قیمت کارگزار (بروکر) فارکس از کجا می آید؟

قیمت کارگزار (بروکر) فارکس از کجا می آید؟ - قیمت کارگزار (بروکر) فارکس

معامله‌گرانی که می‌خواهند در بازار فارکس فعالیت کنند، بنا به حدس و گمان‌هایی که از روند ارزها دارند، ترید می‌کنند. حدس و گمان و پیش‌بینی‌های انجام شده بر اساس افزایش و یا کاهش قیمت ارزهاست. پس آن چیزی که باعث می‌شود معاملات خرید و یا فروش را باز کنید، روند قیمت ارز است.
هدف اصلی شما از فعالیت در بازار فارکس، به دست آوردن سود از نوسانات مربوط به قیمت مبادله بین ارزهاست. در واقع معامله شما یک نوع شرط بندی است. به عنوان مثال در جفت ارز ین ژاپن نسبت به دلار استرالیا، ممکن است قیمت آن افزایش و یا کاهش یابد.

بیشتر بخوانید: چطور در فارکس ترید کنیم؟

حرکت ارزها در بازار فارکس باعث افزایش قیمت ارز (تقویت ارز) و یا کاهش قیمت ارز (تضعیف ارز) می‌شود. زمانی که کارگزاری‌ها برای ارزها قیمت‌های ارائه می‌دهند، شما می‌توانید اقدام به باز و یا بستن معاملات کنید. فعالیت شما فقط در محدوده قیمت تعیین شده از جانب کارگزاری است.
حال برای ما سوال پیش می‌آید که چگونه متوجه شویم قیمتی که در پلتفرم معاملاتی کارگزار مشاهده می‌کنیم، دقیقاً همان قیمتی است که بازار واقعی فارکس ارائه می‌دهد؟ برای اینکه بتوانیم این موضوع را درک کرده و به آن پاسخ بهتری ارائه دهیم، لازم است که داستان بین بتمن و مرد عنکبوتی را مرور کنیم.
در این مثال جفت ارز GBP/USD ‌ را با نرخ فعلی ۱.۴۰۰۰‌ در نظر می‌گیریم. اکنون مرد عنکبوتی چگونه می‌تواند قیمت پوند / دلار آمریکا را تعیین کند؟ در اینجا بتمن تنها قیمت ارائه شده توسط مرد عنکبوتی را قبول نمی‌کند. بتمن برای آنکه تاییدیه قیمت را بگیرد، به سراغ یک منبع شخص ثالث می‌رود.
شما هم در بازار فارکس باید مثل بتمن عمل کنید و در مورد بروکر (کارگزار) فارکس به همین صورت فکر کنید. باید به این بیندیشید که قیمت کارگزاران فارکس از کجا می‌آید و آیا قیمت‌هایی که کارگزاری‌ها به مشتریان ارائه می‌دهند دقیقی هستند یا نه؟
بروکر (کارگزار) فارکس برای هر جفت ارز معین دو قیمت برای شما اعلام می‌کند.
۱- قیمت بالاتر (ASK) همان قیمتی است که شما می‌توانید آن را خریداری کنید.
۲- قیمت پایین‌تر (BID) همان قیمتی است که می‌توانید آن را فروش کنید.
همین قیمت‌های بالاتر و پایین‌تر هستند که به عنوان قیمت بروکر (کارگزار) فارکس برای شما نامیده می‌شوند.تر

قیمت کارگزار (بروکر) فارکس از کجا می آید؟ - قیمت کارگزار (بروکر) فارکس
قیمت کارگزار (بروکر) فارکس از کجا می آید؟ 1


تفاوتی که بین قیمت پایین‌تر و قیمت بالاتر وجود دارد، اسپرد نامگذاری می‌شود. شما در پلتفرم‌های معاملاتی خود می‌توانید این رویداد را ببینید که تحت عنوان جریان قیمت شناخته می‌شود.

قیمت کارگزار (بروکر) فارکس از کجا می آید؟ - قیمت کارگزار (بروکر) فارکس
قیمت کارگزار (بروکر) فارکس از کجا می آید؟ 2

حال این دو سوال برای شما پیش می‌آید که:
قیمت‌ها از کجا می‌آیند؟
آیا بروکر (کارگزار) فارکس تنها جایی است که این قیمت را نشان می‌دهد؟
بهتر است این موضوع را بدانید که بروکر (کارگزار) فارکسی که شما در آن فعالیت می‌کنید، ممکن است هر قیمتی که بخواهد را به شما نشان دهد. معمولاً معامله‌گران خرده فروشی در بازار فارکس نهادی و یا در بازار فارکس بین بانکی نمی‌توانند معامله کنند، چون آنها از این نظر اعتبار لازم را ندارند. پس برای آنکه بخواهید در مورد نرخ تبدیل ارز آگاهی بیشتری داشته باشید، باید به سراغ کارگزار (بروکر) فارکس خرده فروشی بروید.
کارگزار (بروکر) فارکس توانسته برای تجارت شما، بازار فارکس را فراهم آورد.
اگر در خارج از ایالت متحده فعالیت می‌کنید، فعالیت شما به صورت CFD است و اگر فعالیت شما در داخل ایالت متحده باشد، به صورت FX فعالیت خواهید داشت و به آن قراردادهای FX خرده فروشی می‌گویند.
این قراردادها فقط شامل دو نفر هستند که شما و کارگزار (بروکر) فارکس را شامل می‌شود.
این قراردادها توسط کارگزار (بروکر) فارکس ایجاد شده و از نظر فنی هر نوع پیشنهادی را که بخواهد می‌تواند ارائه دهد و هر قیمتی که بخواهد را می‌تواند در نظر بگیرد.
حال این به خود شما بستگی دارد که آیا می‌خواهید با این قیمت معاملات را انجام دهید یا نه.
یک کارگزار (بروکر) فارکس بنا به صلاح دید خود می‌تواند تعیین کند که قیمت‌ها را از کجا و چگونه تامین کند.
برخی از کارگزاری‌ها قیمت‌هایی را به مشتریان نشان می‌دهند که از منابع خارجی به دست آمده است. این بدان معناست که قیمت‌های ارائه شده توسط کارگزار (بروکر) فارکس ممکن است قیمت سایر کارگزاری‌ها را منعکس کند و یا کلاً متفاوت با قیمت‌های آنها باشد.
دلیل آن چیست؟
آیا قیمت‌هایی که توسط کارگزار (بروکر) فارکس تعیین می‌شود، نباید با قیمت‌هایی که در بازار اصلی FX وجود دارد یکسان باشند؟
مشکل اینجاست
در بخش معاملات جفت ارز ها برای هر جفت ارز مفهومی به نام یک قیمت بازار وجود ندارد. به همین خاطر است که به بخش معاملات جفت ارز ها بازار بدون بورس و یا فرابورس می‌گویند.
در بازار فرابورس هیچ مکان متمرکزی وجود ندارد تا فعالان بازار در آن جمع شده و بتوانند قیمت واحد بازار را مشاهده کنند.

نحوه عملکرد قیمت گذاری در صرافی ها

برای آنکه بتوانیم از اهمیت بخش معاملات جفت ارز ها به عنوان یک بازار فرابورس درک بهتری داشته باشیم، پس بیایید بخش معاملات جفت ارز ها را با بازار مبادلاتی چون بازار سهام ایالات متحده مقایسه کنیم.


در بازار مبادله محور یک اصل اساسی وجود دارد که باید برای همه شرکت کنندگان در بازار دسترسی عادلانه و برابر فراهم آورد.
هر کدام از صرافی‌ها مظنه‌‌هایی را منتشر می‌کنند تا برای همه قابل رویت باشد و بتوانند آن را معامله کنند. حال برای آنکه بتوانیم این موضوع را بهتر درک کنیم، پس بهتر است که به نحوه عملکرد قیمت گذاری در بورس‌های ایالات متحده نگاهی بیندازیم.
زمانی که یک معامله اتفاق می‌افتد، یک صرافی معامله را به یک پردازنده اطلاعات اوراق بهادار تحت عنوان ISP گزارش می‌دهد تا داده‌ها را منتشر کند.
به عنوان مثال زمانی که NYSE معامله‌ای را برای خرید سهام اپل انجام می‌دهد، معامله به SIP گزارش داده می‌شود.
در SIP علاوه بر معاملات بهترین قیمت‌های پیشنهادی، مکان‌های معاملاتی مختلف را با عموم به اشتراک می‌گذارد.
سپس SIP تمامی مظنه‌ها را باهم ترکیب می‌کند تا بتواند بهترین پیشنهاد را ارائه دهد.
فرایند تلفیق داده‌ها با سرعت بالایی انجام می‌گیرد. میانگین زمان لازم برای جمع آوری و انتشار یک گزارش تجاری SIP در حدود ۱۷ میکرو ثانیه ( یک میلیون ثانیه) است. به همین خاطر در یک چشم بر هم زدن قیمت‌ها به روز رسانی می‌شود.
NBBO اهمیت زیادی دارد چون به معامله‌گران می‌گوید که در هر لحظه چه قیمتی را می‌توانند خریداری کرده و یا بفروشند.
در سال ۲۰۰۵ SIP مقرراتی تصویب کرد که تحت عنوان سیستم بازار مالی بود و آن را با نام RegNME معرفی کرد. سپس کارگزاران را ملزم کرد تا برای همه سفارش‌ها در NBBO بهترین اجرا را به دست آورند. اساساً RegNME توانسته کارگزاران را موظف کند تا سفارش‌ها را در محل با بهترین قیمت هدایت کنند.
ویژگی مثبت داشتن داده‌های تلفیقی در بازار سهام ایالات متحده آن است که NBBO قیمت‌های مرجعی ارائه می‌دهد که هیچگونه ابهامی در آنها وجود ندارد.
این موضوع به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا بررسی کنند که آیا قیمت گذاری انجام گرفته منصفانه است و یا خیر.
NBBO به همه معامله‌گران اجازه می‌دهد تا برای هر سهم بورس بهترین پیشنهاد را ارائه دهند.
تمامی این فرایندها در کمتر از یک میلی ثانیه بعد از تغییر قیمت‌ها اتفاق می‌افتد.
این شرایط باعث شده که برای تمامی معامله‌گران بزرگ و کوچک قیمت گذاری منصفانه و برابری فراهم شود.
تمامی معامله‌گران با قیمت‌هایی که صرافی‌ها آن را نشان می‌دهند، محافظت می‌شوند. هر معامله‌ای باید با قیمت‌هایی انجام شود که در زمان معامله بدتر از قیمت پیشنهادی توسط NBBO نباشد.

قیمت کارگزار (بروکر) فارکس از کجا می آید؟ - قیمت کارگزار (بروکر) فارکس
قیمت کارگزار (بروکر) فارکس از کجا می آید؟ 3

نحوه عملکرد قیمت گذاری در بازار فارکس

در یک بازار مبادله‌ای یک بازار واحد وجود دارد. این بازار واحد به همه معامله‌گران اجازه می‌دهد تا بتوانند با قیمت‌های یکسانی با همدیگر در تعامل باشند.
در مقابل بخش معاملات جفت ارز ها که در یک بورس عمومی متمرکز است، به این صورت عمل نکرده و بازار واحد ندارد. در نتیجه آن، قیمت بازار واحدی هم نمی‌توان برای آن تعیین کرد.
در بخش معاملات جفت ارز ها ابزاری چون SIP وجود ندارد تا بتواند بهترین قیمت‌ها را جمع آوری، تلفیق کرده و منتشر کند. پس بازار فارکس برای هر جفت ارز معادل NBBO را ندارد و قیمت مرجع ارائه شده توسط آن شک برانگیز است.

کارگزاران خرده فروشی فارکس چگونه قیمت های خود را منبع می کنند؟

کارگزاران معتبر فارکس معمولاً قیمت خود را بر اساس قیمت سایر شرکت‌های FX از جمله بانک‌ها و سایر موسسات غیرمالی دریافت می‌کنند.
این فعالان بازار با عنوان تامین کنندگان نقدی و یا LPs شناخته می‌شوند.
گروهی از تامین کنندگان نقدینگی با نام LPs به عنوان استخر نقدینگی شناخته می‌شوند.
همین قیمت‌ها هستند که بروکر (کارگزار) فارکس از آنها به عنوان یک قیمت مرجع برای یک جفت ارز و یا حداقل قیمت برای یک جفت ارز استفاده می‌کند.
یک بروکر (کارگزار) فارکس برای هر جفت ارز دو قیمت مختلف به شما نشان می‌دهد که شامل قیمت پیشنهادی و قیمت درخواستی است.
شما می‌توانید در پلتفرم معاملاتی خود این مظنه‌ها را ببینید. این قیمت‌ها تحت عنوان جریان قیمت شناخته می‌شوند.

قیمت کارگزار (بروکر) فارکس از کجا می آید؟ - قیمت کارگزار (بروکر) فارکس
قیمت کارگزار (بروکر) فارکس از کجا می آید؟ 4

قیمتی که شما در اینجا مشاهده می‌کنید، قیمتی است که کارگزار از این ارائه دهنده‌های نقدی به دست آورده است.

قیمت کارگزار (بروکر) فارکس از کجا می آید؟ - قیمت کارگزار (بروکر) فارکس
قیمت کارگزار (بروکر) فارکس از کجا می آید؟ 5

کارگزار مجموعه‌ای از LP‌های مختلف را دریافت می‌کند که از این LP‌ها از طریق قیمت گذاری جفت ارزهای مختلف به دست می‌آید.
سپس کارگزاری این قیمت‌ها را در جمع آوری می‌کند تا بتواند بهترین پیشنهادی و یا درخواستی را به دست آورد.
لازم نیست که هر دوی قیمت‌های پیشنهادی و یا درخواست از یک LPواحد بیاید. به عنوان مثال ممکن است بهترین قیمت پیشنهادی موجود از یک LP باشد و بهترین قیمت پیشنهادی موجود دیگر از LP دیگری به دست آید.
در مرحله بعدی قیمت‌های جمع آوری شده وارد یک موتور قیمت گذاری می‌‌شود. در این موتور قیمت گذاری قیمت به پلتفرم معاملاتی شما انتقال داده خواهد شد.
هم اکنون به قیمتی که شما در حال مشاهده آن هستید، یک نشانه گذاری اضافه می‌شود، مگر آنکه شما کمیسیون پرداخت کنید.
از نظر تئوری اگر بخواهیم بررسی کنیم، تمامی آنها یک فرایند خودکاری است. در این فرایند خودکار کارگزار برای انتخاب بهترین قیمت موجود، نمی‌تواند روی آن کنترل داشته باشد. قیمت‌ها از مجموعه ارائه دهنده‌های نقدینگی و یا همان LPs به دست می‌آید.
بنابراین نمی‌توان به طور دستی اقدام به تغییر قیمت‌های پلتفرم‌های معاملاتی کرد، مگر آنکه نشان گذاری به آن اضافه کنند.
نکته
زمانی که دو معامله‌گر از یک کارگزاری واحد استفاده می‌کنند، به این معنا نیست که هر دو به طور خودکار قیمت پیشنهادی و درخواستی یکسانی مشاهده می‌کنند. در واقع برای معامله‌گران مختلف قیمت‌های متنوعی نمایش داده می‌شود. این موضوع بستگی به این دارد که کارگزاران مشخصات مشتریان خود را چگونه نشان می‌دهند و آیا موتور قیمت پیکره بندی شده تا قیمت‌ها را بر اساس پروفایل تغییر دهد. این حالت به عنوان تبعیض قیمت شناخته می‌شود. شما می‌توانید از کارگزار خود بپرسید که آیا بین مشتریان از نظر قیمت تبعیض قائل است یا نه.

ارائه دهندگان نقدینگی

هر بروکر (کارگزار) فارکس بر اساس نقدینگی که به آن دسترسی دارد، برای شما قیمت مخصوصی نشان می‌دهد.
حال اینکه کارگزاران به چه نقدینگی دسترسی دارند، بستگی به ارائه دهندگان نقدی (LP) دارد.
کارگزاران فارکسی که به اندازه کافی بزرگ هستند و می‌توانند به عنوان یک کارگزار اصلی و یا PB فعالیت داشته باشند، قادر هستند به ترکیبی از ارائه دهندگان نقدینگی مختلف چون بانک‌ها و تجمع کننده‌ها دسترسی داشته باشند.
نکته
بیشتر نقدینگی FX جهانی توسط بانک‌های بزرگ با بخش‌های اختصاصی FX ارائه می‌شود و به آنها ارائه‌دهنده نقدینگی “Tier-1” گفته می‌شود. این گروه از ارائه دهندگان نقدینگی “Tier 1” از نام هایی مانند Bank of America، Barclays، BNP Paribas، Citi، Commerzbank، Credit Suisse، Deutsche Bank، Goldman Sachs، HSBC، J.P Morgan، Nomura، Société Générale و UBS تشکیل شده است.
با اتصال خود به چندین LO، کارگزاران می‌تواند قیمت‌های خود را بهتر کرده و در نتیجه بهترین پیشنهاد با بهترین قیمت‌های درخواستی را از بین LP به مشتریان خود ارائه دهند.
چگونه؟
وقتی چندین ارائه دهنده نقدینگی قیمت‌های پیشنهادی و درخواستی خود را پخش می‌کنند، موتور قیمت کارگزار بهترین قیمت درخواستی و قیمت پیشنهادی را انتخاب کرده و بهترین اسپرد را تعیین می‌کند.

قیمت کارگزار (بروکر) فارکس از کجا می آید؟ - قیمت کارگزار (بروکر) فارکس
قیمت کارگزار (بروکر) فارکس از کجا می آید؟ 6

از لحاظ تئوری حجم معاملات جمعی مشتریان کارگزار باعث می‌شود که رقابت قیمتی در بین رقابت LP‌ بیشتر شود.
هر LP‌ رقابت می‌کند تا طرف مقابل پوشش ریسک کارگزار (بروکر) فارکس باشد. بنابراین برای تقاضای قیمت گذاری بهتر اهرمی فراهم می‌کند.
در برخی زمان‌ها وجود چندین ارائه دهنده نقدینگی اهمیت دارد. به عنوان مثال زمانی که بازار در شرایط غیر عادی قرار گرفته و نوسانات بیشتری دارد و یا زمانی که برخی از ارائه دهنده‌های نقدینگی تصمیم به افزایش اسپردها گرفته و یا اقدام به توقف قیمت‌ها به صورت کلی می‌ کنند.
این موضوع برای کارگزاران A-BOOK اهمیت زیادی دارد، چون مدل اجرای آنها کاملاً به ارائه دهندگان نقدینگی وابسته است. چون آنها باید برای ارائه نقدینگی با کیفیت در بازار همیشه در دسترس باشند، حتی زمانی که بازار در شرایط نوسان و یا غیر نقدینگی قرار دارد،
کارگزاران فارکس کمترین قیمت گذاری خود را از طریق اتصال به خوراک نقدینگی انبوه تامین می‌کنند. خوراک نقدینگی انبوه توسط Prime of Prime (POP) و یا گاهی در ارتباط با سایر ارائه دهندگان نقدینگی غیر بانکی تحت عنوان (NBLP) شناخته می‌شود.
نکته
نمونه هایی از بازارسازان الکترونیکی که در بازارهای FX فعال هستند عبارتند از XTX Markets، Citadel Securities، Virtu Financial، Global Trading Systems، HC Technologies و Jump Trading.
ارائه دهندگان POP با کارگزاری اصلی و بانک‌های بزرگ در ارتباط هستند و به آنها توانایی جمع آوری قیمت از چندین LP و سپس توزیع آنها به کارگزاران فارکس کوچکتر را می‌دهد.

مراقب دستکاری قیمت باشید


زمانی که در منافع احتمالی تضادی به وجود بیاید، این موضوع می‌تواند ناشی از عدم شفافیت در قیمت گذاری‌های قراردادهای افکت باشد. همیشه مشخص نیست که آیا قیمت گذاری‌های اعلام شده واقعاً به یک بازار اساسی مربوط هستند یا نه و تایید کردن این موضوع بسیار دشوار است.


برخی مواقع کارگزاران فارکس از مشتریان خود می‌خواهند که این موضوع را قبول کنند که قیمت‌های ارائه شده توسط کارگزاری و قیمت‌های مرجعی که برای تعیین ارزش دارایی پایه استفاده می‌شود، متفاوت با قیمت‌های بازار است.
در نتیجه اغلب معامله‌گران برای تایید صحت قیمت‌هایی که در پلتفرم معاملاتی به آنها نشان داده می‌شود، مشکل دارند.
به عنوان مثال ممکن است شما از پلتفرم معاملاتی خود قیمتی که کارگزار به شما می‌گوید را مشاهده کنید. اما اگر پلتفرمی که در کارگزاری دیگری آن را باز کرده‌اید نگاه کنید، متوجه می‌شوید مقایسه مظنه‌ها برای شما دشوار خواهد بود.
این موضوع باعث می‌شود که هر موقعیت باز و یا معلقی که داشته اید، در برابر دستکاری قیمت‌ها آسیب‌پذیر باشند. به عنوان مثال برخی از معامله‌گران از کارگزاران فارکس شکایت کرده‌اند و قیمت را بنا به صلاح دیده خود تغییر می‌دهند تا بتوانند یک معامله برنده را لغو کنند. همچنین ممکن است از پرداخت جلوگیری کنند و یا یک معامله را برای درک ضرر مشتری ببندند.
زمانی که بازار نوسان‌های شدیدی دارد، بهترین فرصت مناسب برای دستکاری قیمت و یا توقف شکار است. در اینجا یک کارگزار موقعیت معاملاتی معامله‌گر را می‌بندد تا بتواند برای خود سود کسب کند.
اگر سفارش‌های استاپ زیان و یا سود را برنده می‌داند، کارگزار می‌داند که دقیقاً این سفارش‌ها در کجا قرار دارند. پس می‌تواند قیمت بازار را اصلاح کند تا به ضرر شما برسد یا قیمت سود برنده شما را از دست بدهد.
یعنی کارگزار شرایطی فراهم می‌کند که برنده شود و یا از امکان باختی که دارد جلوگیری کند. این موضوع به اندازه گذشته رواج ندارد، اما در کارگزاری‌های که در حوزه قضایی مشکوک هستند و یا به صورت غیرقانونی و حداقل مقررات فعالیت می‌کنند، باز می‌توان این فعالیت‌ها را مشاهده کرد.
زمانی که یک کارگزاری تحت یک صلاحیت نظارتی و با حداقل الزامات گزارش تراکنش دارد، به سختی می‌توان تخلفات آن را گزارش داد.
همین موضوع باعث شده بگوییم همچنان این نوع تخلف‌ها در بین کارگزاری‌ها ادامه دارد. شکایت دیگر مربوط به آن دسته از کارگزارانی است که در شیوه‌های لغزش نامتقارن فعالیت دارد.
منظور از لغزش یعنی مواردی است که قیمت در یک نوع سفارشی اجرا می‌شود، اما با قیمتی که برای سفارش بازار نقد شده و یا با قیمتی که برای سفارش‌های توقف ضرر یا برداشت سود درخواست شده تفاوت دارد.
لغزش زیاد زمانی ایجاد می‌شود که اخبار فوری گفته شود و یا از داده‌های اقتصادی بزرگ یک گزارشی منتشر شود. یک کارگزار می‌تواند در اجرای سفارش لغزش نامتقارن ایجاد کند، اما بیشتر زمانی لغزش نامتقارن ایجاد می‌شود که قیمت به نفع کارگزار باشد.
حال زمانی که قیمت به نفع کارگزار نباشد، قیمت کاهش یافته و با قیمت دیگری که به نفع کارگزار است دوباره منتشر می‌شود. حال اگر بازار به جایی برسد که به نفع شما است، کارگزار با بهتر کردن قیمت سفارش شما را اجرا نمی‌کند.

قیمت کارگزار (بروکر) فارکس از کجا می آید؟ - قیمت کارگزار (بروکر) فارکس
قیمت کارگزار (بروکر) فارکس از کجا می آید؟ 7

چگونه مطمئن می‌شوید که از جانب کارگزاری قیمت منصفانه دریافت می‌کنید؟

فعالیت معامله‌گران خرده فروشی باعث می‌شود که از کارگزاری انتظار داشته باشند که قیمت‌های نزدیک بازار پایه را اعلام کنند.
اما اینکه قیمت‌های ارائه شده توسط کارگزار تا چه حدی مشابه با قیمت‌های ارائه شده توسط بازار پایه باشد، مبحث خاص خود را دارد.
کارگزاران در تعیین قیمت بنا به صلاحدید خود عمل می‌کنند، مخصوصاً در زمانی که بازار تحت نوسان‌های شدیدی قرار گرفته باشد.
استفاده از صلاح دید کارگزاران باعث شده که در برخی از پلتفرم‌های معاملاتی فارکس خرده فروش و CFDها روش قیمت گذاری نامشخص و گیج کننده باشد.
روش قیمت گذاری یک روشی است که توسط کارگزار (بروکر) فارکس برای تعیین قیمت‌هایی استفاده می‌شود که آن قیمت‌ها را به مشتریان خود می‌خواهد نشان دهد.
مواردی وجود داشته که برخی مشتریان کارگزاران فارکس شکایت رسمی خود را به آژانس‌های نظارتی ارائه می‌دهند و در مورد شیوه‌های قیمت گذاری ناعادلانه از سوی کارگزاری‌ها گله دارند.
نمونه‌هایی از شکایت‌ها را در زیر می‌بینیم
چگونه قیمت‌های منصفانه تعیین نشد و قیمت‌هایی که برای مشتریان نشان داده می‌شود، حتی به قیمت رایج بازار در زمان انجام معامله نزدیک نیست.
چگونه کارگزاران فارکس از اختیار خود به طور ناعادلانه برای بستن موقعیت مشتریان استفاده می‌کنند که در نتیجه باعث ایجاد ضررهای واقعی در معاملات آنها می‌شود.
مشکل اصلی در آنجاست که قیمت‌ها به آسانی قابل تایید نیستند، چون هیچگونه شفافیتی در ارتباط با قیمتی که کارگزاران فارکس خرده فروشی و ارائه دهندگان CFD به مشتریان خود ارائه می‌دهد وجود ندارد.
در ادامه برخی منابع آنلاینی برای شما آورده‌ایم که می‌توانید با کمک آنها اقدام به سنجش میزان نزدیک بودن قیمت‌هایی استفاده کنید که کارگزار (بروکر) فارکس شما ارائه می‌دهد که شامل:
Integral OCX
TradingView
LMAX صرافی
FXCM
این موضوع را به خاطر داشته باشید که بخش معاملات جفت ارز ها یک بازار فرابورس است و نمی‌توانیم قیمت واحدی برای آن در نظر بگیریم. ممکن است که قیمت‌ها دقیقاً یکسان نبوده و کمی انحراف دارد. در واقع ممکن است به اندازه یک پیپ و یا کمتر در یک جفت ارز قیمت‌ها تغییر داشته باشند.

چگونه می‌توانید مطمئن شوید که از جانب کارگزاری بهترین قیمت موجود را دریافت می‌کنید و قیمت‌ها توسط کارگزاری شما دستکاری نمی‌شود؟

زمانی که کارگزار ادعا کند که شما قیمت‌ها را به طور مستقیم از تامین کنندگان نقدی دریافت می‌کنند، آنها می‌توانند شواهدی در اختیار شما قرار دهند؟
پلتفرم‌های معاملاتی فارکس و CDF‌های خرده فروش باید بتوانند به طور واضح چگونگی تعیین قیمت‌های خود را توضیح دهند.
از جمله مواردی که قابل توضیح است شامل:
چگونه کارگزاران از ارائه دهندگان نقدینگی شخص و یا همان LOs برای استخراج قیمت‌های خود استفاده می‌کنند؟
چگونه از منابع مستقل و قابل تایید خارجی استفاده می‌کنند تا اینکه قیمت‌های LP از قیمت‌های رایج بازار پیروی کند.
همچنین باید نحوه اعمال هرگونه گسترش یا نشانه گذاری را ارائه دهند.
قیمت گذاری و اسپرد‌ها باید از طریق رقابت قیمت از جانب چندین ارائه دهنده نقدی تایید شود.
اما این همه موضوع نیست.
از کارگزار خود بپرسید که چند بار ارائه دهندگان قیمت خود را بررسی می‌‌کند.
کارگزاران باید قیمت گذاری‌های ارائه شده توسط تامین کنندگان نقدینگی خود را با منبع قیمت خارجی مقایسه کنند. انجام این کار هم در زمان واقعی برای قیمت‌های واقعی باید انجام شود و هم برای قیمت‌های متوسط حداقل به صورت هفتگی اجرا گردد.
این موضوع کمک می‌کند تا مطمئن شوید که قیمت ارائه شده از جانب کارگزار برای مشتریان از قیمت‌های بازار انحراف قابل توجهی ندارد. حال زمانی که قیمت ارائه شده خارج از پارامتر از پیش تعیین شده قابل قبول کارگزار باشد، باید در محل کار خود سیستم‌هایی را داشته باشد که فوراً به آنها هشدار داده و بتواند مجدد بررسی و اقدامات فوری انجام دهد.
مطمئن شوید که این پارامترهای از پیش تعیین شده قابل قبول نیست، در نهایت کارگزار باید بتواند به شما یک خط مش مقطوع ارائه دهد. در واقع کارگزار باید بتواند به طور واضح روش قیمت خود را توضیح داده و قیمت‌ها از روش قیمت گذاری اعلام شده انحراف پیدا نکند.
با تمام این موارد گفته شده، اگر کارگزار نتواند روش قیمت گذاری خود را به شما ارائه دهد، باید به دنبال کارگزاری دیگری باشید.

3.0متوسط

متوسط امتیاز از 1 کاربر

0 رای
0 رای
1 رای
0 رای
0 رای

نظرات و بررسی های کاربران

1 دیدگاه برای “قیمت کارگزار (بروکر) فارکس از کجا می آید؟

  1. ندا
    3 /5

    من خودم یک ساله تو فارکس فعالیت دارم و فکرش رو هم نمیکردم که قیمت گذاری ها این شکلی باشن

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.