حساب سنتی فارکس (Cent Account) چیست؟ – کاربرد های حساب سنتی

بازنگری توسط: سعید محمدی
حساب سنتی cent account

حساب سنتی فارکس یکی ار انواع حساب بروکر فارکس است که در آن قیمت ها ، پوزیشن ، سود ها ، ضرر ها ، حجم معاملات (لات) و … به جای دلار بر اساس سنت محاسبه می شود. حساب سنتی در بروکر ها با نام‌های دیگری از قبیل حساب مینی ، حساب نانو و حساب میکرو نیز شناخته می شود.

حساب سنتی برای افراد تازه کار و افرادی که قصد معامله با سرمایه کم دارند و نیز تریدر های حرفه ای که قصد تست استراتژی با پول واقعی دارند ، مناسب است.

تمامی بروکر ها حساب سنتی ندارند ؛ از لینک زیر می توانید بهترین بروکر ها برای حساب سنتی که ایرانیان می توانند در آن ثبت نام کنند را ببینید.

بیشتر بخوانید : بهترین بروکر برای حساب سنتی

حساب سنتی فارکس چیست؟

حساب سنتی (Cent Account) فارکس نوعی از انواع حساب های معاملاتی در بروکر است که در آن دارایی کلا بر حسب سنت نمایش داده می شود. این حساب در سال 2006 برای افراد تازه کار ایجاد شد تا بتوانند با سرمایه و ریسک کمتری در فارکس معامله کنند. حساب سنتی با نام های دیگری از قبیل حساب نانو ، میکرو و مینی نیز شناخته می شود.

حساب سنتی فارکس
حساب سنتی فارکس

برای مثال اگر حساب سنتی خود را 100 دلار شارژ کنید ، یعنی 10000 سنت در اکانت خود دارید و تمامی معاملات شما بر اساس معیار سنتی خواهد بود. حساب سنتی برای تمامی افراد اعم از مبتدی تا حرفه ای مناسب می باشد. مخصوصا توصیه می شوند افراد مبتدی بعد از ترید در حساب دمو فارکس برای شروع معامله در حساب واقعی از حساب سنتی استفاده کنند.

هر دلار برابر با 100 سنت می باشد و تمامی سود ها ، زیان و … نیز بر حسب سنت نمایش داده می شوند.

بسیاری از افراد حرفه ای بعد از تست استراتژی معاملاتی خود در حساب دمو ترجیح می دهند استراتژی خود را در حساب سنتی با سرمایه کم مورد بررسی قرار دهند. از طرف دیگر تریدر مبتدی با استفاده از حساب سنتی می تواند به ارقام بالا و نحوه محاسبه سود و زیان و … عادت کند.

کاربرد های حساب سنتی

 • مناسب برای افراد مبتدی
 • تست استراتژی معاملاتی

حساب سنتی برای افراد مبتدی

یکی از اصلی ترین مزایا و کاربرد های حساب سنتی فارکس مناسب بودن آن برای افراد مبتدی است. در این حساب کلیه مقادیر و ویژگی های حساب بر حسب سنت نمایش داده می شود. در حساب سنتی محدودیتی برای افتتاح حساب وجود نداشته و با یک دلار هم می توان حساب سنتی داشت ؛ ولی بهتر است برای معامله در حساب سنتی حداقل 100 دلار واریز کنید.

حساب سنتی برای افراد مبتدی
حساب سنتی برای افراد مبتدی

تست استراتژی معاملاتی

یکی دیگر از کاربرد های حساب سنتی فارکس تست استراتژی معاملاتی است. زمانی که تریدر یک استراتژی معاملاتی ایجاد می کند ابتدا آن را در حساب دمو فارکس تست می کند. اگر تست موفقت آمیز بود ، آن را بار دیگر در حساب واقعی نیز تست کرده و بعد از آن برای معاملات خود به کار می گیرد.

حساب سنتی فارکس یکی از بهترین روش ها برای تست استراتژی در حساب واقعی است. با این نوع حساب تریدر می تواند با سرمایه کم استراتژی معاملاتی خود را تست کند.

ویژگی های حساب سنتی

 • حداقل واریزی : 0 و یا 1 دلار
 • حداقل حجم معاملات : در اکثر بروکر ها 0.01 لات
 • حداکثر حجم معاملات : 100 تا 10000 لات
 • لوریج : بر حسب نوع بروکر (1:400 تا 1:1000)
 • اسپرد : متغیر بر حسب نوع بروکر

مزایا و معایب حساب سنتی

هر حسابی در بروکر مزایا و معایب خاص خود را دارد و حساب سنتی نیز از این قضیه مستثنی نیست.

مزایای حساب سنتی فارکس

 • مناسب برای مبتدیان : چون برای معامله با این حساب سرمایه زیادی لازم نیست ، این حساب برای مبتدیان مناسب است و می توانند بدون نگرانی از دست دادن میزان زیادی سرمایه در حساب واقعی فارکس معامله کنند.
 • کم ریسک بودن : ریسک معامله در حساب سنتی کم است. زیرا سود و زیان بر حسب سنت بوده و سرمایه زیادی را درگیر نمی کند.
 • امکان تست استراتژی : این حساب برای تریدر ها این امکان را فراهم کرده است که بتوانند استراتژی معاملاتی خود را تست کنند.

معایب حساب سنتی

 • بعضی بروکر ها حساب سنتی ندارند.
 • محدودیت حجم لات در بعضی از بروکر ها
 • حساب سنتی در برخی بروکر ها اسپرد بالایی دارند.
 • پایین بودن میزان سود این بروکر ها

کدام بروکر ها حساب سنتی دارند؟

همه بروکر ها حساب سنتی نداشته و فقط برخی بروکر ها حساب سنتی دارند. در لیست زیر بروکر هایی که حساب سنتی داشته و به ایرانیان خدمات می دهند را می بینید: فارکس چیف ، اینستا فارکس ، لایت فایننس ، فیبو گروپ و IFC Markets .

بروکر هایی که حساب سنتی دارند (برای ایرانیان)
بروکر هایی که حساب سنتی دارند (برای ایرانیان)

بروکر هایی در جهان که حساب سنتی دارند عبارتند از : Exness ، روبو فارکس ، HFM ، FBS ، BDSWISS ، Markets4you ، روبو مارکتس ، فیبوگروپ و Just Markets

بروکر هایی در جهان که حساب سنتی دارند
بروکر هایی در جهان که حساب سنتی دارند

نحوه افتتاح حساب سنتی

افتتاح حساب سنتی دقیقا شبیه افتتاح حساب عادی است. به این صورت که ابتدا باید در یک بروکر ثبت نام کرده و احراز هویت شوید. سپس در قسمت انواع حساب آن بروکر حساب سنتی را انتخاب کرده و مبلغی که می خواهید را به حساب بروکر خود واریز کنید. بعد از واریز مبلغ خواهید دید موجودی حسابتان به صورت سنتی نمایش داده می شود.

بیشتر بخوانید : ثبت نام در فارکس

نتیجه گیری

حساب سنتی Cent Account یکی از انواع حساب های فارکس است که در آن موجودی بر اساس سنت نمایش داده می شود. در این نوع حساب زمانی که معامله می کنید ، تمامی مقادیر نیز بر حسب سنت نمایش داده شده و بهترین گزینه برای افراد تازه کار و مبتدی است.

تریدر های تازه کار بعد از آموزش معاملات خود را از حساب آزمایشی فارکس شروع می کنند. بعد از مدتی معامله کردن ترجیح می دهند در حساب واقعی و با پول واقعی نیز معامله کنند. به این دلیل بهتر است برای کاهش ریسک از حساب سنتی استفاده کرده و با مبلغ بسیار کم وارد دنیای فارکس شوند. با این روش ریسک معاملاتی خود را تا حد قابل قبولی کاهش می دهند.

سوالات متداول

حداقل واریزی حساب سنتی چقدر است؟

معمولا 0 و یا 1 دلار

حساب سنتی برای چه کسانی مناسب است؟

این حساب برای مبتدیان و افرادی که قصد تست استراتژی خود در حساب واقعی را دارند مناسب است.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.