شاخص FTSE 100 چیست؟ – نحوه محاسبه + بررسی مزایا و معایب

بازنگری توسط: زینب اصغرس
شاخص FTSE 100

شاخص FTSE 100 مخفف Financial Times Stock Exchange Index بوده و به عنوان یک شاخص بازار بورس محسوب می‌شود که عملکرد ۱۰۰ شرکت بزرگ لندن را دنبال می‌کند. نحوه فعالیت آن بر اساس ارزش بازار است و وظیفه آن اندازه‌گیری سلامت کلی شرکت‌های بزرگ فعال در بورس اوراق بهادار انگلستان است. عمدتاً سرمایه‌گذاران برای ردیابی سلامت کلی اقتصادی انگلستان از این شاخص استفاده می‌کنند.

شاخص FTSE 100 چیست؟

شاخص FTSE 100 یک شاخص بازار بورس محسوب می‌شود که عملکرد ۱۰۰ شرکت بزرگ لندن را دنبال می‌کند. این شاخص که به اختصار آن را فوتسی می نامیم ، در بازار فارکس با نماد UKX درج شده است. این شرکت تحت مالکیت بورس و اوراق بهادار لندن بوده و جایگزین شاخص FT30 به عنوان معیار عملکرد اکثر سرمایه گذاران شده است.

نحوه محاسبه شاخص FTSE 100

نحوه محاسبه شاخص FTSE 100
نحوه محاسبه شاخص FTSE 100

چهار روش برای محاسبه شاخص FTSE 100 وجود دارد که هر کدام از آنها دارای روندها و فاکتورهای مربوط به خود هستند.

مرحلهتوضیحات
انتخاب سهم100 شرکت بزرگ بر اساس ارزش بازار شناور آزاد انتخاب می‌شوند.
وزن دهیبه هر شرکت بر اساس ارزش بازار آن وزن داده می‌شود.
محاسبهشاخص با استفاده از میانگین وزنی محاسبه می‌شود.

انتخاب سهام

این شاخص شامل ۱۰۰ شرکت بزرگ است که بر اساس ارزش بازار شناور آزاد برآورد می‌شوند. شرکت‌ها برای قرار گرفتن در شاخص FTSE 100 باید معیارهای خاصی از اندازه و نقدینگی را داشته باشند. ترکیب این شاخص هر سه ماه یکبار مورد بررسی قرار می‌گیرد. عمدتاً در مارس، ژوئن، سپتامبر و دسامبر این شاخص‌ها بررسی می‌شوند.

وزنه دهی

این شاخص از میانگین وزنی حسابی استفاده می‌کند، یعنی تاثیر هر شرکت بر شاخص متناسب با ارزش بازار آن است. زمانی که یک شرکت بزرگتر که ارزش بالاتری دارد با یک شرکت کوچکتر مقایسه شود، بر حرکت شاخص تاثیر بیشتری خواهد گذاشت.

محاسبه

با وجود تغییراتی که در اندازه شرکت‌های جداگانه وجود دارد، اما این شاخص این موضوع را تضمین می‌کند که ارزش شاخص برخلاف تغییراتی که در اندازه شرکت‌های جداگانه وجود دارد، در طول زمان قابل مقایسه باقی می‌ ماند.

محاسبه لحظه‌ای FTSE 100 در مقابل روزانه

محاسبه لحظه‌ای FTSE 100 در مقابل روزانه
محاسبه لحظه‌ای FTSE 100 در مقابل روزانه

شاخص FTSE 100 در طول روز معاملاتی به صورت لحظه‌ای محاسبه شده تا بتواند قیمت‌های لحظه‌ای را به صورت روزانه نشان دهد. یک ارزش پایانی رسمی در پایان هر روز معاملاتی محاسبه و منتشر می‌شود.

تحلیل شاخص FTSE 100

برای تحلیل شاخص FTSE 100 از روش‌های مختلفی می‌توان استفاده کرد. هر کدام از این روش‌ها دیدگاه‌های مختلفی ارائه می‌دهند که در ادامه می‌خواهیم به چند مورد از آنها اشاره کنیم.

  • تحلیل بنیادی
  • تحلیل تکنیکال

تحلیل بنیادی

تحلیل بنیادی تحلیلی است که کلان اقتصادی شرکت، صنعت و ارزشگذاری‌ها آن را انجام می‌دهد. هدف از انجام این تحلیل بررسی سلامت مالی و اقتصادی کلی انگلستان است که می‌تواند بر اقتصاد جهان تاثیر زیادی داشته باشد. این تحلیل و بررسی عواملی چون تورم، نرخ بهره ثبات سیاسی، رشد تولید ناخالصی داخلی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: تحلیل فاندامنتال فارکس


تحلیل تکنیکال‌

برای تحلیل تکنیکال از روش‌های مختلفی چون نمودار، حجم و احساسات استفاده می‌شود.


تحلیل نمودار

در تحلیل نمودار حرکات قیمت تاریخی مورد بررسی قرار می‌گیرد تا الگوهایی که ممکن است نشان از روندهای رشد یا افول باشند شناسایی شود. از شاخص‌های تکنیکال همانند سطوح حمایت و مقاومت میانگین‌های متحرک و نوسان‌گرهای مختلف می‌توان اطلاعات زیادی کسب کرد.


تحلیل حجم

تحلیل حجم معاملات در کنار نوسانات قیمت برای درک بیشتر قدرت و تغییرات قیمت و شناسایی نقاط احتمالی شکست و یا خروج از محدوده انجام می‌گیرد.


تحلیل احساسات

بررسی احساسات بازار نسبت به شاخص و عملکرد شرکت‌های مختلف نسبت به این شاخص، اخبار و گزارش‌های مربوط به تحلیلگران و نظرسنجی سرمایه‌گذاران می‌تواند تاثیرگذار باشد.

بیشتر بخوانید : تحلیل سنتیمتال فارکس


مزایای استفاده از شاخص FTSE 100

این شاخص به عنوان یک ابزار ارزشمند برای سرمایه‌گذاران می‌تواند عمل کند، چون دارای مزایای بسیار متعددی است که می‌خواهیم به آنها اشاره کنیم:

  • دسترسی آسان
  • هزینه ها
  • واضح بودن قوانین
  • سابقه مطمئن
  • نقدینگی خوب

دسترسی آسان

سرمایه‌گذاری در شاخص ‌FTSE 100به شما این امکان را می‌دهد که فوراً به شرکت بزرگ لیست شده در بورس اوراق بهادار لندن بپیوندید. این شاخص لیست وسیعی از صنایع و بخش‌ها را نشان می‌دهد، به همین خاطر تنوع سبد سرمایه‌گذاری شما بیشتر می‌شود که خطر و ریسک نقدینگی شما را کاهش می‌دهد.

هزینه‌ها

شاخص FTSE 100 کارمزد بسیار کمی دارد و معمولاً در مقایسه با صندوق‌های با مدیریت فعال از معامله‌گران درصد کمی کارمزد می‌گیرد. دلیل کم بودن کارمزد آن است که به تحقیق و مدیریت کمتری نیاز دارد که این مسئله می‌تواند بازده سود شما را در طول زمان افزایش دهد.

واضح بودن قوانین

شاخص FTSE 100 قوانین واضح و شفافی دارد که می‌تواند به کاربران این امکان را بدهد که دقیقاً بدانند در چه چیزی سرمایه‌گذاری می‌کنند.

سابقه مطمئن

شاخص FTSE 100 صحت سابقه طولانی مدتی در ارائه بازده مثبت را دارد و به سرمایه‌گذاران امکان دسترسی به پتانسیل رشد اقتصادی انگلستان را فراهم می‌کند.

نقدینگی خوب

یکی از بهترین ویژگی‌های شاخص FTSE 100 نقدینگی بالای آن است، یعنی شما می‌توانید به راحتی سهام خود را خرید و فروش کنید. شاخص در بازار معاملاتی انعطاف پذیری خوبی نشان می‌دهد.

کاربرد شاخص FTSE 100

شاخص FTSE 100 به طور مستقیم قابلیت سرمایه‌گذاری در خود شاخص را دارد. این ویژگی به شما کمک می‌کند تا بدون خرید سهام جداگانه در معرض کل شاخص قرار بگیرید. شاخص FTSE 100 یک ابزار مفیدی است که می‌توانید عملکرد کلی بازار سهام انگلستان را مشاهده کنید.
با کمک این شاخص می‌توانید حرکت روزانه آن، عملکرد تاریخی و سایر شاخص‌ها را بررسی کنید. از طرفی اگر شما سهام جداگانه انگلستان دارید، می‌توانید از شاخص ftse ۱۰۰ برای مقایسه عملکرد آنها استفاده کنید.

محدودیت‌های شاخص FTSE 100

شاخص FTSE 100 همانند سایر شاخص‌های بازار بورس دارای محدودیت‌ها و معایبی است که باعث می‌شود سرمایه‌گذاران با پذیرفتن ریسک اقدام به سرمایه‌گذاری کنند. می‌خواهیم برای آشنایی بیشتر شما این محدودیت‌ها را با همدیگر بررسی نماییم.
شاخص FTSE 100 به عنوان بزرگترین اندازه، ممکن است تنوع خوبی همانند سایر شاخص‌ها نداشته باشد. از آنجایی که این شاخص با ارزش بازار بزرگی است، سرمایه‌گذاران در معرض پتانسیل رشد بیشتری نسبت به شرکت‌های کوچکتر قرار نمی‌گیرد. همچنین اگر اقتصاد انگلستان دچار خطر شود، به شدت می‌تواند در این دو شاخص‌ها تاثیرگذار باشد.

معایب شاخص FTSE 100

حال که با محدودیت‌های شاخص fsde ۱۰۰ آشنا شدیم، می‌خواهیم با معایب آن هم شما را آشنا کنیم. این شاخص به عنوان یک صندوق غیر فعال است، یعنی سعی نمی‌کند که عملکرد بازار را بهتر کند.
بنابراین برای سرمایه‌گذارانی که به دنبال بازدهی بالاتری هستند، می‌تواند یک ضرر باشد. در طی سال‌های اخیر عملکرد شاخص FTSE 100 نسبت به برخی صندوق‌های دیگر عملکرد ضعیف‌تری داشته است.

نکات مهم در رابطه با شاخص FTSE 100

شاخص FTSE 100 در بخش‌های خاصی چون مواد مالی و کالاهای مصرفی تمرکز بالایی دارد ومی‌تواند این بخش‌ها را تحت تاثیر زیادی قرار دهد. عوامل اقتصادی زیادی چون تورم، رویدادهای جهانی و نرخ بهره این نوع شاخص می‌تواند تاثیرگذار باشند.
شاخص FTSE 100 یک شاخص بزرگ با نقدینگی بالایی است که این می‌تواند توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران را به خود جلب کند. با این حال شاخص FTSE 100 سرمایه‌گذاری بدون ریسک نبوده و مکن است شما در آن پول خود را از دست دهید.

نتیجه گیری

شاخص FTSE 100، که با نام “Footsie” نیز شناخته می‌شود ، یک شاخص مهم بازار سهام لندن بوده و از 100 شرکت بزرگ که در بورس اوراق بهادار لندن (LSE) لیست شده‌اند ، تشکیل شده است. این شاخص به عنوان معیاری برای عملکرد بزرگترین شرکت‌های بریتانیا اهمیت بسیار زیادی داشته و سرمایه گذاران بورس لندن همواره در حال پیگیری و دنبال کردن حرکت آن هستند.

سوالات متداول

شاخص FTSE 100 چیست؟

شاخص FTSE 100 یک شاخص بازار بورس محسوب می‌شود که عملکرد ۱۰۰ شرکت بزرگ لندن را دنبال می‌کند.

شاخص FTSE 100 مخفف چیست؟

شاخص FTSE 100 مخفف Financial Times Stock Exchange Index است.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.