رگوله BOB یا Bank of Botswana نهاد نظارتی بوتسوانا

رگوله BOB یا Bank of Botswana نهاد نظارتی بوتسوانا - رگوله BOB

وب سایت بانک بوتسوانا BOB  به منظور ارائه طیف وسیعی از خدمات اضافی توسعه یافته است که برای اطمینان از دسترسی آسان به کاربران از آخرین فناوری استفاده می کند. بانک بوتسوانا از زمانی که در سال 1975 تأسیس شد،  راه درازی را پیموده است.

هنگامی که BOB به یک بانک مرکزی کامل تبدیل شد، به دلیل مدیریت صحیح و مؤثر به سرعت شهرت پیدا کرد. با توجه به این که یک بانک مرکزی مدرن باید از پیشرفت های اخیر در فناوری اطلاعات استفاده کند، تصمیم به توسعه کامل وب سایت گرفته شد. این بانک به دلیل اعتناد سازی و عملکرد خوب،  توانسته رتبه سوم را در سطح جهان بگیرد.

نام اختصاریBOB
نام کاملBank of Botswana
کشوربوتسوانا
سطحسوم
وب سایتwww.bankofbotswana.bw

بیشتر بدانید: رگوله چیست؟

رگوله BOB یا Bank of Botswana نهاد نظارتی بوتسوانا - رگوله BOB
رگوله BOB یا Bank of Botswana نهاد نظارتی بوتسوانا 1

دیدگاه

بانک BOB  آرزو دارد که یک بانک مرکزی در سطح جهانی با بالاترین استانداردهای حاکمیت شرکتی و حرفه ای باشد.

ماموریت

ماموریت بانک بوتسوانا کمک به رفاه اقتصادی و مالی کشور است. این بانک به دنبال ارتقا و حفظ موارد زیر است:

  • ثبات پولی
  • یک سیستم مالی امن، سالم و با ثبات
  • مکانیزم پرداخت کارآمد
  • اعتماد عمومی به پول ملی
  • روابط مالی بین المللی سالم

و آماده ارائه:

  • خدمات بانکی کارآمد به مشتریان مختلف خود
  • مشاوره اقتصادی و مالی صحیح به دولت
رگوله BOB یا Bank of Botswana نهاد نظارتی بوتسوانا - رگوله BOB
رگوله BOB یا Bank of Botswana نهاد نظارتی بوتسوانا 2

 اهداف

همانطور که در قانون بانک بوتسوانا (سرپوش 55:01، بخش 4) آمده است ، بانک اهداف اصلی زیر را دارد:

(الف) در درجه اول ارتقا و حفظ ثبات پولی، مکانیزم پرداخت کارآمد و نقدینگی، توان پرداخت بدهی و عملکرد صحیح یک سیستم پولی، اعتباری و مالی در بوتسوانا.

ب) ثانیاً، تا آنجایی که با اهداف مندرج در بند (الف) مغایرت نداشته باشد، ایجاد شرایط پولی، اعتباری و مالی برای توسعه منظم، متعادل و پایدار اقتصادی بوتسوانا

ج) ثالثاً، تا آنجا که با اهداف مندرج در بندهای (الف) و (ب) مغایرت نداشته باشد، در دستیابی به اهداف توسعه اقتصادی ملی کمک کنند

سازمان

BOBبرای رسیدن به اهداف قانونی خود، بانک بوتسوانا با  چشم انداز و ماموریت خود  و تصمیمات هیئت مدیره هدایت می شود. از اول ژانویه 2023، بانک ساختار سازمانی جدیدی را به خود گرفت.

همانطور که در قانون بانک بوتسوانا (اصلاح) 2022 بیان شده،ه همه بخش ها از طریق مدیر عامل/ مشاور کل و معاونان فرماندار به فرماندار گزارش می دهند .

رئیس، معاونان، مدیر عامل، مشاور عمومی و روسای بخش، و همچنین مشاوران ارشدی که ممکن است انتخاب شوند،  کمیته اجرایی بانک را تشکیل می دهند . این اعضا جلسه دو هفته ای تشکیل می دهند و به ریاست فرماندار اداره می شود. کار بانک بیشتر توسط  کمیته های مختلف هماهنگ می شود.

سیاست های حسابداری

صورتهای مالی بانک مطابق با استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی (IFRS) و به روشی که قانون بانک بوتسوانا (Cap 55:01) مقرر کرده، تهیه می شود. یادداشت های تفصیلی در مورد تهیه صورت های مالی سالانه در گزارش سالانه گنجانده شده است.

از آنجایی که هیئت مدیره بانک هیچ دلیلی برای این باور ندارد که بانک در آینده قابل پیش‌بینی به عنوان یک شرکت تداومی فعالیت نخواهد کرد، مبنای تداوم فعالیت برای تهیه صورت‌ها همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اداره امور مالی مسئول تهیه حسابهایی است که هم به تایید هیئت مدیره مربوط می شود و هم بررسی دقیق توسط حسابرسان خارجی معتبر می باشد. ترازنامه علاوه بر اینکه به  صورت‌ سالانه تهیه می شود، به صورت ماهانه در روزنامه دولت و در این وب‌سایت منتشر می‌شود. بدین ترتیب امکان دسترسی عموم به امور مالی بانک به صورت مکرر فراهم می‌شود.

نتیجه گیری

بانک مرکزی بوتسوانا تحت عنوان BOB توانسته عملکرد نهادهای مختلفی را تحت کنترل خودش درآورد. این سازمان با نظارت دقیق و ارائه قوانینی شفاف از اعتبار خوبی برخوردار است. به طوریکه رتبه سوم در جهان را به خودش اختصاص می دهد. متاسفانه خدمات این سازمان مشمول ایرانیان نمی شود.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.