رگوله‌ FCA‌ یا Financial Conduct Authority Uk | نهاد نظارتی بریتانیا

رگوله‌ FCA‌ یا Financial Conduct Authority Uk | نهاد نظارتی بریتانیا - رگوله fca  بریتانیا

سازمان FCA ‌ بریتانیا فعالیت نزدیک به ۴۵ هزار کسب و کار را رگوله می‌کند تا مطمئن شود که بازارهای مالی عملکرد خوبی دارند. FCA بریتانیا یکی از معتبرترین رگوله‌های جهان است که رتبه سطح ۱ را به خودش اختصاص می‌دهد.

نام اختصاریFCA
نام کاملFinancial conduct Authority uk
کشورانگلیس
سطحیک
وب سایتwww.fca.org.uk

بیشتر بخوانید: رگوله چیست؟

رگوله‌ FCA‌ یا Financial Conduct Authority Uk | نهاد نظارتی بریتانیا - رگوله fca  بریتانیا
رگوله‌ FCA‌ یا Financial Conduct Authority Uk | نهاد نظارتی بریتانیا 1

نقش FCA

بازارهای مالی باید رفتاری صادقانه، رقابتی و منصفانه داشته باشند تا مصرف کنندگان بتوانند یک معامله منصفانه‌ای داشته باشند. FCA تلاش می‌کند تا مطمئن شود که این بازارها برای افراد، مشاغل و رشد رقابت پذیری اقتصاد بریتانیا به خوبی کار می‌کند. این کار توسط فعالیت‌های زیر انجام می‌شود:

  • رگوله رفتار نزدیک به ۴۵۰۰۰ کسب و کار
  • نظارت محتاطانه حدود ۴۴۰۰۰ شرکت
  • تعیین استانداردهای خاص برای حدود ۱۷۰۰۰ شرکت

عمده‌ترین تمرکز FCA

  • کاهش و پیشگیری از آسیب‌های جدی
  • تعیین استانداردهای بالاتر
  • ترویج رقابت و تغییرات مثبت

FCA در اول آوریل ۲۰۱۳ تاسیس شد و رفتار و مقررات احتیاطی مربوطه را از سازمان خدمات مالی به عهده گرفت.
FCA در کل انگلستان با دفتر مرکزی لندن و دفاتر لیدز، ایدنبرگ و همکاران در بلفاست کارها را انجام می‌دهد.

دلایل فعالیت FCA

FCA نقش مهمی در زندگی تمامی افراد در بریتانیا از جمله پژوهشگران جوان تا حقوق بازنشستگان، وام‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها دارد. خدمات مالی بریتانیا بیش از ۱.۱ میلیون نفر را استخدام می‌کند و در حدود ۱۰۰ میلیارد پول سالیانه به مالیات کمک می‌کند.
بنا به سیاستگذاری‌ها و کارهای اجرایی تخمین زده شده که به ازای هر یک پوندی که خرج می‌شود، حداقل ۱۱ پوند مزایا به مصرف کننده و صاحبان کسب و کارهای کوچک اضافه می‌شود. اگر بازارهای بریتانیا به خوبی کار کنند، باعث ایجاد رقابتی منصفانه به نفع مشتریان، کارکنان و سهامداران می‌شود.

نحوه عملکرد FCA

اهداف عملیاتی FCA عبارتند از:

  • محافظت از مصرف کنندگان در برابر رفتار بد
  • محافظت از یکپارچگی سیستم مالی بریتانیا
  • ترویج رقابت موثر در جهت منافع مصرف کنندگان

از سال ۲۰۲۳ برای آسان شدن رقابت بین‌المللی و رشد اقتصادی بریتانیا یک هدف ثانویه میان مدت و بلند مدت در نظر گرفتند. FCA یک نهاد عمومی مستقل است که روش تامین مالی آن از طریق هزینه‌هایی است که از شرکت‌های تحت نظارت خود دریافت می‌کند. FCA اساساً توسط قانون خدمات مالی و بازار تعریف می شود. FCA برای پیشبرد اهداف خود با اداره مقررات احتیاطی PRA همکاری می‌کند.

نحوه رگلاتوری FCA

FCA به روش‌های مختلفی برای رسیدن به اهداف خودش تلاش می‌کند. همواره این سازمان قوانین جدیدی وضع کرده و دستورالعمل‌ها و استانداردهای خاصی را صادر می‌کند. FCA برای شناسایی آسیب‌های کل بازار فعالیت دارد و از طریق مطالعاتی که در بازار انجام می‌دهد، به دنبال یک سری راهکارهایی است.
فعالیت FCA باعث شده که شرکت‌ها و افراد مالی را مجاز یا ثبت کند. FCA از یک روش مبتنی بر ریسک برای مقررات استفاده می‌کند. با در نظر گرفتن پارامترهایی چون اندازه، پیچیدگی و تاثیر بالقوه بر انواع مختلف مصرف کننده سعی دارد که از داده‌ها و فناوری‌ها بیشترین استفاده را کند.

مجوز و ثبت نام

شرکت‌ها و افراد برای انجام برخی فعالیت‌ها، لازم است که از جانب FCA مجوز گرفته و ثبت نام کنند. قبل از دادن مجوز شرکت باید ثابت کند که توانسته مجموعه‌ای از قوانین را رعایت کند. سازمان FCA به عملکرد این شرکت ها نظارت می‌کند تا مطمئن شود که بعد از تایید مجوزها آیا قوانین و استانداردهای FCA رعایت می‌شود؟
اگر شرکت‌ها و یا افرادی نتوانند استانداردهای FCA را برآورده کنند، در این زمان FCA به خاطر داشتن اختیارات اجرایی خود، برای مقابله با جرایم مالی پیگرد کیفری را در پیش می‌گیرد.

رگوله‌ FCA‌ یا Financial Conduct Authority Uk | نهاد نظارتی بریتانیا - رگوله fca  بریتانیا
رگوله‌ FCA‌ یا Financial Conduct Authority Uk | نهاد نظارتی بریتانیا 2

چگونه عملکرد FCA اندازه‌گیری می‌شود؟

FCA هر ساله اقداماتی انجام می‌دهد تا بتواند به اهداف خود برسد و این اقدامات را در طرح کسب و کار خود ترسیم می‌کند. به همین خاطر FCA می‌تواند پیشرفتی را که در طی یک سال داشته را در گزارش سالانه خود توضیح دهد. FCA توانسته فهرستی از نتایج و معیارهای چند ساله را منتشر کند و از آن برای اندازه‌گیری پیشرفت استفاده کرده و خودش را در برابر آنها مسئول بداند.

نتیجه گیری

بررسی بازارهای مالی بریتانیا و برخی شرکت‌های خارجی توسط سازمان FCA بریتانیا انجام می‌شود. این سازمان از اعتبار جهانی بالایی برخوردار است و به همین خاطر شرکت‌هایی که رگوله می‌کنند هم مورد اعتماد هستند. از نظر رتبه بندی FCA بریتانیا سطح یک را دارد. کشور ایران توسط این سازمان تحریم شده و خدماتی به ایران ارائه نمی‌دهد.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.