تقویم اقتصادی فارکس چیست و چه کاربردی دارد؟

تقویی اقصادی فارکس و کاربردهای آن

تقویم اقتصادی فارکس همان طور که از نام آن پیداست، یک تقویم است که تاریخ ها و اثری که رویدادهای مختلف می تواند بر روی بازارها بگذارد را ثبت می کند. برای بسیاری از رویدادها می توان پیش بینی کرد که چه اثری بر رو ی بازارها خواهند داشت. این موضوع باعث می شود تاریخ این رویدادها را بتوان به عنوان یک شاخص معاملاتی در نظر گرفت که تریدرها برای کسب بیشترین سود از آن استفاده می کنند.

به عنوان نمونه می توانید در نظر بگیرید که تصمیمات دولتی با تاریخ مشخص، قطعا بر همه بازارهای مالی اثر می گذارد و با آگاهی از این اثرگذاری، سرمایه گذاران می توانند رفتار مناسب تری داشته باشند.

تقویم های اقتصای مختلفی وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید. تقویم فارکس به شما امکان می دهد معیارهای خودتان را تنظیم کرده و معاملات بهتری داشته باشید.

تقویم اقتصادی فارکس چیست؟

آنچه در این مقاله خواهید آموخت نمایش

تقویم اقتصادی فارکس یک منبع مهم از اطلاعات و رویدادها است که معامله گران با استفاده از آن، تصمیمات شان را بررسی می کنند. معمولا می توانید تقویم های اقتصای مختلفی را به صورت رایگان در اینترنت پیدا کنید. اطلاعات اقتصادی ذکر شده در این تقویم ها اطلاعات مهمی است که می تواند مورد توجه همه تریدرها حتی مبتدیان هم قرار بگیرد.

این تقویم اطلاعات مختلفی از جمله شاخص اقصادی، اخبار ماکرو، نرخ بهره، گزارش های مالی و غیره را در اختیار شما قرار می دهد.

افرادی که سر و کارشان با ارز است با اطلاعات این تقویم ها متوجه می شوند که نرخ بهره چه زمانی تغییر خواهد کرد. علاوه بر این زمان انتشار گزارش های سود از سوی شرکت ها هم بر قیمت سهام های مختلف اثر می گذارد.

تقویم اقتصادی فارکس
تقویم اقتصادی فارکس چیست و چه کاربردی دارد؟ 1

شما می توانید تقویم معاملاتی تان را به چه شکلی شخصی سازی کنید که فقط اطلاعات مورد نیاز خودتان را نمایش دهد.

نکته مهمی که باید بدانید این است که علاوه بر استفاده از تقویم معاملاتی فارکس، شما باید اخبار و اطلاعیه های مختلف را هم بررسی کنید.

کاربرد تقویم اقتصای فارکس

تا این لحظه قطعا می دانید که کاربرد این تقویم چیست اما قصد داریم در این قسمت بیشتر به کاربردهای آن بپردازیم.

می توانید با استفاده از این تقویم ها به اطلاعات لحظه ای دسترسی پیدا کنید که گاها خیلی هم ارزشمند هستند. آگاهی از زمانبندی های مختلف و اخبار اقتصادی آن هم به صورت لحظه ای کمک می کند استراتژی مناسبی برای معاملات تان انتخاب نمایید.

 • با رویدادهای اقتصای مهم آشنا شده و در جریان آن ها قرار می گیرید. این رویدادها به شدت بر بازار مالی اثرگذار است.
 • می توانید با استفاده از اطلاعات این تقویم، تغییرات قیمتی را پیش بینی نموده و بر اساس آن ها تصمیم لازم را بگیرید. تقویم و اطلاعات آن به شما کمک می کند افکار و احساسات بازار در زمان های مختلف را درک کرده و بر اساس آن تصمیم مناسبی بگیرید.
 • می توانید تقویم تان را سفارشی کنید. با این کار اطلاعات مد نظر خودتان به شما نمایش داده می شود.

رویدادهای مهم در تقویم اقتصادی فارکس

همان طور که گفتیم این تقویم اطلاعات مهمی در اختیارتان قرار می دهد تا بر اساس آن ها تصمیم گیری مناسبی داشته باشید. برخی از مهم ترین این اطلاعات عبارت است از:

رویدادهای مهم تقویم اقتصادی فارکس
تقویم اقتصادی فارکس چیست و چه کاربردی دارد؟ 2
 • رویدادهایی که می تواند باعث ایجاد نوسان شود، به شما اعلام می شود.
 • گزارشات منظم اقتصادی از سوی سامانه های مختلف منتشر می شود.
 • داده های شغلی مثل فرصت های جدید شغلی، نرخ بیکاری، تغییرات در این زمینه و غیره مشخص می شود.
 • شاخص های مدیران خرید مثل مدیران خرید بخش های تولیدی و غیر تولیدی را میتوایند رصد کنید.
 • سیاست های پولی مثل تصمیمات در مورد نرخ بهره، مسائل مربوط به روسای بانک های مرکزی کشورها و غیره را میتوایند دنبال کنید.
 • شاخص های تورم مثل قیمت تولید کننده، قیمت مصرف کننده و غیره ذکر می شود.
 • داده های تجاری در زمینه های مختلف از جمله صادرات و واردات در اختیار شما قرار می گیرد.
 • مسائل مربوط به تولید ناخالص داخلی مثل رشد GDP را می توانید دنبال کنید.

4 روش برای تحلیل تقویم اقتصادی

برای تحلیل های اقتصادی می توانید از 4 روش زیر استفاده کنید.

carry trading

در این روش سرمایه گذاران سعی می کنند استغراض را در نرخ به پایین انجام داده و سپس در نرخ بهره بالاتر سرمایه گذاری کنند و سود کافی به دست آورند.

برای چنین معاملاتی باید با استفاده از تقویم نرخ بهره بانک های مختلف، تصمیمات مربوط به بانک های مربوطه، تولید ناخالص داخلی و موارد مشابه را بررسی کنید.

News trading

اخبار و اطلاعیه های مختلف همیشه بر بازارهای مالی اثر می گذارد. در اینجا تریدرها به این خبرها توجه کرده و بر اساس آن ها رفتار می کنند. مثلا وقتی به دلایل مختلف می بینیم که ارزش پول کشوری بیشتر شده است، تجار از این فرصت استفاده کرده و آن را در معاملات خود به بهترین شکل دخیل می کنند.

تقویم فارکس، دلایل استفاده و راه های تحلیل
تقویم اقتصادی فارکس چیست و چه کاربردی دارد؟ 3

volatility trading

در این جا بر اساس نوسان ها معامله انجام می شود. رویدادهای مختلف می تواند باعث نوسان هایی در بازار شود. تریدرهای حرفه ای همیشه از این نوسان ها به بهترین شکل استفاده کرده و سود می برند. معامله گرانی که می خواهند از این روش استفاده کنند باید موارد مختلفی مثل نرخ بهره را مرتبا چک کنند و به یک تقویم اقتصادی معتبر دسترسی داشته باشند.

تحلیل بنیادی

تریدرها اطلاعات مختلفی که در تقویم اقتصادی می آید را بررسی کرده و بر اساس آن تصیم می گیرند. اطلاعاتی مثل نرخ بهره، تولید ناخالص داخلی، اخبار و رویدادهای مختلف، تورم و غیره می تواند به یک تحلیل مناسب از شرایط بازار کمک کند.

با استفاده از تقویم اقتصادی می توانید در لحظه و بدون فوت وقت به اطلاعات مهمی دسترسی پیدا کنید.

چه کسی بیشتر از دیگران به تقویم اقتصادی فارکس احتیاج دارد؟

همه معامله گران می توانند از این تقویم بهره مند شوند. افرادی که مدام با تحلیل فاندامنتال سر و کار دارند و بر اساس آن تصمیم می گیرند، به تقویم اقتصادی فارکس نیاز بیشتری خواهند داشت.

سخن پایانی

با استفاده از تقویم اقتصادی فارکس می توانید معاملات تان را بهتر مدیریت کرده و پیش ببرید. همان طور که گفتیم این تقویم اطلاعات مهم را به صورت به روز در اختیار شما قرار می دهد که فرصت ارزشمندی است. در کنار آن باید از کلیه اخبار و رویدادهای روز هم مطلع بوده و آن ها را در معاملات تان لحاظ کنید.

منبع:

fbs

سلام . استفاده از این تقویم برای حرفه ای هاس؟

درود. خیر همه می توانند از اطلاعات آن استفاده کنند. هر چند، هر چقدر تجربه بیشتری داشته باشید نتیجه گیری درست تری از اطلاعاتی که به دست تان می رسد خواهید داشت.

استفاده از تقویم اقتصادی فارکس تا چه حدی مهم هست؟

سلام. استفاده از این تقویم کمک می کند تصمیمات بهتر و آگاهانه تری بگیرید. توصیه می کنیم به اطلاعات آن توجه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *