شاخص MVRV ratio چیست؟ – نحوه محاسبه MVRV

بازنگری توسط: سعید محمدی
شاخص MVRV ratio چیست؟ - نحوه محاسبه MVRV - شاخص Mvrv ratio

شاخص Mvrv ratio مخفف “Market Value to Realized Value Ratio” به معنی “نسبت ارزش بازار به ارزش واقعی” است. به زبانی دیگر نسبت ارزش بازار به ارزش تحقق یافته آن را تعریف می‌کند. ارزش بازار در واقع همان ارزش کل دارایی‌ها در حال حاضر است. ارزش تحقق یافته در واقع قیمت متوسطی است که هر واحد از دارایی‌ها در گذشته خریداری شده‌اند.
بنابراین نسبت MVRV نشان دهنده رابطه بین قیمت فعلی دارایی و قیمت خرید متوسط آن است. به زبان ساده‌تر MVRV بیان می‌کند که قیمت فعلی دارایی چند برابر هزینه اولیه خریداران فعلی است.

نسبت ارزش بازار به ارزش تحقق یافته‌

نسبت ارزش بازار به ارزش تحقق یافته و یا همان MVRV معیار کلیدی در دنیای ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود. این شاخص بینش ارزشمندی در رابطه با پویایی بازار و رفتار سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهد. درک نحوه اندازه‌گیری MVRV و پیامدهای آن دیدگاه بسیار ظریفی در مورد ارزش گذاری یک ارز دیجیتال را به شما نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید : آموزش سایت کوین مارکت کپ

اندازه‌گیری MVRV

MVRV با مقایسه دو معیار کلیدی محاسبه می‌شود که شامل ارزش بازار و ارزش تحقق یافته است.

ارزش بازار با ضرب کردن قیمت فعلی یک ارز دیجیتال در عرضه که در گردش آن است به دست می‌آید.
در مقابل ارزش تحقق یافته در واقع مجموعه ارزش تمام کوبین‌ها است که بر اساس قیمت آخرین معامله آن در نظر گرفته می‌شود. با مقایسه کردن دو روش ارزش گذاری نسبت MVRV می‌تواند به ما کمک کند که بفهمیم آیا این قیمت منصفانه است یا خیر.
در واقع شاخص MVRV برای تشخیص قله‌ها و کف بازار ابزار مفیدی است. نسبت MVRV یک شاخص برجسته برای شناسایی قله بازار و یا کف بازار است و می‌تواند به ما کمک کند که در سرمایه‌گذاری‌ها تصمیمات درستی بگیریم.

محاسبه شاخص MVRV

مرحلهتوضیحاتفرمولمثال
1. ارزش بازار (مارکت کپ)ضرب قیمت فعلی در تعداد کوین های در گردشمارکت کپ = قیمت هر کوین * تعداد کوین های در گردش10 دلار/کوین * 10 میلیون سکه = 100 میلیون دلار
2. ارزش واقعی (Realized Cap)ارزش کل کوین های در گردش بر اساس قیمت آخرین معامله(محاسبه مستقیم آن دشوار است و معمولاً توسط شرکت‌های تخصصی تخمین زده می‌شود)80 میلیون دلار (فرضی)
3. شاخص MVRVمارکت کپ تقسیم بر ارزش واقعیMVRV = مارکت کپ / ارزش واقعی100 میلیون دلار / 80 میلیون دلار = 1.25

تفسیر MVRV

برای تفسیر شاخص MVRV باید بگوییم زمانی که مقادیر از ۳.۷ بالاتر باشد، یعنی شاخص قله بازار را نشان می‌دهد و بهتر است که سرمایه‌گذار به صورت تدریجی از موقعیت خود خروج کند. زمانی که مقادیر زیر عدد یک باشد، یعنی شاخص MVRV به زیر یک رسیده و کف بازار را نشان می‌دهد و این یک نوع سیگنالی است که به خریداران کمک می‌کند تا ورود تدریجی خود را شروع کنند.
این تفسیر یک نوع راهنمایی است و شما نباید تنها بر اساس این معیار تصمیم‌های مالی بگیرید. در واقع این تحلیل در کنار سایر عوامل تاثیرگذار می‌تواند کارآمد باشد.

بررسی روند


اگر ارزش بازار نسبت به ارزش تحقق یافته رشد بیشتری داشته باشد، مقادیر MVRV افزایش می‌یابد که نشان دهنده انگیزه احتمالی برای فروش است. روند افزایشی در واقع افزایش فشار فروش را بیان می‌کند.
در مقابل زمانی که شاخص MVRV روند کاهشی داشته باشد، یعنی ارزش تحقق یافته نسبت به ارزش بازار پیشی گرفته است. اگر انگیزه فروش در بازار کاهش پیدا کند، بنابراین در حالت کلی روند کاهشی، کمتر شدن فشار فروش را به همراه دارد.

بیشتر بخوانید : انواع روند

MVRVR‌ بالا


زمانی که MVRV بالا باشد، یعنی نشانه‌ای از احتمالات بازار است. یعنی قیمت فعلی بازار بیت کوین بالاتر از قیمت آخرین معاملات است. این وضعیت نشان می‌دهد که ارزش گذاری بیش از حد انجام گرفته و سیگنالی برای رسیدن به سقف بازار به ما می‌دهد.

MVRVR پایین

زمانی که MVRV مقادیر پایینی داشته باشد، یعنی ارزش بازار به ارزش تحقق یافته نسبت پایینی دارد. در واقع قیمت فعلی بیت کوین نسبت به آخرین قیمت‌های تراکنش بازار پایین‌تر است، در نتیجه می‌تواند کم ارزش بودن آن را نشان دهد و سیگنالی برای کف بازار ارائه دهد.

احساسات بازار و رفتار سرمایه‌گذار

تغییراتی در بازار به وجود می‌آید که باعث نوسان قیمت می‌شود. می‌خواهیم دلیل آن را بررسی کنیم.

نوسانات در MVRV

نسبت MVRV در طول زمان تغییراتی وجود دارد که می‌تواند در ارتباط با تغییر در احساسات بازار و یا رفتار سرمایه‌گذاران باشد. این موضوع می‌تواند بر ارزش بازار فعلی بیت کوین تاثیرگذار باشد.
افزایش و یا کاهش ناگهانی می‌تواند باعث نشان دادن یک تغییر در درک قیمت بیت کوین باشد. این موضوع می‌تواند برای تصمیم گیری استراتژیک معامله‌گران اطلاعات ارزشمندی ارائه دهد.

واگرایی MVRVR

تجزیه و تحلیل MVRV برای کسانی که به صورت کوتاه مدت فعالیت می‌کنند، نسبت به آنهایی که بلند مدت فعالیت دارند، تفاوت‌هایی را آشکار می‌کند. واگرایی به چشم اندازهایی که بیت کوین دارد اشاره می‌کند و روندهای بالقوه بازار را بهتر به آنها نشان می‌دهد.

نکته پایانی

نسبت MVRV به عنوان یک ابزار ارزشمندی است که برای ارزیابی کردن ارزش نسبی یک بازار ارز دیجیتال عمل می‌کند. این نسبت دیدگاه ظریفی در ارتباط با شرایط بازار و احساسات سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهد. معامله‌گران و سرمایه‌گذاران با کمک این معیار می‌توانند تصمیمات آگاهانه‌تری در معاملات خود و تحول ارز دیجیتال بگیرند.

سوالات متداول

شاخص Mvrv ratio مخفف چیست؟

Market Value to Realized Value Ratio

شاخص Mvrv ratio چیست؟

MVRV بیان می‌کند که قیمت فعلی دارایی چند برابر قیمت خرید متوسط آن است.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.