استاپ هانت (شکار حد ضرر ) چیست؟ 5 راه جلوگیری از Stop Hunt و انواع حالات آن

استاپ هانت (شکار حد ضرر ) چیست؟ 5 راه جلوگیری از Stop Hunt و انواع حالات آن - استاپ هانت

استاپ هانت (شکار حد ضرر ) موضوعی است که معامله گران زیادی با آن درگیر هستند. برای یک تریدر هیچ چیز بدتر از این نیست که استاپ بخورد (معاملاتش متوقف شود) یا خوب پیش نرود. از این بدتر هم این است که بازار بلافاصله بعد از اینکه استاپ خوردید، به همان سمتی برود که می خواستید برود! به این پدیده استاپ هانت (شکار حد ضرر ) می گوییم که معامله گران کوچک را از بازار خارج کرده و به معامله گران بزرگ امکان سود بیشتری می دهد. چقدر با حد ضرر (استاپ لیمیت) آشنا هستید؟

بیشتر بخوانید: استاپ لیمیت چیست؟

شکار حد ضرر چیست؟

آنچه در این مقاله خواهید آموخت نمایش

بازار فارکس مثل هر بازار دیگری دسیسه هایی دارد که از مهم ترین آنها استاپ هانت (شکار حد ضرر ) است. برخی از تریدرها عقیده دارند این پدیده توسط کارگزاری ها شکل گرفته و شاید هم معامله گران بزرگ و حرفه ای و یا نیروهای دیگر در آن دخیل هستند.

حالا می‌خواهیم بدانیم چطوری استاپ هانت شکل می‌گیرد؟ شما یک معامله را انتخاب کرده و برای آن حد ضرر هم تعیین می‌کنید. پس از مدتی قیمت در سطح ضرر شما معامله شده و در نتیجه شما از معامله به بیرون می‌روید! به محض خروج شما از معامله قیمت تغییر کرده و در همان جهتی که مد نظر شما بود، حرکت می کند. این یعنی استاپ هانت (شکار حد ضرر ) اتفاق افتاده است.

بروکر، حد ضرر شما را می بیند و می داند که شما دقیقا کجا استاپِ خود را قرار داده اید. احتمالا خیلی از تریدر ها، استاپِ خود را در محل استاپ شما قرار داده‌اند. پس گاهی اوقات، ناحیه استاپِ شما، تبدیل به ناحیه مهم عرضه می شود!

استاپ هانت یک استراتژی ناجوانمردانه است که موسسات مالی و بانک ها (نهنگ ها) از آن استفاده می کنند. منظور از نهنگ ها معامله گران بزرگ است.

نهنگ ها وقتی دسته ای از سفارش های حد ضرر را می بینند که در نزدیکی محل قیمت مد نظر قرار دارد، بازار را به سمت آن سوق می دهند تا شرکت کنندگان را خارج کنند. اگر پای اهرم درمیان باشد سود نهنگ ها بیشتر هم خواهد شد، چون اندازه معاملات بزرگ است.

شکار حد ضرر چیست؟
استاپ هانت (شکار حد ضرر ) چیست؟ 5 راه جلوگیری از Stop Hunt و انواع حالات آن 1

5 راه اثرگذار برای جلوگیری از استاپ هانتینگ در فارکس

  1. حد ضرر را در اعداد گرد تعیین نکنید.
  2. دستورات حد ضرر را پیدا کنید.
  3. اندیکاتور ATR دوست شماست. از این اندیکاتور برای تعیین حد ضرر استفاده کنید. ( البته خیلی از سبک هایی که شما با آن ترید میکنید، ممکن است که اصلا از اندیکاتور استفاده نکند)
  4. به مناطق آشکار کاری نداشته باشید!
  5. توقف ضرر در سطوح مختلف می تواند کمک کننده باشد.
  6. از مناطقی که قبلا شناسایی شده، دوری کنید.
  7. نقاط عرضه و تقاضایی که قبلا یک بار مصرف شده، احتمالا دیگر برای شما مفید نخواهد بود.
استاپ هانت (شکار حد ضرر ) چیست؟ 5 راه جلوگیری از Stop Hunt و انواع حالات آن - استاپ هانت
استاپ هانت (شکار حد ضرر ) چیست؟ 5 راه جلوگیری از Stop Hunt و انواع حالات آن 2

توصیه مهمی به تریدر ها

نقطه ورودِ و استاپ خود را تعیین کنید اما، به جای ورود در روی نقطه ورودِ تعیین شده، در نقطه ای ورود کنید که ابتدا استاپِ خود را گذاشته بودید!! به زبانِ دیگر، جایی ورود کنید که دیگران استاپِ خود را قرار می دهند.

وبسایت ایتسکا
روش اثرگذاری برای جلوگیری از استاپ هانتینگنکات مثبتتوجهات
حد ضرر را در اعداد گرد تعیین نکنیدمعامله گران برای راحتی کار معمولا حد ضرر را روی اعداد گرد قرار می دهند و این خودش پیش زمینه ایجاد شکار حد ضرر می شود. این کار باعث می شود که تریدر خیلی ساده به خاطر بیاورد که ریسک در کجا تعیین شده بود.این کار می تواند به ضررتان باشد و بنابراین حد ضرر را تا حد امکان دورتر از این اعداد قرار دهید. حد ضرر شما باید در جایی تعیین شود که خودتان و اکثر دیگر معامله گران شکار نشوند.
دستورات حد ضرر را پیدا کنیدالگوهای بازار می تواند این قربانیان بالقوه را به شما نشان دهد. معمولا در الگوهایی که حمایت و مقاومت افقی دارند، می توانید استاپ هانت را پیدا کنید.حتما باید بدانید این است که دیگران حد ضرر را در کجا تعیین می کنند؟ سپس باید حد ضرر را با فاصله مناسب از این نقطه تعیین کنید.
اندیکاتور ATR دوست شماستاین اندیکاتور در حقیقت به میانگین محدوده واقعی اشاره دارد و مبتنی بر نوسان کار می کند. با ATR می توانید نوسانات بازار را درک کرده و استاپ هانت را به خوبی تعیین کنید.در صورتی که با ارزهای خیلی با ارزش معامله می کنید 1× خروجی ATR مشخص می کند که حد استاپ شما چقدر زیر میزان سطح حمایت خواهد بود.

در صورتی که با ارزهای با ارزش پایین معامله می کنید باید بدانید که خطر استاپ هانت بیشتر است پس جایگاه توقف را 2×  زیر پشتیبانی تعیین کنید.
به مناطق آشکار کاری نداشته باشید!استاپ لاس ها می تواند منبع نقدینگی برای این افراد محسوب شود. پس سعی کنید حد ضررتان را در نقاط مشخص و آشکار قرر ندهید. می توانید کمی فراتر از حد ضررهای معمول، حد ضرر تعیین کرده و در عوض از شکار حد ضرر در امان باشید.هر چه سطح حمایت و یا مقاومت واضح تر باشد، بیشتر احتمال دارد که استاپ هانت (شکار حد ضرر) روی آن محدوده رخ دهد
توقف ضرر در سطوح مختلف می تواند کمک کننده باشدمعامله گران خرده فروشی معمولا استراتژی های ورودی و خروجی دارند. این استراتژی ها می تواند خیلی وقت ها خوب عمل کند اما احتمال شکستن توقف ضررها و کاهش معاملات باعث برخی مسائل می شود.خوب است که استراتژی های خروج را تست کنید. با این کار توقف ضرر را در سطوح متفاوتی تعیین می کنید و در نتیجه احتمال این که گرفتار استاپ هانت (شکار حد ضرر) شوید کمتر می شود.
۵ راه اثر گذار برای جلوگیری از استاپ‌ هانتینگ‌ در فارکس

انواع حالات مختلف در استاپ هانتینگ

بسته به این که استاپ هانتینگ به چه دلیلی رخ داده، می تواند حالت های مختلفی هم داشته باشد. آشنایی با این حالت ها باعث می شود حرفه ای تر عمل کنید.

استاپ هانت (شکار حد ضرر ) چیست؟ 5 راه جلوگیری از Stop Hunt و انواع حالات آن - استاپ هانت
استاپ هانت (شکار حد ضرر ) چیست؟ 5 راه جلوگیری از Stop Hunt و انواع حالات آن 3

سطح قیمت

در این روش شکارچی سعی می کند روی سطح قیمت مشخصی تمرکز کرده، معاملات زیادی را فعال و سپس قیمت را سریع تغییر دهد تا معامله گران به خرید یا فروش ترغیب شوند! باید در همه سطوح قیمتی کاملا مراقب بوده و با احتیاط رفتار کنید.

تحلیل نمودار

شکارچی در این حالت نمودارهای قیمت و الگوهای مختلف آن را تحت نظر می گیرد. آن ها نمودارها را بررسی کرده و سیگنال های تکنیکال ایجاد می کنند. در نهایت هم قصدشان این است که معامله گران زیای را به تصمیمی تشویق کنند که به نفع شکارچیان است! افراد مختلف نمودارها را دیده و فکر می کنند که در حال یک تصمیم گیری درست هستند اما نمی دانند که شکارچیان استاپ هانت منتظر آن ها می باشند.

اخبار

خبرها همیشه و در همه زمینه ها مهم هستند. شکارچیان رویدادها و خبرهای مختلف را همواره رصد می کنند و سپس بر اساس آن ها تغییرات ناگهانی در قیمت ایجاد می کنند تا افراد را وادار به گرفتن تصمیمات اشتباه کنند. متاسفانه بسیاری از معامله گران همواره تحت تاثیر اخبار و احساسات خود قرار می گیرند.

استفاده از داده های تکنیکال

شکارچیان در این روش داده های تکنیکال را تحلیل کرده و موارد مختلفی مثل روند قیمت، نقاط حمایت، نقاط مقاومت، ابزارهای مختلف و شاخص های تکنیکال را در نظر می گیرند. آن ها با استفاده از همه این موارد و تجربه و دانشی که دارند قیمت را به سمتی سوق می دهند که معاملات زیادی را فعال کند. نتیجه هم این است که معامله گران زیادی به نفع شکارچیان از بازار خارج می شوند.

سخن پایانی

فعالیت در بازارهای مالی نیازمند تجربه و دانش دقیق است. استاپ هانت یا همان استاپ هانتینگ یکی از مسائلی است که در معاملات مختلف باید مراقب آن باشید. نهنگ ها از پشتوانه مالی خوبی که دارند استفاده می کنند تا بازار را به سمت خوشه ای از ضررها سوق داده و معامله گران کوچک را خارج کنند. دقیقا بزرگان بازار کاری می کنند که استاپ لاس بقیه معامله گران فعال شده و از بازار خارج شوند. با استفاده از استراتژی های مختلفی که بیان کردیم می توانید از شکار شدن توسط این افراد جلوگیری کنید.

استاپ لاس ( قرار دادن حد ضرر) چقدر مهم است؟

قطعا برای فعالیت حرفه ای باید از استاپ لاس استفاده کنید اما همان طور که گفتیم شیوه تعیین آن مهم است.

چه کسانی در ایجاد استاپ هانتینگ نقش دارند؟

در حالی که افراد زیادی فکر می کنند این کار قطعا توسط بروکرها انجام می شود، باید بدانید که اکثرا معامله گران کلان و افراد حقوقی با سرمایه بالا در انجام آن نقش دارند هر چند گاهی بروکرهای خرد هم این کار را انجام می دهند.

چگونه از استاپ هانتینگ محافظت شوم؟

راه های مختلفی برای این مورد و در همین مطلب بیان کردیم. مثلا اشاره کردیم که از اندیکاتور ATR استفاده نموده و در نقاط آشکار هرگز استاپ لاس تعیین نکنید.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.