لات در فارکس چیست؟ – آموزش محاسبه لات در فارکس position Sizing

بازنگری توسط: زینب اصغری
محاسبه لات در فارکس

در این مقاله قصد داریم شما را با معنی لات و نحوه محاسبه  لات در فارکس آشنا کنیم . تعیین سایز پوزیشن یکی از مهم ترین کارهایی است که هر تریدری باید با آن آشنا باشد. لات اصطلاحی هست که ممکن است اکثر سرمایه گذاران فارکس آن را به طور کامل درک نکنند و فقط بدانند که اینها بر نحوه تجارت و سود آنها تأثیر می گذارد.

به بیان ساده، این اصطلاح به عنوان واحدی برای معامله مورد استفاده قرار می گیرد زیرا به شما کمک می کند شرکت فارکس معاملات شما را چگونه انجام دهد و از سود خود چه نوع سود را انتظار دارید. با ما در خانه بورس ایران – ایتسکا همراه باشید.

درس 5 آموزش فارکس با ایتسکا

در این درس در خصوص لوریج ، اسپرد و این فایل اکسل که این پایین قرار گرفته صحبت میکنیم. این درس ، درس 12 از دوره اسمارت مانی ایتسکا نیز می باشد.

لینک این ویدئو در یوتویب

لینک این ویدئو در آپارات

لات در فارکس چیست؟

هر چیز یک واحد اندازه گیری دارد، به عنوان مثال واحد اندازه گیری برق وات است و واحد اندازه گیری جرم گرم است و واحد اندازه گیری وزن را نیوتن می نامند. وقتی صحبت از بازار فارکس و معاملات CFD با ارزهای خارجی، سهام و سایر ابزارهای معاملاتی می شود، واحد اندازه گیری لات نامیده می شود. وقتی به تاریخچه گمانه زنی ها در بازار فارکس نگاه می کنیم، در می یابیم که این ارز در مقادیر مشخصی از ارز پایه موسوم به لات موجود بوده و به کوچکترین معامله موجود برای استفاده در معاملات ارزها و CFD اشاره دارد.

این لات دارای اندازه های مختلف است، از جمله استاندارد که ارزش آن یکصد هزار دلار، کوچک (مینی) ده هزار دلار و کوچک (میکرو) و ارزش آن هزار دلار است، در حالی که سود موجود با توجه به به ارزش امتیازات در این مقاله، ما مقدار زیادی و اندازه و اهمیت آن را در تجارت فارکس توضیح می دهیم.

محاسبه لات در فارکس
محاسبه لات در فارکس

مفهوم لات در معاملات فارکس

مقدار معنای مقدار زیادی کمترین واحد یا تعداد زیادی است که می توان در بازار ارز با آن معامله کرد. اگر یک تاجر بخواهد با یورو در مقابل دلار آمریکا، مثلا EURUSD و نوع معامله خرید است، به عنوان مثال، این بدان معناست که معامله گر اندازه لات را تعیین می کند و او یک واحد یورو را در برابر قیمت دلار خریداری می کند.

اگر نرخ ارز در آن زمان یورو 1.1320 دلار باشد و سپس قیمت به 1.1321 دلار برسد، متوجه می شویم که یک واحد افزایش دارد. این را سود می نامند. اما به عنوان مثال لات مقداری است که در موقعیت معامله منعقد می شود، به این معنی که اگر شما با صد دلار وارد معامله شوید (با استفاده از اهرم فشار1: 100 ) و نه شرایط استفاده از این اهرم خاص، می توان از هر اهرم دیگری استفاده کرد. در این مثال، ارزش هر امتیاز یک دلار درگیر آن خواهد بود،

به این معنی که در صورت سود 100 امتیازی، سود شما 100 دلار خواهد بود. اگر عکس این اتفاق بیفتد و ضرر کنید ضرر صد دلاری شما ضرر واقعی است. مقدار زیادی ارزش یک واحد سرمایه شماست که در بازار معامله خواهید کرد. بنابراین می توان مقدار زیادی را به راحتی تعریف کرد و ضخامت زیادی را به عنوان یک واحد اندازه گیری برای حجم معامله تجاری در بازارهای مالی تعریف کرد. اغلب مقدار آن به اندازه قرارداد مالی است. 

معنای لات در اینجا با توجه به تعداد قراردادها (تعداد زیادی) که معامله می کنید تعیین می شود، مبلغ سرمایه گذاری شده کم و بیش متناسب خواهد بود. هرچه تعداد لات ها بیشتر باشد، میزان سرمایه گذاری بیشتر خواهد بود و بالعکس. در بازار تجارت و CFD ، ما می توانیم از 3 نوع اصلی لات استفاده کنیم که عبارتند از:

  1. استاندارد لات
  2. مینی لات
  3. میکرو لات

لطفا توجه داشته باشید که مفهوم و ارزش یک “لات” بسته به اینکه شما یک جفت ارز، یک شاخص سهام، یک کالا، یک ارز رمزنگاری شده CFD و همچنین سهام معامله می کنید متفاوت است.

محاسبه اندازه پوزیشن ( بر اساس اسمارت مانی)

اندازه پوزیشن ، پوزیشن سایز ، اندازه ترید و یا Position Size به زبان ساده یعنی در یک ترید چقدر می خواهید پول بگذارید. در این مقاله اندازه پوزیشن را بررسی می کنیم.

در درس قبلی دوره اسمارت مانی (مدیریت ریسک و پول) به اهمیت قانون طلایی پی بردیم و می دانید که نباید بیشتر از 1% سرمایه خود ریسک نکنید.

برای اینکه مطمئن شویم ، ریسک ما از 1% تجاوز نکند باید از استاپ لاس استفاده کنیم. استاپ لاس همان حد ضرر می باشد که هنگام سفارش گذاری مشخص می کنیم تا اگر ضرر ما به 1% رسید معامله را ببندد. یعنی از ضرر تریدر جلوگیری کند. پس هنکام معامله کردن حتما از استاپ لاس استفاده کنید.

نحوه محاسبه پوزیشن سایز

زمانی که وارد معامله می شویم باید بدانیم میزان لات را چه مقدار مشخص کنیم تا میزان ریسک ما (1%) مشخص باشد. خوشبختانه برای محاسبه لات با میزان ریسک مشخص ماشین حساب های آنلاین زیادی وجود دارند.

حتی بسیاری از بروکر ها دارای ماشین حساب محاسبه لات در فارکس هستند. اگر بروکر شما این امکان را ندارد ، می توانید از سایت هایی که پوزیشن سایز را محاسبه می کنند ، استفاده کنید.

فرض کنید چارت یک جفت ارز را باز کرده اید می خواهید یک سفارش باز کنید. حد ضرر را نیز در نمودار مشخص کرده اید. برای محاسبه لات در فارکس هم می توان از محاسبات ریاضی استفاده کرده که در ادامه آموزش داده ایم و هم می توان از ماشین حساب پوزیشن ساز استفاده کرد که از لینک زیر می توانید به آن دسترسی داشته باشید.

برای مثال فرض کنید موجودی حساب شما 5000 دلار بوده و حد ضررتان را نیز 5 پیپ در نظر گرفته اید. حال با حد ریسک 1% می خواهید اندازه پوزیشن را محاسبه کنید. پس در شکل زیر کادر ها را پر می کنیم.

نحوه محاسبه پوزیشن سایز
نحوه محاسبه پوزیشن سایز

در شکل بالا در قسمت ارز سپرده می توانید انواع بسیار متنوعی از ارز ها را انتخاب کنید. و در قسمت ابزار نیز جفت ارزی که می خواهید بر روی آن ترید کنید را مشخص سازید . سایز پیپ و واحد در لات را نیز با توجه به آموزش های ادامه مقاله می توانید مشخص سازید. ولی برای جفت ارز یورو/دلار همین مقادیر صحیح بوده و نیازی به تغییر نمی باشد.

حال بر روی محاسبه کنید کلیک کنید تا میزان لات و نیز میزان سرمایه ای که بر روی آن ریسک می کنید ، مشخص گردد.

همانطور که در شکل زیر می بینید برای متغیر های بالا میزان لات را 1 در نظر بگیرید و از 50 هزار دلار سرمایه شما با احتساب 1% ریسک تنها 50 دلار در ریسک قرار خواهد داشت.

نحوه محاسبه اندازه پوزیشن
نحوه محاسبه اندازه پوزیشن

قبل از ترید و قرار دادن میزان لات حتما متغیر های ماشین حساب پوزیشن فارکس را چک کنید . زیرا تریدر های زیادی در گذاشتن تعداد 0 ها اشتباه می کنند.

در ماشین حساب بالا زماین پیش می آید که برای لات مقدار اعشاری مشاهده می کنید. در انی صورت آن را به سمت پایین گرد کنید. برای مثال اگر میزان لات را 5.6 نشان داد شما آن را 5 در نظر بگیرید تا از ریسک کمتری در حسابتان استفاده کنید.

میکرو لات در معاملات فارکس چیست؟

میکرو لات به عنوان کوچکترین تعداد یا اندازه لات یا کوچکترین ضخامت لات در حدس و گمان یا به عنوان مثال، قراردادهای کوچک “اندازه لات کوچک” و کوچکترین لات قابل معامله موجود برای بیشتر کارگزاران تعریف شده است .مینی لات آن است که دارای حجم 1000 واحد از واحد پول پایه باشد. این بدان معناست که یک مینی لات 1000 دلاری یک واحد ارز پایه یا یک واحد ارزی است که می خواهید معامله کنید. اگر یک جفت دلار معامله می کنید ، یک پیپ 10 سنت ارزش دارد .قراردادهای خرد برای مبتدیانی که می خواهند هنگام تمرین معاملات خود را به حداقل برسانند ، بسیار مناسب است  .

مینی لات در معاملات فارکس چیست؟

اندازه لات های بزرگ نسبت به میکرو لات ها، مینی لات ها هستند. معنی لات های کوتاه تعداد زیادی معادل 10،000 واحد پول پایه است. اگر شما از یک حساب مبتنی بر دلار استفاده می کنید و یک جفت مبتنی بر دلار معامله می کنید، ارزش هر پیپ در معاملات شما حدود 1.00 دلار خواهد بود. اگر مبتدی هستید و می خواهید معاملات خود را با اندازه های کوچک انجام دهید، حتماً سرمایه خوبی داشته باشید و می توانید قطعات خرد یا کوچک را امتحان کنید.

اگرچه 1،00 دلار برای هر پیپ در معاملات فارکس مقدار کمی به نظر می رسد، بازار می تواند روزانه 100 پیپ یا بیشتر را جابجا کند و حتی گاهی حتی یک ساعت. اگر بازار علیه شما حرکت می کند، ضرر 100 دلاری را به شما اضافه می کند. این شما هستید که تصمیم می گیرید در مورد تحمل خطر نهایی خود تصمیم بگیرید. این بدان دلیل است که کاهش اندازه لات لزوماً به معنای پایان ریسک نیست ، هر اندازه لات که استفاده می کنید، باید چشم انداز منظمی از مدیریت ریسک و البته مدیریت حساب خوب داشته باشید.

یک لات استاندارد در معاملات فارکس چیست؟

یک لات استاندارد 100000 واحد ارز پایه است .این بدان معناست که اگر با دلار معامله کنید، مقدار لات 100000 دلار ارزش دارد .ارزش پیپ برای قراردادهای استاندارد 10 دلار برای هر پیپ است.

لات های استاندارد و اندازه لات های استاندارد معمولاً برای حساب های اندازه استاندارد مناسب هستند. برخی از آمارها می گویند که بیشتر معامله گران در بازار ارز ترجیح می دهند حدس بزنند با اندازه کوچک یا مقدار خیلی کوچک، اما این به این معنی نیست که از حجم استاندارد استفاده نشده است یا توصیه نمی شود،

البته اینگونه نیست .تعداد زیادی استاندارد توسط بسیاری از معامله گران معامله می شود، به خصوص فصلی و باتجربه در معاملات فارکس و CFD نگه داشتن اندازه لات در محدودیت های معقول در رابطه با اندازه حساب به شما کمک می کند تا سرمایه خود را برای ادامه تجارت در دراز مدت حفظ کنید و بدین ترتیب موفقیت کسب کنید.

نحوه محاسبه اندازه لات در فارکس

ساده ترین راه برای محاسبه مقدار یک لات در فارکس استفاده از ماشین حساب است .

نحوه انتخاب لات در فارکس

بهینه سازی اندازه موقعیت در رابطه با مبلغ سپرده، با در نظر گرفتن ریسک و بازده مورد نیاز سرمایه گذاری، به شما امکان می دهد تعادل در معاملات را بدست آورید.

انتخاب مناسب روند افزایش تعداد و حجم معاملات به شما این امکان را می دهد تا روشی را برای معاملات انتخاب کنید که موقعیت های شما را در برابر برگشت، اصلاحات، بازنگری ها و نوسانات شدید باز نگه دارد.

در بالا، من یک مثال داده ام که یک لات فارکس چیست و چگونه حجم آن تشکیل می شود. یک انجمن دارای یک مثال جالب برای محاسبه تعداد زیادی توسط “واریانس”، بر اساس سطح ریسک بود. همانطور که در بالا اشاره کردم، بسته به جهت حرکت قیمت، 1 پیپ در یک لات استاندارد به طور متوسط ​​10 دلار سود یا زیان می دهد. تجزیه و تحلیل آماری نشان می دهد که اصلاح جفت ارز می تواند به 20 پیپ برسد، یعنی ضرر می تواند به 200 دلار برسد. برای مقابله با این ضرر دو روش وجود دارد:

مقدار متوسط ​​نوسانات را مبنای تعیین ضرر قرار دهید. این روش به شما امکان می دهد اندازه لات را افزایش دهید، اما در حد خطر تخمین زده شده. معامله گر فرض می کند که میانگین ضرر (به احتمال زیاد) فقط می تواند برای این تجارت به 10 پیپ برسد، زیرا تجارت بزرگتری را آغاز می کند (و از اهرم بیشتری استفاده می کند). با این حال، سپرده هنوز از ناهنجاری های غیرمنتظره در امان نیست – از دست دادن 20 پیپ در این مورد می تواند منجر به توقف شود.

روش دوم پیش بینی بدترین حالت – و گرفتن حداکثر برداشت – به عنوان مبنا است. حداکثر نوسانات ممکن به عنوان یک نقطه بحرانی در نظر گرفته  شود، یعنی ما 20 ضرر متوقف می کنیم. در این حالت مقدار بیشتری را دریغ خواهید کرد اما این سیستم ریسک کمتری خواهد داشت.

تنظیم لات در فارکس

با توجه به مطالبی که بیان کردیم ، باید تاکنون توانسته باشید میزان لات در فارکس را محاسبه کنید. اکنون می خواهیم با یک مثال نحوه تنظیم لات در فارکس را بیان کنیم. هنگام سفارش گذاری صفحه زیر را مشاهده می کنید. البته در درس های آتی کاملا نحوه سفارش گذاری را آموزش داده ایم و برای فهم بهتر این مثال را می آوریم. در شکل زیر میزان لات را در قسمت Volume قرار خواهید داد.

تنظیم لات در فارکس
تنظیم لات در فارکس

برای فهم بهتر و محاسبه راحتتر لات مناسب در فارکس رابطه لات با پیپ را به صورت جدول برایتان آورده ایم.

جدول لات در فارکس

در جدول زیر در سطر اول یعنی اگر شما با حجم 0.01 لات وارد معامله شوید ارزش هر پیپ شما 0.1 دلار خواهد شد. این مقادیر برای جفت ارز های استاندارد بیان شده اند و تقریبا ثابت هستند. با استفاده از داده های این جدول راحتتر می توانید با توجه به میزان سرمایه خود و میزان ریسک و استاپ لاسی که برای خودتان مشخص کرده اید ، حجم لات در فارکس را تنظیم کنید. در ادامه با یک مثال کاملا نحوه تعیین لات در فارکس را برایتان آموزش خواهیم داد.

ارزش هر پیپ به ازای حجم لات مقابل آنحجم لات در فارکس
برابر با 0.1 دلار به ازای هر پیپ0.01 Lot
0.20.02 Lot
0.30.03 Lot
0.40.04 Lot
0.50.05 Lot
0.60.06 Lot
……..
10.1 Lot
20.2 Lot
30.3 Lot
40.4 Lot
50.5 Lot
60.6 Lot
70.7 Lot
80.8 Lot
90.9 Lot
10 1 Lot
جدول لات در فارکس

آموزش تعیین لات در فارکس ( ماشین حساب فارکس )

برای تعیین لات در فارکس ابتدا باید درصد ریسک سرمایه تان را مشخص کنید . به عنوان مثال فرض کنید شما 5000 دلار سرمایه دارید. میزان ریسک اساندارد برای ورود به معامله بهتر است کمتر از 2% در نظر گرفته شود.

مدیریت سرمایه در فارکس چیست؟

همچنین باید میزان استاپ لاس را نیز برای خودتان مشخص سازید. به عنوان مثال میزان استاپ لاس را نیز بنا بر تحلیلتان 20 پیپ در نظر گرفته اید. حال باید مشخص کنید شما باید با چه حجمی وارد معامله شوید تا اگر شما ضرر کرده و ضررتان به 20 پیپ رسید فقط 2 درصد از سرمایه تان یعنی فقط 100 دلار ضرر کنید. (2 درصد از 5000 دلار سرمایه شما می شود 100 دلار)

حال با توجه به جدول بالا و این میزان را برای لات مناسب پیدا کنید. با توجه به جدول بالا اگر 20 پیپ استاپ لاس خود را در 5 ضرب کنید ، به 100 دلار خواهید رسید که می خواهید بیشتر از 100 دلار ضرر نکنید. پس با توجه به استراتژی شما بهترین لات در فارک برای سفارش شما 0.5 لات می باشد.

مدیریت لات و سرمایه 

دنیای تجارت یک حوزه سرمایه گذاری محسوب می شود و باید با قوانین مدیریت پول مطابق با قوانین موجود در جهان سرمایه گذاری برخورد کند. ایده مدیریت سرمایه این است که کنترل هایی را برای تعیین حجم وجوهی که به بازار وارد می شود، همزمان با محاسبه اندازه ریسک مجاز در هر معامله منفرد، اعمال کند. هنگام معامله در بازار فارکس و CFD ، قراردادهایی در اندازه هایی به نام لات باز می شوند که در ابتدای مقاله توضیح دادیم، اما به منظور انجام معاملات در بازار فارکس به روش مناسب و با استفاده از اندازه لات مناسب سرمایه ، معامله گر قرار است مفاهیم مدیریت سرمایه را برای معامله بهینه با قراردادهای سهام و معاملات استفاده کند.

کسب سود در معاملات فارکس تنها بخشی از فرآیند معاملات است، اما دشوارترین قسمت آن نحوه برخورد صحیح با ضررهای مالی و تلاش برای کاهش آنها و خارج شدن از معاملات با کمترین ضرر است. محدود، این باعث می شود دوره حضور شما در بازار مدت طولانی باشد حتی اگر بازار بر خلاف حرکت کند به نفع شما، روش های زیادی برای کاهش ضرر وجود دارد، اما یکی از بهترین روش ها تعیین حداکثر ضرر است.

در صورتی که علاقه به سرمایه گزاری در فارکس دارید، می توانید از بروکر هایی مناسب ایرانیان استفاده کنید. برای انتخاب بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان برای معاملات خود روی لینک کلیک کنید.

دلایل ضرر های غیر عادی در بروکر ها

گاهی اوقات پیش می آید که وارد کارگزاری خود شده و می بینید بیشتر از آنچه در ترید خود ریسک کرده اید متضرر شده اید. در این قسمت چند مورد از اصلی ترین عوامل ضرر در فارکس را بیان می کنیم:

معامله جفت ارز های فرعی و ناشناخته

این ارز ها اسپرد بالا و حجم معاملاتی پایینی دارند. و این عوامل باعث می شوند اوردر های شما در قیمت های متفاوتی از میزانی که مشخص کرده اید ، اجرا شوند.

پس هنگام معامله اطمینان حاصل کنید حتما یکی از جفت ارز ها ، ارز های اصلی باشند. (یعنی USD , EUR , GBP , JPY , CHF , CAD , AUD , NZD)

اسلیپیج Slippage (لغزش ، انحراف قیمت)

اسلیپیج Slippage اختلاف بین قیمت قبل از اجرای سفارش با قیمتی که سفارش در آن قیمت اجرا شده است. این مورد هنگام معاملاه با جفت ارز های ناشناخته بسیار رایج است.

همچنین زمانی که لیکوئیدیتی پایین بوده و به علت انتشار یک خبر مهم نوسان بالا می رود ، اسلیپیج Slippage اتفاق خواهد افتاد. و برای تریدر ها امری بسیار عادی است. زیرا در موارد ممکن است باعث سود بیشتر شما شده (سودی بیشتر از حد سودی که هنگام سفارش گذاری مشخص کرده بودید.) و در مواردی نیز باعث ضرر بیش از اندازه تریدر گردد.

خطای گرد کردن Rounding Error

این خطا نیز خطای انسانی می باشد. یعنی خطایی که در پاراگراف قبلی هنگام محاسبه پوزیشن سایز و یا همان لات در فارکس ممکن است رخ دهد. به این دلیل توصیه می کنیم بعد از محاسبه لات اگر به یک عدد اعشاری رسیدید ، آن را به سمت عدد کوچکتر گرد کنید.

خطای بروکر

به ندرت پیش می آید که به دلیل خطای بروکر دچار ضرر در ترید شویم. در این حالت اگر موارد مشکوک در ترید خود مشاهده کردید ، حتما این مورد را با پشتیبانان بروکر خود در میان بگذارید.

اگر از طرف بروکر خطایی رخ داده باشد ، آنها پولتان را به حسابتان واریز خواهند کرد. البته این مشکل در بروکر های نامعتبر و ناشناخته رخ داده و در بروکر های رگوله و معتبر به احتمال بسیار بالایی اصلا رخ نمی دهد.

در درس بعدی اسلیپیج و نحوه معامله در اخبار فارکس را بررسی می کنیم. تا انتهای دوره همراه ما باشید.

سوالات متداول

انواع لات در فارکس چیست؟

میکرو لات ، مینی لات و لات استاندارد

هر لات در فارکس چقدر است؟

یک لات استاندارد 100000 واحد ارز پایه است .

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.