شاخص قیمت مصرف کننده، استرالیا مارس 2023

قیمت مصرف کننده استرالیا CPI

شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) تورم خانوارها را اندازه گیری می کند و شامل آماری در مورد تغییر قیمت برای دسته های مخارج خانوار است.

آمارهای کلیدی قیمت مصرف کننده

شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) در این سه ماهه 1.4 درصد افزایش یافت.

در طول دوازده ماه منتهی به سه ماهه مارس 2023،  CPI 7.0 درصد افزایش یافت.

بیشترین افزایش قیمت ها مربوط به خدمات پزشکی و بیمارستانی (+4.2%)، تحصیلات عالی (+9.7%)، گاز و سایر سوخت های خانگی (+14.3%) و مسافرت (+4.7%) بوده است.

در سه ماهه گذشته برای شاخص فی چه اتفاقاتی افتاد؟

اداره آمار استرالیا (ABS) و بانک مرکزی استرالیا (RBA) مقاله مشترکی به نام بینش های جدید در مورد بازار اجاره منتشر کرده اند. این مقاله بینش های جدیدی را در مورد بازار اجاره خصوصی استرالیا با استفاده از مجموعه داده های اداری بزرگ جدید از املاک اجاره ای، که ورودی شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) است، به دست می دهد.

داده های تورم ماهانه را می توان در شاخص CPI ماهانه یافت.

بررسی اجمالی

کاهش تورم سالانه CPI در سه ماهه اول سال

تورم سالانه CPI در سه ماهه مارس 7.0 درصد بود که از بالاترین نرخ 30 سال گذشته 7.8 درصد در سه ماهه دسامبر کاهش داشت. در حالی که قیمت ها برای اکثر کالاها و خدمات همچنان در حال افزایش است، این افزایش ها در سه ماهه اخیر تعدیل شده و منجر به کاهش تورم سالانه شده است. میانگین تورم سالانه کاهش‌یافته، که افزایش و کاهش شدید قیمت‌ها را حذف می‌کند، در سه ماهه مارس 6.6 درصد بود که نسبت به 6.9 درصد در دسامبر کاهش داشت.

بالاترین میزان تورم سالانه خدمات از سال 2001

تورم سالانه کالاها پس از دو سال افزایش مداوم، از 9.5 درصد به 7.6 درصد کاهش یافت که دلیل آن کاهش یافتن قیمتِ مبلمان، لوازم خانگی و پوشاک در سه ماهه منتهی به ماه مارس و کاهش قیمت سوخت خودرو بود. تورم سالانه خدمات بیشترین افزایش سالانه خود را از سال 2001 به ثبت رساند که ناشی از افزایش قیمت سفر در تعطیلات، خدمات پزشکی، اجاره بها و وعده های غذایی رستوران است.

قیمت خانه های جدید
قیمت خانه های جدید

کاهش قیمت مسکن‌های جدید

نرخ رشد قیمت مسکن‌های جدید در این سه‌ماهه پس از افزایش بی‌سابقه سالانه در سه‌ماهه سپتامبر ۲۰۲۲ به کاهش خود ادامه داده است. تعدیل اخیر در قیمت ها نشان دهنده بهبود در عرضه مصالح ساختمانی و کاهش تقاضای جدید است.

تعداد پرداخت‌هایی که تحت برنامه‌های مختلف کمک مالی ساخت و ساز دولتی معرفی شده در سال 2020 انجام می‌شود، در مقایسه با فصل‌های گذشته به سطوح بسیار پایینی رسیده است و در نتیجه تأثیر کمی بر قیمت‌های مسکن جدید داشته است.

قدرت در افزایش قیمت اجاره در سراسر شهرهای پایتخت استرالیا

قیمت اجاره بزرگترین افزایش سالانه از سال 2010 را به ثبت رسانده است که منعکس کننده تقاضای قوی در میان نرخ پایین جای خالی در سراسر کشور است. رشد قیمت اجاره در سیدنی و ملبورن همچنان در حال افزایش است و هر دو شهر بیشترین افزایش سالانه خود را از سال 2012 ثبت کردند.

افزایش قیمت گاز و برق

بررسی قیمت‌ها که منعکس‌کننده قیمت‌های عمده‌فروشی بیشتر گاز است، منجر به افزایش گاز و سایر سوخت‌های خانگی شد و در تمام شهرهای پایتخت این افزایش مشاهده شد. افزایش سالانه 26.2 درصدی قیمت گاز بزرگترین رکورد ثبت شده است که منعکس کننده افزایش این سه ماهه و همچنین بررسی قیمت ها در سه ماهه منتهی به سپتامبر 2022 است.

افزایش سالانه برق منعکس کننده بررسی قیمت ها در سه ماهه منتهی به سپتامبر 2022 است که ناشی از افزایش قیمت عمده فروشی بوده است. با این حال، افزایش قیمت ها در سه ماهه منتهی به سپتامبر 2022 تا حدی با ارائه کاهش قیمتِ برق در WA، QLD و ACT جبران شد. سپس سه ماهۀ اول سال 2023 شاهد افزایش قیمت برق بودیم.

تورم سالانه مواد غذایی کاهش می یابد اما همچنان تورم بالاست

تورم سالانه مواد غذایی از 9.2 درصد در سه ماهه دسامبر به 8.0 درصد کاهش یافت. در این سه ‌ماهه قیمت‌های همه گروه‌های غذایی از جمله نوشیدنی‌های غیرالکلی، محصولات غذایی و میوه و سبزیجات افزایش یافت.

کاهش قیمت سوخت خودرو

قیمت سوخت خودرو در این سه ماهه 0.8 درصد کاهش یافت. در حالی که قیمت سوخت بدون سرب در سه ماهه بدون تغییر بود، قیمت گازوئیل 10.3 درصد کاهش یافت. قیمت سوخت خودرو همچنان بالاست، با این حال، در سه ماهه منتهی به مارس پس از گذشت یک سال از زمان حمله به اوکراین، شاهد افزایش 11 درصدی قیمت ها در سه ماهه مارس 2022 بودیم. این در حرکت سالانه کمتر 1.1 درصدی در سه ماهه مارس 2023 منعکس شده است که نسبت به 13.2 درصد در دسامبر کاهش یافته است.

افزایش هزینه‌های تحصیل در بیش از پنج سال گذشته

گروه آموزش که شامل آموزش های ابتدایی، متوسطه و عالی است، بالاترین رشد را در پنج سال گذشته به ثبت رساند. افزایش دستمزدها باعث افزایش هزینه های مدارس شد که با پیش دبستانی رایگان در NSW، VIC و QLD جبران شد. هزینه‌های آموزش عالی به دلیل شاخص‌سازی بیشتر شهریه دوره‌ها و تأثیرات نهایی بسته فارغ‌التحصیل آماده Job-ready که در سال 2021 معرفی شد، افزایش یافت.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.