تقویم اقتصادی فارکس چیست و کابردهای آن + 3 تجربه مهم

بازنگری توسط: سعید محمدی
تقویی اقصادی فارکس و کاربردهای آن

تقویم اقتصادی فارکس یک ابزاری است که توسط تریدر ها برای بررسی اتفاقات آینده استفاده میگردد. به عبارت ساده تر، شما در یک تقویم، اتفاقاتی که قرار است در روز های آینده وقوع پیدا کند را مشاهده میکنید. این رویداد ها میتواند مواردی مثل نرخ بهره بانکی ، گزارش نرخ بیکاری و گزارش FOMC باشد.

مثلا در این تقویم میبینید که فردا قرار است که اخبار FOMC در ساعت 21:30 دقیقه منتشر شود. این اخبار روی جفت ارز مد نظر شما موثر است. پس حتما دقت میکنید که در این دقایق با حساسیت بیشتری معامله انجام دهید.

به عنوان نمونه می توانید در نظر بگیرید که تصمیمات دولتی با تاریخ مشخص، قطعا بر همه بازارهای مالی اثر می گذارد و با آگاهی از این اثرگذاری، سرمایه گذاران می توانند رفتار مناسب تری داشته باشند.

در سال های اولی که ترید میکردم، در یک تله گذاری کلاسیک بانک مرکزی گرفتار شدم. بانک مرکزی اروپا یا ECB در گزارشی که پیش از اخبار اصلی پخش شد، اعلام کرد که برای کنترل نرخ تورم میتوان از افزایش نرخ بهره استفاده کرد ( دقت کنید که اعلام نکرد قرار است این کار را بکنیم! فقط اشاره کرد).
مشخصا این موضوع باعث تقویت ارز یورو میشد. این یعنی قیمت جفت ارز EUR/USD بالا میرود. پس من پیش از اینکه در خصوص نرخ بهره صحبت کند، وارد معامله خرید شدم. حجم زیادی هم در این پوزیشن وارد کردم. ولی در آخرین لحظه، ECB نرخ بهره را ثابت نگه داشت.
قیمت یورو پایین آمد و من ضرر کردم.
اینجا متوجه شدم که نباید به اظهاراتی که پیش از اخبار پخش میشود توجه کنم. گاهی پشت این اظهارات انگیزه های دیگری وجود دارد.

سعید محمدی – مدیر وبسایت ایتسکا

تقویم های اقتصای مختلفی وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید. تقویم فارکس به شما امکان می دهد معیارهای خودتان را تنظیم کرده و معاملات بهتری داشته باشید.

تقویم اقتصادی فارکس چیست؟

تقویم اقتصادی فارکس یک منبع مهم از اطلاعات و رویدادها است که معامله گران با استفاده از آن، تصمیمات شان را بررسی می کنند. معمولا می توانید تقویم های اقتصای مختلفی را به صورت رایگان در اینترنت پیدا کنید. اطلاعات اقتصادی ذکر شده در این تقویم ها اطلاعات مهمی است که می تواند مورد توجه همه تریدرها حتی مبتدیان هم قرار بگیرد.

این تقویم اطلاعات مختلفی از جمله شاخص اقصادی، اخبار ماکرو، نرخ بهره، گزارش های مالی و غیره را در اختیار شما قرار می دهد.

تقویم اقتصادی؟ ترید بر اساس خبر؟ نمیشود در جایی از خبر ها صحبت کرد و به توییتر اشاره نکرد. همه ما خاطرمان هست که با چند توییت، ایلان ماسک توانست ارز دوج را به شدت جا به جا کند. آن هم ارزی که خودش میگفت یک میم کوین است.
یا به عنوان مثال خاطرم هست که در یک روز، من مشاهده کردم که قیمت ین به شدت افزایش پیدا کرد. چند روز بعد فهمیدم دلیل این افزایش قیمت، اظهارات یک مقام غیر رسمی امریکا در خصوص دستکاری شدن بازار ژاپن بود.
پس، هیچوقت، هیچوقت، توییتر را دست کم نگیرید.

سعید محمدی – مدیر وبسایت ایتسکا

افرادی که سر و کارشان با ارز است با اطلاعات این تقویم ها متوجه می شوند که نرخ بهره چه زمانی تغییر خواهد کرد. علاوه بر این زمان انتشار گزارش های سود از سوی شرکت ها هم بر قیمت سهام های مختلف اثر می گذارد.

تقویم اقتصادی فارکس
تقویم اقتصادی فارکس چیست و کابردهای آن + 3 تجربه مهم 1

شما می توانید تقویم معاملاتی تان را به چه شکلی شخصی سازی کنید که فقط اطلاعات مورد نیاز خودتان را نمایش دهد.

نکته مهمی که باید بدانید این است که علاوه بر استفاده از تقویم معاملاتی فارکس، شما باید اخبار و اطلاعیه های مختلف را هم بررسی کنید.

تقویم اقتصادی فارکس چیست و کابردهای آن + 3 تجربه مهم - تقویم اقتصادی فارکس
تقویم اقتصادی فارکس چیست و کابردهای آن + 3 تجربه مهم 2

کاربرد تقویم اقتصای فارکس

چرا تقویم فارکس اهمیت دارد؟ زیرا شما می توانید با استفاده از این تقویم ها به اطلاعات لحظه ای دسترسی پیدا کنید که گاها خیلی هم ارزشمند هستند. آگاهی از زمانبندی های مختلف و اخبار اقتصادی آن هم به صورت لحظه ای کمک می کند استراتژی مناسبی برای معاملات تان انتخاب نمایید. سه دلیل اهمیت این تقویم در زیر بیان شده است:

 • پیش بینی حرکت بازار : با اطلاع از اتفاقات آینده میتوانید واکنش های احتمالی بازار را پیش بینی کنید و تصمیمات بهتری در معاملات خود بگیرید.
 • شناسایی محدوده های حرکت چارت: بعضی اخبار مثل FOMC میتواند تاثیر زیادی در ارزش یک ارز داشته باشد. پس مثلا در این خصوص میدانید که پس از خبر FOMC ممکن است چارت حرکت های سنگینی نماید.
 • به روز بودن: با استفاده از این تقویم ها، اطلاعات شما به روز خواهد ماند. پس به عنوان یک معامله گر نیاز دارید که از این تقویم ها استفاده نمایید.

دلایل دیگری نیز وجود دارد که این تقویم ها را پر اهمیت میکنید که از این دلایل میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • با رویدادهای اقتصای مهم آشنا شده و در جریان آن ها قرار می گیرید. این رویدادها به شدت بر بازار مالی اثرگذار است.
 • می توانید با استفاده از اطلاعات این تقویم، تغییرات قیمتی را پیش بینی نموده و بر اساس آن ها تصمیم لازم را بگیرید. تقویم و اطلاعات آن به شما کمک می کند افکار و احساسات بازار در زمان های مختلف را درک کرده و بر اساس آن تصمیم مناسبی بگیرید.
 • می توانید تقویم تان را سفارشی کنید. با این کار اطلاعات مد نظر خودتان به شما نمایش داده می شود.

تجربه دیگری که در ترید در خبر ها دارم این است که پوزیشن کوچکی بر اساس اخبار کم اهمیت روزانه باز کرده بودم ( روز دوشنبه روز اول هفته و البته روزِ آرام هفته بود ( ظاهرا)). در همین لحظه، گزارش مشاغل امریکا ( که من بر اساس آن ترید کرده بودم) بسیار پایین تر از عددی که پیش بینی شده بود اعلام شد! من پوزیشن کوچکی داشتم برای همین به مشکل خاصی بر نخوردم. بر اساس همین عدد عجیب، من هم پوزیشن خود را از پوزیشن خرید، به فروش تغییر دادم و توانستم از این خبر سود کسب کنم. ولی این موضوع به من یاد داد که همیشه آماده اتفاقات عجیب باش. ممکن است خبر هایی که به نظر کم اهمیت هستند، تاثیر زیادی روی بازار بگذارند.

سعید محمدی – مدیر وبسایت ایتسکا

رویدادهای مهم در تقویم اقتصادی فارکس

مهمترین رویداد های تقویم های فارکس در جدول زیر برای شما لیست شده است که میتوانید از آنها استفاده کنید:

رویدادتوضیحات
تصمیمات نرخ بهره بانک مرکزیتصمیماتی توسط موسساتی مانند فدرال رزرو (آمریکا) یا بانک مرکزی اروپا (ECB) که بر هزینه‌های وام‌گیری و ارزش ارزها تأثیر می‌گذارند.
غیر کشاورزی (NFP) یا Non-Farm Payrollsگزارشی کلیدی از مشاغل ایالات متحده که به صورت ماهانه منتشر می‌شود و شاخصی حیاتی برای سلامت اقتصادی است. رشد قوی شغلی می‌تواند دلار آمریکا (USD) را با انتظارات افزایش نرخ بهره تقویت کند.
شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) یا Consumer Price Indexگزارشی که تورم را با ردیابی تغییرات قیمت کالاها و خدمات اندازه‌گیری می‌کند. افزایش تورم می‌تواند منجر به افزایش نرخ بهره توسط بانک‌های مرکزی شود که به طور بالقوه ارز داخلی را تقویت می‌کند.
تولید ناخالص داخلی (GDP)یا Gross Domestic Productمعیاری که نشان‌دهنده سلامت اقتصادی کلی یک کشور است. رشد قوی GDP می‌تواند ارز یک کشور را تقویت کند زیرا نشان‌دهنده یک اقتصاد قوی است.
فروش خرده‌فروشی یا Retail Salesگزارشی که میزان هزینه مصرف‌کنندگان را اندازه‌گیری می‌کند که بخش حیاتی از فعالیت اقتصادی است. فروش خرده‌فروشی بالاتر می‌تواند نشان‌دهنده قدرت اقتصادی باشد و به طور بالقوه از ارز داخلی پشتیبانی کند.
شاخص مدیران خرید (PMI) تولید یا (Purchasing Managers’ Index)نظرسنجی که احساسات تجاری را در بخش تولید اندازه‌گیری می‌کند. PMI قوی نشان‌دهنده رشد است و به طور بالقوه از ارز داخلی پشتیبانی می‌کند.
تراز تجاری یا Trade Balanceگزارشی که تفاوت بین صادرات و واردات یک کشور را نشان می‌دهد. تراز تجاری مثبت (صادرات بیشتر از واردات) می‌تواند به عنوان نشانه‌ای از قدرت اقتصادی تلقی شود و به طور بالقوه بر ارز تأثیر می‌گذارد.

همان طور که گفتیم این تقویم اطلاعات مهمی در اختیارتان قرار می دهد تا بر اساس آن ها تصمیم گیری مناسبی داشته باشید. برخی از مهم ترین این اطلاعات عبارت است از:

رویدادهای مهم تقویم اقتصادی فارکس
تقویم اقتصادی فارکس چیست و کابردهای آن + 3 تجربه مهم 3
 • رویدادهایی که می تواند باعث ایجاد نوسان شود، به شما اعلام می شود.
 • گزارشات منظم اقتصادی از سوی سامانه های مختلف منتشر می شود.
 • داده های شغلی مثل فرصت های جدید شغلی، نرخ بیکاری، تغییرات در این زمینه و غیره مشخص می شود.
 • شاخص های مدیران خرید مثل مدیران خرید بخش های تولیدی و غیر تولیدی را میتوایند رصد کنید.
 • سیاست های پولی مثل تصمیمات در مورد نرخ بهره، مسائل مربوط به روسای بانک های مرکزی کشورها و غیره را میتوایند دنبال کنید.
 • شاخص های تورم مثل قیمت تولید کننده، قیمت مصرف کننده و غیره ذکر می شود.
 • داده های تجاری در زمینه های مختلف از جمله صادرات و واردات در اختیار شما قرار می گیرد.
 • مسائل مربوط به تولید ناخالص داخلی مثل رشد GDP را می توانید دنبال کنید.

4 روش برای تحلیل تقویم اقتصادی

برای تحلیل های اقتصادی می توانید از 4 روش زیر استفاده کنید.

روش تحلیلتوضیحات
شناسایی تاثیر اقتصادیتمرکز بر اخبار تاثیرگذار بر شاخص‌های اقتصادی مانند نرخ بهره، تورم، اشتغال و اعتماد مصرف‌کننده.
سنجش عنصر غافلگیریجستجوی گزارش‌هایی با داده‌های غافلگیرکننده که از پیش‌بینی‌ها انحراف دارند. انحراف‌های قابل توجه می‌تواند حرکات جهتی قوی در بازار فارکس ایجاد کند.
توجه به منبع و اعتباربه دنبال منابع خبری مالی معتبر با سابقه دقت و گزارش‌دهی بی‌طرفانه باشید.
همبستگی رویدادها و روندهای بلندمدتتحلیل چگونگی تناسب اخبار با تصویر اقتصادی بزرگ‌تر و هم‌راستایی با روندهای بلندمدت.
4 روش برای نجلیل تقویم اقتصادی فارکس
تقویم اقتصادی فارکس چیست و کابردهای آن + 3 تجربه مهم 4

چه کسی بیشتر از دیگران به تقویم اقتصادی فارکس احتیاج دارد؟

همه معامله گران می توانند از این تقویم بهره مند شوند. افرادی که مدام با تحلیل فاندامنتال سر و کار دارند و بر اساس آن تصمیم می گیرند، به تقویم اقتصادی فارکس نیاز بیشتری خواهند داشت.

سخن پایانی

با استفاده از تقویم اقتصادی فارکس می توانید معاملات تان را بهتر مدیریت کرده و پیش ببرید. همان طور که گفتیم این تقویم اطلاعات مهم را به صورت به روز در اختیار شما قرار می دهد که فرصت ارزشمندی است. در کنار آن باید از کلیه اخبار و رویدادهای روز هم مطلع بوده و آن ها را در معاملات تان لحاظ کنید.

تقویم اقتصادی فارکس چیست؟

تقویم اقتصادی فارکس یک ابزاری است که توسط تریدر ها برای بررسی اتفاقات آینده استفاده میگردد. به عبارت ساده تر، شما در یک تقویم، اتفاقاتی که قرار است در روز های آینده وقوع پیدا کند را مشاهده میکنید. این رویداد ها میتواند مواردی مثل نرخ بهره بانکی ، گزارش نرخ بیکاری و گزارش FOMC باشد.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.