رود مپ چیست؟ Roadmap – چگونه نقشه راه بنویسیم؟

نقشه راه ارز دیجیتال

رود مپ Roadmap ارز دیجیتال نمای کلی از پروژه ای است که قرار است برای آن توکن مورد نظر عرضه شود. رودمپ تاثیر پروژه و یا محصول شما بر بازار را نشان داده و نقش زیادی در استراتژی محصول شما دارد.

زیرا نقشه راه برآورد دقیق تری از زمان دستیابی پروژه به اهداف آن را فراهم می کند. همچنین با استفاده از رود مپ می توان اهداف پروژه را در مسیر جدیدی سوق داد.

رود مپ چیست؟

رود مپ ارز یک توضیح خلاصه بصری از یک ارز دیجیتال می باشد که قرار است به زودی عرضه شود و یا عرضه شده است. رودمپ تاثیر پروژه و یا محصول را بر بازار نشان داده و نقش زیادی در استراتژی توکن عرضه شده دارد.

ارز دیجیتالی که در صرافی ها درج می شود ، پروژه مهمی می باشد که قرار است مشکلی را حل کرده و قابلیت های جدیدی به ارز قبلی و … اضافه کند.

هر چند رمز ارز های زیادی وجود دارند که بدون هیچ هدف و پروژه ای (شت کوین) به محبوبیت رسیده اند. ولی اگر قصد پیش خرید ، شرکت در عرضه اولیه ارز دیجیتال ، و یا خرید رمز ارزی به قصد سرمایه گذاری دارید ، حتما نقشه راه ارز دیجیتال آن را مطالعه کرده و ببینید پروژه در چه مسیر و وضعیتی قرار دارد.

رود مپ ارز دیجیتال
رود مپ ارز دیجیتال

انواع رود مپ Roadmap

برای وارد شدن یک محصول و یا خدمات به بازار استراتژی واحد و مشخصی وجود ندارد. برنامه توسعه هر پروژه متفاوت بوده و پروژه برای دریافت ورودی از تیم های دیگر به برنامه توسعه منحصر به فردی نیاز دارد.

بیشتر بخوانید : وایت پیپر چیست؟

همین امر باعث شده است تا رودمپ های مختلفی داشته باشیم. در این قسمت تعدادی از انواع نقشه راه ها را برایتان آورده ایم:

انواع نقشه راه Roadmap
انواع نقشه راه Roadmap

رود مپ استراتژی بازاریابی

رود مپ استراتژی بازاریابی ، بازار هایی که در آنها محصول خود را ارائه و تبلیغ خواهید کرد را مشخص می کند. این رود مپ توسعه محصول در یک بازه زمانی را نیز بیان می کند تا نشان دهد در این بازه این محصول به چه روشی نیاز های مشتریان را برطرف خواهد کرد.

نکته : ارتباط با مشتریان در حین استفاده از محصول می تواند در این قسمت مفید واقع شود.

رود مپ تکنولوژی

رود مپ تکنولوژی به شرکت ها کمک می کند تا ابتکارت آینده را در مورد زیرساخت های فنی خود برنامه ریزی کنند. این رودمپ می تواند به برنامه ریزی اهداف تکنولوژی در بلندمدت کمک کند. این مورد برای تکنولوژی های جدید اهمیت بیشتری پیدا می کند.

رود مپ پلتفرمی

رود مپ پلتفرمی مشخصات فنی مورد نیاز برای اجرای موفقیت آمیز محصول و یا خدمات شما را مشخص می کند. اکثر رود مپ های رمز ارز ها از این نوع هستند. فردی که رود مپ یک ارز دیجیتال را می خواند باید تمامی مسیر این پلتفرم را بتواند تجسم کند.

رود مپ محصول

رود مپ محصول مراحل تولید یک محصول از ابتدا تا تکمیل محصول را نشان می دهد. این نوع رود مپ تمامی مراحل لازم برای توسعه محصول را در یک صفحه واحد نمایش می دهد. از طرف دیگر ویژگی های محصول ، مزایا ، کاربرد های آن و … را بدون اینکه مطلب خاص و غیر قابل فهم باشد ، به مشتریان نشان بیان می کند.

اهمیت رود مپ ارز دیجیتال

ایجاد رود مپ ارز دیجیتال نقش کلیدی در برنامه ریزی استرتژیک پروژه شما دارد. زیرا روش تبدیل ایده شما به یک پلتفرم واقعی از ابتدا تا انتها نشان می دهد. رود مپ Roadmap به تمرکز ماندن تیم از ابتدا تا انتها کمک می کند.

تمامی مراحل از زمان توسعه گرفته تا تکمیل پلتفرم و یا نرم افزار مورد نظر ، تا انتهای مسیر تغییر کند. رودمپ به شما کمک می کند تا بفهمید در طول مسیر چرا تصمیمات خاصی گرفته اید.

نقشه راه مسیر رسیدن شما به هدف را نشان می دهد. این رودمپ می تواند سرمایه گذاران را مجاب کند تا در پروژه شما سرمایه گذاری کنند. برای موفقیت در پروژه باید این roadmap را دنبال کرده و به آن وفادار بمانید و فقط در صورت نیاز آن را تغییر داده و در رود مپ نیز ذکر کنید.

اجزای رود مپ ارز دیجیتال

دیدگاه (Vision) : نقشه راه باید نشان دهد پلتفرم و پروژه ارز دیجیتال شما چه تاثیری بر هدف شما خواهد داشت. و مشکلی را در این حوزه حل کرده و یا برای مثال بر سرعت تراکنش ها افزوده و کاهش کارمزد ها را به دنبال خواهد داشت و یا برای مثال باعث افزایش امنیت اطلاعات و … شده و در کل پلتفرم جدیدی که امکانات جدیدی برای کاربران فراهم کرده است ، نشان می دهد.

استراتژی : استراتژی مراحلی است که به توسعه اولیه پلتفرم رمز ارز شما کمک کرده و مزایای بالقوه توکن شما را بیان می کند.

نیازمندی ها: نیازمندی های پروژه همان چیزی است که مشتری به آن نیاز داشته و دوست دارد به واسطه این پروژه به آن دسترسی داشته باشد. در این قسمت می توانید با مشتریان ارتباط برقرار کرده و نیازمندی های آنها را از طریق انجمن های آنلاین ، شبکه های اجتماعی و ایمیل مستقیما دریافت کنید.

ایجاد یک طرح کلی

رودمپ باید شامل داده های واقعی در کنار اهداف بلندمدت پروژه باشد. این اعداد و ارقام واقعی به شما در بررسی احتمال موفقیت و عدم موفقیت پروژه کمک می کند. با استفاده از این ارقام می توانید بعضی هزینه های اضافی را حذف کرده و برخی بودجه های مهم دیگر را به پروژه اضافه کنید.

چگونه نقشه راه ارز دیجیتال بنویسیم؟

برای نوشتن نقشه راه ارز دیجیتال مراحل زیر را دنبال کنید.

  1. انتخاب نوع نقشه راه
  2. دلیل ایجاد و توسعه توکن جدید خودتان
  3. تنظیم نقشه راه باید مطابق با مخاطبان شما باشد.
  4. المان های پروژه را اولویت بندی کنید.
  5. منعطف باشید.
  6. از ابزار مناسب برای نوشتن نقشه راه رمز ارزتان استفاده کنید.
  7. رود مپ توکن شما باید کاملا واضح و قانع کننده باشد.
  8. بازه های زمانی گسترده و وسیع برای نقاط عطف پروژه خود مشخص کنید.
  9. فید بک ها را جمع آوری کرده و از آنها استفاده کنید.

1 انتخاب نوع نقشه راه

در این قسمت باید نوع نقشه راه برای ارز دیجیتال و یا همان توکنی که می خواهید ارائه کنید ، انتخاب کنید. معمولا اکثر رودمپ ها که برای ارز دیجیتال نوشته می شوند از نوع پلتفرمی هستند.

2 دلیل ایجاد و توسعه توکن جدید خودتان

در رودمپ باید دلیل ایجاد و توسعه توکن جدید خودتان را کاملا واضح و روشن بیان کنید. این قسمت بسیار مهم بوده و اهمیت و ضرورت ایجاد توکن جدید را نشان می دهد. قبل از انجام هر کاری و نوشتن نقشه راه ارز دیجیتال باید با تیم خود در این مورد که چرا باید توکن جدید ساخته شود ، صحبت کنید.

در این قسمت باید کاملا واضح بگویید که چرا سرمایه گذاری در توکن شما می تواند ارزشمند باشد. این قسمت نشان دهنده قدرت پروژه شما می باشد.

3  تنظیم نقشه راه مطابق با مخاطبان

مشتریان یک رمز ارز متفاوت بوده و افراد مختلف انتظارات متفاوتی از ارز دیجیتالی که قرار است عرضه شوند دارند. با این حال قرار نیست رودمپ را در حدی پیچیده کنید که بتواند به تمامی سوال های مشتریان پاسخ دهد. بلکه باید کلی و روشن نوشته شود.

نقشه راه باید چگونگی ساخت پلتفرم مورد نظر را نشان داده و نیز روند بازار و رویکرد مالی پروژه مورد نظر را نشان دهد. یعنی رودمپ ارز دیجیتال علاوه بر چگونگی ساخت ، باید نشان دهد این پلتفرم جدی چه تاثیی بر مشکلات موجود داشته و چگونه آن را حل کرده و شرایط را بهبود داده و سود خوبی نصیب سرمایه گذاران خود خواهد کرد.

4 اولویت بندی المان های پروژه

هنگام نوشتن نقشه راه ارز دیجیتال موارد بسیار زیادی برای نوشتن و صرف بودجه وجود دارند. در این حین باید المان های پروژه را اولویت بدی کرده و موارد مهم و ضروری را در رودمپ بیان کنید.

قرار نیست بودجه های غیر ضروری و جزئی در رودمپ نوشته شوند.

5 انعطاف پذیری

نقشه راه می تواند در طول زمان و بر اساس عوامل متعدد تغییر کنید. برای مثال فرض کنید در میانه راه تیم رقیب توکنی مشابه عرضه می کند. در این گونه شرایط باید پروژه را منعطف نگه دارید تا در میانه راه بتوانید با این تغییرات احتمالی روبرو شوید.

6 استفاده از نرم افزار های کاربردی برای نوشتن رودمپ ارز دیجیتال

برنامه های نرم افزاری وجود دارند که با استفاده از آنها می توان نقشه راه ارز دیجیتال را نوشت.

7 واضح و قانع کننده بودن نقشه راه ارز دیجیتال

هدف اصلی roadmap ارائه اطلاعات کافی در مورد رمز ارز جدید و مراحل لازم برای ادامه مسیر است. باید بدانید زمانی افراد در پروژه شما سرمایه گذاری خواهند کرد که نقشه راه رمز ارز شما واضح و قانع کننده باشد.

واضح و قانع کننده بودن نقشه راه
واضح و قانع کننده بودن نقشه راه

در نوشتن رود مپ می توانید از تصاویر جالب و غیر کپی استفاده کنید تا توجه خوانندگان را جلب کند.

8 استفاده از بازه های زمانی وسیع

هنگام نوشتن نقشه راه برای پروژه ارز دیجیتال خود اگر تیم خود را به بازه های زمانی سخت و فشرده محدود سازید ، فرصتی برای ابداعات و نوآوری های تیم خود نخواهید گذاشت.

در این حالت ممکن است در خلال اجرای پروژه با خطاهای پر هزینه ای مواجه شوید که در طول اجرای پروژه زمان کافی برای آزمایش آن قرار نداده بودید.

اگر به رود مپ سایر ارز های دیجیتال موفق دقت کنید ، خواهید دید اکثر آنها بازه های زمانی سالانه برای پروژه در نظر می گیرند.

در این حالت تیم می تواند با سرعت مناسب و تمرکز بالا بر روی پروژه ارز دیجیتال خود تمرکز کند.

9 جمع آوری فید بک ها

بعد از عرضه اولیه ارز دیجیتال کار شما به پایان نخواهد رسید. بلکه باید با مشتریانتان تعامل داشته و پروژه خودتان را کامل تر کنید.

سوالات متداول

رود مپ ارز دیجیتال چیست؟

roadmap راهی از شروع پروژه تا تکمیل آن می باشد. نقشه راه ارز دیجیتال دلیل اصلی ساخت توکن جدید را بیان می کند.

نقشه راه استراتژیک چیست؟

نقشه راه یک برنامه استراتژیک است که یک هدف و مسیر رسیدن به هدف را نشان می دهد.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.