اوردر بلاک باید به آن توجه کنید ترکیب شاخص های حجم است. دلیلش این است که می خواهید بفهمید که آیا دوره انباشت با حجم بالا مشخص می شود یا خیر و آیا معامله‌گر بزرگی وجود دارد که دارایی را در منطقه عرضه یا تقاضا انباشته می کند. برای تشخیص محدوده اوردر بلاک، باید از یک نشانگر حجم برای تأیید غیرعادی بودن حجم معاملات استفاده کنید.

به عنوان یک معامله گر، چگونه می توان یک منطقه بلوکی برای اوردر ها یا سفارش های خود ترسیم کرد؟

تشخیص محدوده قیمت یا بلوک قیمت در نمودار اولین گام در ترسیم اوردر بلاک است. برای این کار یک خط افقی ایجاد کنید که بین نقاط بالا و پایین بلوک سفارش امتداد یابد. سعی کنید همواره در یک منطقه اوردر بلاک، خرید و فروش انجام دهید.

اوردر بلاک می تواند تجارت شما را تقویت کند. بسیاری از سرمایه گذاران با این روش موفق می شوند و می توانند شانس موفقیت خود را افزایش دهند. اوردر بلاک به تجمع (در صورت صعودی) و پراکندگی (زمانی که نزولی) سفارشات پس از سازمان های مالی و بانک ها مربوط می شود. این نهادها محرک های اساسی قیمت بازار هستند. بنابراین، درک استراتژی های آنها به شما کمک می کند تا معاملات را بهتر بشناسید.

اوردر بلاک (Order Block) چیست؟ نحوه کسب درآمد از آن - اوردر بلاک
تفاوت اوردر بلاک با مناطق عادی عرضه و تقاضا

تفاوت اوردر بلاک با عرضه و تقاضا

شاید کسانی که با مفهوم اسمارت مانی و عرضه و تقاضا آشنایی دارند، بخواهند تفاوت اوردر بلاک با آنها را بدانند. اوردر بلاک صرف نظر از اینکه کجا یا چه زمانی تشکیل می‌ شوند، نسبت به عرضه و تقاضا بهتر عمل می کند. اگر یک بلاک اوردر پس از افزایش یا کاهش طولانی مدت تشکیل شود، احتمال ایجاد مناطق عادی را افزایش می ‌دهد.

دلیلش این است که این مناطق از طریق خرید یا فروش بانک‌ ها با استفاده از دستور بلوکی ایجاد می ‌شوند. از آنها تنها زمانی استفاده می شود که موقعیت ویژه‌ای برای قرار دادن دارند. بنابراین، این منطقه دارای احتمال بالایی برای ایجاد یک معکوس است، زیرا بانک ‌ها موقعیت بزرگی را قرار نمی ‌دهند مگر اینکه بسیار مطمئن باشند که قیمت به سمتی که می ‌خواهند حرکت می‌ کند.

تفاوت دیگر، نحوه تشکیل مناطق بلوک است.به طور کلی، بلوک های سفارش به طور یکسان با مناطق عرضه و تقاضای معمولی شکل می گیرند، مانند همه مناطق از افزایش یا کاهش شدید دور از یک پایه تشکیل می شوند.

بر خلاف مناطق عادی ایجاد شده از یک معکوس، اوردر بلاک ها همیشه از دور شدن قیمت از یک تثبیت محدوده تشکیل می شوند. زیرا این ساختار زمانی شکل می گیرد که بانک ها از دستور بلوکی برای قرار دادن موقعیت خود در بازار استفاده می کنند.

اوردر بلاک به هر موقعیت با قیمتی مشابه وارد ‌شود و باعث تشکیل اوج‌ های تثبیت با قیمت ‌های تقریباً مساوی می شوند.  بنابراین برای شناسایی اوردر بلاک ها به دنبال یک ادغام محدوده با بالا و پایین‌ های تقریباً مساوی باشید.

اوردر بلاک و گزارش COT

معامله گران خرده فروشی باید آنچه را که معامله گران نهادی در بازار انجام می دهند درک کنند. گزارش تعهد معامله گران (CoT) برای این مورد استفاده می شود. شما باید اطلاعات را حذف کنید، بیت های ضروری برای حرفه خود را کشف کنید، سپس نقاط را به هم وصل کنید. این گزارش شامل فعالیت های روزانه نمی شود. بنابراین، برای سرمایه گذاران موقت مفید نیست.

اوردر بلاک به شما درک بیشتری از آنچه سازمان ‌ها انجام می ‌دهند، ارائه می ‌دهد. زیرا می‌ توانید ردپای آنها را در دنیای دیجیتال ببینید. با این روش سریع‌، انتخاب ‌های معاملاتی نوآورانه‌تری را علامت‌گذاری خواهید کرد. اوردر بلاک ها ممکن است در بسیاری از بازارها و تاکتیک های معاملاتی به کار گرفته شوند. بنابراین، آنها برای بسیاری از معامله گران ارزشمند هستند.

یافتن اوردر بلاک در نمودار اولین گام در یادگیری نحوه تمرین آنها در سیستم معاملاتی شما است. در کار سازمان‌ ها و بانک‌ های بزرگ، اوردر بلاک را می ‌توان در دوره‌های طولانی‌تری مشاهده کرد. به طور کلی، کندل های منطقه تثبیت جزئی تر از کندل های بلوک Order هستند. بهترین راه برای نظارت بر آنچه موسسات تجاری بزرگ در بازار فارکس انجام می دهند، نظارت بر گزارش COT است.

قبل از یک پیشرفت صعودی قابل توجه برای شناسایی انسداد سفارش در بازار صعودی، مراقب یک کندل نزولی باشید. هنگامی که متوجه لاک اوردر شدید، می توانید بسته به جهت قیمت آنها را تغییر دهید. هر اوردر بلاک سودآور و محتمل نیست.

اگر این معیار در نمایش گرافیکی وجود نداشته باشد، شانس بلوک سفارش حداقل است و شما باید در پرتو این یافته در تحلیل خود تجدید نظر کنید. ابتدا باید به دنبال یک آرایه ادغامی باشید که در آن موسسات در حال خرید (یک بلوک سفارش صعودی) یا فروش (یک بلوک سفارش نزولی) هستند، و سپس باید تغییرات قیمت را بررسی کنید.

نتیجه گیری نهایی در مورد اوردر بلاک

همانطور که در بالا توضیح دادیم، اوردر بلاک مجموعه ای از سفارشات هستند که توسط موسسات مالی بزرگ، بانک های مرکزی و دولت ها انجام می شود.

اگر از داده‌های بازار سطح 2 استفاده می‌ کنید، ممکن است بتوانید با دیدن مقادیر سفارش بالاتر از حد متوسط ​​بدون توجه به قیمت، آنها را شناسایی کنید. این روشی است که بانک ‌های مرکزی و بانک ‌های سرمایه‌گذاری بزرگ معمولاً خرید های خود را انجام می ‌دهند، یعنی خرید مقادیر زیادی از دارایی در محدوده‌ای از قیمت ‌ها.

با این حال، فرض کنید از داده‌های بازار سطح 1 استفاده می ‌کنید و بیشتر به نمودارهای معاملاتی به عنوان ساختار بازار اطلاعات خود متکی هستید. در این صورت، شما ملزم به شناسایی مرحله انباشت یا توزیع در نمودارهای قیمت هستید. اولی به یک اوردر بلاک صعودی و دومی به یک اوردر بلاک نزولی اشاره دارد. به طور خلاصه، استفاده از اوردر بلاک راهی عالی برای درک محرک های اصلی حرکات بازار است. بازار فارکس به شدت تحت تأثیر بانک های مرکزی است که اغلب برای کنترل ارزش ارزهای خود وارد بازار می شوند.

سوالات متداول

اوردر بلاک به چه معناست؟

به زبان ساده، اوردر بلاک ها منطقه‌ای در معاملات هستند که در آن دولت ‌ها و مؤسسات بزرگ سفارش ‌های فارکس خود را برای ورود به بازار یا خروج از موقعیت ‌های موجود انباشته می ‌کنند. این بازیکنان معمولاً نمی توانند کل مقدار را در یک سفارش بخرند یا بفروشند، بنابراین این کار را به صورت بلوک انجام می دهند. معامله گران خرده فروشی معمولاً از این بلاک اوردرها برای نشان دادن جهت بعدی قیمت استفاده می کنند.

اوردر بلاک در بازار فارکس چگونه کار می کند؟

اگرچه بازار فارکس غیرمتمرکز است، اما به خوبی می ‌دانیم که بانک ‌های مرکزی نقش مهمی در دستکاری سطح ارزهای خود دارند. در عین حال، بانک‌ های مرکزی باید از ثبات نرخ ارز خود اطمینان حاصل کنند، به این معنی که نمی‌ توانند سفارش بزرگی در بازار ایجاد کنند. در نتیجه، آنها سفارشات را در بلوک های کوچک و یا چند مرحله انجام می دهند. بنابراین، برای مثال، اگر بانکی بخواهد 200 میلیون پوند انگلیس در مقابل دلار آمریکا بخرد، این کار را در بلوک های 10 میلیونی، 20 میلیونی و … انجام می دهد.

چگونه اوردر بلاک ها را در بازار فارکس شناسایی کنیم؟

هیچ ابزار خاصی برای شناسایی اوردر بلاک در معاملات فارکس وجود ندارد. این مهارت زمانی که برای مدت طولانی در بازار فارکس تمرین می کنید و معامله می کنید به طور طبیعی برای شما به وجود می آید. سپس می توانید مناطق بالقوه ای را که بانک های مرکزی و صندوق های تامینی مقادیر زیادی از دارایی را انباشته یا توزیع می کنند شناسایی کنید. با این حال، یکی از بهترین ابزارها برای شناسایی اوردر بلاک در بازار فارکس، یافتن محدوده تثبیت یا الگوهای نمودار منحصر بفرد است که در آن قیمت تعادل بازار را پیدا می کند و از شاخص های حجم برای شناسایی حجم معاملات بالا استفاده می کند.

منظور از عدم تعادل اوردر بلاک چیست؟

عدم تعادل اوردر بلاک به افزایش سریع یا کاهش قیمت ناشی از ورود بانک ها از طریق سفارشات بلوکی اشاره دارد.عدم تعادل سفارش باعث افزایش یا افت و ایجاد منطقه اوردر بلاک می شود. همین امر در مورد مناطق S&D معمولی یعنی فقط از طریق استفاده از سفارشات استاندارد به جای سفارشات بلوک اتفاق می افتد. این امر، عدم تعادل بین سفارشات منطقه را ایجاد می کند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
نظر شما مهم است - با ارسال نظرتان به دیگر کاربران کمک کنید.x