کندل مرد به دار آویخته چیست؟ معرفی همراه با تصویر

کندل مرد به دار آویخته

افرادی که در بازارهای سرمایه به سود می رسند، قطعا باید در زمینه تحلیل های تکنیکال و الگوهای آن مهارت لازم را داشته باشند. عملا می توان به جرات ادعا کرد که هیچ موفقیتی در این بازار بدون شناخت الگوها و مشاهده سوابق قبلی در مورد روندهای یک سهم یا ارز امکان پذیر نیست. به همین دلیل است که یکی از پرطرفدارترین شاخه های این علم سرمایه داری، آشنایی با تحلیل تکنیکال است. تحلیل های تکنیکال مبنای قیمتی دارند. در واقع آنها نمودارهایی را مورد بررسی قرار می دهند که در آن روند ارزش سهم به تصویر کشیده شده است و این روند در طول دوره های زمانی مشخص مورد تحلیل قرار می گیرند. یکی از بهترین و موثرترین الگوهای شناخته شده در تحلیل های تکنیکال، الگوی “مرد به دار آویخته” است. یک الگوی تک کندلی که در روندهای نزولی مورد استفاده قرار می گیرد و باید در قله های نمودار به دنبال شناسایی ان بود. در این نوشتار به معرفی این الگوی مفید خواهیم پرداخت و شما به عینه خواهید دید که تسلط بر یک تحلیل درست، به چه میزان می تواند در سودمند بودن بازار و سرمایه شما موثر واقع شود.

برای ورود به فارکس، حتما از بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان استفاده کنید. ما در این مقاله، بهترین بروکر ها را معرفی و بررسی کرده ایم.

کندل هنگینگ من
کندل مرد به دار آویخته چیست؟ معرفی همراه با تصویر 1

کندل هنگینگ من (مرد به دار آویخته)

آنچه در این مقاله خواهید آموخت پنهان

استفاده از الگوهای تکنیکال برای تحلیل یکی از بهترین روش های تشخیص آینده یک سهم است. شاید به همین دلیل باشد که قبل از هر چیز به سراغ نمودارها می رویم و آنها را نگاه می کنیم. حتی قبل از اینکه بپرسیم اصلا این سهم از لحاظ بنیادین چه شرایط و ویژگی هایی دارد. فاکتور دیگر این است که تاریخ تکرار می شود. اعتقاد به این جمله سبب می شود که انتظار داشته باشیم روندی که در یک سهم طی شده است، در شرایط مشابه آن مجددا تکرار شود و این نیز خوشبختانه از ویژگی های نمودارهای قیمتی است.

الگوی هنگینگ من را برای تحلیل سهم ها در روندهای نزولی به کار می گیریم. این الگو از یک کندل در اوج شکل می گیرد و این نقطه دقیقا محلی است که در آن عطف قیمتی صورت می گیرد و سقوط آغاز می شود. بنابراین می توان به اهمیت تشخیص درست این الگو پی برد. هر نوع اشتباهی اعم از قضاوت زود در مورد نزول، سود بعدی را از شما سلب می کند و در حالت بدتر اگر دیر به این نتیجه برسید که با یک مرد به دار آویخته روبرو بوده اید، زیان بزرگی در انتظارتان خواهد بود. دقیقا مفهومی که در نام این الگو نهفته است در انتظار تریدرها خواهد بود و آنها باید با حواس کاملا جمع به سراغ شناسایی آن بروند.

به دلیل اینکه این الگو در پایان یک روند صعودی شکل می گیرد و ابتدای آغاز یک سقوط است، طبیعتا باید با اطمینان از تشخیص درست به سراغ صادر کردن سیگنال فروش برویم. این الگو مانند بسیاری از نمونه های مشابه خود بازگشتی است و در واقع برگشت قیمت به محل قبلی و مقدار اولیه خود می باشد که حاکی از یک سقوط تمام عیار می باشد.

شکل دیداری این تک کندل در الگوی مرد به دار آویخته، عبارت است از یک بدنه بسیار کوتاه و کم عمق که سایه بلندی از آن در زیر این بدنه قرار گرفته است. بدنه کوتاه نشان از بازگشت قیمت به مقدار اولیه است و به وضوح می توان دید که قیمت به مقدار باز شدن سهم باز می گردد. این بدنه کوتاه تردید ما را در الگو کمتر می کند. همچنین مطابق اغلب الگوهای بازگشتی، هر چه قدر که میزان ارتفاع این سایه بلندتر باشد، میزان اعتماد ما به تشخیص درست بیشتر خواهد شد.

کندل مرد به دار آویخته

تشکیل کندل هنگینگ من به صورت نزولی، عمق بیشتری به قضیه می دهد. در واقع تضور کنید که قیمت باز شدن سهم با بیشترین مقدار قیمت برابر بوده باشد. این نشان از آغاز یک فاجعه تمام عیار است. در حالت برعکس اگر این کندل در حالت صعودی شکل گرفته باشد، یعنی قیمت بسته شدن با بالاترین قیمت یکی بوده است. این یک سیگنال ضعیف از احتمال آغاز سقوط است. بدین معنا که میزان رشد سهم در این روز بسیار کم بوده است و البته سایه بلند زیرین نشان از جدال بسیار فروشندگان برای پایین کشیدن سهم بوده است که البته امروز به نتیجه عملی نرسیده است. توصیه اغلب کارشناسان و باتجربه های بازار در این حالت صبر کردن به اندازه یک یا دو کندل بعدی می باشد.

یک تحلیل روانی از کندل هنگینگ من

همان گونه که اشاره شد، کندل مرد به دار آویخته در انتهای یک روند صعودی شکل می گیرد و حکایت از آغاز روند نزولی است. آنچه واقعا در این موضوع بسیار مهم به نظر می رسد این است که تاثیر این بدنه و سایه ها تا چه حد برای تصمیم گیری مهم می باشد. زمانی که کندل مرد به دار آویخته را مشاهده کردید، شما قطعا یک سیگنال برای فروش دریافت کرده اید، در صورتی که کندل بعدی در خط روند کوتاه مدت، حالت صعودی نمودار را شکسته باشد و قیمت پایانی در محلی پایین تر از روز قبل ایستاده باشد، باید گفت یک روند نزولی بلند مدت استارت خورده است. اما در غیر این صورت باید فعلا قضیه را منتفی دانست اما حواس را جمع کرد.

برای نتیجه گیری دقیق در این الگو، توصیه ها این است که روند را در بلند مدت مورد بررسی قرار دهید و طول مدت زمان خود را بلند بگیرید. سپس همین الگو را در تایم کوتاه مدت چند ساعتی در روز آخر بررسی کنید تا نقطه فروش را ببینید. قابل توجه است که اگر خود را در معرض یک ریسک بزرگ می دانید، بهتر است به حد سود و ضرر خود وفادار بمانید و طمع بیشتر نکنید. این قطعا بهترین انتخاب خواهد بود.

دلایل قطعی برای فروش

1- سهم به صورت طولانی مدت در روند صعودی بوده است و نهایتا باید در محلی این موضوع بازگشت کند. هر چه قدر مدت زمان صعود طولانی تر بوده باشد، سقوط آن نیز خرد کننده تر خواهد بود. بنابراین در قله های نمودار بسیار محتاط باشید و کندل مرد به دار آویخته را بهتر جستجو کنید.

2- کندل صعودی با بدنه کوتاه در اوج شکل می گیرد و همین موضوع برای حساس شدن شاخک ها کافی است. مشاهده این کندل آویز در نقطه اوج نشان از برخورد به یک مقاومت شدید است.

3- کندل های بعدی در الگو می تواند تعیین کننده باشد. اگر دچار تردید بزرگی شده باشید و انسان ریسک پذیری هستید می توانید یک یا دو کندل برای تعیین تکلیف صبر کنید اما باید بدانید که معمولا اگر روند نزولی در کندل بعدی آن مشاهده شده باشد، هیچ لزومی به تحمل کندل سوم نیست.

4- یک موضوع مهم دیگر در مورد سیگنال فروش، این است که بهتر است علاوه بر شناسایی روند و الگوی مرد به دار آویخته، نمودارهای حجم و البته خط روند را نیز مشاهده کنید. شکسته شدن خط روند و بالا بودن حجم تایید بزرگی به این گفته ها خواهد بود و سیگنال را قوی تر خواهد کرد، در غیر این صورت می توان به این سهم یک فرصت دیگر داد. 

روش شناسایی کندل هنگینگ من

تشخیص الگو

برای اینکه بتوان با قطعیت در مورد این الگو صحبت کرد، باید آن را در ابتدای روند نزولی کشف کرد، بنابراین باید نسبت به چند مورد آگاهی کافی داشته باشید. اول اینکه سایه بلند این کندل در زیر بدنه قرار دارد و همین موضوع اعتبار بیشتری به آن می دهد. ارتفاع آن باید بیش از دو یا سه برابر بدنه کندل مرد به دار آویخته باشد. دوم اینکه کندل فوق، در بالاترین موقعیت نمئدار واقع شده است باید از لحاظ قیمتی در راتب بالاتری از کندل قبل از خود معامله شود. در واقع حداقل باید سه کندل قبل تر از آن هم روند صعودی داشته باشند تا به قطعیت برسیم. کندل در حالت نزولی آن اعتبار بیشتری دارد و نشان از شروع یک سقوط کامل است اما می تواند صعودی و سبز نیز باشد که در این صورت باید احتیاط کرد و صبر را چاشنی عملکرد کرد.

از جانب دیگر باید نیم نگاهی به نمودار حجم داشت. هر چه میزان مجادله فروشندگان و خریداران برای جا به جایی سهم بیشتر باشد، حجم معامله بیشتر شده و نشان از اعتبار الگو است. در واثع میزان عرضه و تقاضا باید کاملا با یکدیگر سبک و سنگین شده و نهایتا تکلیف را مشخص کنند. در صورتی که این حجم پایین باشد، نمی توان به طور قطعی در مورد این الگو حرف زد و تصمیم قطعی گرفت.

در نهایت اهمیت رعایت حدود زیان و سود را باید متذکر شویم. یک معامله گر سودمند، کسی است که در سود قانع باشد و در ضرر محتاط. زمانی که روند را مشکوک می بینید و شواهد را متناقض، بهتر است این موضوع را سرلوحه کار خود قرار دهید و از لحاظ روحی خود را بازیابی کنید. این مهمترین چیزی است که نباید از دست بدهید. قدرت برگشت دوباره به معاملات.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.