مهم ترین کندل های سبک rtm – کندل بیس چیست؟ | ترکیب کندل‌ها

بازنگری توسط: سعید محمدی
مهم ترین کندل های سبک rtm

یکی از ویژگی های اصلی پرایس اکشن rtm این است که از کندل ها و بررسی رفتار آنها برای تحلیل استفاده می کند. این سبک اندیکاتور ها را از تحلیل هایش حذف کرده است. پس در ابتدای دوره و قبل از پرداختن به مباحث اصلی ابتدا باید با کندل های مهمی که در سبک rtm و در طول دوره از انها به وفور استفاده خواهد شد را آشنا شوید.

این مقاله درس اول از دوره rtm می باشد. این دوره توسط وبسایت ایتسکا بر اساس دوره rtm اف میانته و به زبان فارسی و به صورت کاملا رایگان ایجاد شده و در اختیار دانشجویان این دوره قرار گرفته است.

اگر با نمودار شمعی ژاپنی و کندل خوانی آشنایی ندارید ، توصیه می کنیم قبل از مطالعه این درس حتما مقاله زیر را مطالعه کنید. زیرا در این درس ما فقط کندل های مهم و کاربردی در rtm را بررسی می کنیم.

کندل ژاپنی در سبک rtm

در شکل زیر توضیحات کاملی از یک کندل مشاهده می کنید. هر کندل از چهار قسمت زمان باز شدن قیمت ، زمان بسته شدن قیمت ، کمترین قیمت و بیشترین قیمت تشکیل شده است.

کندل های ژاپنی در سبک rtm
کندل های ژاپنی در سبک rtm

اساس تحلیل با استفاده از سبک rtm کندل ها می باشند که توسط تاجران برنج در ژاپن به وجود آمده اند.

با اینکه کندل ها نسبت به نمودار های خطی اطلاعات بیشتری از قیمت نشان می دهند ، ولی باز هم ناقص هستند. کندل ها مسیر حرکت قیمت را به ما نشان نمی دهند.

کندل بیس چیست؟

کندل بیس Base کندلی است که بدنه آن کوچکتر از مجموع سایه بالایی و سایه پایینی آن باشد. در این صورت با نگاه کردن به کندل نمی توان تشخیص داد قدرت بازار در دست خریداران می باشد و یا فروشندگان.

با استفاده از کندل های بیس نمی توان در بازار تحلیل و تصمیم گیری کرد.

تشخیص کندل بیس

تشخیص کندل بیس در نمودار بسیار ساده و راحت می باشد. زمانی که در چارت قیمت کندلی را دیدید که بدنه کوچک و سایه های بلندی دارد ، کندل بیس است. و معمولا در انتهای روند نزولی و یا صعودی تشکیل می شود.

دو شکل زیر نمونه هایی از کندل های بیس در بازار هستند و رنگ کندل ها اهمیت نداشته و با استفاده ازکندل بیس نمی توان روند بازار و قدرت خرید و یا فروش را تشخیص داد.

کندل بیس Base
کندل بیس Base

کندل های NRC و ERC

NRC مخفف Narrow Range Candle و ERC مخفف Extended Range Candle می باشد. به زبان ساده کندل های بلند و با ارتفاع زیاد صرف نظر از مومنتوم و یا بیس بودن آن کندل NRC و کندل های کوتاه صرف نظر از مومنتوم و یا بیس بودن آن کندل ERC نامیده می شود.

ترکیب کندل ها

همانطور که می دانید هر کندل در هر تایم فریم ترکیبی از چند کندل در تایم فریم های پایین تر می باشد.

برای مثال یک کندل در تایم فریم هفتگی ترکیب 5 کندل روزانه ، یک کندل روزانه ترکیب 6 کندل چهار ساعته ، هر کندل 4 ساعته ترکیب 4 کندل یک ساعته و … می باشد.

برای تحلیل بهتر در سبک rtm باید بتوانید کندل ها را با یکدیگر ترکیب کنید و بعدا با نکاه کردن به کندل ها بتوانید تشخیص دهید کندل مورد نظر در تایم فریم بالا تر به چه شکل می باشد.

ترکیب کندل ها به روش زیر می باشد:

Low : کمترین قیمت میان دو کندل می باشد.

High : بالاترین قیمت بین دو کندل می باشد.

Open : قیمتی که کندل اول در آن باز شده است.

Close : قیمتی که کندل دوم در آن بسته شده است.

در شکل زیر ترکیب دو کندل را نشان داده ایم. با استفاده از روش بالا به راحتی خواهید توانست دو کندل را با هم ترکیب کنید.

ترکیب کندل ها
ترکیب کندل ها

هنگام ترکیب چند کندل نیز به صورت زیر عمل می کنیم:

Low : کمترین قیمت میان چند کندل می باشد.

High : بالاترین قیمت بین چند کندل می باشد.

Open : قیمتی که کندل اول در آن باز شده است.

Close : قیمتی که کندل آخر در آن بسته شده است.

کندل مومنتوم Momentum Candle

کندل مومنتوم یکی از کندل های مهم در تحلیل تکنیکال می باشد. این کندل نشان دهنده قدرت خریداران و فروشنگان در بازار می باشد. زمانی که بدنه کندل بزرگتر از مجموع سایه های آن باشد ، آن کندل مومنتوم نامیده می شود.

بعد از معاملات و تحلیل های زیاد به راحتی و بدون محاسبه شاهد تشخیص کندل های ممونتم و تحلیل بر اساس آنها خواهید بود. برای مثال در شکل زیر کندل سمت راست کندل مومنتوم می‌باشد و نشان می‌دهد در این کندل قدرت در دست فروشندگان قرار دارد.

پس برای تشخیص کندل مومنتوم اندازه سایه بالا و پایین را جمع کرده و با بدنه کندل مقایسه کنید. اگر بدنه بیشتر از مجموع سایه بالا و پایین باشد ، کندل مومنتوم است.

کندل مومنتوم Momentum Candle
کندل مومنتوم Momentum Candle

هر چه سایه های یک کندل کوچک تر بوده و بدنه بلند تری داشته باشیم ، کندل مومنتوم ما قوی تر خواهد بود.

دو نوع کندل مومنتوم داریم:

 • کندل Rally (رالی)
 • کندل Drop

کندل Rally

کندل صعودی سبز رنگ با بدنه بزرگ کندل Rally نامیده می شود. به بیان دیگر کندل مومنتوم صعودی با بدنه بزرگ که معمولا در روند های صعودی دیده می شود ، همان کندل Rally است.

کندل Drop

کندل نزولی قرمز رنگ با بدنه بزرگ کندل Drop نامیده می شود. به بیان دیگر کندل مومنتوم نزولی با بدنه بزرگ که معمولا در روند های نزولی دیده می شود ، همان کندل Drop است.

کندل گپ Gap Candle

کندل گپ یکی از کندل های تکنیکال معروف در پرایس اکشن می باشد. کندل های معرفی شده در این دوره در دوره های دیگر پرایس اکشن نیز کاربرد دارند ، و پیشنهاد می کنیم حتما این کندل های مهم را یاد بگیرید. جهت یادگیری کامل گپ و تحلیل بر اساس آنها مطلب زیر را مطالعه کنید.

بیشتر بخوانید : گپ در فارکس

زمانی که بین قیمت بسته شدن کندل قبلی و قیمت باز شدن کندل جدید فاصله وجود داشته باشد ، این فاصله گپ Gap نامیده می شود. جهت درک بهتر در شکل زیر گپ را برایتان نشان داده ایم.

کندل گپ Gap Candle
کندل گپ Gap Candle

در ادامه و با تمرین های مکرر یشتر با این کندل های مهم و نحوه استفاده از آشنا خواهید شد. در این مقاله فقط این کندل های مهم را معرفی می کنیم تا در طول دوره و هنگام استفاده از آنها مفاهیم و اصطلاحات برایتان نا آشنا نباشد.

در سبک rtm کندل گپ را به عنوان یک کندل مومنتوم در نظر می گیریم . برای مثال در شکل بالا کندل کپ را به عنوان یک کندل مومتوم نزولی در نپر می گیریم که در آن فروشندگان قدرت بیشتری از بازار را در دست دارند.

اگر در شکل بالا روند صعودی بوده و در میان کندل های صعودی و رو به بالا شاهد ایجاد کپ در بازار بودیم ، کندل گپ را به عنوان کندل مومنتوم صعودی در نظر می گرفتیم.

کندل اینساید بار Side Bar

کندل اینساید بار Side Bar با نام کندل تسلط نیز شناخته می شود. در ساید بار کندل قبلی کندل بعدی خود را پوشش داده است و یا در اصطلاح عامیانه بر کندل جدید تسلط دارد. در شکل زیر کندل اینساید بار را برایتان نشان داده ایم.

کندل اینساید بار Side Bar
کندل اینساید بار Side Bar

در شکل بالا زمانی که کندل بلند تر سبز رنگ باشد ، پس بر کندل قرمز رنگ تسلط داشته و خریداران بر فروشندگان برتری دارند. ولی اگر کندل قرمز رنگ بلند تر باشد ، فروشندگان بر خریداران برتری دارند.

در این قسمت کندل های مهم در سبک rtm را آموزش دادیم. علاوه بر این کندل ها الگو های زیادی در این سبک وجود دارند که در طول دوره با آنها آشنا خواهید شد. قرار نیست تمامی الگو ها را تئوری خوانده و به خاطر داشته باشید. بلکه به مرور زمان و با استفاده مکرر از الگو ها در مثال های واقعی بر آنها تسلط خواهید یافت.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

نظرات و بررسی های کاربران

4 دیدگاه برای “مهم ترین کندل های سبک rtm – کندل بیس چیست؟ | ترکیب کندل‌ها

 1. هیمن حسین دوست

  البته توی فارکس اگر روزای تعطیل رو لحاظ نکنی که من بهش دقت نکردم میشه 5کندل روزانه در طول یک هفته ولی توی ارز دیجیتال کندل هفتگی از هفت کندل هفت روزه تشکیل شده است.

 2. هیمن حسین دوست

  سلام یک کندل هفت مساوی هفت کندل روزانه درستش کنید.

 3. محمد

  سلام . یک سوال داشتم میخواستم بپرسم ببینم کدام کندل بیس بیشترین تاثیر در روند بازار رو داره ممنون.

  • زینب اصغری

   سلام ، در کل کندل مومنتوم که همون کندل سیگنال هستش بیشترین تاثیر در روند بازار داره

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.