مقایسه آلت کوین، شت کوین و میم کوین

بازنگری توسط: سعید محمدی
تفاوت آلت کوین، شت کوین و میم کوین

در صورتی که تا به حال در حوزه رمزارزها فعالیتی کرده اید و یا مطالعاتی داشته اید حتما اصطلاحات مختلفی به گوش تان خورده است که شاید معنی برخی از آن ها را نمی دانستید. تفاوت آلت کوین، شت کوین و میم کوین را می دانید؟

آلت کوین ها با ثبات هستند و نوسان زیادی ندارند. این درحالی است که شت کوین ها نوسان زیادی را تجربه می کنند. وضعیت میم کوین ها هم تقریبا شبیه به شت کوین ها است.

سامویید کوین، سایتا ما اینو و غیره از جمله شت کوین های مهم هستند. سیف مون، پپه و غیره از میم کوین های مهم هستند. برخی از آلت کوین های مهم نیز عبارتند از : کاردانو، بایننس کوین، اتریوم و غیره.

مقایسه آلت کوین، شت کوین و میم کوین - آلت کوین، شت کوین و میم کوین
مقایسه آلت کوین، شت کوین و میم کوین 1

من سرمایه گذاری در میم کوین ها را توصیه نمیکنم اما، بهتر است گاهی اوقات نیم نگاهی به میم کوین ها داشته باشید. این ارز ها در صورتی که با سرمایه بسیار کم واردشان شوید، میتوانند جذاب باشند. مشخصا میم کوین ها هیچ ارزشی ندارند و نباید به آنها نگاه بلند مدت داشت. ولی پیش از اینکه یک ارز توسط سلبریتی های این عرصه معرفی شوند میتوانند گزینه خوبی برای سرمایه گذاری باشند.
فکر میکنم بهتر است که هر تریدر، یک کیف پول بسیار کوچک شامل چند میم کوینِ مستعد داشته باشد. ممکن است سود خوبی بدهند ( و البته احتمال سقوط هم دارند.)
وقتی از میمکوین سود کردید، پیشنهاد میکنم به سرعت سرمایه خود را به تتر تبدیل کنید. میم کوین ها عمر طولانی ندارند.

سعید محمدی – مدیر وبسایت ایتسکا

بیشتر بخوانید: بهترین ارزهای دیجیتال تا 2025

تفاوت آلت کوین، شت کوین و میم کوین در چیست؟

حتما تاکنون نام این سه ارز را شنیده اید. تفاوت آن ها را می دانید؟ تا چه حد با ویژگی های هر یک آشنایی دارید؟

جدول تفاوت آلت کوین، شت کوین و میم کوین:

ویژگیآلت‌کوینمیم‌کوینشت‌کوین
دستهجایگزین بیت‌کوینزیرشاخه‌ای از آلت‌کویناصطلاحی توهین‌آمیز برای آلت‌کوین
مثال‌هااتریوم (ETH)، لایت‌کوین (LTC)دوج‌کوین (DOGE)، شیبا اینو (SHIB)LUNC – ترا
تمرکزکاربردی، حل مشکلات، ارائه کارکردهای جدیدوایرال شدن، جلب توجه در شبکه‌های اجتماعیهیچ (معمولا کاملا بی ارزش هستند)
پتانسیل سرمایه‌گذاریمتغیر، می‌تواند پرخطر یا امیدوارکننده باشدپر خطر ، مستعد سقوطپرخطر، مستعد سقوط
ارزش ذاتیمی‌تواند متغیر باشد، برخی دارای پایه فنی قوی هستندممکن است محدود باشدیا بی ارزش اند یا ارزش بسیار کمی دارند

شت کوین

کمی دقت به معنی این عبارت تا حدودی ما را متوجه آن می کند که چیست. منظور از شت کوین رمزارزهایی است که بی ارزش هستند و یا ارزش کمی دارند. معمولا شت کوین در واقع کپی ای است که از روی یک کوین یا توکن دیگر ساخته شده است. شت کوین هدف مشخصی ندارد و قابلیت خاصی هم نمی توان برای آن متصور شد.

شت کوین
مقایسه آلت کوین، شت کوین و میم کوین 2

شاید برایتان سوال باشد که آینده این دسته از رمز ارزها چگونه تعیین می شود؟ آینده آن ها هیچ قطعیتی ندارد و سرمایه گذاران شان هم نمی دانند که چه خواهد شد! معمولا در دوره های مشخصی اطراف این ارزها سر و صدای زیادی به پا می شود و وعده های مختلفی می شنویم که قرار است رشد کند! اما چه اتفاقی می افتد؟ وقتی واحدهای زیادی از آن به فروش می رود، قیمت می افتد و بوووم! افراد زیادی در این زمینه ها ضرر می کنند.

شت کوین های مهم

و اما شت کوین ها تعدای ارز مهم دارند که عبارتند از: سامویید کوین، سایتا ما اینو، انکر، ایپ کوین و غیره.

سامویید کوین

میم کوین

دسته دیگر از رمز ارزها میم کوین ها هستند. شاید برایتان جالب باشد که منبع الهام آن ها جوک هایی است که در فضای مجازی پخش می شود. میم کوین ها در واقع سرگرمی محسوب می شوند. حتما تا به حال نام دوج کوین را به عنوان اولین میم کوین شنیده اید. ترکیب میم دوج و یک سگ ژاپنی از نژاد شیبا!

وضعیت یک میم کوین تا حد زیادی به جامعه بستگی دارد. مثلا اگر جامعه یک میم کوین را بپذیرد و انجمن های آنلاین آن را تایید کنند، رشد خوبی خواهد داشت.

تعریف و ویژگی های میم کوین
مقایسه آلت کوین، شت کوین و میم کوین 3

البته نکته مهم درباره میم کوین ها این است که حتی وقتی در وضعیت خوبی قرار دارند، با معطوف شدن توجه جامعه به میم کوینی دیگر جایگاه شان را از دست خواهند داد.

میم کوین های مهم

در میان میم کوین ها هم برخی نسبت به دیگران اهمیت بیشتری دارند. این موارد عبارت است از:

سیف مون، پپه، بیبی دوج کوین، فلوکی اینو، آکیتا اینو و غیره.

سیف مون

آلت کوین

خب اصطلاح دیگری که در این متن قرار است درباره اش صحبت کنیم آلت کوین است. همان طور که می دانید بیت کوین توانست سر و صدای زیادی در بازار رمز ارزها راه بیاندازد. پس از آن آلت کوین ها را به عنوان نسخه های اصلاح شده بیت کوین داریم. آن ها فرآیند هارد فورک را پشت سر می گذارند، به یک دیگر شبیه هستند و البته هرکدام ویژگی ها و عملکرد خودش را دارد.

آلت کوین ها
مقایسه آلت کوین، شت کوین و میم کوین 4

تعدادی از آلت کوین ها روی بستر بیت کوین و تعدادی هم روی دیگر بسترها مثل اتریوم ساخته شده اند.

خوب است بدانید درست است که آلت کوین های زیادی وارد بازار شده اند اما بیت کوین همچنان در این بازار سکان دار است!

آلت کوین های مهم

در میان آلت کوین ها برخی از آن ها مهم تر هستند. این موارد عبارت است از:

کاردانو، بایننس کوین، اتریوم، لایت کوین، ترون، پلی گان، ریپل، تتر، پولکادات و غیره.

کاردانو

تفاوت آلت کوین، شت کوین و میم کوین

تا کنون و از تعاریف هر کدام از این ارزها متوجه تفاوت آن ها شدیم اما باز هم سعی می کنیم با بررسی ویژگی های کلیدی هر یک، این تفاوت ها را شفاف تر نشان دهیم.

نوع ارزمشخصه های کلیدی و بارزمثال از این ارز
آلت کوینپس از بیت کوین آن ها را شناختیم. ارزشمند هستند و اهداف و عملکردهای خاصی را دنبال می کنند. معمولا جهش های قیمتی عجیب و غریبی را در میان آن ها شاهد نیستیم.  اتریوم- شیبا – بیبی دوج
شت کوینبه تازگی آن ها را در بازار می بینیم. معمولا تیم حرفه ای، پشتیبانی قوی و به صورت کلی هدف معینی ندارند. تغییر قیمت های عجیب و غریبی دارند.شیبا – بیبی دوج
میم کویندوست دارند افزایش قیمت های قابل توجهی را تجربه کنند. بیشتر در حیطه تبلیغات آن ها را می بینیم. سلبریتی ها، اینفلوئنسرها و غیره زیاد با آن ها سر و کار دارند. این ارز ها هیچ ارزشی ندارند.بیبی دوج

بیشتر بخوانید : سایت عرضه اولیه

تفاوت آلت کوین، شت کوین و میم کوین از نظر سود و زیان

شناخت بیشتر از سود و زیان این ارزها هم به شما کمک می کند که موضوع را کاملا درک کنید.

آلت کوین ها ثبات بالاتری دارند و نوسان کمتری را تجربه می کنند. سود و ضرر آن ها در هر دو حالت معقول بوده و تغییر عجیب و غریبی را در آن ها شاهد نیستیم.

مقایسه آلت کوین، شت کوین و میم کوین - آلت کوین، شت کوین و میم کوین
مقایسه آلت کوین، شت کوین و میم کوین 5

برخلاف آلت کوین ها، شت کوین ها سود و ضرر بالایی دارند چون نوسانات عجیبی را تجربه می کنند. میم کوین ها هم تقریبا همین وضعیت را دارند به طوری که در مدت زمانی کوتاه ممکن است افزایش یا کاهش شدیدی را تجربه کنند.

بنابراین مسلم است که اگر می خواهید در این بازار فعالیت کنید باید با سرمایه پایین شروع کنید و کفش های آهنین تان را هم بپوشید! تجربه کافی در این زمینه بسیار مهم است. نکته مهم دیگر این است که هرگز کل سرمایه تان را روی میم کوین یا شت کوین ریسک نکنید.

در کجا سرمایه گذاری کنم؟

اکنون شاید برایتان سوال باشد که روی کدام دسته سرمایه گذاری کنید. برای این سوال نمی توان پاسخ قطعی داد.

  • استراتژی تان چیست؟
  • چقدر حاضرید ریسک کنید؟
  • چه میزان سرمایه دارید؟
  • چقدر برای سرمایه گذاری وقت می گذارید؟
  • هدف تان از سرمایه گذاری چیست؟
  • و برخی موارد دیگر.

موضع سفت و سخت طرفداران بیت کوین

این افراد معتقدند که تنها رمز ارز معتبر بیت کوین است و پس از آن هر چه به وجود آمده، شت کوین محسوب می شود. باید گفت که بر اساس تعریف شت کوین، نظر این افراد درست نیست. آن ها مفهومی به نام آلت کوین را نمی پذیرند و آن ها را هم جزء شت کوین ها به حساب می آورند. تفاوت آلت کوین، شت کوین و میم کوین به ما نشان می دهد که دقیقا هر ارز در کدام دسته قرار می گیرد.

سخن پایانی

در مورد تفاوت آلت کوین، شت کوین و میم کوین صحبت کردیم. هرکدام از این ارزها ویژگی های خودش را دارد. برای یک سرمایه گذاری مناسب ابتدا باید بدانید که دقیقا هدف تان چیست؟ پس از آن مشخص می شود که کدام دسته از ازها می تواند برای شما مناسب باشد.

نکته کلی که باید مد نظر داشته باشید این است که شت کوین ها و میم کوین ها همواره با ریسک هایی همراه هستند بنابراین باید کاملا محتاط باشید. این ارزها اهداف و تیم قوی ای ندارند و هر آن ممکن است یک تغییر عجیب و غریب در آن ها رخ دهد.

شیبا شت کوین است؟

طرفداران این ارز معتقدند که در حال رشد و پیشرفت است و نام شت کوین در حق این ارز یک اجحاف است. اما با توجه به ویژگی های این ارز، بله دقیقا شیبا یک شت کوین محسوب می شود.

آلت کوین ها تا چه حد نوسان دارند؟

این ارزها نسبت به میم کوین و شت کوین ها نوسان کمتری را تجربه می کنند.

سود آلت کوین ها بیشتر است یا شت کوین ها؟

آلت کوین ها ثبات بالاتری دارند یعنی سود و ضررشان در هر دو صورت معقول است. شت کوین ها به دلیل نوسانات بالایی که تجربه می کنند، ممکن است افزایش یا کاهش قیمت شدیدی را تجربه کنند.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.