کندل دوجی چیست؟-آموزش کندل های دوجی

آموزش کندل دوجی

کندل دوجی، کندلی است که بارها نام آن را شنیده ایم؛ کندل ها زبان چارت و چهره معامله گران در تایم فریم های مختلف هستند. هر کندلی که مشاهده می کنیم، شرح حالی از وضعیت مختلف بازار می باشد که معامله گران به کمک آنها می توانند معاملات خود را بهتر انجام دهند.

برای مثال یک معامله گر حرفه ای که با کندل استیک آشنایی دارد، زمانی که با کندل ستاره دنباله دار رو به رو می شود، می داند که باید چه کند؛ در این مقاله قصد داریم تا یکی دیگر از کندل های مهم در کندل شناسی را که با عنوان کندل دوجی می شناسیم مورد بررسی قرار داده و نحوه شناسایی کندل دوجی و معامله در آن را بیان کنیم.

برای بررسی کندل دوجی و استفاده از آن ، مشخصا نیاز به ورود به بازار فارکس یا ایجاد اکانت در یکی از بهترین بروکر های فارکس دارید. برای انتخاب بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان برای معاملات خود روی لینک کلیک کنید.

آموزش کندل دوجی
آموزش کندل دوجی

کندل دوجی چیست؟

اکثر کندل هایی در کندل استیک به بررسی آنها می پردازیم، از برتری گاو ها ( خریداران ) یا خرس ها ( فروشندگان ) سخن به میان می آورد. اما کندل دوجی که قرار است به توضیح آن بپردازیم یک سیستم متفاوتی دارد و خبر از عدم وجود انرژی در این دو گروه می دهد. قبل از آنکه به توصیف ساختار کندل دوجی بپردازیم، ابتدا بهتر است که با ساختار کندل ها بیشتر آشنا شویم.

هر کندل از 4 قسمت اصلی که در ادامه به آنها اشاره می کنیم، ساخته شده است:

 • قیمت باز شدن کندل
 • قیمت بسته شدن کندل
 • بیشترین قیمتی که کندل تجربه کرده است
 • کمترین قیمتی که کندل تجربه کرده است

حال که ساختار کندل ها آشنا شده اید، بهتر است که تعریف اصلی کندل دوجی بپردازیم؛

“اگر قیمت باز و بسته شدن یک کندل باهم برابر باشد، آن کندل ، کندل دوجی نامیده می شود.”

کندل دوجی بدنه ای ندارد و اگر هم داشته باشد بسیار کوچک است که می توان از وجود آن چشم پوشی کرد. کندل دوجی بیانگر حالتی از بازار است که به آن خستگی می گویند.

در این شرایط نه خریداران قدرت خرید دارند و نه فروشندگان قدرت فروش! در واقع هیچ برتری بین معامله گران وجود ندارند.

کندل دوجی سیگنال خاصی برای معامله ارسال نمی کند و برای روشن شدن تکلیف بازار باید منتظر تشکیل کندل بعدی بود.

انواع کندل دوجی

شاید برایتان جالب باشد که در کندل استیک، انواع کندل دوجی نیز موجود است که هر کدام از آنها نیز بیانگر شرایط خاصی از ضعف بین معامله گران می باشد. در ادامه شما را با 5 مورد از انواع کندل دوجی آشنا خواهیم ساخت.

کندل دوجی پایه بلند

یکی از معروف ترین کندل های دوجی، کندل دوجی پایه بلند است. این نوع از کندل، خبر از وجود جنگی بزرگ بین خریداران و فروشندگان می دهد. یکی از ویژگی های اصلی این کندل نداشتن بدنه است. به شکلی که قیمت باز و بسته شدن آن بسیار نزدیک به هم و اگر دقیق تر بیان کنیم، در یک قیمت است. اما چرا به آن پایه بلند گفته می شود؟

کندل پایه بلند
کندل دوجی پایه بلند

یکی از دلایل اصلی که به این کندل پایه بلند می گویند این است که گاو های بازار با افزایش تقاضا قیمت را در یک تایم فریم خاص بالا برده و سپس خرس ها قدرت را در دست گرفته و باعث دامپ قیمت شده اند. این چالش و رقابت بین گاو ها و خرس ها در نهایت بی نتیجه مانده و قیمت در همان قیمتی که باز شده بود، بسته شده است.

کندل دوجی صلیب

کندل دوجی صلیب که یکی از انواع کندل دوجی محسوب می شود، تقریبا همان کندل پایه بلند اما با قدرت کمتر است. کندل صلیب دقیقا همانند کندل پایه بلند بدنه نداشته و قیمت باز و بسته شدن آن یک قیمت می باشد. در این کندل خریداران و فروشندگان قدرت برابری در جا به جایی سایه ها داشته اند و میزان این جابه جایی کوتاه بوده است.

کندل دوجی صلیب
کندل دوجی صلیب

کندل دوجی سنگ قبر

کندل دوجی سنگ قبر یکی از کندل های دوجی محسوب می شود که به دلیل باز و بسته شدن کندل در یک منطقه، دوجی به شمار آمده است. کندل سنگ قبل یک خبر بد برای آن سهم به شمار می آید؛ چرا که خریداران با افزایش تقاضا قیمت آن سهم را بالا برده اند اما خرس های بازار اجازه رشد به آن را نداده و سر انجام قیمت به منطقه باز شدن برگشته و در همانجا بسته شده است.

کندل دوجی سنگ قبر
کندل دوجی سنگ قبر

کندل دوجی سنگ قبر معمولا در انتها یک روند صعودی دیده می شود و نشان از روند برگشتی در بازار دارد. یعنی به احتمال بالایی روند نزولی شکل خواهد گرفت. کندل دوجی سنگ در روند نزولی نیز گاها دیده می شود. در این مورد هیچ سیگنالی نمی توان از آن گرفت. زیرا نشان از مجادله بی نتیجه خرس ها و گاو های بازار دارد. تریدر ها هنگام مشاهده کندل سنگ قبر تا مشخص شدن روند هیچ کاری انجام نمی دهند.

کندل دوجی سنجاقک

کندل دوجی سنجاقک می تواند نشانه خوبی برای گاو ها و هولدر های یک سهم باشد. این کندل که از نوع دوجی به شمار می آید، ابتدا به دلیل حجم عرضه زیاد ریزش را تجربه کرده است اما در ادامه توانسته است که با تقاضای گاو ها به رالی و رقابت بازگشته و سر انجام در قیمتی که باز شده بود، بسته شود. در این کندل ما برتری خریداران نسبت به فروشندگان را مشاهده می کنیم.

کندل دوجی سنجاقک
کندل دوجی سنجاقک

اگر این کندل را در یک روند صعودی مشاهده می کنید ، نشان از قدرت خریداران و ادامه دار بودن روند صعودی است. ولی اگر کندل سنگ قبر را در انتهای یک روند نزولی مشاهده کردید ، نشان از بازگشت بازار و صعودی شدن سهم دارد.

کندل دوجی خنثی (ثابت)

اما کندل دوجی خنثی، کندلی است که کل بازار را به تعجب وا می دارد! کندلی که هیچ تحرکی نداشته و به معنای واقعی تمامی معامله گران اعم از گاو ها و خرس ها هیچ رغبتی به معامله در آن ندارند. این کندل هیچ سایه ای نداشته و صرفا از یک خط افقی تشکیل شده است. این کندا با نام کندل ثابت نیز شناخته می شود.

کندل دوجی خنثی
کندل خنثی

حال که با کندل های دوجی آشنا شده اید، می توانید 5 روند در بازار را که به دلیل این کندل تشکیل می شوند را در کوتاه ترین زمان شناسایی کنید. اکثر معامله گران هنگام به وجود آمدن کندل دوجی، صبر را به معامله ترجیح میدهند؛ چرا که تمایل دارند تا میل بازار نسبت به افزایش یا کاهش نشان داده شود و سپس وارد معامله شوند. اگر جزو افراد صبور هستید، قطع به یقین کندل دوجی بسیار کمکتان خواهد کرد.

کندل دوجی بعد از مومنتوم

با اینکه توصیه می شود هنگام مشاهده کندل های دوجی کار خاصی انجام ندهید تا روند بازار مشخص گردد. ولی روش هایی نیز وجود دارد که می توان از این کندل ها سیگنال گرفت و سریع تر به بازار ورود کرد و یا خارج شد. یکی از از این روش ها استفاده از اندیکاتور مومنتوم می باشد. در کل مومنتوم سرعت تغییرات قیمتی را نشان می دهد.

اگر شیب نمودار صعودی و تند باشد نشان از صعودی بودن بازار دارد و اگر شیب نمودار تند نزولی باشد نشان از افت قیمت داشته و بازار نزولی خواهد و باید از سهم خارج شوید. به شکل زیر دقت کنید.

کندل دوجی بعد از مومنتوم
کندل پایه بلند بعد از مومنتوم

همانطور که در شکل می بینید ، مومنتوم با شیب بسیار تندی پایین آمده و نشان از افت سریع قیمت دارد. بعد از این افت کندل پایه بلند را می بینید. در این حالت بهتر است منتظر نمانده و از معامله خارج شوید. زیرا به احتمال بسیار زیادی بازار نزولی خواهد شد.

سه کندل دوجی پشت سر هم

زمانی که کندل های دوجی را پشت سرهم مشاهده می کنید نشان از عدم برتری فروشندگان و خریداران نسبت به هم هیچ برتری نداشته و تمایل برای معامله بسیار کم است. در این گونه موارد با انتشار یک خبر اقتصادی و یا وقاع مهم روند بازار مشخص می شود. اگر به کندل ها در چنین شرایطی دقت کنید، اکثرا از نوع کندل صلیبی و خنثی هستند. به گونه های نمی توان هیچ تصمیمی مبنی بر روند بازار گرفت.

کندل دوجی روی حمایت و مقاومت

نقاط حمایت و مقاومت در نمودار یک جفت ارز و یا سهم اهمیت بسیار زیادی دارد. این نقاط بسیار مهم و حساس بوده و در صورت تشخیص صحیح مکان خوبی برای سیو سود و خروج و یا بهترین نقزه برای ورود می باشد. اگر با خطوط حمایت و مقاومت آشنایی داشته باشید می دانید که اگر این خطوط با قدرت زیادی شکسته شوند ، می توان روند بازار را تشخیص داد.

به عنوان مثال در یک روند صعودی زمانی که نمودار قیمتی به حمایت خود رسیده و با یک کندل سبز با بدنه بلند آن را قطع کند ، به احتمال بالایی روند صعودی ادامه دار بوده و نیازی به خروج از معامله نیست. ولی زمانی هم پیش می آید که نمودار قیمتی به خط حمایت خود رسیده و شاهد کندل های دوجی در این قسمت هستیم. در این حالت باید منتظر بود تا تکلیف بازار مشخص گردد.

اگر از ابتدای روند صعودی وارد معامله شده و در سود هستید بهتر است ریسک نکرده و در این نقاط از معامله خارج شده و سیو سود کنید. ولی اگر تازه وارد شده اید بهتر است تا مشخص شدن روند بازار منتظر بمانید.

سوالات متداول

کندل دوجی به چه معناست ؟

کندلی که در آن قیمت باز و بسته شدن سهم و یا ارز بسیار نزدیک هم و یا یکسان باشد.

کندل دوجی صلیب نشانه چیست؟

نشان از خنثی بودن بازار دارد و باید تا مشخص شدن تکلیف بازار و روند آن از معامله پرهیز کرد.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

نظرات و بررسی های کاربران

3 دیدگاه برای “کندل دوجی چیست؟-آموزش کندل های دوجی

 1. حاجی

  تشکراز اطلاعات مفیدتون اگر ممکنه درمورد کندل های دابل دوجی مطالبی ارایه بدید باتشکر

  • زینب اصغری

   سلام
   در اسرع وقت حتما مطالبی در خصوص کندل های دابل دوجی ارائه خواهیم کرد.

 2. رامین

  کامل ترین توضیحی بود که درباره کندل دوجی خونده بودم. ممنون از شما بابت سایت خوبتون

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.