تمرین برای رسیدن به هدف (درس 4 از دوره اسمارت مانی ایتسکا)

مسیر رسیدن به هدف

رسیدن به هدف یک باره ممکن نبوده و نیازمند طی مراحل و گام هایی برای رسیدن به آن می باشد. ما و شمایی که خواننده این مطلب هستید ، یک هدف مشترک داریم : کسب و یا همان جذب سرمایه (پول)

آنچه ابتدا باید انجام دهید شفاف سازی هدفتان است. هر فردی در طول روز اهداف و کار های بسیار زیادی برای انجام دادن دارد ، باید کار اصلی خود که تبدیل شدن به تریدر حرفه ای و کسب سرمایه است را در اولویت قرار داده و مراحلی که برای رسیدن به آن لازم است را یادداشت کرده و هر روز کار های لیست شده را حتما و طبق روالی که در ادامه بیان می کنیم تا به هدف خود برسید.

این مطلب درس 4 از دوره اسمارت مانی ایتسکا می باشد. این دوره توسط وبسایت ایتسکا به صورت رایگان ایجاد شده است. هدف ما پرورش و آموزش معامله گرانی است که می خواهند به استقلال مالی برسند. ولی در این مقاله به صورت کلی و با زبان ساده مراحل رسیدن به هدف را برایتان بیان می کنیم.

اصول رسیدن به هدف

برای رسیدن به هدف اصول و استراتژی های بسیار زیادی در جهان وجود دارند. در تمامی اهدافی که برای رسیدن جنبه های مختلفی از زندگی دارید ، ابتدای کار نیاز به برنامه ریزی و تلاش بسیار زیادی است.

این تجربه در تمامی کار آفرینان مشترک است. آنها یک هدف در نظر گرفته و تمامی استراتژی ها برای رسیدن به هدفشان را با وجود مشکلات بسیار زیاد و زحمات طاقت فرسا اجرا می کنند. در ابتدا حجم کاری آنها بسیار زیاد بوده و شامل تلاش بسیار زیادی می شود.

ولی بعد از اینکه به هدف مورد نظر رسیدند ، از بار تلاش هایشان بسیار کمتر شده و فقط با رهبری گروه و تیم خود به ادامه راه و کسب درآمدشان می پردازند.

در مورد تریدری و تبدیل شدن به یک معامله گر حرفه ای نیز همین اصول وجود دارد. در ابتدای کار که در مرحله آموزش ، یادگیری و تمرین قرار دارید ، شرایط بسیار سخت و طاقت فرسا خواهد بود. چندین بار زمین خورده و ضرر های زیادی خواهید داشت.

ولی مثل کارآفرینان موفق دیگر زمانی خواهید توانست به هدف اصلی خود که تبدیل شدن به تریدر حرفه ای و کسب درآمد است ، برسید که در این راه پایدار بوده و با شکست های متوالی نا امید نشوید.

اگر استراتژی های خود را قدم به قدم اجرا کرده و پایبند بمانید ، در انتهای کار به یک تریدر حرفه ای تبدیل خواهید. لحظه ای می رسد که درآمد شما از ترید کردن بیشتر از درآمد شما از شغل اصلیتان خواهد بود. و خواه نا خواه معاملات سودآوری انجام می دهید.

در این مرحله به استقلال مالی رسیده اید و سرمایه های زیادی مانند کارآفرینان بزرگ به طرفتان سرازیر می شود. ولی سختی ها و مشقت ابتدای کار را نباید فراموش کرد.

اصول اولیه برای رسیدن به هدف

در ادامه اصول اولیه برای رسیدن به هدف را برایتان بیان می کنیم. اگر بخواهید تمامی این استراتژی ها را امتحان کنید ، به یک اصل کلی خواهید رسید.

“به هدف و موضوع مورد نظر ساده نگریسته و از پیچیده سازی آن جلوگیری کنیم.”

تنها در این صورت همه چیز منسجم و پایدار پیش خواهد رفت. طبق بیانات وارن بافت زمانی که در حال هدف گذاری در زندگی شخصی هستید ، 20 اولویت را نوشته و به ترتیب اهمیت مرتب کنید.

اصول اولیه برای رسیدن به هدف
اصول اولیه برای رسیدن به هدف

15 مورد انتهایی را حذف کرده و فقط به 5 مورد اول توجه کنید. زیرا فقط این 5 مرود اهمیت داشته و مهم هستند. اگر روی این موارد بیشتر تمرکز کنید به احتمال بیشتری به اهداف اصلی خود در زندگی خواهید رسید.

برای مثال در زندگی عادی چندین هدف مختلف می توان داشت که ما چند مورد مهم آن را بیان کرده ایم. موارد بسیار زیاد دیگر نیز می توان مطرح کرد که ما فقط موارد مهم را آورده ایم. زیرا پرداختن به جزئیات بیشتر نتیجه ای جز گیجی و … ندارد.

 • سلامتی
 • ثروت
 • خردمندی
 • کار
 • روابط
 • رهبری یک گروه (لیدری)
 • موفقیت معنوی

اولویت بندی اهداف اهمیت زیادی دارد. برای مثال ثروت بدون سلامتی ارزشی ندارد. ولی اگر ثروت داشته باشید ، می توانید بهترین مراقبت های بهداشتی را از خود داشته باشید. برای مثال می توانید برای خود مربی شخصی ، پزشک شخصی ، بهترین سرآشپز ها و … را استخدام کنید.

پس باید اهداف مهم را گلچین کرده و از لیست کردن اهدافی که به واسطه رسیدن به اهداف مهم خود به خود حاصل می شوند ، اجتناب کرد.

آموزش هدف گذاری برای آینده

 • در هر سال فقط باید روی 3 هدف مهم زندگی تمرکز کرد.
 • برنامه ریزی برای رسیدن به هدف : در این قسمت باید برای 3 هدفی که برای سال آینده مشخص کرده اید ، برنامه ریزی کنید. یعنی در این قسمت رود مپ هدف خود را مشخص کنید. در درس قبلی در مورد رود مپ دوره اسمارت مانی ایتسکا توضیحات کاملی داده ایم.
 • برای رسیدن به هدف می توانید برای هر ماه از سال نیز 3 هدف مشخص کرده و برای رسیدن به این سه هدف در ماه برنامه ریزی کنید.
 • اهداف ماهانه را نیز می توان به اهداف هفته ای تقسیم بندی کرد. یعنی برای هر هفته نیز در راستای اهداف اصلی که دارید 3 هدف در نظر گرفته و متعد باشید به آنها برسید.
 • برای هر روز خود نیز 3 هدف در رود در نظر گرفته و متعهد به انجام آنها باشید.

پس رسیدن به اهداف بزرگ تنها با ساده سازی و تقسیم کردن هدف به قسمت های کوچک تر امکان پذیر است. یعنی ابتدا چک لیست اهداف روزانه ، بعد هفتگی و ماهانه را به ترتیب باید انجام دهید تا بتوانید به اهداف سالانه خود برسید.

برنامه خود را صبح روز مشخص کرده و تا شب آنها را انجام دهید. در این حالت احتمال رسیدن به اهداف افزایش زیادی خواهد داشت.

هدف گذاری در زندگی شخصی یک تریدر فارکس

 • مشخص کردن دقیق هدف : باید به این سوال مهم که واقعا از زندگی چه می خواهید جواب دهید.
 • مشخص کردن مسیر رسیدن به هدف : باید مسیری که با استفاده از آن می توان به هدف رسید را مشخص کرده و کار های لازم را انجام دهید. در این قسمت همان کار های بیان شده در پاراگراف قبلی می باشد. یعنی برای خود 3 هدف سالانه ، 3 هدف ماهانه ، هفتگی و روزانه داشته باشید.
 • ایجاد سیستمی که توانایی های شما را در دنبال کردن مسیر افزایش دهد. در این بخش باید کار های ثابت و تاثیر گذار را انجام داده و از انجام دادن کار های بی خود و هدر دادن وقت جلوگیری کرد. در این قسمت باید با ارزیابی خودتان موثرترین کار ها را پیدا کنید.
 • اعتماد به نفس و لذت بردن از مسیر رسیدن به هدف

مهلت گذاری برای هدف Deadlines

این مورد به شخصیت شما بستگی دارد. برای اینکه بدانید که آیا مهلت قرار دادن برای شما مناسب است یا خیر ، باید شناخت شخصی از خود داشته باشید. Dealine ها برای بعضی افراد شدیدا مخرب و برای بعضی دیگر بسیار مفید و سودمند بوده و فرد را مجاب به انجام دادن چک لیست هدف گذاری می کند.

برای مثال اگر برای خود معین کنید تا تاریخ مشخصی این مقدار پول در اکانتتان داشته باشید و یا مقدار مشخصی سود منید ، این عوامل خود باعث تاثیر گذاشتن احساسات بر ترید شما شده و خود بسیار مضر و مخرب می باشد.

زیرا یکی از اصول اولیه ترید تلاش برای عدم تاثیر احساسات بر معاملاتی می باشد. تریدر هایی موفقند که از ضرر ها دلسرد نشده و از سود های حاصل خودشیفته نشوند.

مهلت گذاری برای هدف Deadlines در مورد تبدیل شدن به تریدر حرفه ای در فارکس ، بورس و یا ارز دیجیتال بیشتر به احتمال زیاد باعث افزایش فشار روانی هنگام معامله خواهد شد.

برای تبدیل شدن به تریدر حرفه ای باید مراحل با حوصله و دانش بالایی رد شوند. ممکن است مهلت گذاری در رسیدن به هدف بیشتر باعث رد کردن مراحل مهمی شوند که حتما باید بگذرانید .

افرادی که برای تبدیل شدن به یک تریدر حرفه ای و رسیدن به استقلال مالی دوره اسمارت مانی ما را دنبال می کنند ، ممکن است خود تریدر بوده و می خواهند پیشرفت کنند و یا تابحال ترید نکرده و به دنبال یادگیری از صفر هستند.

باید رودمپ 12 ماهه ای که برای خودتان ایجاد کرده اید ، انجام داده و به مطابق با دستورالعمل های نقشه راه خود عمل کنید.

بعضی افراد ممکن است در عرض چند ماه تبدیل به یک تریدر حرفه ای شود . بعضی دیگر نیز ممکن است در عرض چند سال به توانایی های لازم نرسد.

مسیر رسیدن به هدف

تنظیم اهداف کاری بسیار مهم و در عین حال مشکل می باشد. باید بر روی پروسه رسیدن به هدف تمرکز کنید ، نه نتایج کسب شده.

یعنی هدف گذاری ما باید بر اساس پروسه و فرایند باشد ، نه نتایج !

مسیر رسیدن به هدف
مسیر رسیدن به هدف

برای مثال اگر اگر هدفتان 10 کیلو کاهش وزن باشد و پروسه شما هفته ای 3 باز ورزش 2 ساعته باید روی ورزش های خود و متعد ماندن به آنها کنید. زیرا طی این پروسه وزنتان به مرور زمان کم شده و بعد از چند ماه خواهید 10 کیلو وزن کم کرده اید.

در مورد معامله گری هم شرایط به این صورت است. باید لیستی از مراحل تبدیل شدن به تریدر حرفه ای و کار هایی که در روز ، هفته ، ماه و سال باید انجام دهید را مشخص سازید.

تمرکز بر انجام دادن کار ها در طول رسیدن به هدف ، بهبود خود و اینکه کی و از کجا ترید رو شروع کنیم بسیار مهم می باشد. یعنی در این نقشه راه باید بر روی ساختن خود تمرکز کنید نه کسب مقدار معینی پول با ترید کردن در زمان مشخص.

اگر مسیر رودمپ و همه پروسه ها را با دقت طی کنید ، احتمال موفقیت در ترید افزایش خواهد یافت. حتی اگر در مدت زمان مشخصی به نتیجه دلخواهد نرسید ، حداقل می دانید به هدف خود نزدیک تر شده اید.

تقسیم بندی اهداف
تقسیم بندی اهداف

اگر هدف بزرگی که دارید به قسمت های کوچکتر تقسیم نشود ، رسیدن به این هدف بزرگ در همان ابتدا امری مشکل و غیر ممکن خواهد بود. ولی اگر هدفتان را به هدف های کوچکتر تقسیم کرده و هر کدام از این قسمت ها نیز دوباره تقسیم بندی گردند به طوری که طی کردن هر پروسه راحت و امکان پذیر باشد ، تنها در این صورت خواهید توانست به هدف اصلی و بزرگ خود برسید.

چک لیست هدف گذاری

چک لیست هدف گذاری شامل مراحلی می شود که باید هر روز صبح نوشته و تا شب آنها را انجام داده و تیک بزنید. در مورد کسب مهارت معامله گری هم دقیقا به همین صورت می باشد.

در ابتدای صبح به جای فکر کردن به انتهای کار و ثروتمند شدن از راه تریدری باید قسمتی از کار را که حاصل تقسیم بندی کار اصلی می باشد ، انجام دهید.

پایبند بودن به کار های چک لیستی که ایجاد کرده اید ، شما را به هدف اصلی رسانده و یا به آن نزدیکتر می کند.

برای مثال در مرحله تست استراتژی باید در چک لیست هدفگذاری روزانه خود تمرین 6 چارت از استراتژی خود را قرار دهید. و برای مابقی مراحل هم به این صورت باید تمرین ها و وظایفی قرار دهید که هر روز باید انجام شوند.

به تعویق انداختن کار ها در مسیر رسیدن به هدف

اگر در مسیر رسیدن به هدف به مرحله ای رسیدید که کار هایتان را به تعویق می اندازید ، این می تواند نشان دهنده نکته مثبتی باشد. در این مرحله فرصتی دوباره برای فکر کردن به مسیر خود خواهید یافت و بهتر می توانید اشکالات کار را پیدا کنید.

 البته اهمال کاری همیشه فرصتی برای فکر کردن نمی باشد و بهتر از به تعویق انداختن کار ها در مسیر رسیدن به هدف خود داری کرد.

خواب و رژیم غذایی مناسبی داشته و برنامه هر روز را از روز قبلی آن آماده کنید. با وجئد تمامی این بیانات ممکن است روز ها و شرایط سختی را سپری کنید. ولی باید بدانید موفقیت در پی تلاش ها و مشکلات حاصل می شود.

تاثیر اجتماع بر موفقیت

موضوع مهمی که اغلب مطرح می شود این است که بعد از موفقیت و استقلال مالی خود اغلب اطرافیانتان از پیشرفت شما ناخوشایند شده و باعث پسرفتتان خواهند شد. پس در انتاب دوستان و نزدیکان خود باید وسواس بیشتری به خرج دهید.

در مجمع ها و گروه هایی باشید که همفکر شما بوده و عقایدشان را نیز همسو با شما باشند. زیرا در غیر این صورت بعد از موفقیت خواهید دید دوستان نزدیکتان را از دست داده اید. و این برای کارآفرینان کاملا بدیهی است.

ممکن است دوستان نزدیکتان نخواهند شما بیشتر از او پیشرفت کنین!

هدفتان (تبدیل شدن به تریدر حرفه ای و استقلال مالی) را با هر کسی در میان نگذارید. زیرا بسیاری از آنها چون خود به نتیجه و آرزو های آرمانی خود نرسیده اند ، شما را منصرف خواهند کرد.

زیرا خواسته ها و آرزو های شما آنها را به یاد آرزو های خودشان که به آن نرسیده اند ، خواهند انداخت و از موفقیت شما آزرده خاطر خواهند شد.

در درس بعدی (درس 5) به مزایا و آموزش استفاده از داشبورد معاملاتی پرداخته ایم.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

نظرات و بررسی های کاربران

1 دیدگاه برای “تمرین برای رسیدن به هدف (درس 4 از دوره اسمارت مانی ایتسکا)

 1. نیما

  با تشکر از وقتی که گذاشتی لذت بردم ممنون

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.