کندل اسپایک چیست؟-آموزش اسپایک Spike | تشخیص و معامله اسپایک در پرایس اکشن

کندل اسپایک Spike چیست؟

کندل اسپایک یکی از کندل های مهم در فارکس و پرایس اکشن می باشد. شناسایی این کندل برای تریدر ها از اهمیت زیادی برخوردار بوده و تریدر ها از این کندل برای تایید تغییر روند و نیز تایید ادامه دار بودن روند استفاده می کنند. این کندل سطوح حمایت و مقاومت جدیدی در چارت قیمتی ایجاد کرده و این سطوح مانند آهنربا عمل می کند.

یعنی تریدر ها با شناسایی سطوحی که کندل اسپایک ایجاد کرده است اقدام به سفارش گذاری جدید می کنند. معامله هنگام مشاهده کندل اسپایک بسیار پر ریسک بوده و برخی تریدر ها با وجود حرفه ای بودنشان همچنان ترجیح می دهند هنگام مشاهده کندل اسپایک ترید نکنند.

در ادامه نحوه شناسایی کندل اسپایک و نیز معامله در کندل اسپایک را با ذکر مثال آموزش داده ایم.

بیشتر بخوانید : آموزش صفر تا صد پرایس اکشن

کندل اسپایک چیست؟

کندل اسپایک Spike حرکت بزرگ و سریع قیمت به سمت بالا و یا پایین می باشد. کندل اسپایک کندلی بلند همراه با سایه های بلند می باشد و در یک روند صعودی و یا نزولی ایجاد شده و نشان دهنده ادامه دار بودن و یا تغییر روند در بازار می باشد.

کندل اسپایک سطوح جدیدی از بازه معاملاتی را برای تریدر ها ایجاد می کند و معمولا بعد از آن سطح حمایت و مقاومت جدیدی ایجاد شده و تریدر ها بر اساس آن می توانند معاملات سود آور و در عین حال پر ریسک داشته باشند. تریدر ها از کندل اسپایک برای تایید روند نیز استفاده می کنند.

برای مثال فرض کنید یک نماد معاملاتی اغلب بین 20 تا 40 دلار معامله می شود. بعد از یک اتفاق مهم اقتصادی ، اخبار و یا موارد دیگر یک باره قیمت نماد افزایش یافته و به 50 دلار رسیده و بعد از آن بازه معاملاتی تغییر یافته و نماد بعد از آن نوسان در بازه 40 دلار و بیشتر از آن معامله خواهد شد.

البته ممکن ایت قیمت بعد از گذشت مدت زمانی به بازه زمانی قبلی خود برگردد. ولی کندل اسپایک باعث ایجاد محدوده معاملاتی جدید و نیز سطوح حمایت و مقاومت جدیدی می شود و این سطوح مهم بوده و برای تریدر ها اهمیت زیادی دارد.

افت 23 درصدی سهام نماد داوجونز در سال 1987نماد بارزی از یک کندل اسپایک قرمز در تایم فریم روزانه می باشد.

کندل اسپایک کوچک تر می تواند به عنوان کندل سیگنال بار و کی بار نیز عمل کند.

آموزش اسپایک

اسپایک در لغت به معنی سنبله می باشد که از روش قدیمی قرار دادن برگه های سفارش بر روی فلزی حکایت دارد. اسپایک به افزایش و یا کاهش ناگهانی قیمت در تحلیل تکنیکال اشاره دارد.

اسپایک در واقع یک سطح حمایت و مقاومت قوی ایجاد می کندو تریدر ها بر اساس آن معاملاتی مهمی انجام می دهند. در ادامه نحوه معامله در اسپایک را آموزش داده ایم.

برای مثال فرض کنید سهمی در حالت عادی مابین 30 تا 45 دلار معامله می شود. بالاخره روزی فرا می رسد که قیمت سهم به زیر 30 دلار (مثلا 27 دلار) رسیده است. در این حالت اگر قیمت سهم دوباره به محدوده قبلی یعنی (30 تا 45 دلار) برگردد ، این کاهش ناگهانی قیمت اسپایک نبوده و یک نوسان موقتی می باشد.

ولی اگر قیمت به بازه قبلی بر نگشته و در همان محدوده کمتر از 30 دلار معامله شود ، کندلی که قیمت را با سرعت کاهش داده است کندل اسپایک نامیده شده و کندل مهمی است. در این حالت تریدر ها در صورت تشخیص و تایید کندل اسپایک اقدام به سفارش گذاری فروش SELL می کنند.

برای مثال در شکل زیر جفت ارز در محدوده زیر خط آبی رنگ معامله می شود. سپس با کندل مشخص شده که آن را کندل اسپایک می نامیم ، قیمت نوسان زیادی را تجربه کرده و بعد از آن در محدوده بالایی معامله می شود.

آموزش اسپایک
آموزش اسپایک

اندیکاتور اسپایک

برای پیدا کردن کندل اسپایک بهتر است از روی کندل ها و بر اساس پرایس اکشن اقدام کنید. ولی برخی تریدر های تکنیکال ترجیح می دهند کندل های خاص را با اندیکاتور ها پیدا کنند.

در این قسمت لینک دانلود اندیکاتور اسپایک را برایتان قرار داده ایم. این اندیکاتور سیگنال افزایش و کاهش ناگهانی قیمت در متاتریدر 4 می باشد. معامله با کندل اسپایک یکی از بهترین استراتژی های معاملاتی فارکس ، سهام و ارز دیجیتال می باشد.

نحوه معامله اسپایک در پرایس اکشن

معامله اسپایک بسیار حساس و پر ریسک می باشد. برخی تریدر های محافظه کار هنگام مشاهده اسپایک ترجیح می دهند معامله نکنند. ولی برخی دیگر کندل اسپایک را فرصتی برای ورود به معامله و یا افزایش حجم معامله خود می دانند.

نحوه معامله اسپایک در پرایس اکشن را با ذکر یک یک مثال شروع می کنیم.

در شکل زیر کندل اسپایک Spike را برایتان مشخص کرده ایم. کندل اسپایک سطح معاملاتی را تغییر داده است.

معامله اسپایک در پرایس اکشن (1)
معامله اسپایک در پرایس اکشن (1)

تریدر های کوتاه مدت بعد از مشاهده کندل اسپایک نزولی سفارش فروش باز کرده و بر اساس هدف معاملاتی خود با سهم همراه می شوند و به عبارتی در کف می فروشند. زمان ورود به بازار و خروج از آن را در شکل زیر مشخص کرده ایم.

معامله اسپایک در پرایس اکشن (2)
معامله اسپایک در پرایس اکشن (2)

استراتژی و معامله در اسپایک بالا برای تریدر های کوتاه مدت مناسب می باشد. ولی اگر تریدر بلند مدت هستید ، این نکته را به خاطر داشته باشید:

 اسپایک یک سطح حمایت و مقاومت جدید ایجاد می کند و این سطح مانند آهنربا عمل می کند و تریدر ها از این سطح برای ورود و خروج به معامله استفاده می کنند.

بیشتر بخوانید : نحوه رسم حمایت و مقاومت استاتیک

در شکل زیر ادامه کندل های شکل بالا را می بینید. همانطور که در شکل مشخص است ، بعد از کندل اسپایک یک سطح مقاومتی جدیدی ایجاد شده است که برای تریدر ها از اهمیت زیادی برخوردار است.

در شکل زیر با توجه به ستاپ های معاملاتی نقاط ورود به جفت ارز را با دایره های آبی رنگ مشخص کرده ایم. تریدر می تواند در این نقاط وارد معمله شده و بخرد و در نزدیکی های سطح حمایتی که کندل اسپایک ایجاد کرده است بفروشد.

بعضی تریدر های بلند مدت حتی با رسیدن به این سطح مقاومتی نمی فروشند. زیرا می دانند کندل اسپایک از تاثیر احساسات در بازار ایجاد شده و سطح مقاومتی ایجاد شده نیز موقتی می باشد. آنها بعد از خرید در نقاط مشخص شده مدت زمان بیشتری را با سهم و یا جفت ارز همراهی می کنند.

معامله اسپایک در پرایس اکشن (3)
معامله اسپایک در پرایس اکشن (3)

ادامه کندل ها در شکل زیر دیده می شود. بازار بعد از رسیدن دوباره به سطح مقاومتی بالاخره از آن عبور کرده و یک روند صعودی ایجاد می کند.

معامله اسپایک در پرایس اکشن (4)
معامله اسپایک در پرایس اکشن (4)

اسپایک در تحلیل تکنیکال

اسپایک در تحلیل تکنیکال نشان دهنده تغییرات ناگهانی در سنتیمنت بازار می باشد و سیگنال ادامه دار بودن روند و یا تغییر روند بازار را به مشتریان نشان می دهد. در واقع کندل اسپایک اطلاعات مهمی در مورد حرکات بازار را به مشتریان نشان می دهد.

الگوی اسپایک که شبیه خوشه های گندم می باشد و معمولا به صورت تصادفی ایجاد نشده و پیام مهمی را به تریدر ها انتقال می دهد.

برای معامله کندل اسپایک ابتدا باید آن را در چارت قیمتی پیدا کنید. اصلی ترین ویژگی کندل اسپایک بلندی آن و نیز سایه های بلند آن می باشد.

کندل و یا مجموعه ای از کندل ها که تشکیل اسپایک می دهند هم می تواند بدنه بلند و هم بدنه کوتاهی داشته باشد. ولی اصلی ترین ویژگی آن سایه های بلند آن می باشد.

ویژگی های الگوی اسپایک

بدنه کوچک کندل اسپایک

معمولا بدنه کندل اسپایک کوچک می باشد. یعنی شکاف قیمتی کمتری بین قیمت باز و بسته شدن بازار وجود دارد.

سایه های بلند

معمولا کندل اسپایک سایه های بلندی دارد. یعنی شکاف قیمتی زیادی بین بیشترین قیمت و قیمت باز شدن سهم وجود دارد و بالعکس.

اسپایک یعنی چه؟

اسپایک در لغت به معنی سنبله می باشد که از روش سنتی قرار دادن برگه های سفارش مشتریان بر روی سنبله های فلزی حکایت دارد. زمانی که قیمت در بازه زمانی کوتاه با سرعت زیادی تغییر پیدا کند ، اسپایک ایجاد می شود.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.