بیل لیپشوتز معامله‌گر و بنیانگذار Salomon Brothers FX

بیل لیپشوتز معامله‌گر و بنیانگذار Salomon Brothers FX - بیل لیپشوتز

Bill lipschutz کیست؟ ویکی‌پدیا
زندگینامه بیل لیپشوتز تریدر حرفه‌ای بازار ارز

بیل لیپشوتز معامله‌گر موفق فارکس و یکی از بنیانگذاران و مدیر پورتفولیو در Hathersage Capital Management است. او در روستای فارمینگدیل (Farmingdale) نیویورک به دنیا آمد و در همان جا بزرگ شد. پدر بیل معلم ریاضی بود و درس ریاضی یکی از دروس مورد علاقه او بود. او در مدرسه‌ دانش‌آموز بااستعداد و با نمرات بالا بود و به ورزش تنیس هم بسیار علاقه داشت و در اوقات تفریحش از بازی تنیس لذت می‌برد.

لیپ شاتز زمانی که در دبیرستان کرنل تحصیل می‌کرد، مادربزرگش از دنیا رفت و برای او بیش از 100 سهم مختلف در شرکت‌ های مختلف با ارزش کلی 12هزار دلار به ارث گذاشت. این میزان برای لیپشوتز برای تجمیع سرمایه در یک مکان، مبلغ قابل توجهی بود.

  • سرمایه ریسک (Risk capital) وجوهی است که برای سرمایه‌گذاری‌های پرخطر و با پاداش استفاده می‌شود.

او در این دوران در اوقات فراغتش شروع به سرمایه‌گذاری کرد و در مورد بازار به تحقیق و مطالعه پرداخت. با این کار علاقه او به تجارت مالی بیشتر شد. تا اینکه زمانی دید سبد سهام او از میزان اولیه‌اش به حدود 250 هزار دلار افزایش ارزش داشته است.

این موفقیت برای بیل کوتاه مدت بود چرا که او بعداً با چرخش بازار و یک تصمیم اشتباه در سرمایه ریسک بخشی از سرمایه‌اش را از دست داد. اما از این شکست به عنوان یک تجربه ارزشمند در سرمایه‌گذاری‌های بعدی‌اش استفاده نمود. بیل لیپ شوتز در طول دوران تحصیلی خود در کالج به تجارت سهام علاقه‌مند شد و با موفقیت به دنبال آن ادامه داد، در حالی که در رشته‌ی معماری فارغ‌التحصیل شده بود.

او در دانشگاه کرنل شهر ایتاکا (Ithaca) در ایالت نیویورک، با همسر آینده‌اش لینل جونز (Lynnelle Jones)، که برای یک اقتصاددان Henry Kaufman، به عنوان دستیار پژوهشی کار می‌کرد، آشنا شد. بیل لیپشوتز در سال 1982 در رشته‌ی اقتصاد از دانشگاه فارغالتحصیل شد سپس تصمیم گرفت برای Henry Kaufma و Salomon Brothers کارآموزی کند. او در ماه می همان سال در بانک Salomon Brothers به عنوان یک کارمند تمام وقت استخدام شد.

  • بانک سرمایه‌گذاری آمریکایی Salomon Brothers در سال 1910 تأسیس شد و یکی از بزرگترین بانک‌های وال‌استریت در زمان خودش بود. این بانک بیشتر به دلیل بخش تجارت با درآمد ثابت شناخته شده بود. این بانک همچنین در دهه 1980 ، اوراق رهنی بهادار با پشتوانه دارایی ایجاد کرد.

بیل لیپشوتز وقتی به عنوان رئیس جهانی ارز خارجی (Global Head of Foreign Exchange) فعالیت می‌کرد، مسئول توسعه بازارهای اختیار معامله ارز در بورس و خارج از بورس و دارای چندین سمت منتخب و انتصابی در بازار ارز بود.

تأسیس شرکت Salomon Brothers FX بیل لیپشوتز

بیل لیپشوتز پس از اینکه نام خود را به عنوان یکی از مشهورترین معامله‌گران ارز در دنیا مطرح کرد، باز هم با تلاش بیشتر در بازار و با داشتن رؤیای بازارهای ارز، هرگز تحقیق و معامله را متوقف نکرد. لیپشوتز همانند بازار ارز که هر لحظه پویا و فعال است، همیشه در فعالیت و تکاپو است. او این چالش را با تمرکز و هدفی مشخص پذیرفته است. شریک او Lewis Broad در Hathersage می‌گوید: «بیل بازار گزینه‌ها را بهتر از هر کس دیگری می‌فهمد.»

این اسطوره سابق Salomon Brothers می‌گوید: «واقعاً نمی‌توانستم از ته دلم از وضعیت زندگی خود راضی باشم و دوست داشتم در کار خودم هرچه بیشتر پیشرفت کنم.» بیل لیپشوتز با داشتن خودروی 200 میلیون دلاری و دوبلکس بزرگ و گران‌قیمت Manhattan  Hathersage Capital Management که از تجارت در فارکس به دست آورده است، همچنان به حرفه معامله‌گری‌اش ادامه می‌دهد. لیپ شوتیز یکی از قدرتمندترین گروه‌های تجاری دنیا یعنی  Salomon Brothers FX را ایجاد کرده است. او توانایی عجیبی در مدیریت ریسک و خواندن بازارها دارد. بیل زمانی با 16 ماه افزایش متوالی در معاملات خود، رقبایش را در حیرت فرو برد.

 بیل لیپشوتز در دوران اوج خود، نیمی از حجم اختیار ارزی را در بورس اوراق بهادار فیلادلفیا (the currency-option volume on the Philadelphia Stock Exchange) انجام داد و در برخی مواقع، 80 درصد از سود آزاد (open interest) را نیز رقم زد. بیل لیپشوتز این غول تجارت که هرگز اشتیاقش را از دست نمی‌دهد، به عنوان 12امین عضو تالار مشاهیر تریدر (the Trader Hall of Fame) انتخاب شد. او خیلی کم در مورد دستاوردهای شخصی‌اش صحبت می‌کند.

 بیل لیپشاتز می‌گوید: «داستان ساختن یک ماشین پول خیلی هیجان انگیز نیست، اما باید بگویم John Gutfreund  آن را بسیار هیجان‌انگیز می‌پندارد.»

  • John Gutfreund یک بانکدار، تاجر و سرمایه‌گذار آمریکایی و مدیرعامل بانک Salomon Brothers  بود. او این بانک را از یک مشارکت خصوصی به یک شرکت سهامی عام تبدیل کرد که به دنبال آن شرکت‌های سرمایه‌گذاری دیگر در وال استریت به شرکت‌های سرمایه‌گذاری عمومی تبدیل شدند. در سال 1985،  Business Weekبه او لقب «پادشاه وال استریت» (King of Wall Stree) داد.

لیپشوتز می گوید: «وقتی برای اولین بار وارد فارکس شدم، هیچ مؤسسه آموزشی فارکس وجود نداشت. این کار با یک نفر یعنی Gil Leiendecker آغاز شد. او تاجر پخش TED برای شخصی به نام  John Meriwether بود. سپس آنها این کار را با چند کارآموز شروع کردند که من یکی از آنها بودم.»

لیپشوتز با تاجران حرفه‌ای آینده Meriwether, Larry Hillenbrand, Paul Mozer سروکار داشت و چون دوره کارآموزی خود را در بخش گزینه‌های سهام گذرانده بود، مسئول مدیریت گزینه های FX شد.  Salomon Brothersدر طی یک برنامه آموزشی از لیپشوتز درخواست کردند که عضو بخش جدید تأسیس ارز خارجی (تجارت فارکس یا به اختصار FX) باشد. آنها یک تیم از معامله‌گران خود ایجاد کرده و طرح یادگیری معاملات ارزی ارائه کردند.

بعد از گذشت 6 سال، به دلیل مهارت‌ او در  پول‌سازی و تشکیل و مدیریت تیم، به عنوان رئیس بخش FX انتخاب شد. تا سال 1985، او با درایت کامل در سمت خود، درآمد سالیانه 300 میلیون دلاری داشت. از سال 1987 تا 1990، درآمد سالانه‌ی شخصی P&L بیل لیپشوتز بیش از 100 میلیون دلار بود.

بیل استراک (Bill Strack)، که گروه پشتیبانی تجارت FX در سالومون را مدیریت می‌کرد، زمانی را به یاد می‌آورد که لیپشوتز  در کمال تعجب همه دوستانش، یک بلیط 750 میلیون دلاری را بدون فکر  کنارگذاشت و این کار را با خونسردی انجام داد. لیپشوتز  در این باره پاسخ داد: «اصول اساسی اغلب اهمیتی نداشتند.» بیل به این راحتی چشم روی چشم نمی‌گذاشت.

موفقیت هیجان‌انگیز بیل لیپشوتز در معاملات آپشن

وقتی که او به عنوان معامله‌گر  معروف حجم گزینه های ارز  در Philly شد، رقابت در این زمینه شدیدتر و سخت‌تر شده بود. بیل در اکتبر 1986، معامله ای شگفت انگیز  در اختیار معامله‌ای برای  30 هزار  آپشن انجام داد که در ماه دسامبر منقضی می شد.

او بر روی پوند بریتانیا معامله کرد که از آن زمان بزرگترین معامله گزینه های فهرست شده محسوب می‌شود. لیپشوتز در این معامله‌ی پرریسک موفق شد. لیپ شوتز  اینگونه به یاد می‌آورد: «اندی دیویس ((Andy Davis که عملیات CRT را در آنجا اداره می کرد در  یک سخنرانی پرشور در باره ما اینگونه گفت که «آن حرامزاده های برادران سالومون سعی دارند که حق ما را بدزدند.» شنیدن این موضوع فقط باعث تشویق افرادی مثل من شد.

آن معامله با بیش از 500 میلیون دلار در تعادل اگر پوند حتی اندکی کاهش یابد سروصدای زیادی در مطبوعات مالی ایجاد کرد و تصویر اسطوره ای لیپشوتز را بیشتر تقویت کرد. در همین حال، او در تمام ساعات آنقدر معاملات خارج از محل انجام می داد که مودمی را در آپارتمان لیپشوتز نصب کرد که مستقیماً به مین فریم شرکت متصل بود.

تأسیس شرکت مدیریت سرمایه Hathersage Capital بیل لیپشوتز

بیل لیپشوتز در 36 سالگی پس از 8 سال کار بی‌وقفه در سال 1990 شرکت Salomon Brothers را ترک کرد. او میخواست قید تجارت را بزند و دیگر بر خود سخت نگیرد اما بعداً متوجه شد که بازار ارز با خون او در آمیخته است. او با برقراری ارتباط دوباره با دوست قدیمی دانشگاهی‌اش Broad، یک که یک شرکت بازارسازی گزینه‌های سهام را در AMEX اداره می‌کرد، به کار تجارت بازگشت. سپس 2 نفر دیگر به نام‌های Strack و Ron Furlong اعضای مهم Salomon، به آنها پیوستند و باهم شرکت مدیریت سرمایه Hathersage Capital Manage که از Salomon Brothers FX department الگو گرفته بود.

او در در سال 1998 در آستانه‌ی بازنشستگی‌اش که مصادف با بحران مالی آسیا بود و تاجران حرفه‌ای مانند Julian Robertson با شکست روبرو شدند، 42 درصد رشد داشت. شرکت Hathersage بیل لیپشوتز  در طی 15 سال سابقه، سالانه میانگین 18.8 درصد بازدهی را به دست آورده است. در این دوره فقط یک بار زیان ماهانه بیشتر از 5 درصدی داشته است. این شرکت با تخصص در تجارت ارزهای G10، حساب حدود 15 نفر را مدیریت می کند.

بیل لیپشوتز می‌گوید: «بازار با پیچیدگی‌هایی که ‍دارد من را به خود جلب می‌کند. هر روز که از خواب بیدار می‌شوید باید سعی کنید بفهمید چگونه بازار را شکست دهید. این یک رمز همیشگی بازار است که در بهترین شکل نیز هرگز تغییر نمی کند.»

بیل لیپشوتز معامله‌گر و بنیانگذار Salomon Brothers FX - بیل لیپشوتز
توصیه های لیپشوتز به تریدرها چیست؟

6 نکته‌ی مهم در معامله‌گری از نظر بیل لیپشوتز

1- نسبت ریسک به سود

بیل لیپشوتز بر این باور است که نقطه‌ی تمرکز اصلی سرمایه‌گذاران در هنگام معامله باید نسبت ریسک به پاداش (risk-reward) باشد. اصل معامله او روی معامله‌ی بازده 3 دلاری برای ریسک 1 دلاری تمرکز می‌کند. به عبارت دیگر سود بالقوه در معامله او حداقل 3 برابر مقداری است که در معامله به خطر می‌اندازد. البته برای معاملات پیچیده‌تر که در آن سرمایه‌گذاران سرمایه قابل توجهی را به خطر می اندازند، این نسبت می‌تواند حداقل به 5 به 1 باشد. اما قانون پاداش برای یک معامله کوتاه مدت ( 48 ساعت یا کمتر) نسبت 3 به 1 است.

 به گفته او درک تفاوت بین معامله برنده و بازنده، از جمله زمان معاملات، مجموعه سود توقف ضرر و اندازه معاملات، مهم است. اگر در محاسبه اندازه معاملات اشتباهی مرتکب شوید و موجب بردن یا باختن معامله تان شود، ممکن است مجبور شوید قیمت آن را با سرمایه معاملاتی خود بپردازید. با این حال، درک تصویر کلی بازار نیز  یک عنصر حیاتی در تجارت رفتار قیمت است.

سرمایه‌گذاران چه بر اساس تحلیل تکنیکال یا اساس تحلیل بنیادی معامله کنند باید از بازار درک خوب و جامعی داشته باشند. بیشتر معامله‌گران دوست ندارند بر روی فاندامنتال تمرکز کنند، اما درک حداقل عملکرد کلی تحلیل بنیادی بسیار ضروری است چون منطق و دلیل حرکت بازار را نشان می‌دهد. باید دانست که بازار به کدام سمت تمایل دارد و چگونه می توان ریسک‌ها را با احساسات بازار مدیریت کرد. بسیاری از معامله گران وارد بازار می شوند و آن را یک ماشین پول ساز می دانند که کار عاقلانه ای نیست.

2- توجه به جزییات و زمانبندی

بیل لیپشوتز برای افزایش حداکثری شانس موفقیت ساختار هر معامله‌ای را مورد اهمیت قرار می‌دهد. اگر سرمایه گذاران جزئیات را به درستی درک نکنند، حتی اگر یک چشم انداز برنده هم داشته باشند، شکست را تجربه خواهند کرد. با کاهش زمان‌بندی احتمالاً با ضرر مواجه شوید.

3- درک بازار

معامله‌گران در تجارت خود دارای هر رویکردی مانند روش خاص یا متفاوت و ترکیبی داشته باشند باید به احساسات بازار توجه کنند چون درک از موقعیت بازار بسیار مهم است و نادیده گرفتن آن منجر به از دست دادن موقعیت‌های معاملاتی مناسب می‌شود. فرقی هم ندارد که این درک بر اساس تقویم Aztec باشد یا نه. اگر معامله‌گران فکر می‌کنند که چیزی قرار است بر اساس نمودارهای آنها اتفاق بیفتد یعنی به حرکت بازار توجه کنند در این صورت آنها بازار را درک می‌کنند.

4- سخت کوشی

بهترین معامله‌گران بسیار باهوش هستند و دوست دارند هر چیزی را که برای موفقیت لازم است به کار ببرند. اما تنها نابغه بودن برای موفقیت در معاملات فارکس کافی نیست. معامله‌گران موفق باید پول را به‌عنوان ابزار یا راهی برای ترقی و کسب رضایت عمیق از معامله بدانند.

5- متمرکز بودن

بر اساس نظریه بیل لیپشوتز یک معامله‌گر موفق باید در کار تجارت خود کاملاً متمرکز باشد. پول نباید تنها دلیل ورود سرمایه گذار به حرفه تجارت باشد. بیشتر معامله‌گران برتر علاقه شان به معامله مانند علاقه خاص کودکانه به بازی است.

معامله‌گران باید در مقابل یک نوع تمرکز بسیار شدید و هیجانی و روانی غیر معمول قرار گرفته باشند که این تمرکز ممکن است از لحاظ‌های مختلف روانشناختی، عناصر تکنیکی بازی یا واقعیت کلی بازار وجود داشته باشد و برای دستیابی به برتری در تجارت به آنها کمک کند.

بهای موفقیت خارق‌العاده چیزی است که بسیاری از سرمایه‌گذاران آماده به پرداخت آن نیستند. برای کسانی که تمرکز دیوانه‌وار دارند، عملاً هیچ هزینه‌‍ای برای پرداخت وجود ندارد، زیرا آنها عاشق کاری هستند که انجام می دهند.

6- عدم انتخاب گزینه‌ها یا آپشن‌ها به عنوان برنامه مطمئن

معامله‌گر حرفه‌ای احتمالاً از گزینه‌ها به عنوان یک برنامه تجارتی امن استفاده نکند. فقط ممکن است از آنها در بخش‌هایی از بازار استفاده کند که در آن نقدینگی زیادی وجود ندارد یا تغییرات قیمت اغلب ناپیوسته است. یک تاجر حرفه‌ای که به بازار در دستش است می‌تواند به جز در بعضی موارد نادر، در هر زمانی که دارای موقعیت باز است، موقعیت را کاهش دهد یا از آن خارج شود.

بیل لیپشوتز معامله‌گر و بنیانگذار Salomon Brothers FX - بیل لیپشوتز
رمز موفقیت بیل لیپشاتز

7- غلبه بر ترس از شکست

بهترین معامله‌گران درد ناشی از ضرر را احساس می‌کنند و هرگز نسبت به آن بی تفاوت نیستند چون در صورت بی تفاوتی، شکست در بازار در کمین آنهاست. همانطور که لیپشوتز می‌گوید لحظه‌ای که سرمایه‌گذاران نسبت به ضرر بی‌احساس باشند یعنی در این صورت شروع به قمار کرده‌اند و پول خود رااز دست می‌دهند و برای بازگرداندن آن ناامید خواهند شد.

باید یاد بگیرید که ترس از شکست را در خود کنترل کنید و همچنین باید درد یک تجارت بد یا یک تجارت اشتباه را احساس کنید. اگر این کار را نکنید و نسبت به آن بی حس هستید، دیگر باخته‌اید.

بیل لیپشوتز معامله‌گر و بنیانگذار Salomon Brothers FX - بیل لیپشوتز
ثروت و دارایی بیل لیپشوتز چقدر است؟

معرفی استراتژی بیل لیپ شوتز در کتاب‌ها و مجلات

لیپشوتز در کتاب‌هایی مانند «جادوگران بازار جدید: گفتگو با معامله‌گران برتر آمریکا» (The New Market Wizards: Conversations with America’s Top Traders)  نوشته جک دی شواگر (Jack D. Schwager) در سال 1992 نکات مهم بسیاری را برای تجارت موفق فارکس آشکار کرده است.

استراتژی بیل لیپ شوتز در کتاب آموزشی تجارت «ذهن یک معامله‌گر: درس‌هایی در استراتژی تجارت از تاجران پیشرو جهان» (The Mind of a Trader: Lessons in Trading Strategy From The World’s Leading Traders)، نوشته‌ی آلپش بی پاتل (Alpesh B. Patel) در سال 1998 نیز آمده است. بیل لیپشوتز در اکتبر 2006 در مجله‌ی تریدر مشاهیر تالار ماهانه (Trader Monthly Hall of Fame) به عنوان تریدر موفق معرفی شد.

سؤالات متداول درباره بیل لیپشوتز

بیل لیپشوتز کیست؟

بیل لیپشوتز متولد 1956 نیویورک که در ابتدا برای بزرگترین بانک سرمایه‌گذاری وال استریت در ایالات متحده آمریکا به عنوان کارآموز مشغول به کار شد. او به بازار ارز بسیار علاقه‌مند شد و با فعالیت مداوم و متمرکز خود به عنوان رئیس جهانی ارز خارجی منصوب شد. او شرکت Salomon Brothers FX و سپس شرکت مدیریت سرمایه Hathersage Capital Manage را تأسیس نمود.

دارایی خالص بیل لیپ شوتز چقدر است؟

میزان دارایی خالص لیپشوتز  به طور مطمئن مشخص نشده است اما تحلیلگران تخمین می‌زنند که این رقم حدود 2 میلیارد دلار باشد. باید بدانید که بیل این میزان از دارایی را فقط با 12000 دلار ارث بدین جا رسانده است. بیل بیشتر ثروت خود را از طریق مهارت‌ها و استراتژی‌های تجاری کسب کرده است که شامل معاملات شخصی او و همچنین حقوق مدیریتی در معاملاتی است که از طرف مشتریان شرکت سرمایه‌گذاری Hathersage او انجام می‌گیرد. او مالکیت جزئی یک شرکت 200 میلیون دلاری را دارد که به دارایی خالص او نیز می‌افزاید.

استراتژی‌های موفق بیل لیپشوتز در تجارت در کدام کتابها آمده است؟

جک دی شواگر در کتاب «جادوگران بازار جدید» (The New Market Wizard) خود و همچنین آلپش بی پاتل در کتاب «ذهن یک معامله‌گر » (The Mind of a Trader) استراتژی‌ها و راهکارهای موفق در تجارت، نکات ارزشمند معامله‌گری بیل و دیگر تاجران موفق را در این کتاب‌ها توضیح داده‌اند. آنچه باید بگوییم این است که بیل لیپشوتز می‌تواند نمونه‌ی خوبی باشد که چگونه عزم و اراده شخص می‌تواند در معاملات سودمند باشد و اگر سرمایه‌گذاران شروع سختی در تجارت داشته باشند، باز هم می‌توانند یکی از بهترین تاجران زمان خود باشند.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

نظرات و بررسی های کاربران

1 دیدگاه برای “بیل لیپشوتز معامله‌گر و بنیانگذار Salomon Brothers FX

  1. Yousefi

    عیدبرشمامبارک و تشکرفراوان

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.