IPO چیست؟ – عرضه اولیه در فارکس

IPO چیست؟

IPO مخفف Initial Public Offering عرضه اولیه در فارکس به زمانی اشاره می کند که یک شرکت برای اولین بار سهام خود را به عموم مردم عرضه می کند. سهام شرکت در بروکر ها عرضه می شود و شرکت ها از IPO برای فروش تعدادی از سهام شرکت خود به افراد عادی استفاده می کنند. بسیاری از شرکت ها مخصوصا استارت آپ ها که نیاز به بودجه بیشتری برای ادامه کار خود و پیشرفت بیشتر دارند ، از IPO برای جذب سرمایه بیشتر استفاده می کنند.

مراحل IPO (عرضه اولیه) شدن یک شرکت در فارکس

گام اول📜 ثبت نام برای IPO
گام دوم✔️ ارسال درخواست به بروکر های فارکس
گام سوم👔 درخواست از یک بانک برای پذیره نویسی
گام چهارم💰 تعیین قیمت
IPO چیست؟
IPO چیست؟

IPO چیست؟ (عرضه اولیه در فارکس)

IPO مخفف Initial Public Offering همان عرضه اولیه شرکت هایی می باشند که مقداری از سهامشان را برای جذب سرمایه بیشتر به فروش می رسانند. IPO در ایران همان عرضه اولیه بورس می باشد که تمامی افراد دارنده کد بورسی می توانند در آن شرکت کرده و کسب سود کنند. ولی هدف ما در این مقاله IPO های جهانی ، مخصوصا IPO فارکس می باشد که توسط (عرضه اولیه در فارکس) بروکر های معتبر انجام می شود.

قبل از ایجاد عرضه اولیه در فارکس IPO برای شرکت مورد باید کمیته ای از کارشناسان مالی و نظارتی تشکیل شود تا کلیه فرایند های لازم در خصوص IPO مورد نظر را بررسی کنند.

زمانی که یک شرکت IPO (عرضه اولیه) خود را انجام داد ، بعدا هم می تواند با ارائه پیشنهادات بعدی سرمایه بیشتری جذب کند. با این روش حتی شرکت می تواند سهام خود را به کارمندانش نیز بفروشد تا کارمندان با توجه به اینکه خود سهام دار شرکت هستند ، با انگیزه بیشتری کار کنند. حتی در برخی موارد IPO باعث افزایش شهرت و اعتبار شرکت نیز شده است.

در نهایت در اغلب موارد بعد از IPO شدن شرکت ، ارزش شرکت بر اساس ارزش سهام آن شرکت ارزیابی می شود.

Pre IPO چیست؟

بررسی کامل عرضه اولیه در فارکس IPO

شرکت ها برای IPO کردن سهام خود در فارکس و جذب سرمایه باید اطلاعاتی از شرکت هایشان را افشا کرده و شفاف سازی داشته باشند. قبل از IPO شدن شرکت ، معمولا سهام داران تعداد اندکی از افراد از قبیل بنیان گذاران و یا اعضای خانواده فرد هستند که اقدام به تاسیس شرکت کرده بودند و اکنون به سود آوری لازم رسیده است.

بررسی کامل IPO
بررسی کامل IPO

IPO یک گام عظیم برای شرکت های دولتی و خصوصی می باشد. و باعث می شود سهام آنها توسط عموم مردم مورد معامله قرار گیرد. ریسک معاملاتی سهامی که به تازگی IPO شده اند بالاست. زیرا رفتار این شرکت های جدید و تازه لیست شده به نوعی غیر قابل پیش بینی است.

شرکت ها به دلایل مختلفی از قبیل جذب سرمایه ، پرداخت بدهی و کسب درآمد از دارایی هایشان اقدام به عرضه اولیه شدن در فارکس می کنند. برخی نیز با IPO شدن وجهه عمومی خود را بهبود می بخشند. به این دلیل IPO به عنوان عرضه اولیه عمومی شناحته می شود.

راه اندازی IPO فارکس

ابتدا شرکت باید بیانیه ای برای ثبت نام در بروکر و درج شدن سهامش در بورس برای سازمان های ارائه دهنده رگوله مانند کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) و یا سازمان رفتار مالی در بریتانیا (FCA) آماده کند.

در مرحله بعد بازار بورسی که قرار است سهام شرکت در آن درج نماد شود ، درخواست ارائه شده در مرحله قبل را بررسی کرد و تایید و یا رد می کند. در مواقعی نیز از شرکت می خواهد اصلاحاتی را در بیانیه انجام دهد. سپس یکی از سازمان های پذیره نوبس که اغلب بانک ها می باشند ، در مورد اینکه چه تعداد سهم از شرکت و با چه قیمتی مورد عرضه اولیه قرار خواهند گرفت ، تصمیم گیری خواهند کرد. البته در مورد قیمت گذاری از روش های دیگری نیز استفاده می شود.

برای راه اندازی IPO شرکت باید با بانک های سرمایه گذاری که در ازای کار انجام شده کارمزد دریافت خواهد کرد ، تعامل داشته باشد و پذیره نویسی را آعاز کند.

ارزش سهام شرکت قبل از درج شدن در بورس به صورت خصوصی و واقعی مشخص می باشد. ولی ارزش سهام شرکت بعد از درج شدن در صرافی و یا همان بورس بر اساس میزان عرضه و تقاضا و قیمتی که در آن سهام شرکت مورد معامله قرار می گیرد ، تعیین خواهد شد.

قیمت گذاری عرضه اولیه در فارکس IPO

قیمت گذاری عرضه اولیه فارکس IPO معمولا توسط بانک های سرمایه گذاری انجام می شود. ابتدا شرکت تصمیم می گیرد چه تعداد از سهام خود را عرضه کند. سپس بانک مورد نظر کسب و کار شرکت مورد نظر را بررسی کرده و با توجه به داده های موجود قیمت عرضه اولیه سهم مورد نظر در فارکس را مشخص می کند. و سهم برای IPO شدن در بروکر ها معرفی می گردد. بعد از عرضه اولیه شدن سهم در فارکس نماد عرضه شده مانند سایر نماد های فارکسی معامله خواهد شد.

مزایای عرضه اولیه در فارکس IPO

 • افزایش سرمایه : اولین مزیت یک شرکت برای IPO شدن افزایش و جذب سرمایه می باشد.
 • ایجاد شفافیت مالی در شرکت ها : شرکت ها برای IPO شدن باید اطلاعات مالی خود را در اختیار مراجع قانونی لازم ، بانک ها و صرافی ها قرار دهند. و این امر باعث شفافیت مالی آنها خواهد شد. و این امر خود باعث افزایش بهره وری و سود دهی خواهد شد.
 • افزایش مشتریان شرکت : IPO شدن به نوعی تبلیغ برای شرکت و افزایش اعتبار آن می باشد و این امر می تواند باعث جذب مشتریان بیشتر به شرکت شود.
 • با خرید و فروش سکه ها نقدینگی افزایش پیدا کرده و برای سهام داران ارزش افزوده محسوب می شود و با افزایش نقدینگی راحتتر می توانند سهام مورد نظر را معامله کنند.
 • با IPO شدن شرکت به بازار های عمومی وصل شده و بعدا می تواند با عرضه های ثانویه سرمایه بیشتری جذب کند.

معایب عرضه اولیه در فارکس IPO

علاوه بر مزایایی که برای IPO بیان کردیم ، معایبی نیز برای عرضه اولیه شدن شرکت ها در فارکس وجود دارد ، ریسک عرضه اولیه شدن به حدی بالاست که بسیاری از شرکت ها ترجیح می دهند خصوصی باقی بمانند.

 • هزینه راه اندازی IPO در کل بالاست. شرکت ابتدا باید مبلغ زیادی را به بانک مربوطه برای پذیره نویسی اولیه پرداخت کند. و برای گزارش گیری سه ماهه از شرکت نیز باید مبالغی پرداخت گردد.
 • افزایش هزینه های حقوقی و حسابداری: زیرا بعد از IPO شدن شرکت باید بر اصوا خاصی پایبند بماند که نیازمند صرف هزینه های بیشتری نسبت به قبل می باشد.
 • افشای اطلاعات : افشای اطالاعاتی که هنگام IPO شدن انجام می شود ممکن است علیه این شرکت و توسط شرکت های رقیب مورد استفاده قرار گیرد.
 • نوسانات بازار فارکس : قیمت سهام در فارکس دائما در حال نوسان می باشد. و این نوسان بر قیمت سهام شرکت تاثیر خواهد داشت. در بسیاری از موارد دیده شده است شرکت برای بالا بردن قیمت کار هایی بر خلاف قوانین خود شرکت انجام داده و از رشد شرکت جلوگیری کرده است.
 • یکی دیگر از معایب IPO ها این باشد که برخی سرمایه گذاران IPO های مراکز دولتی را خریده و با توجه به اینکه سهام بزرگی از آن را در اختیار دارند ، بر اهداف شرکت و کارهایی که در شرکت انجام می شوند تاثیر خواهند گذاشت.
 • امکان بی ثباتی در سهام شرکت

IPO در ارز دیجیتال

در IPO ارز دیجیتال سهام شرکت در قالب ارز دیجیتال در صرافی ها عرضه اولیه می شود.IPO (عرضه اولیه عمومی) فرایندی است که در آن یک شرکت خصوصی سهام خود را در قالب ارز دیجیتال به فروش می رساند و سرمایه بیشتری جذب می کند. IPO در حوزه شرکت های ارز دیجیتال بیشتر دیده می شود و از سوی این شرکت ها بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است.

شرکت هندی Dutch East اولین شرکت در جهان است که سهام شرکت خود را در قالب رمز ارز در بورس ارز دیجیتال و در صرافی ها عرضه کرد.

“بعد از IPO شدن سهام شرکت دارایی شرکت در قالب یک ارز دیجیتال در صرافی ها معامله می شود.”

شرکت های کریپتو ابتدا کسب و کار خود را به صورت خصوصی و شخص راه اندازی کرده و به درآمد زایی و پیشرفت می رسند. زمانی می رسد که سهامداران شخصس احساس می کنند می توانند در بازار ارز دیجیتال در قالب رمز ارز به فروش برسانند. پس اقدام به عرضه اولیه عمومی و یا همان IPO در بورس ارز دیجیتال می کنند.

مراحل راه اندازی IPO ارز دیجیتال

زمانی که یک شرکت به حدی رشد و پیشرفت داشت که سهام آن بتواند مورد معامله عموم در بورس قرار گیرد ، و شرکت به حدی قوی باشد که بتواند در برابر نوسانات بالای بورس دوام بیاورد ، کم کم علاقه خود را به IPO شدن نشان می دهد.

این فرایند که شبیه عرضه اولیه سهام در بورس عادی می باشد ، شامل چند مرحله می باشد:

گام اول : استفاده از یک بانک برای پذیره نویسی

گام دوم : ثبت نام برای IPO

گام سوم : تایید توسط بازار

گام چهارم : ارسال درخواست به صرافی های ارز دیجیتال

گام پنجم : تبلیغات زیاد مخصوصا در فضای مجازی

گام ششم : تعیین قیمت رمز ارز

گام هفتم : تخصیص سکه ها

بتدا شرکت باید از یک بانک برای پذیره نویسی استفاده کند. بانک مورد نظر نیز در ازای فروش سکه ها کارمزد دریافت خواهد کرد. انتخاب بانک مناسب و خوشنام تاثیر زیادی در فروش اوراق بهادار این IPO دارد.

راه اندازی IPO
راه اندازی IPO

برای ثبت IPO باید تیمی متشکل از پذیره نویسان ، وکیلان ، حسابداران و کارشناسان نظارتی تشکیل شوند. شرکت ها برای IPO شدن در ایالات متحده باید توسط سازمان بورس و اوراق بهادار آنجا (SEC) نیز تایید شوند.

ابتدا باید وضعیت مالی شرکت و اطالاعات مدیریتی آن به دقت بررسی گردد. سپس تنظیم کننده بازار و نیز صرافی هایی که قرار است سکه ها در آن عرضه شوند نیز باید این IPO را تایید کنند.

در این حین برای شرکتی که قرار است IPO شود ، قوانینی وضع خواهد شد که شرکت باید به این اصول پایبند بماند. بعد از این مراحل IPO برای تعیین قیمت وارد مراحل بعدی خواهد شد.

در نهایت در تاریخ مشخصی سکه ها در صرافی با قیمت کشف شده عرضه خواهند شد. و سرمایه مورد نیاز با فروش توکن ها به عموم مردم فراهم خواهد شد.

تمامی افراد نمی توانند در IPO ها شرکت کنند. زیرا معمولا تقاضا برای IPO ها بالاست. به این دلیل صرافی ها امکان شرکت در IPO را فقط برای مشتریانی که دارای هایشان از مقدار مشخصی بیشتر باشد ، فراهم می کنند.

برخی IPO ها شرایطشان به گونه ای است که سرمایه فرد خریدار برای مدتی بعد از شرکت در IPO قفل خواهد شد. پس هنگام شرکت در IPO ها حتما به این نکته توجه کنید. زیرا در برخی موارد که دارندگان توکن می خواهند سکه هایشان را در بازار بفروشند ، قیمت آن توکن کاهش خواهد یافت.

راه اندازی IPO
راه اندازی IPO

معمولا پذیره نویسان برای اینکه تقاضا بر عرضه غلبه کند ، قیمت توکن ها را با تخفیف و کمتر از ارزش واقعی آنها عرضه می کنند. قیمت گذاری بر اساس میزان درآمد شرکت و شاخص هایی که برای قیمت گذاری IPO ها وجود دارد انجام می شود.

اگر افرادی که خواهان این IPO بوده ولی نتوانسته اند در عرضه اولیه شرکت کنند ، بعدا با خرید این رمز ارز باعثا افزایش قیمت آن خواهند شد. از طرف دیگر با تلیغ زیاد IPO در بانک ها و شرکت تعداد زیادی از افراد در IPO ها احتمال کاهش قیمت سریع رمز ارز بعد از IPO شدن افزایش می یابد.

قیمت گذاری سکه ها ممکن است به روش بازار هلند ها نیز انجام شود. به این صورت که بر اساس میزان تقاضا و عرضه برای سکه مورد نظر قیمت مشخص خواهد شد و در نهایت با کمترین قیمت پیشنهادی سکه ها عرضه خواهند شد.

تفاوت IPO و ICO

IPO و ICO شاید در ظاهر یکسان به نظر برسند. ولی تفاوت ذاتی با یکدیگر دارند. در IPO یک شرکت تاسیس شده و در حال حاضر به بهره وری لازم رسیده است ، ولی برای پیشرفت بیشتر و جذب سرمایه بیشتر اقدام به IPO می کند.

ولی در ICO معمولا شرکتی تاسیس شده است ولی برای راه اندازی اقدام به ICO می کنند و با پول ICO قرار است شرکت کار خود و پروژه هایش را آغاز کند. به این دلیل میزان کلاهبرداری های انجام شده در حوزه ICO بسیار بالاست. زیرا زیاد دیده شده است شرکت بعد از جمع آوری سرمایه اصلا اقدام به آغاز پروژه نکرده است!

ICO چیست؟

از طرف دیگر IPO ها معمولا از طرف مقامات دولتی تنظیم می شوند و در محیط های متمرکز کار می کنند. و این برخلاف کار ICO ها می باشد که هیچ نظارتی بر آنها وجود نداشته و احتمال کلاهبرداری در آنها وجود دارد. در کل می توان گفت ریسک شرکت در ICO ها بالاتر است.

سوالات متداول

IPO مخفف چیست؟

IPO مخفف Initial Public Offering می باشد.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه