وایت پیپر White Paper چیست؟-چگونه وایت پیپر بنویسیم؟

وایت پیپر ارز دیجیتال

وایت پیپر ها White Paper هدف و فناوری پشت یک پروژه را نشان می دهند. در این مقاله ابتدا وایت پیپر را توضیح داده و بعد نحوه نوشتن یک وایت پیپر ارز دیجیتال را بیان می کنیم. در انتهای مقاله نیز چند نمونه وایت پیپر ارز دیجیتال مانند بیت کوین ، اتریوم ، شیبا و … را نیز برایتان آورده ایم تا در صورت تمایل آنها را مطالعه کنید. برای دسترسی به وایت پیپر های ارز های دیجیتال نیز دو سایت معرفی کرده ایم که با مراجعه به آنها خواهید توانست با جستجوی نام رمز ارز مورد نظرتان به سپیدنامه آن دسترسی داشته باشید.

وایت پیپر چیست؟

وایت پیپر را به زبان فارسی با عنوان سپید­نامه ترجمه کرده اند. ولی در زبان فارسی نیز کاربران از همان واژه وایت پیپر استفاده می کنند. در وایت پیپر آمار ، نمودار و مطالبی وجود دارد تا سرمایه گذاران را متقاعد به خرید ارز دیجیتال مورد نظر کنند.

وایت پیپر یک سند اطلاعاتی است که توسط یک شرکت و یا سازمان برای نشان دادن ویژگی های یک محصول و یا خدمت ارائه می شود و هدف آن متقاعد کردن سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در طرح آنان می باشد.

ویدئو مربوط به اینکه وایت پیپر White paper چیست؟

ساخت وایت پیپر یکی از مراحل بسیار مهم در یک پروژه کریپتو می باشد. در سپیدنامه سرمایه گذاران تشخیص می­ دهند که آیا این پروژه یک ICO مناسب برای سرمایه گذاری است و یا می تواند کلاهبرداری باشد.

White paper یک محتوای مختصر ، مفید ، فنی و با درک آسان است. یکی از معروف ترین وایت پیپر­های ارز دیجیتال بیت کوین است که در سال 2008 توسط ساتوشی ناکاموتو ایجاد شده است و یک سیستم پرداخت الکترونیکی همتا به همتا است.

White paper در واقع یک ابزار بازاریابی است که برای متقاعد کردن سرمایه داران برای سرمایه گذاری در یک طرح و یا پروژه مورد استفاده قرار می گیرد.

شاید برایتان جای سؤال باشد که چرا به این نوشته کاغذ سفید گفته می شود؟

این نام­گذاری دولت بریتانیا می باشد. رنگ سفید نشان دهنده این است که این سند برای عموم در دسترس است.

وایت پیپر مانند یک مقاله علمی نوشته می شود . با این تفاوت که حالت کاملا جدی دارد. این واژه علاوه بر ارز های دیجیتال در زمینه های بسیار زیادی کاربرد دارد. ولی اهداف وایت پیپر ها کاملا مشابه هم می باشد.

آنها به نوعی خوانندگان را متقاعد می کنند تا در پروژه ای سرمایه گذاری کرده و یا برای یک مجموعه مشتریانی پیداکنند و …

دانلود وایت پیپر ارز های دیجیتال

برای دانلود وایت پیپر ارز های دیجیتال بهتر است به سایت آن رمز ارز مراجعه کنید. ولی سایت کوین مارکت کپ نیز به عنوان مرجع دانلود وایت پیپر ارز های دیجیتال می باشد. یعنی هر ارزی در این سایت جستجو کرده و انتخاب کنید ، در قسمت ویژگی ها لینک دانلود وایت پیپر آن ارز دیجیتال را نیز خواهید دید.

وایت پیپر انواع ارز های دیجیتال را نیز می توان در این سایت مشاهده کرد. برای مطالعه White paper رمز ارز ها وارد سایت شده و از قسمت منو ها کریپتوکارنسی Cryptocurrencies را انتخاب کنید.

سایت کوین مارکت کپ
سایت کوین مارکت کپ
انتخاب رمز ارز مورد نظر
انتخاب رمز ارز مورد نظر

در این قسمت تمامی ارز هایی که در این سایت وجود دارند را می بینید. از قسمت جستجو می توانید ارز دیجیتال مورد نظر خود را پیدا کرده و در قسمت مشخص شده در شکل Whitepaper آن را مشاهده و یا دانلود کنید.

برای مثال ما ارز ریپل را انتخاب کرده ایم. مانند شکل روی White paper کلیک کنید و سپیدنامه آن را مشاهده کنید.

مشاهده وایت پیپر یک ارز دیجیتال
مشاهده وایت پیپر یک ارز دیجیتال
وایت پیپر ریپل
وایت پیپر ریپل

دانلود وایت پیپر ارز های دیجیتال هم از خود سایت رمز ارز مورد نظر و هم سایت هایی مانند کوین مارکت کپ ، allcryptowhitepapers و … امکان پذیر می باشد.

سایت وایت پیپر ارز های دیجیتال

یکی از سایت هایی که می توان در آنها وایت پیر ارز های دیجیتال را مشاهده کرد ، سایت allcryptowhitepapers می باشد.

سایت allcryptowhitepapers
سایت allcryptowhitepapers
نام ارز دیجیتال
قسمتی از نام ارز دیجیتال را وارد کنید.

وارد سایت شده و صفحه رو کمی پایین بکشید تا کادر جستجو را ببینید. در این قسمت قسمتی از نام هر ارز دیجیتالی را که می خواهید وایت پیپر آن را ببینید ، وارد کنید. White paper ارز مورد نظر را انتخاب کرده و آن را مطالعه نمایید. برای مثال می خواهیم وایت پیپر دوج کوین را ببینید.

سپید نامه دوج کوین
سپید نامه دوج کوین
وایت پیپر دوج کوین
وایت پیپر دوج کوین

ساخت وایت پیپر

ساخت وایت پیپر از مراحل اولیه عرضه اولیه سکه ICO می باشد، در این سپیدنامه باید بتوانید خوانندگان را مجاب کنید که پروژه شما یک مشکل را حل کرده و واقعا استفاده از آن برای حل مشکل کارساز خواهد بود.

بیشتر بخوانید : نحوه خرید عرضه اولیه ارز دیجیتال

طرح کلی پروژه

در ساخت وایت پیپر تعیین طرح کلی پروژه بسیار مهم است. این طرح باید دقیقا مشکلی را که قرار است حل کنید ، مشخص سازد. کلید موفقیت یک پروژه منحصر بفرد و خاص بودن آن است. این قسمت باید به حدی جذاب نوشته شود که خواننده را وادار به خواندن ادامه White paper کند.

ارائه یک راه حل خوب

در این قسمت از ساخت وایت پیپر باید راه خود را به صورت کاملا دقیق ، فنی ، واضح و روشن بیان کنید. کاملا مشخص کنید راه حل شما مشکل مورد نظر را چگونه حل خواهد کرد. داده ها باید کامل و دقیق بوده و  نشان دهد چه نیازی به این راه حل شما بوده و راه حل شما باید با روش قبلی که هم اکنون استفاده می شود ، مطابقت خواهد داشت.

حتما بودجه بندی پروژه خود را در این قسمت وارد کنید. مشخص کردن بودجه بندی این اطمینان را می دهد که ICO شما کلاهبرداری نیست. این قسمت را تا جایی که امکان دارد برجسته نشان دهید.

توضیحات کامل در مورد انتشار توکن و شرایط بازار

در این قسمت باید جزئیات کاملی از تعداد توکن هایی که قرار است صادر کنید ، تعدادی که می خواهید منتشر کرده و تعدادی را نیز نگهداری کنید ، مشخص سازید.

یکی از موارد مهم دیگر که در این بخش باید لحاظ شود این است که چگونه به سرمایه گذاران اجازه می دهید تا توکن هایشان را بازخرید کنند. و اینکه اگر ICO شما به اهدافی که بیان کرده نرسد فرایند بازپرداخت پول سرمایه گذاران چگونه خواهد بود.

در این بخش باید لینک بخشی از سایت خود را که در آن تمامی این شرایط را نوشته اید قرار دهید تا شرکت کنندگان در ICO بتوانند آن را کامل مطالعه کنند.

اقدامات امنیتی که برای عرضه اولیه سکه خود مشخص کرده اید نیز باید در این قسمت مشخص سازید. اگر برای تامین امنیت پروژه خود از یک شرکت امنیتی در این زمینه استفاده کرده اید ، مشخصات شرکت را نی  در این قسمت درج کنید.

پروفایل تیم پروژه

با بررسی دلایل موفقیت پروژه های ICO کاملا واضح است که حمایت افراد خاص از پروژه های خاص تاثیر بسیار زیادی در موفقیت آن پروژه داشته است. پس حتما پروفایل اعضای تیمتان را در این بخش وارد کنید تا کاربران با اطمینان بیشتری بر پروژه شما سرمایه گذاری کرده و ICO شما را بخرند.

اکثر سرمایه گذاران واقعا می خواهند بدانند این پروژه از چه کسانی تشکیل شده و حامیان آن چه کسی هستند و چه سابقه ای دارند.

نکات مهم در ساخت وایت پیپر

اگر واقعا می خواهید سپیدنامه شما مورد توجه قرار گرفته و موفق شود ، حتما به نکات زیر توجه کنید.

 • محتوای شما باید کیفیت بسیار بالایی از لحاظ گرافیک و هم متن داشته باشد . شما وارد بازاری شده‌اید که رقابت در آن بسیار بالاست.
 • مشکلی را که قرار است حل شود کاملا توضیح دهید و برای کاربران واضح و روشن بیان ‌کنید چه سودی از این پروژه خواهند برد.
 • روش حل مشکل را به زبان کاملا ساده و قابل فهم‌ برای کاربران توضیح دهید.
 • نقشه راه roadmap را کاملا در این قسمت نشان دهید. به کابران بگویید پلتفرم و یا محصول شما دقیقا چه زمانی در دسترس خواهد بود. و نسخه های پیشرفته خود را چه زمانی منتشر خواهید کرد.
 • توضیحات فنی پروژه خود را تا جایی که ممکن است با زبان ساده توضیح دهید.
 • میزان ریسک پروژه خود را بیان کرده و برنامه خود برای مقابله با این ریسک رو کاملا توضیح دهید.
 • باید سرمایه گذاران را متقاعد کنید که پروژه شما کاملا قانونی است.
 • اگر برای پروژه خود یک نمونه اولیه ایجاد کرده اید حتما آن را در White paper خود بیان کنید. اگر قرار است پروژه خود را توسعه دهید حتما لینک رسانه های اجتماعی آن را برای کاربران قرار دهید تا بتوانند پیگیری های لازم را داشته باشند.
 • هدفتان از جمع آوری سرمایه را کاملا واضح بیان کنید. دقیقا بگویید برای کدام مراحل نیاز مالی داشته و اگر نتوانید سرمایه لازم را جمع آوری کنید ، چگونه سرمایه های جمع آوری شده را بر می‌گردانید.
 • هیچ گاه در نوشتن محتوای White paper خود از جملات و مطلب کپی استفاده نکنید. و مهم تر از آن باید طرح شما نیز منحصر بفرد باشد. با نوشتن طرح کپی شده حتما ICO شما کلاهبرداری شناخته خواهد شد.
 • هنگام نوشتن مشخصات فنی پروژه خود نیز نیازی به پرداخت به جزئیات بیشتر نیست. بیان مشخصات فنی باید کامل ، قابل فهم و بدون ذکر جزئیات کامل باشد.

نمونه وایت پیپر

در انتها برای اینکه بتوانید یک White paper خوب بنویسید و یا با مطالعه وایپ پیپر یک ارز دیجیتال تشخیص دهید که آیا این ارز برای سرمایه گذاری مناسب است یا خیر ، باید نمونه وایت پیپر های زیادی را مطالعه کرده و در کل تشخیص دهید چه وایت پیپری مناسب و خوب و جه وایت پیپری فقط خواسته به جمع آوری سرمایه بدون هدف خاصی بپردازد.

در این قسمت چندین نمونه وایت پیپر ارز دیجیتال پرکاربرد را برایتان آورده ایم. می توانید انها را مطالعه کرده و روند نوشتن White paper را بیشتر یاد بگیرید.

سوالات متداول

سپید نامه (white paper) چیست؟

سپید نامه و یا همان وایت پیپر در واقع یک گزارش کامل در مورد یک پروژه می باشد. در واقع این گزارش بیان کننده این موضوع می باشد که پروژه قرار است چه کاری انجام داده و چه مشکلاتی را حل کند. در دنیای ارز های دیجیتال زمانی که قرار است یک پروژه ارز دیجیتال پیاده سازی شود ابتدا باید نقشه راه و فناوری پشت آن ارز دیجیتال و جزئیات توکن اعضای تیم توسعه دهنده و مجری طرح و اطلاعات بسیار دقیق دیگری باید در داخل سپید نامه نوشته شود .

کدام ارز دیجیتال بهترین وایت پیپر را دارد؟

با وجود هزاران ارز دیجیتال موجود ، به جرات می توان گفت وایت پیپر بیت کوین بهترین وایت پیپر در حوزه ارز های دیجیتال است.

چگونه وایت پیپر بنویسیم؟

برای نوشتن یک وایت پیپر خوب باید مراحل زیر را انجام دهید:
1. نوشتن محتوای مناسب
2. بیان مشکلی که قرار است حل کنید.
3. راه حل شما برای رفع مشکل
4. بیان پروفایل تیم پروژه

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.