معرفی 10 تا از بهترین الگوها برای ترید روزانه ارز دیجیتال | تکنیکال و نموداری

بهترین الگوها برای ترید روزانه ارز دیجیتال

الگوهای نموداری و الگوهای تکنیکال کریپتو، روانشناسی بازار را از طریق قیمت آن ارزیابی می کنند. بیایید نگاهی به بهترین الگوها برای ترید روزانه ارز دیجیتال رایج و نحوه استفاده از آن ها بیاندازیم.

معامله‌گران ارزهای دیجیتال برای شناسایی فرصت‌های سودآور، از دو ابزار اصلی استفاده می‌کنند: شاخص‌های فنی و الگوهای نمودار.

شاخص‌های فنی از آمارهای پیشرفته برای تجزیه و تحلیل حرکت بازار استفاده می‌کنند. الگوهای نمودار نیز از اقدام قیمت برای پیش‌بینی روند بازار استفاده می‌کنند، اما با استفاده از روانشناسی بازار!

الگوهای نمودار معاملات ارزهای دیجیتال می‌توانند چالش‌برانگیز باشند، زیرا ماهیت آنها بیشتر ذهنی و تئوری است؛ از همین رو می‌تواند منجر به تفسیرهای متفاوتی شود. با این حال تمرین و آموزش توان شناسایی و استفاده و تحلیل موثر از الگوها را به معامله‌گران می دهد.

در این مقاله، 10 تا از بهترین و پرطرفدارترین الگوهای نموداری و تکنیکال ارز دیجیتال را بررسی می‌کنیم و نحوه استفاده از آنها برای سودآوری را توضیح می‌دهیم. همچنین نکاتی مهم در مورد استفاده از الگوها برای معاملات ارائه می‌کنیم که به شما کمک می‌کند تصمیمات آگاهانه‌تری بگیرید و همیشه یک قدم جلوتر از بازار باشید.

الگوهای نمودار ارز دیجیتال چیست؟

الگوهای نمودار، راهی برای شناسایی روندهای بازار و پیش‌بینی حرکت قیمت هستند. این الگوها بر اساس حرکات قیمت در گذشته، شکل می‌گیرند و معامله‌گران می‌توانند از آنها برای تصمیم‌گیری در مورد معاملات خود استفاده کنند.

در نگاه اول، حرکات قیمت ممکن است نامنظم و تصادفی به نظر برسند. با این حال، معامله‌گران باتجربه می‌دانند که می‌توانند با استفاده از الگوهای نمودار، دیدگاه‌های ارزشمندی را در مورد احساسات بازار به دست آورند.

معمولاً برای تصمیم‌گیری دقیق‌تر، معامله‌گران الگوهای نمودار را با سایر اشکال تحلیل تکنیکال، مانند اندیکاتورهای فنی یا الگوهای کندل، ترکیب می‌کنند.

الگوهای نمودار ابزارهای قدرتمندی هستند که می‌توانند به معامله‌گران کمک کنند تا حرکات قیمت را بهتر درک کنند و تصمیمات معاملاتی آگاهانه‌تری بگیرند. این الگوها از طریق شناسایی سطوح حمایت و مقاومت، روندها و الگوهای تکرارشونده در حرکات قیمت، به معامله‌گران کمک می‌کنند تا احتمال موفقیت خود را در بازار افزایش دهند.

خطوط روند چیست؟ اهمیت و عملکرد

خطوط روند یکی از رایج‌ترین انواع الگوهای نمودار هستند. این خطوط با اتصال نقاط اوج یا پایین قیمت در یک دوره زمانی مشخص، ترسیم می‌شوند. خطوط روند ادامه‌دار نشان‌ دهنده روندهای صعودی یا نزولی هستند، در حالی که خطوط روند مقطع نشان‌ دهنده شکست روند هستند.

خطوط روند بسیار مهم هستند زیرا اغلب به عنوان موانع دیده می شوند؛ زمانی که قیمت به یک خط روند برخورد می‌کند، ممکن است مسیر آن به سمت مخالف تغییر کند. این امر در صورتی صادق است که قیمت چندین بار در گذشته با آن خط برخورد کرده یا در صورت نزدیک شدن قیمت به آن خط، حجم معاملات بالا باشد.

بیشتر بخوانید : انواع نمودار در فارکس

الگوهای دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند مفید باشند. این الگوها شامل الگوهای بازگشتی، که نشان‌دهنده پایان یک روند هستند، و الگوهای دوطرفه، که نشان‌دهنده نوسانات قیمت در محدوده خاصی هستند.

معامله‌گران می‌توانند از الگوهای نمودار به تنهایی یا در ترکیب با سایر ابزارهای تحلیل تکنیکال استفاده کنند. با تمرین و تجربه، معامله‌گران می‌توانند یاد بگیرند که چگونه از الگوهای نمودار برای شناسایی فرصت‌های معاملاتی سودآور استفاده کنند.

10 تا از بهترین الگوها برای ترید روزانه ارز دیجیتال

بازار ارزهای دیجیتال یک بازار نوظهور و پرتلاطم است که الگوهای نموداری زیادی را ایجاد کرده است. با این حال، تنها تعداد انگشت شماری از این الگوها در طول زمان خود را ثابت کرده اند.

از آنجایی که الگوهای نموداری به طور ذاتی ذهنی هستند، هیچ الگوی اثبات شده ای وجود ندارد که بهتر از سایرین عمل کند. این امر به ویژه در مورد بازار ارزهای دیجیتال صادق است که بسیار نوسانی و غیرقابل پیش بینی است.

به همین دلیل، اکثر معامله گران ارزهای دیجیتال تعداد انگشت شماری از الگوهای نموداری را انتخاب می کنند که برای آنها مفیدترین است. این الگوها معمولاً بر اساس تجربه و ترجیحات شخصی معامله گر انتخاب می شوند.

 • الگوی نمودار ارز دیجیتال کانال های قیمت (price action)
 • الگوهای نمودار ارزهای دیجیتال مثلث صعودی و مثلث نزولی
 • الگوی ارز دیجیتال Head & Shoulders
 • الگوهای نمودار ارزهای دیجیتال سه‌گانه و دوگانه بالا و پایین (Triple Tops and Bottoms)
 • الگوهای افزایش و سقوط گوه (Wedge)
 • الگوهای نمودار کریپتو پرچم صعودی و نزولی
الگوی نمودار کانال های قیمت برای ترید روزانه ارز دیجیتال
معرفی 10 تا از بهترین الگوها برای ترید روزانه ارز دیجیتال | تکنیکال و نموداری 1

1. بهترین الگوها برای ترید روزانه ارز دیجیتال | الگوی نمودار کانال های قیمت (Price Channel)

کانال های قیمت ابزارهایی هستند که از دو خط موازی برای شناسایی محدوده حرکت قیمت استفاده می کنند. این خطوط با اتصال نقاط اوج و فرود قیمت در یک دوره زمانی مشخص ترسیم می شوند.

کانال های قیمت می توانند صعودی، نزولی یا افقی باشند. کانال های صعودی نشان می دهند که قیمت در حال افزایش است، کانال های نزولی نشان می دهند که قیمت در حال کاهش است، و کانال های افقی نشان می دهند که قیمت در حال نوسان است.

قیمت ها تمایل دارند در محدوده کانال ها نوسان کنند. اکثر معامله گران زمانی که قیمت به خط حمایت نزدیک می شود، خرید می کنند و زمانی که قیمت به خط مقاومت نزدیک می شود، فروش می کنند.

شکست کانال قیمت می تواند نشانه ای از تغییر روند باشد. زمانی که قیمت از خط حمایت یا مقاومت خارج می شود، می تواند نشانه ای باشد که قیمت در حال حرکت به سمت محدوده دیگری است.

در مثال بالا، یک کانال قیمت نزولی وجود دارد که قیمت در طول دو ماه باقی می‌ماند – به جز یک شکست کاذب در اواخر ماه می. معامله گران در طول این دوره برای دستیابی به سودهای اندک، قیمت پایین و بالا فروخته بودند یا تا زمان شکست الگوی در اواسط جولای، موقعیت نزولی خود را حفظ می کردند.

بهترین الگوها برای ترید روزانه ارز دیجیتال، الگوی مثلث صعودی و نزولی
معرفی 10 تا از بهترین الگوها برای ترید روزانه ارز دیجیتال | تکنیکال و نموداری 2

2. بهترین الگوها برای ترید روزانه ارزهای دیجیتال | الگوی مثلث صعودی و مثلث نزولی

مثلث‌های صعودی و نزولی الگوهای نموداری هستند که از دو خط روند تشکیل می‌شوند. یک خط روند افقی قیمت‌های بالا یا پایین را به هم متصل می‌کند و خط روند دوم قیمت‌های پایین یا بالا را به هم متصل می‌کند.

مثلث‌های صعودی نشان‌دهنده روند صعودی هستند، در حالی که مثلث‌های نزولی نشان‌دهنده روند نزولی هستند.

در پایان یک مثلث، قیمت تمایل دارد از خط افقی در جهت خط روند شکسته یا شکسته شود.

در مثال بالا، یک مثلث صعودی و به دنبال آن یک شکست در حجم بالا وجود دارد. معامله گران پس از شکست از خط روند بالایی با هدف قیمتی برابر با ارتفاع مثلث اعمال شده بر روی خط روند بالایی، وارد موقعیت خرید می شدند. در این مورد، صدای بالا در طول شکست تایید بزرگی را ارائه می دهد.

بهتریم الگو برای معاملات روزانه ارز دیجیتال سر و شانه
معرفی 10 تا از بهترین الگوها برای ترید روزانه ارز دیجیتال | تکنیکال و نموداری 3

3. الگوهای نمودار ارز دیجیتال Head & Shoulders

سر و شانه، از بهترین الگوها برای ترید روزانه ارز دیجیتال می باشد؛ یک الگوی نمودار کمی پیشرفته‌تر است که با یک بالا یا پایین موقت مشخص می‌شود، به دنبال آن یک حرکت حتی بزرگ‌تر به سمت بالا یا پایین‌تر و به دنبال آن یک حرکت سوم بالاتر یا پایین‌تر که برابر با حرکت اول است، مشخص می‌شود. این الگو شبیه یک سر با دو شانه است که یا به سمت راست به بالا (نزولی) یا وارونه ( صعودی) هستند.

در مثال بالا، یک الگوی سر و شانه نزولی وجود دارد که کاهش شدید قیمت بعدی را پیش‌بینی می‌کند. معامله گران پس از شکست قیمت از خط شانه (خط روند افقی) با هدف قیمتی برابر با فاصله بین خط شانه و سر، وارد یک موقعیت فروش می شدند.

الگوی نموداری سه گانه و دوگانه بالا و پایین
معرفی 10 تا از بهترین الگوها برای ترید روزانه ارز دیجیتال | تکنیکال و نموداری 4

4. الگوهای نمودار ارزهای دیجیتال سه‌گانه و دوگانه بالا و پایین

الگوی بالا و پایین سه گانه یا دوگانه در بازار کریپتو یک الگوی نموداری است که به وضوح تغییرات روند را نمایان می‌کند. این الگو زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت ارز از سطح حمایت یا مقاومت، تا دو یا سه بار متوالی جهش می‌کند.

الگوی بالا و پایین سه گانه به تغییر از روند صعودی به روند نزولی اشاره دارد. در این الگو، قیمت ارز ابتدا افزایش می‌یابد، سپس به یک سطح حداقل سه بار متوالی می‌رسد و سپس بازه‌ای از کاهش را تجربه می‌کند.

دلیل اینکه این الگو جزو بهترین الگوها برای ترید روزانه ارز دیجیتال انتخاب شده است، این ای بالا و پایین دوگانه به تغییر از روند نزولی به روند صعودی اشاره دارد. در این الگو، قیمت ارز ابتدا کاهش می‌یابد، سپس به یک سطح حداقل دو بار متوالی می‌رسد و سپس بازه‌ای از افزایش را تجربه می‌کند.

با وجود اینکه الگوهای بالا و پایین دوتایی در بازار کریپتو متداول‌تر هستند، الگوهای سه گانه به طور معمول الگوهای بیشتری را تشکیل می‌دهند و اغلب معکوس‌هایی برای معاملات به وجود می‌آورند.

استفاده هوشمندانه از این الگوها در تجارت بازار کریپتو می‌تواند به تصمیم‌گیری‌های موفق و سودآور کمک کند. تحلیل دقیق و زمان‌بندی صحیح این الگوها می‌تواند به تعظیم سود و کاهش زیان منجر شود.

در مثال بالا، یک الگوی دوباله نزولی وجود دارد که کاهش را پیش‌بینی می‌کند. معامله گران پس از شکست قیمت از پایین ترین سطح واکنش قبلی در اوایل جولای، وارد یک موقعیت نزولی می شدند. در این مورد، شایان ذکر است که حجم نزولی در مقایسه با حجم صعودی بالا سبک بود، که نشان می‌دهد این یک الگوی ضعیف است.

الگوی گوه افزایش و نزولی، بهترین الگوی ترید روزانه ارز دیجیتال
معرفی 10 تا از بهترین الگوها برای ترید روزانه ارز دیجیتال | تکنیکال و نموداری 5

5. الگوی گوه در حال افزایش و سقوط؛ جزو بهترین الگوها برای ترید روزانه ارز دیجیتال

الگوی گوه یک الگوی نموداری محبوب برای معامله‌گران ارزهای دیجیتال است. این الگو از دو خط روند همگرا تشکیل می‌شود که در یک جهت شیب دار هستند.

 • گوه صعودی نشان‌دهنده تغییر از روند نزولی به روند صعودی است.
 • گوه نزولی نشان‌دهنده تغییر از روند صعودی به روند نزولی است.
 • گوه‌ها الگوهای معکوس هستند، به این معنی که نشان‌دهنده تغییر روند هستند.

در مثال بالا، یک الگوی گوه ای افزایشی نزولی وجود دارد که کاهش کوتاه مدت قیمت را در میان روند صعودی بلندمدت پیش بینی می کند. معامله گران پس از شکست از خط روند پایین تر وارد یک موقعیت کوتاه می شدند و قبل از از سرگیری روند صعودی در روزهای بعد، به سود کمی دست می یافتند.

6. الگوهای نمودار کریپتو پرچم صعودی و نزولی

این الگوهای کریپتو با بازه‌های معاملاتی مستطیلی کوچک در خطوط موازی مورب برای دوره‌های زمانی کوتاه‌تر بیان می‌شوند. بر خلاف روند قیمت غالب در یک دوره زمانی طولانی تر حرکت می کند. اغلب پس از یک افزایش یا سقوط سریع ایجاد می شود و اغلب نشان دهنده تغییر جزئی در روند (یا مناطق تثبیت) قبل از بازگشت روند قبلی است.

پرچم‌های صعودی و پرچم‌های نزولی هر دو نمونه‌هایی از الگوهای پرچم هستند، زیرا پس‌زمینه‌ای برای ورود به یک روند ثابت ایجاد می‌کند که آماده ادامه آن است، الگوی پرچم یکی از قابل اعتمادترین الگوهای تداوم مورد استفاده معامله‌گران است.

نکته خیلی مهم!

الگوهای نمودار برای ارزیابی روانشناسی بازار مفید هستند، اما بیشتر ذهنی هستند تا شاخص های فنی. به عبارت دیگر، هیچ تعریف استانداردی از “موازی بودن شانه ها روی الگوی سر و شانه” یا “زمانی که ممکن است قیمت از یک مثلث صعودی خارج شود” وجود ندارد.

7. الگوی کندل، از بهترین الگوهای تکنیکال

انواع الگوهای کندل:

 • کندل فراگیر صعودی: سیگنال حرکت بالقوه صعودی پس از یک روند نزولی.
 • کندل نزولی: حرکت نزولی بالقوه را پس از یک روند صعودی پیشنهاد می کند.
 • Doji : نشان دهنده عدم تصمیم گیری در بازار و معکوس شدن روند بالقوه است.

هر الگوی کندل دارای دو بخش اصلی است: بدنه کندل و سایه. بدنه کندل نشان‌دهنده باز و بسته شدن قیمت در یک بازه زمانی است. اگر قیمت در این بازه افزایش یابد، بدنه کندل به صورت رنگی واضح مثبت نمایش داده می‌شود و اگر کاهش یابد، بدنه کندل به صورت رنگی تیره نمایش داده می‌شود.

سایه‌ها به دو طرف بدنه کندل امتداد دارند و نشان‌دهنده محدوده قیمتی از کمینه تا بیشینه در طی آن بازه زمانی هستند.

الگوهای کندل بسیار مفید برای تحلیل و پیش‌بینی تغییرات قیمت در بازارهای مالی و معاملاتی هستند و در تصمیم‌گیری‌های معاملاتی کمک می‌کنند.

8. الگوی فنجان و دسته

الگوی فنجان نشان‌دهنده شکل یک فنجان است که با انقلاب از حرکت نزولی به صعودی همراه می‌شود. در این الگو، قیمت ابتدا کاهش می‌یابد و سپس به یک نقطه کمینه می‌رسد که به عنوان دسته شناخته می‌شود. سپس، با گذشت زمان، قیمت افزایش می‌یابد و به نقطه اوجی می‌رسد که با شکل یک فنجان شبیه‌سازی می‌شود. این الگو معمولاً به نشانه تغییر روند از کاهشی به صعودی تلقی می‌شود.

الگوی دسته نیز یک الگوی معمولی است که در تحلیل روند بازار استفاده می‌شود. در این الگو، قیمت ابتدا افزایش می‌یابد و سپس به یک نقطه بالینی می‌رسد که به عنوان فنجان شناخته می‌شود. سپس، با گذشت زمان، قیمت کاهش می‌یابد و به نقطه کمینه‌ای می‌رسد که با شکل یک دسته مشابه است. این الگو نیز معمولاً به نشانه تغییر روند از صعودی به کاهشی تلقی می‌شود.
استفاده هوشمندانه از الگوهای فنجان و دسته در معاملات روزانه ارزهای دیجیتال می‌تواند به تریدرها کمک کند تا زمان مناسبی برای ورود یا خروج از معاملات را شناسایی کرده و به صورت موفقیت‌آمیز در بازار عمل کنند.

9. الگوی مرد آویزان و چکش (Hanging Man and Hammer)

الگوی مرد آویزان یک الگوی نموداری است که به طور معمول در نقاط پایانی یک روند صعودی یا نزولی اتفاق می‌افتد. در این الگو، نقطه‌ی بازار در یک نقطه بالا قرار می‌گیرد، اما قیمت بازار در نقطه‌ی بعدی به نقطه‌ی بازار اولیه نزدیک می‌شود و خطی عمودی ایجاد می‌کند که به شکل یک مردآویز شبیه است. این الگو ممکن است نشانه‌ای برای معکوس روند باشد.

الگوی چکش نیز یک الگوی معمول در تحلیل نمودارها است که نشان‌دهنده یک تغییر در روند قیمتی می‌باشد. در این الگو، قیمت بازار در یک نقطه بالا قرار می‌گیرد ولی در نقطه‌ی بعدی به نقطه‌ی بازار اولیه نزدیک شده و خطی ایجاد می‌شود که به شکل یک چکش شبیه است. این الگو نیز ممکن است به عنوان یک نشانه برای معکوس روند در نظر گرفته شود.

10. الگوی کندل پوششی (Engulfing Candles)

الگوی کندل پوششی یک الگوی نموداری جالب است که نشانه معکوس‌شدن روند غالب در بازار می‌شود.

تشخیص الگوی کندل پوششی بسیار آسان است و حتی اگر تازه وارد دنیای تحلیل نمودار شده‌اید، احتمالاً به راحتی متوجه آن خواهید شد. این الگو با تنها دو کندل نمایان می‌شود که یکی دنبال از دیگری قرار می‌گیرد.

الگوی کندل پوششی با تنها دو کندل نمایان می‌شود. کندل دوم به طور معکوسی جلوتری از کندل اول قرار می‌گیرد، که این نشانگر انعکاس روند در بازار است.

این الگو می‌تواند نمایانگر یک روند نزولی یا صعودی در بازار باشد. در صورتی که اولین کندل نمایشی نشانه یک جهت حرکتی است، کندل دوم به طور معکوسی جلوتری از کندل اول قرار می‌گیرد، که این نشانگر انعکاس روند در بازار است.

نکات مهم در استفاده و تحلیل انواع الگوها

 • همیشه به دنبال تایید باشید: الگوهای نمودار نکاتی را در مورد احساسات بازار ارائه می دهند، اما آنها نباید تنها مبنای معامله باشند – باید از الگو با استراتژی نیز استفاده کنید.
 • به حجم نگاه کنید : حجم نقش مهمی در تحلیل الگوهای روند کریپتو ایفا می کند. اگر شکست در صدای کم اتفاق بیفتد، این خطر وجود دارد که این شکستگی سر تقلبی یا کاذب باشد.
 • تنظیم یک توقف ضرر : الگوهای نمودار می توانند برای تنظیم سطوح توقف ضرر مفید باشند. به عنوان مثال، یک توقف ضرر خوب برای شکست مثلث صعودی، خط روند پایین تر است.
 • ابتدا الگو را امتحان کنید : تجارت کاغذی را در نظر بگیرید تا با الگوهای روند کریپتو راحت باشید، قبل از اینکه سرمایه واقعی را برای تجارت ایده هایی که آنها را در بر می گیرند، اختصاص دهید.

نتیجه گیری

الگوهای ارز دیجیتال بینش های بسیار مهم را در مورد بازار به معامله گران ارائه می دهند، اما آنها نباید تنها ابزار در دست ابزار معامله گران باشند. درک شاخص های فنی و سایر پویایی های بازار برای دستیابی به بهترین نتایج مهم است. اگر یک معامله گر فعال ارزهای دیجیتال هستید، به همان اندازه مهم است که از دقیق بودن مالیات خود اطمینان حاصل کنید.

سوالات متداول

آیا الگوهای تکنیکال برای ارز دیجیتال کارآمد هستند؟

الگوهای نمودار دیدگاه و بینش در مورد روانشناسی بازار به معامله گران می دهد، اما آنها نباید تنها ابزار موجود معامله گران باشند. درک شاخص های فنی و سایر پویایی های بازار برای دستیابی به بهترین نتایج ممکن مهم است. اما، اگر شما یک معامله گر فعال ارزهای دیجیتال هستید، به همان اندازه مهم است که از دقیق بودن مالیات خود اطمینان حاصل کنید.

چگونه در الگوهای نمودار دوتایی بالا و پایین معامله اتفاق می افتد؟

الگوی بالا و پایین دوتایی دقیقاً همان چیزی است که به نظر می رسد – مجموعه ای از دو اوج یا پایین که تقریباً برابر هستند. پایین دوبل به عنوان یک سیگنال صعودی در نظر گرفته می شود، در حالی که دو بالا به عنوان سیگنال ادامه نزولی در نظر گرفته می شود. همچنین الگوهای سه گانه بالا و پایین و بالا و پایین یک نفره وجود دارد، اما بالا و پایین دوتایی بیشترین استفاده را دارند.

الگوی نمودار سر و شانه چیست؟

Head and Shoulders یک الگوی نمودار کمی پیشرفته‌تر است که با یک بالا یا پایین موقت مشخص می‌شود، به دنبال آن یک حرکت حتی بزرگ‌تر به سمت بالا یا پایین‌تر و به دنبال آن یک حرکت سوم بالاتر یا پایین‌تر که برابر با حرکت اول است، مشخص می‌شود. این الگو شبیه یک سر با دو شانه است که یا سمت راست به بالا (نزولی) یا وارونه ( صعودی) هستند.

الگوی فنجان و دسته معامله چیست؟

همانطور که از نام آن پیداست، الگوی فنجان و دسته الگوی نمودار کریپتو به شکل یک فنجان U شکل است و دسته دارای روند نزولی است.

الگوی معکوس صعودی و برگشت نزولی چیست؟

گوه‌های بالارونده و پایین‌آمده شبیه مثلث‌های صعودی و نزولی هستند، با این تفاوت که هر دو خط بالا و پایین در یک جهت شیب دار هستند (اما همچنان همگرا هستند). بر خلاف مثلث صعودی و نزولی، گوه‌های بالا و پایین الگوهای معکوس هستند. یک گوه در حال سقوط و یک گوه در حال افزایش به ترتیب یک الگوی برگشتی صعودی و یک الگوی برگشتی نزولی هستند.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.