شاخص رنگین کمانی بیت کوین bitcoin rainbow‌ چیست؟

بازنگری توسط: زینب اصغری
شاخص رنگین کمانی بیت کوین bitcoin rainbow‌ چیست؟ -

شاخص رنگین کمانی بیت کوین bitcoin rainbow یک ابزار برای ارزشیابی بلند مدت بیت کوین است. این شاخص با استفاده از طیف رنگی احساسات بازار و محدوده های قیمتی مختلف را نمایش می دهد.

سرمایه گذاران با یک نگاه کلی به نمودار رنگین کمانی متوجه می شوند که قیمت بیت کوین نسبت به دوره های قبل چه محدوده ای دارد. این شاخص بهترین زمان خرید و فروش بیت کوین به معامله گران را می گوید.

بیشتر بدانید: شاخص MVRV ratio چیست؟

نمودار رنگین کمانی بیت کوین چیست؟

نمودار رنگین کمانی بیت کوین یک ابزار محبوب در بین معامله‌گران است. این ابزار از یک سری رنگ‌هایی تشکیل شده که محدوده قیمتی بیت کوین در طول هر بازه زمانی را نشان می‌دهد.

فایده استفاده از نمودار رنگین کمانی در آن است که کاربران می‌توانند نسبت به قیمت بیت کوین یک دید کامل‌تری داشته باشند. معامله‌گران بازار فارکس می توانند با کمک گرفتن از نمودار رنگین کمانی بیت کوین استراتژی معاملاتی خودشان را تعیین کنند.

تاریخچه شاخص رنگین کمانی بیت کوین bitcoin rainbow‌

فعالیت بیت کوین در سال ۲۰۰۹ در بازاری با نوسانات اقتصادی شروع شد. این نمودار در سال ۲۰۱۴ توسط Azop فرمول شد.

با توجه به محبوبیت زیادی که نمودار بیت کوین پیدا کرده بود، به تدریج پیشرفته‌تر شد و توانست به شکل امروزی خود درآید. نمودار رنگین کمانی بیت کوین توانست به عنوان یک ابزار کارآمد برای تحلیلگران مورد استفاده قرار بگیرد.

شاخص رنگین کمانی بیت کوین bitcoin rainbow‌ چیست؟ -
شاخص رنگین کمانی بیت کوین bitcoin rainbow‌ چیست؟ 1


دقت شاخص bitcoin rainbow

منحنی رشد لگاریتمی می‌تواند محاسبه درستی به شما بدهد و حرکات قیمت را در طی بازه بلند مدتی نشان دهد. صحبت ما این موضوع را تایید نمی‌کند که قیمت بیت کوین در آینده همان کانال را دنبال خواهد کرد.

بیشتر بخوانید : لایت کوین چیست؟

نحوه عملکرد شاخص رنگین کمانی بیت کوین

منحنی رنگین کمانی بیت کوین‌ یک نوع منحنی میانگین قیمت بیت کوین در طول زمان است که از ۹ نوار رنگی مختلف تشکیل می شود. هر کدام از این نوارهای رنگی مختلف می‌توانند یک منطقه قیمتی خاصی را نشان دهنده که شامل رنگ‌های زیر است:
آبی تیره: بیش از حد فروخته شده
آبی روشن: خرید قوی

سبز روشن:  قیمت بیت کوین هنوز در منطقه خرید مقرون به صرفه است و یا شروع به نزول کرده است.

سبز: خرید
زرد: خنثی

نارنجی روشن:  قلمرو متعادل و بن بست خریدار و فروشنده.
نارنجی تیره: FOMO آغاز شده و به سرعت در حال رشد است
قرمز روشن: فروش قوی
قرمز تیره: بیش از حد خریداری شده

شاخص رنگین کمانی بیت کوین bitcoin rainbow‌ چیست؟ -
شاخص رنگین کمانی بیت کوین bitcoin rainbow‌ چیست؟ 2

نکته: نمی توان با تفسیر تتها یک شاخص با قطعیت عمل کرد و باید به سراغ شاخص های دیگر هم بروید.

تفسیر شاخص bitcoin rainbow

بیت کوین به عنوان یک دارایی نسبتاً جوانی است که حرکات قیمت آن حالت ناپایداری دارد. با گذشت زمان و با پذیرفته شدن بیشتر، بیت کوین می‌تواند یک حرکت کلی و رو به بالا را در قیمت خود ایجاد کند. اما در همین روند رو به بالایی ایجاد شده، باز در بازار چرخه‌های ناپایداری وجود دارد.
بارها مشاهده شده که در طول چرخه‌های بازار، قیمت بیت کوین افزایش چشمگیری داشته و یا به سرعت کاهش یافته است. شاخص رنگین کمانی بیت کوین در واقع موقعیت قیمت بیت کوین در آن چرخه‌ها را برجسته کرده و می‌تواند در ارتباط با استراتژی سرمایه‌گذاری دیدگاهی ارائه دهد.

بیشتر بخوانید : تحلیل تکنیکال فارکس

نمودارهای رنگین کمانی بیت کوین طی هر ۲۴ ساعت، بنا به قیمت پایانی روزانه، به روز رسانی می‌شوند و شما می‌توانید به راحتی آنها را مشاهده کنید. شما در هر بازه ساعتی می‌توانید به این نمودارها دسترسی داشته و تحلیل‌های خود را انجام دهید.
موردی که باید به آن دقت کنید آن است که نمودارها صرفاً به عنوان یک ابزار برای تحلیلات احتمالی هستند و همیشه قبل از سرمایه‌گذاری، حتما تحقیقات کلی خود را انجام دهید.

شاخص رنگین کمانی بیت کوین bitcoin rainbow‌ چیست؟ -
شاخص رنگین کمانی بیت کوین bitcoin rainbow‌ چیست؟ 3

در تفسیر شاخص رنگین کمانی بیت کوین می‌توانیم به رنگ‌های گرم و سرد اشاره کنیم.

  • رنگ های گرم
  • رنگ های سرد

رنگ های گرم

رنگ‌های گرمتری که در قسمت بالایی نمودار شاخص رنگین کمانی بیت کوین وجود دارد، نشان دهنده آن است که احتمالاً بازار بیش از اندازه داغ شده است. تجربه نشان می‌دهد این قبیل دوره‌ها، زمان خوبی برای سرمایه‌گذاران استراتژیک هستند تا معامله گران بتوانند به سود خوبی برسند.

رنگ های سرد

رنگ‌های زرد نشان دهنده دوره‌ای است که معمولاً بازار ضعیف بوده و بسیاری از سرمایه‌گذاران نسبت به معامله بیت کوین علاقه نشان نمی‌دهند. این رنگ نشان می‌دهد که زمان مناسب برای سرمایه‌گذاری استراتژیک جهت انباشته کردن بیت کوین است.

نکات مهم درباره نمودار رنگین کمانی بیت کوین و سرمایه گذاری

  • نمودار رنگین کمان بیت کوین بر اساس داده‌های تاریخی قیمت بیت کوین رسم شده و می‌توان با کمک آن جهت کلی نوارها را پیش بینی کرد.
  • اطلاعات بلاکچین در این نمودارها وجود دارد که نمی‌توان از آن برای شناسایی فعالیت‌های مختلفی که بازیگران بازار انجام می‌دهند، استفاده کرد.
  • بیشتر این نمودار می‌تواند جنبه سرگرمی برای شما داشته باشد و نباید آن را بسیار جدی بگیرید.

کاربرد

شاخص رنگین کمانی بیت کوین‌ برای شناسایی سطوح بالقوه حمایت و مقاومت است. از شاخص رنگین کمان بیت کوین برای تعیین زمان‌های مناسب جهت معاملات خرید و فروش بیت کوین استفاده می‌شود.

شاخص رنگین کمانی بیت کوین bitcoin rainbow‌ چیست؟ -
شاخص رنگین کمانی بیت کوین bitcoin rainbow‌ چیست؟ 4

شناسایی فرصت های خرید و فروش

  • قیمت بیت کوین در نوار آبی تیره و یا سقف: زمان خرید
  • قیمت بیت کوین در نوارهای قرمز تیره یا نوار نارنجی: فروش

پیش بینی بلند مدت

  • قیمت بیت کوین در نوارهایی با رنگی سبز و یا آبی تیره: قیمت در طی بلند مدت صعودی
  • قیمت بیت کوین در نوارهای قرمز و یا نارنجی: قیمت در بلند مدت نزولی

مزایا و معایب

از محدودیت‌هایی که شاخص رنگین کمانی بیت کوین دارد، می‌توانیم به عدم دقت بالای آن اشاره کنیم. در واقع شما نباید از شاخص رگین کمان بیت کوین به عنوان تنهاترین منبع اطلاعاتی استفاده کنید، این ابزارها را در کنار سایر ابزارهای دیگر به کار بگیرید.

مزایامعایب
سادگی: درک و استفاده از این شاخص برای همه افراد، حتی مبتدیان، آسان است.عدم تطابق با تحلیل فاندامنتال: این شاخص پویایی بازار رمزارزها را در نظر نمی‌گیرد و ممکن است با تحلیل‌های فاندامنتال در تضاد باشد.
دقت بالا: این شاخص در پیش‌بینی بلندمدت حرکات قیمت بیت کوین سابقه دقت بالایی داشته است.عدم بلوغ: این شاخص در مقایسه با سایر نمودارهای معاملاتی هنوز در مراحل اولیه توسعه خود قرار دارد و ممکن است به تکامل بیشتری نیاز داشته باشد.
حذف حدس و گمان: این شاخص با استفاده از مدل آماری معتبر، حدس و گمان را از تحلیل قیمت بیت کوین حذف می‌کند.مناسب نبودن برای تحلیل کوتاه‌مدت: این شاخص برای تحلیل روند قیمتی کوتاه‌مدت بیت کوین مناسب نیست.
نمایش احساسات بازار: رنگ‌های مختلف نمودار به وضوح احساسات حاکم بر بازار را نشان می‌دهند.نیاز به داده‌های بیشتر: این شاخص برای ارائه بهترین سیگنال‌ها به داده‌ها و زمان بیشتری نیاز دارد.
شناسایی فرصت‌های خرید: این شاخص می‌تواند به سرمایه‌گذاران در شناسایی فرصت‌های مناسب برای خرید بیت کوین در قیمت‌های پایین‌تر کمک کند.عدم پیش‌بینی قطعی: این شاخص نمی‌تواند قیمت آینده بیت کوین را به طور قطعی پیش‌بینی کند.

نتیجه گیری

شاخص رنگین کمان بیت کوین یک ابزار بسیار مناسب برای تحلیل بلند مدت آن است. شما با کمک این شاخص می‌توانید سطوح بالقوه حمایت و مقاومت را شناسایی کنید.
همچنین از این طریق می‌توانید زمان مناسب برای خرید و فروش بیت کوین را تعیین کنید. اما ما به طور حتم و صد در صد دقیق نمی‌توانیم این ابزار را برای سوددهی و عدم زیان شما معرفی کنیم و تمامی استراتژی‌های لازم به این ابزار را بیان می‌کنیم.
زمانی شما می‌توانید عملکرد خوبی داشته باشید که از پارامترهای اطلاعاتی دیگر هم استفاده کنید. هر چقدر ابزارهای به کار گرفته شده برای پیش‌بینی شما بیشتر باشد و اطلاعات جامع‌تری داشته باشید، بهتر می‌توانید به موفقیت خود برسید.

سوالات متداول

آیا شاخص رنگین کمانی بیت کوین دقیق است؟

خیر ، این شاخص محدودیت هایی دارد و باید از آن در کنار تحلیل های دیگر استفاده کرد.

شاخص رنگین کمانی بیت کوین چیست؟

یک ابزار بلندمدت برای بیت کوین است و از یک منحنی رشد لگاریتمی برای پیش بینی جهت قیمت بیت کوین در آینده استفاده می کند.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.