بروکر وایت لیبل چیست؟ – نحوه تشخیص بروکر های وایت لیبل White Label

بروکر وایت لیبل

بروکر وایت لیبل چیست؟

در فارکس بروکر هایی هستند که به بروکر های دیگری اجازه می دهند با پرداخت هزینه از سرور های آنها استفاده کرده و با نام تجاری خودش به فعالی در بازار های مالی بپردازد. بروکری که از بروکر اصلی سرور اجاره کرده و مبالغی را به بروکر اصلی پرداخت کرده و برای خودش برند تجاری دارد ، بروکر وایت لیبل White Label نامیده می شود.

در نظر داشته باشید که ما بروکر های مناسب ایرانیان را به صورت کامل در مقاله زیر نقد و بررسی کرده ایم: برای مشاهده بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان میتوانید به این مقاله مراجع کنید.

به زبان دیگر بروکر های وایت لیبل بروکر های تازه تاسیسی هستند که برای استفاده از مجوز ها ، پلتفرم ها ، زیر ساخت ها و … به بروکر ارائه دهنده این خدمات ، خدمات کمیسیون پرداخت می کنند.

بروکر اصلی به بروکر وایت لیبل در ازای پرداخت هزینه خدماتی از قبیل سرور های متاتریدر 4 MT4 و متاتریدر 5 MT 5  ، مکانیزم اجرای تراکنش ها در بازار های خارجی ، ایجاد یک سرور شبکه عمومی برای دسترسی مشتریان و … ارائه می کند.

وایت لیبل چیست؟

قبل از پرداختن به توضیحات بیشتری از بروکر های وایت لیبل بهتر است ابتدا با واژه وایت لیبل White-Label آشنا شوید. وایت لیبل در اصل نوعی مشارکت محبوب میان تاجران می باشد که در آن شرکتی تولید کننده و یا ارائه دهنده برند خاصی بوده و شرکت دیگری با مشارکت شرکت اصلی برند مورد نظر را تحت شرکت خودش می فروشد.

بروکر های وایت لیبل
بروکر های وایت لیبل

وایت لیبل در فارکس برنامه ای است که به برنامه دیگری وابسته بوده و ارائه کننده آن زیرساخت های لازم را خریداری کرده و به یک بروکر جدید منتقل کرده است.

خدمات بروکر اصلی به بروکر وایت لیبل

خدماتی که بروکر اصلی به بروکر وایت لیبل ارائه می کند ، به قرارداد دو شرکت و نیز هزینه ای که بروکر وایت لیبل به بروکر اصلی پردتخت می کند ، بستگی دارد. هر چه هزینه بیشتری پرداخت کند ، خدمات بیشتری می تواند برای مشتریان خود فراهم آورد. در این قسمت اغلب این خدمات را می توان مشاهده کرد :

 • دسترسی و امکان استفاده از پلتفرم معاملاتی بروکر اصلی
 • پشتیبانی مشتری
 • سیستم مدیریتی
 • استفاده از افزونه ها و ابزار برای مدیریت ریسک ، تعامل با مشتری ، یکپارچه سازی پرداخت و …

نحوه تشخیص بروکر های وایت لیبل

تشخیص بروکر های وایت لیبل تا حدودی مشکل است. ولی با استفاده از روش هایی می توان آنها را شناسایی کرد. در ابتدای کار و قبل از ثبت نام در بروکر و اینکه تشخیص دهید که آیا وایت لیبل است یا نه؟ بهتر است تحقیقات لازم را انجام داده و در بروکر های معتبر ثبت نام کنید.

بروکر های وایت لیبل
بروکر های وایت لیبل

انتخاب بروکر مناسب برای ترید و سرمایه گذاری یکی از اولین مراحل برای شروع تریدری فارکس است.

بسیاری از بروکر های وایت لیبل نیز برای خود مشتریان زیادی داشته و تریدر های زیادی هستند که حتی نمی دانند بروکر که در آن ثبت نام کرده و ترید می کنند ، وایت لیبل است.

حال روش های شناسایی بروکر های وایت لیبل را بیان می کنیم:

 • اغلب بروکر هایی که یکباره به شهرت رسیده و در عرض چند سال دوباره شهرت خود را از دست می دهند ، اغلب بروکر های وایت لیبل هستند.
 • بیشتر بروکر های وایت لیبل در مشخصات حساب های معاملاتی خود میزان اسپرد و کمیسیون ها را کمتر اعلام می کنند ؛ ولی در معاملات مقدار بیشتری از حساب مشتریان کسر می کنند.
 • اغلب این بروکر ها بر خلاف ادعایشان در سایت خود که مثلا تحت رگوله x فعالیت می کنند ، رگوله ندارند و رگوله بروکر مرجع را ذکر می کنند. پس باید به نهاد نظارتی مراجعه کرده و دید آیا نام این بروکر در آن نهاد نظارتی وجود دارد یا خیر؟
 • تشخیص با استفاده از SRV و آدرس IP سرور بروکر وایت لیبل

ولی در حالت کلی بهتر است در همان ابتدا به جای ثبت نام در بروکر های تازه تاسیسی که احتمال دارد وایت لیبل باشند و در پی تشخیص آنها باشید، در بروکر های معتبر و قابل اعتماد ثبت نام کنید.

مزایای بروکر های وایت لیبل

 • هزینه کم تاسیس و راه اندازی : برای تاسیس یک بروکر حداقل 500 هزار دلار و برای تثبیت در بازار 100 هزار دلار دیگر باید در نظر گرفت. یعنی حدود 600 هزار دلار! هزینه های خرید اشتراک از پلتفرم های معاملاتی معتبر جهانی مانند MT4 ، هزینه خرید سرور و … در حالی که می توان با یک ششم این مبلغ یک بروکر وایت لیبل راه اندازی کرد.
 • فرصت استفاده مشتریان از بهترین فناوری های بروکر های اصلی: در این مرود بروکر نیازی به ارتقای سیستم های معاملاتی خود ندارد. زمانی که بروکر جدید امکانات جدیدی برای مشتریانش ایجاد می کند ، و یا سیستمی را توسعه می کند ، بروکر وایت لیبل می تواند آن ویژگی را خریداری کرده و در اختیار مشتریان خود قرار دهد.
 • شرکت تازه تاسیس می تواند نام تجاری خودش را توسعه داده و تبلیغ کند. حتی بدون اینکه به مشتریانش اطلاع دهد وایت لیبل بوده و از امکانات شرکت دیگری استفاده می کند.
 • عدم نیاز به پشتیبانی سرور ها : بروکر وایت لیبل نیازی به تنظیمات پلتفرم معاملاتی ، پشتیبانی و سرویس سرور ها ، مسائل فنی و … ندارد.

معایب بروکر های وایت لیبل

 • پرداخت کارمزد به ازای تمامی امکانات دریافتی از بروکر مرجع : بروکر لایت لیبل علاوه بر پرداخت کمیسیون باید هزینه راه اندازی سرور سمت خود را بپردازد. حتی ممکن است به درآمد نرسد ، ولی مجاب به پرداخت برخی هزینه هاست.
 • بروکر وایت لیبل باید در این بازار بزرگ اقدام به تبلیغ خدماتی کند که در شرکت دیگری تبلیغ شده و به برند تبدیل شده است. پس حتما برای خوشنامی علاوه بر خدماتی که از بروکر مرجع اجاره می کند ، خدمات نوین و مشتری پسند دیگری داشته باشد تا مشتری جذب کند.
 • وابستگی به بروکر مرجع : ممکن است بروکر مرجع بعد از مدتی قیمت های خود را بالا ببرد. و یا نخواهد برخی امکانات جدیدی که برای مشتریان خود ایجاد کرده است به برکر وایت لیبل حتی با پرداخت هزینه اضافه کند.
 • مشکل جدی هنگام منحل شدن بروکر اصلی : معمولا شرکت هایی اقدام به جذب بروکر وایت لیبل و اجاره داده سرور ها و خدماتشان می کنند که به مشکل مالی برخورده و در آستانه ورشکستگی قرار دارند. و خدمات به بروکر های وایت لیبل برای جبران هزینه های خودشان می باشد.
 • نداشتن انعطاف پذیری لازم : بروکر ها برای ارائه امکانات خاصی نیاز دارند برنامه هایی بر روی پنل شخصی مشتریان نصب شود. و این موارد برای بروکر های وایت لیبل غیر ممکن است.

اعتبار بروکر های وایت لیبل

بروکر های وایت لیبل نسبت به بروکر های اصلی اعتبار کمتری دارند.

برای تاسیس یک بروکر عادی هم بودجه زیادی لازم بوده و هم پروسه تاسیس تا شروع به کار آن طولانی می باشد. در ابتدای کار بروکر باید مشتریان خود را به یک پلتفرم معاملاتی متصل کند و چون اکثر تریدر های جهان از متاتریدر برای معاملات خود استفاده می کنند باید هزینه خرید لایسنس آن را که معادل هزینه راه اندازی یک بروکر وایت لیبل است ، بپردازد.

علاوه بر آن باید برای فعالیت در بازار های مالی و جذب مشتری رگولاتوری دریافت کند. این مرحله نیز بسیار مهم بوده و در کشور های پیشرفته قوانین سفت و سختی برای صدور این مجوز وجود دارد.

بیشتر بخوانید : رگوله چیست؟

در حالیکه بروکر وایت لیبل بسیار راحت فقط نام رگولاتوری بروکر مرجع خود که سرور ها و خدماتش را از آن اجاره کرده است در سایتش ذکر می کند.

آیا بروکر های وایت لیبل کلاهبرداری هستند؟

لزوما خیر .

برای مثال قسمتی از شرکت بروکر آلپاری که تحت رگوله آفشور و با دامنه دیگری به ایرانیان خدمات می دهد ، یک بروکر وایت لیبل است. و خدمات بروکر اصلی آلپاری را برای ایرانیان ارائه می کند.

بروکر های زیادی در جهان برای ارائه خدمات به کشور های تحریم شده شرکت دیگری با دامنه ای متفاوت تاسیس کرده ولی از امکانات و سرور های بروکر اصلی استفاده می کنند.

در کل بروکر های وایت لیبلی که تحت برند بروکر اصلی فعالیت دارند ، (مانند آلپاری که هر تحت برند آلپاری اصلی فعالیت می کند) اعتبار بسیار بیشتری نسبت به بروکر های وایت لیبل دیگری  دارند که برای خود برند مجزایی اتخاذ کرده و نام متفاوتی را تبلیغ می کنند.

اغلب بروکر هایی که به ایرانیان و سایر کشور های تحریم شده خدمات می دهند از نوع وایت لیبل هستند.

کلام آخر

هر تریدری برای شروع نیازمند انتخاب یک بروکر برای سرمایه گذاری است. پس اگر در ایران زندگی می کنید و با بروکر های وایت لیبل زیادی سر و کار دارید ، سرمایه خود را جهت اطمینان بیشتر در دو بروکر متفاوت قرار دهید.

برای انتخاب بروکر مناسب معیار های زیادی از قبیل اسپرد ، کمیسیون ، رگوله و … نیاز است. پس هیچگاه اسپرد کم را فدای یک رگوله نامعتبر نکنید. اغلب بروکر های وایت لیبل بر خلاف ادعایشان کارمزد ها و اسپرد های بیشتری از مشتریان دریافت می کنند.

سوالات متداول

آیا بروکر های وایت لیبل کلاهبرداری هستند؟

خیر . ولی احتمال کلاهبرداری در این بروکر ها نسبت به بروکر های دیگر بیشتر است.

هزینه راه اندازی بروکر وایت لیبل چقدر است؟

بین 50 تا 80 هزار دلار!

4.0خوب

متوسط امتیاز از 1 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
1 رای
0 رای

نظرات و بررسی های کاربران

2 دیدگاه برای “بروکر وایت لیبل چیست؟ – نحوه تشخیص بروکر های وایت لیبل White Label

 1. ندا
  4 /5

  پس میتونیم بروکرهای وایت لیبل و به عنوان واسطه در نظر بگیریم ولی امکان داره کارمزدشون هم بیشتر باشه؟

  • سعید محمدی

   سلام. وقت بخیر.
   بله کارمزد هاشون بیشتر هست معمولا

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.