روند بازار چیست؟ – تشخیص روند در فارکس و پرایس اکشن

اموزش تشخیص روند بازار

روند بازار و تشخیص قدرت روند در پرایس اکشن یکی از اصلی ترین مباحث بازار های مالی در جهان است. زیرا کسب درآمد و موفقیت معامله گران به شناسایی صحیح روند بازار بستگی دارد. تشخیص روند صعودی و نزولی همیشه اصلی ترین موضوع مباحث آموزشی بازار های مالی مخصوصا فارکس ، بورس و ارز های دیجیتال می باشد.

ویدئو کامل آموزش هایی در خصوص روند – ایتسکا

در این ویدئو آموزش ترند رو به صورت کامل به شما عزیزان ارائه میدهیم.

تشخیص روند بازار چیست؟

تشخیص روند بازار Trend Line در تمامی بازار های مالی اهمیت بسیار زیادی دارد. تنها راهی که تریدر ها می توانند در انواع بازار های مالی ترید کرده و سود کنند ، تشخیص صحیح روند بازار می باشد. در بازار های مالی همیشه به این نکته توجه نمایید که هیچ چیز قطعی در بازار وجود ندارد. در کل بازار های مالی غیر قابل پیش بینی هستند. ولی ابزار ها و روش هایی وجود دارند که می توان تا حدودی روند بازار را تشخیص داد. در بازار های مالی همیشه امکان تشخیص روند بازار وجود ندارد. و شما قرار نیست همیشه سود کنید.

اگر در این زمینه فعالیت دارید باید برای خود یک بازه زمانی مشخص کنید. به عنوان مثال یک ماه. حال باید در مدت یک ماه میزان سود و زیان از ترید های خود را بگیرید. در حالت نرمال باید شما در عرض یک ماه سود کرده باشید. در عیر این صورت شما از استراتژی اشتباهی استفاده می کنید.

یکی از مهم ترین عوامل برای کسب سود و بالا بردن میانگین سود ماهانه تشخیص صحیح روند بازار است. در این مقاله قصد داریم نحوه تشخیص روند بازار در فارکس ، ارز های دیجیتال و بورس را با زبان بسیار ساده برایتان آموزش دهیم.

بیشتر بخوانید : انواع روند

تشخیص قدرت روند در پرایس اکشن

همانطور که می دانید معامله گر در پرایس اکشن کندل های قیمتی را به صورت لحظه ای بررسی کرده و با شناسایی روند ، در لحظه وارد معامله شده و در نقطه مناسبی نیز از بازار خارج می شود. و تشخیص روند از روی کندل ها انجام می شود.

بیشتر بخوانید : آموزش صفر تا صد پرایس اکشن البروکس

در حالت کلی در یک روند نزولی و یا صعودی هر چه ارتفاع کندل ها بیشتر باشد ، روند قوی تر می باشد و به احتمال زیاد برای مدتی روند فعلی ادامه خواهد داشت. معامله گرانی که بر اساس پرایس اکشن معامله می کنند ، معمولا در روند های قوی وارد معامله می شوند. تشخیص روند شارپ یکی از مهم ترین کار های یک تریدر در پرایس اکشن می باشد.

نحوه تشخیص روند بازار

اگر مدت زمانی در بازار های مالی به فعالیت پرداخته و آموزش های لازم را ببینید ، با نگاه چشمی به راحتی خواهید توانست روند بازار را تشخیص دهید. پس لازم است تا زمان حرفه ای شدن در این زمینه با استفاده از روش هایی روند بازار را به صورت دقیق تر بررسی کنید. تحلیل صحیح بازار از اهمیت بسیار ویژه ای در بین معامله گران برخوردار است.

با استفاده از اندیکاتور ها می توان روند بازار را تشخیص داده و معامله کرد. البته تشخیص زمان تغییر روند نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. و باید هم از تحلیل بنیادی و هم از تحلیل تکنیکال در این زمینه استفاده کرد. در زمان هایی که بازار یک سره نزولی و یا صعودی می شود ، همیشه باید گوش به زنگ اخبار مهم در بازار باشید. در بازاری که مدت زمان زیادی صعودی و یا نزولی می باشد ، همیشه به زمان های اشباع خرید و فروش توجه کنید.

در این زمان ها اغلب با شروع یک اتفاق و یا انتشار خبر جدید شاهد تغییر روند در بازار خواهیم بود. در بازار های سرمایه گذاری افرادی موفق هستند که با دید واقع بینانه به بازار نگریسته و با پیش بینی صحیح نقاط ورود و خروج در معاملات را به خوبی تشخیص می دهند.

تشخیص روند بازار های مالی

اگر قصد آموزش نحوه تشخیص روند در بازار های مالی مختلف را دارید ، بهتر است یکی از بازار ها را انتخاب کرده و با استفاده از روش هایی که در این مقاله بیان می کنیم ، آموزش های لازم را ببینید. و بعد از آموزش کامل آن را در بازار ای مختلف به کار ببرید. به این نکته توجه کنید اندیکاتور های بازار های مالی شبیه هم می باشند.

انواع روند در بازار های مالی

در کل در بازار های مالی سه نوع روند داریم : صعودی ، نزولی و رنج . اگر به نمودار های قیمتی انواع بازار ها توجه کنید کمتر پیش می آید که بازار یک روند یکسره نزولی و یا صعودی باشد. بلکه حرکت های قیمتی اغلب به صورت موج وار حرکت می کنند. تشخیص قله ها و دره ها بسیار مهم بوده و تریدر ها با تشخیص صحیح این قسمت ها سود خوبی می کنند.

انواع روند در بازار های مالی
انواع روند در بازار های مالی

آموزش تشخیص روند بازار با اندیکاتور ( تشخیص روند در تحلیل تکنیکال )

شناسایی خط روند هم با استفاده از تحلیل بنیادی و هم تحلیل تکنیکال انجام می گیرد. ولی اصلی ترین روش تشخیص روند با تحلیل تکنیکال می باشد. برای آموزش تشخیص خط روند از اندیکاتور های خاصی استفاده می شود. اندیکاتور ها هیچ گاه نمی توانند بازار را دقیقا پیش بینی کنند ، ولی تا حدودی می توان به آنها اتکا کرده و میزان ضرر معاملاتی را تا حدودی کاهش داد.

تشخیص روند بازار با رسم خطوط مورب حمایت و مقاومت

یکی از روش های بسیار ساده در تشخیص روند استفاده از خطوط مورب حمایت و مقاومت می باشد. به عنوان مثال اگر دره ها را به هم وصل کنید ، در واقع خط مورب حمایتی را رسم کرده اید.

تشخیص روند بازار با حمایت و مقاومت
تشخیص روند بازار با حمایت و مقاومت

تشخیص روند بازار با مووینگ اوریج Moving Average

نمودار میانگین متحرک Moving Average یکی از بهترین و اصلی ترین روش ها برای تشخیص حرکت بازار است. میانگین متحرک در واقع میانگین داده های قیمتی را به صورت نمودار نشان می دهد.

تشخیص روند بازار با مووینگ اوریج
تشخیص روند بازار با مووینگ اوریج

اگر نمودار میانگین متحرک در زیر نمودار قیمتی قرار گیرد ، روند بازار صعودی و اگر در بالای نمودار قرار گیرد ، روند بازار صعودی می باشد.

تشخیص روند بازار با چنگال اندروز

چنگال اندروز نیز یکی از بهترین روش ها در تشخیص روند بازار می باشد. این اندیکاتور هم در سایت تریدینگ ویو و هم در پلتفرم های معاملاتی بورس ایران وجود دارد. اگر چنگال اندروز را برای یک سهم و یا ارز رسم کنید ، خواهید دید قیمت در یک رنج خاصی نوسان می کند.

تشخیص جهت روند با چنگال اندروز
تشخیص جهت روند با چنگال اندروز

تشخیص روند بازار با نمودار OBV

با استفاده از نمودار OBV به تنهایی نمی توان روند بازار را تشخیص داد. ولی این نمودار در کنار نمودار میانگین متحرک و یا سایر نمودار ها می تواند بسیار مفید باشد. نمودار OBV در واقع میانگین حجم بازار را نیز نمایش می دهد.

تشخیص بازار روند دار با OBV
تشخیص بازار روند دار با OBV

تشخیص روند بازار با مکدی

تحلیل گران بسیار زیادی از از نمودار مکدی برای تشخیص روند بازار استفاده می کنند. در نمودار اگر نمودار زیر صفر واقع شده و خط قرمز بالای خط آبی باشد ، یعنی روند بازار نزولی است. ولی اگر نمودار بالای صفر واقع شده و خط آبی بالای خط قرمز واقع شود ، یعنی روند بازار صعودی می باشد. با استفاده از ارتفاع و بلندی میله ها نیز می توان قدرت روند را شناسایی کرد.

شناسایی روند سهم با مکدی
شناسایی روند سهم با مکدی

تشخیص روند بازار با اندیکاتور شاخص میانگین جهت دار ADX

بعضی از تحلیل گران اعتقاد دارند با استفاده ازاندیکاتور شاخص میانگین جهت دار ADX نیز می توان روند بازار را تشخیص داد. در صورتی که روش های قبلی بیان شده قوی تر بوده و بهتر است از همان روش ها استفاده کنید. زمانی که جهت نمودار رو به بالا باشد ، یعنی روند صعودی و زمانی که رو به پایین باشد یعنی روند بازار صعودی است.

تشخیص روند با rsi

اندیکاتور rsi نیز یکی دیگر از اندیکاتور هایی است بسیاری از تحلیل گران از آن برای تشخیص و تغییر روند در بازار های مالی استفاده می کنند. برای نحوه استفاده از اندیکاتور rsi مقاله زیر را مطالعه نمایید.

اندیکاتور RSI چیست؟ 2 سیگنال خرید و فروش از این اندیکاتور

اکثر اوقات زمانی که زمانی که rsi بالای 50 باشد ، روند بازار صعودی و زیر 50 روند نزولی را داریم. در این اندیکاتور می توان نقاط اشباع خرید و فروش را پیدا کرده و با بررسی سایر شرایط نقاط اشباع خرید و فروش را پیدا کرد.

تشخیص روند با باند بولینگر

اندیکاتور باند بولینگر یکی از اندیکاتور های بسیار مهم در بازار های مالی می باشد که اصلی ترین کاربرد آن در شناسایی روند بازار و نیز تغییر روند می باشد. برای تشخیص روند با باند بولینگر ابتدا اندیکاتور را رسم کنید. بر اساس تحلیل این اندیکاتور قیمت بین باند های این اندیکاتور نوسان می کند و با توجه به حرکت کانال و باند ها می توان روند بازار را مشاهده کرد.

تشخیص روند با باند بولینگر
تشخیص روند با باند بولینگر

تغییر روند در فارکس ، بورس و ارز های دیجیتال

تشخیص تغییر روند در فارکس ، بورس و ارز های دیجیتال بسیار مهم بوده و شرکت های پراپ از سراسر جهان در واقع در حال جذب افرادی هستند که بتوانند روند بازار را به خوبی تشخیص داده و برای خود و شرکت سودآوری کنند.

بیشتر بخوانید : پراپ ftmo

حرفه ای ترین افراد در بازار های سرمایه گذاری مهارت خاصی در تشخیص تغییر روند در فارکس دارند. یکی از بهترین روش ها در تشخیص تغییر روند استفاده از کندل های شمعی می باشد. یکی از مهم اندیکاتور هایی که برای تشخیص حرکت بازار بیان کردیم ، برای تغییر روند نیز کاربرد دارند. برای تشخیص تغییر روند استفاده از پرایس اکشن نیز بسیار کاربردی است.

تغییر روند در انتهای یک روند نزولی و صعودی اتفاق می افتد. تغییر روند را می توان با استفاده از نمودار های مکدی ، RSI و … متوجه شد. تغییر روند هنگام وقوع اخبار مهم و نیز در زمان هایی که بازار زیاد رشد کرده و یا تا حد زیادی ریزش کرده است نیز خواهد افتاد.

تغییر روند
تغییر روند

تشخیص روند بازار بورس ( تشخیص حرکت بازار بورس )

برای تشخیص روند بازار بورس معمولا از نمودار های قیمتی شاخص کل و شاخص هم وزن استفاده می شود. روش قبلی تشخیص روند صعودی یا نزولی که با استفاده از اندیکاتور ها بیان شده اند را می توانید برای شاخص کل و شاخص هم وزن نیز مورد استفاده قرار دهید. البته بهتر است هر یک از سهام خود را به صورت جداگانه تحلیل کنید. زیرا شاخص کل و هم وزن به گونه نتایج را به صورت میانگین بیان می کنند.

برای نحوه تشخیص روند صعودی سهم از اندیکاتور های تشخیص جهت روند که در ابتدای مقاله بیان کردیم استفاده کنید. از اندیکاتور های بیان شده مکدی ، rsi ، OBV و چنگال اندروز در بورس بیشترین ماربرد را دارد و با استفاده از آنها بهتر می تواند روند بازار را تشخیص داد.

تشخیص روند بازار ارز دیجیتال ( تشخیص روند بازار رمز ارزها )

برای تشخیص روند بازار ارز دیجیتال بهتر است از اندیکاتور هی سایت تریدینگ ویو  استفاده کنید. وارد سایت تردینگ ویو شده و از قسمت جستجو زیر دسته Crypto را انتخاب کرده و ارز دیجیتال مورد نظر خود را انتخاب کنید. به دلیل ثبات بیشتر قیمت دلار نسبت به سایر ارز ها در جهان اغلب تحلیل گران قیمت ها را بر اساس دلار انجام می دهند.

به این دلیل بهتر است یک طرف جفت ارز رمز ارز شما و طرف دوم تتر ، USDT و یا USD باشد. البته هنگام تشخیص روند بازار رمز ارزها تحلیل بنیادی و اخبار مهم که بر بازار تاثیر زیادی دارند را نیز مد نظر خود قرار دهید. اگر در بازار ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کرده و یا می خواهید فعالیت کنید ، بهتر است با سایت های زیر آشنایی داشته باشید.

نحوه تشخیص روند بازار فارکس

برای تشخیص روند فارکس ابتدا باید جفت ارزی را که می خواهید بر اساس آن پوزیشن باز کنید بررسی کنید. اخبار اقتصادی دو کشور را بررسی کرده و ببنید که در حال حاضر و مدت زمانی که برای معامله در نظر گرفته اید روند بازار تغییری نخواهد کرد. سپس با استفاده از اندیکاتور ها روند جفت ارز مورد نظر خود را بررسی کنید. برای رسم نمودار ها هم می توانید از سایت تریدینگ ویو و هم اندیکاتور های متاتریدر استفاده کنید.بهترین اندیکاتور تشخیص روند فارکس میانگین متحرک ، OBV ، مکدی ، RSI ، بولینگر باند و ایچیموکو می باشد.

اندیکاتور تشخیص روند در متاتریدر 4

با استفاده از اندیکاتورهای بیان شده می توانید روند ارز را تشخیص دهید. ولی معامله گران اقدام به ساخت اندیکاتوری کرده اند تا بتواند خط روند را بر روی نمودار قیمتی رسم کند. اندیکاتور تشخیص روند True TrandLine یکی از بهترین اندیکاتور ها در این زمینه می باشد. این اندیکاتور را از لینک زیر دانلود کنید. اگر با نحوه نصب اندیکاتور در متاتریدر آشنایی ندارید ، آموزش نصب آن را مطالعه کرده و بسیار راحت اندیکاتور را در متاتریدر 4 نصب کنید.

تشخیص قدرت و ضعف روند

برای تشخیص قدرت و ضعف روند می توان از اندیکاتور هایی که بیان کردیم بهره جست. به عنوان مثال بعد از تشخیص صعودی بودن و یا نزولی بودن بازار ، هر چه ارتفاع میله ها در اندیکاتور مکدی ببیشتر باشد ، روند قوی تر بوده و هر چه ارتفاع میله ها کمتر باشد ، روند بازار ضعیف می باشد. در اندیکاتور بولینگر باند نیز هر چه باند ها فاصله بیشتری از هم داشته باشند روند قوی تر بوده و باند های باریک نشان از روند ضعیف در بازار دارد.

تشخیص روند رنج

زمانی که بر اساس اندیکاتور ها و تحلیل تکنیکال نتوانیم روند صعودی و یا نزولی بودن را تشخیص دهیم در این صورت به احتمال زیاد در روند رنج قرار دارین. هنگام معاملات همیشه به این نکته توجه داشته باشید ، بازار به صورت آنی صعودی و یا نزولی نخواهد شد. روند نزولی و یا صعودی اکثر اوقات بعد از یک روند رنج و یا خنثی آغاز می شود.

در انتهای یک روند صعودی و یا نزولی نیز شاهد روند رنج خواهیم بود. اندیکاتور خاصی برای تشخیص روند رنج وجود ندارد. بلکه با استفاده از اندیکاتور های بیان شده و شکل ظاهری نمودار قیمتی به راحتی می توان روند رنج را تشخیص داد. در اصطلاح عامیانه گفته می شود قیمت در حال درجا زدن است تا بتواند روند خود را پیدا کند.

سوالات متداول

چگونه تغییر روند در بازار فارکس را تشخیص دهیم؟

یکی از بهترین روش ها استفاده از نقاط حمایت و مقاومت در بازار می باشد. در روند صعودی اگر نقاط مقاومت شکسته نشده و پولبک داشته و نقطه حمایت قبلی شکسته شود ،  ، احتمال تغییر روند صعودی به نزولی بسیار زیاد است. همین روش برای تغییر روند صعودی به نزولی نیز قابل استفاده است.

چگونه روند بازار فارکس را تشخیص دهیم؟

بهترین و ساده ترین راه برای تشخیص روند بازار فارکس استفاده از قله ها و دره هاست. در روند صعودی قله های تشکیل شده در بالای قله بعدی واقع می شوند.

چگونه قدرت روند را تشخیص دهیم؟

با استفاده از اندیکاتور ADX ، همیشه به خاطر داشته باشید معامله در روند های پر قدرت سودآور تر خواخد بود.

چگونه روند بازار ارز های دیجیتال را تشخیص دهیم؟

علاوه بر اندیکاتور ها باید مواردی از قبیل کوین مارکت کپ ، عرضه توکن ها ، توکن سوزی و اندازه جامعه را نیز بررسی کنید.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.