استاپ هانت (شکار حد ضرر ) چیست؟ 5 راه جلوگیری از Stop Hunt

شکار حد ضرر و 5 راه برای جلوگیری از آن

استاپ هانت (شکار حد ضرر ) موضوعی است که بسیاری از معامله گران با آن درگیر هستند. می دانیم که هیچ چیز برای یک تریدر بدتر از این نیست که استاپ بخورد (معاملاتش متوقف شود) یا خوب پیش نرود. از این بدتر هم این است که بازار بلافاصله بعد از اینکه استاپ خوردید، به همان سمتی برود که می خواستید برود! به این پدیده استاپ هانت (شکار حد ضرر ) می گوییم که معامله گران کوچک را از بازار خارج کرده و به معامله گران بزرگ امکان سود بیشتری می دهد.

استاپ هانت (شکار حد ضرر ) چیست؟

بازار فارکس هم مانند هر بازار دیگری دسیسه هایی دارد. یکی از مهم ترین این دسیسه ها استاپ هانت (شکار حد ضرر ) است. بسیاری از تریدرها عقیده دارند این پدیده توسط کارگزاری ها شکل می گیرد و شاید هم معامله گران بزرگ و حرفه ای و یا نیروهای دیگر در آن دخیل باشند.

اتفاقی که می افتد این است که شما یک معامله را انتخاب کرده و برای آن حد ضرر هم تعیین کرده اید. پس از مدتی قیمت در سطح ضرر شما معامله شده و در نتیجه شما از معامله به بیرون پرتاب می شوید! به محض خروج شما از معامله قیمت تغییر کرده و در همان جهتی که مد نظر شما بود، حرکت می کند. این یعنی استاپ هانت (شکار حد ضرر ) اتفاق افتاده است.

استاپ هانت (شکار حد ضرر ) یک استراتژی ناجوانمردانه است که موسسات مالی و بانک ها (نهنگ ها) از آن استفاده می کنند. منظور از نهنگ ها معامله گران بزرگ است.

بروکر، حد ضرر شما را می بیند و می داند که شما دقیقا کجا استاپِ خود را قرار داده اید.

همچنین، احتمالا خیلی از تریدر ها، استاپِ خود را دقیقا همین جایی که شما استاپتان را قرار داده اید، گذاشته اند. پس گاهی اوقات، ناحیه استاپِ شما، تبدیل به ناحیه مهم عرضه می گردد!

وبسایت ایتسکا

نهنگ ها وقتی دسته ای از سفارش های حد ضرر را می بینند که در نزدیکی محل قیمت مد نظر قرار دارد، بازار را به سمت آن سوق می دهند تا شرکت کنندگان را خارج کنند. اگر پای اهرم درمیان باشد سود نهنگ ها بیشتر هم خواهد شد، چون اندازه معاملات بزرگ است.

پس از این که استاپ هانت انجام شد نهنگ ها موقعیت خود را می بندند و در نتیجه روند به نفع آن ها معکوس می شود. این شرایط بیشتر از همه معامله گران خرد را تحت تاثیر قرار می دهد.

استاپ هانت از تلخ ترین اتفاقاتی است که ممکن است در بازارهای مالی تجربه کنید. از طرفی نمی توان گفت اتفاقی است که یک بار افتاد و تمام، همیشه احتمال چنین اتفاقی در فارکس و دیگر بازارهای مالی وجود دارد.

طبیعی است که در این شرایط معامله گران احساس فریب خوردگی دارند و مخصوصا که این موضوع را مربوط به کارگزاری ها می دانند باعث می شود حس بسیار بدی نسبت به استاپ هانت (شکار حد ضرر ) داشته باشند.

شکار حد ضرر چیست؟
استاپ هانت (شکار حد ضرر ) چیست؟ 5 راه جلوگیری از Stop Hunt 1

5 راه اثرگذار برای جلوگیری از استاپ هانتینگ یا همان استاپ هانت (شکار حد ضرر ) در فارکس

 1. حد ضرر را در اعداد گرد تعیین نکنید.
 2. دستورات حد ضرر را پیدا کنید.
 3. اندیکاتور ATR دوست شماست. از این اندیکاتور برای تعیین حد ضرر استفاده کنید. ( البته خیلی از سبک هایی که شما با آن ترید میکنید، ممکن است که اصلا از اندیکاتور استفاده نداشته باشند)
 4. به مناطق آشکار کاری نداشته باشید!
 5. توقف ضرر در سطوح مختلف می تواند کمک کننده باشد.
 6. از مناطقی که قبلا شناسایی شده دوری کنید.
 7. نقاط عرضه و تقاضایی که قبلا یک بار مصرف شده، احتمالا دیگر برای شما مفید نخواهد بود.

همه تریدرها می دانند که استاپ لاس در بسیاری از معاملات ضروری است. اما چگونه می توان از شکار حد ضرر یا استاپ هانت جلوگیری کرد؟ نگران نباشید در ادامه می خواهیم درباره راه هایی صحبت کنیم که کمک می کند دسیسه ها را دور بزنید!

توصیه مهمی به تریدر ها

نقطه ورودِ و استاپ خود را تعیین کنید اما، به جای ورود در روی نقطه ورودِ تعیین شده، در نقطه ای ورود کنید که ابتدا استاپِ خود را گذاشته بودید!!

به زبانِ دیگر، جایی ورود کنید که دیگران استاپِ خود را قرار می دهند.

وبسایت ایتسکا

حد ضرر را در اعداد گرد تعیین نکنید

معامله گران برای راحتی کار معمولا حد ضرر را روی اعداد گرد قرار می دهند و این خودش پیش زمینه ایجاد استاپ هانت (شکار حد ضرر ) می شود. این کار باعث می شود که تریدر خیلی ساده به خاطر بیاورد که ریسک در کجا تعیین شده بود. اما این کار می تواند به ضررتان باشد و بنابراین حد ضرر را تا حد امکان دورتر از این اعداد قرار دهید. حد ضرر شما باید در جایی تعیین شود که خودتان و اکثر دیگر معامله گران شکار نشوند.

دستورات حد ضرر را پیدا کنید

سعی کنید مناطقی را در نمودار پیدا کنید که حد ضرر در آن ها خوشه بندی می شود. الگوهای بازار می تواند این قربانیان بالقوه را به شما نشان دهد. معمولا در الگوهایی که حمایت و مقاومت افقی دارند، می توانید استاپ هانت را پیدا کنید.

مهم ترین چیزی که برای جلوگیری از استاپ هانت (شکار حد ضرر ) باید بدانید این است که دیگران حد ضرر را در کجا تعیین می کنند؟ سپس باید حد ضرر را با فاصله مناسب از این نقطه تعیین کنید.

شکار حد ضرر و 5 راه برای جلوگیری از آن
استاپ هانت (شکار حد ضرر ) چیست؟ 5 راه جلوگیری از Stop Hunt 2

اندیکاتور ATR دوست شماست

این اندیکاتور در حقیقت به میانگین محدوده واقعی اشاره دارد و مبتنی بر نوسان کار می کند. با ATR می توانید نوسانات بازار را درک کرده و استاپ هانت (شکار حد ضرر ) را به خوبی تعیین کنید.

به صورت کلی این اندیکاتور میانگین محدوده معاملاتی بازار را برای ما مشخص می کند. ما با داشتن مضربی از آن می توانیم فاصله توقف ضرر را از نقطه ورودی محاسبه نماییم. مثلا اگر قرائت لحظه ای این اندیکاتور به ما عدد 150 پیپ را نشان دهد ممکن است تصمیم بگیریم ضرر را در محدوده 2 برابر آن تعیین کنیم. در این مثال حد ضرر در 300 پیپ دورتر از نقطه ورودی مشخص شده است.

خوب است بدانید که بازار ریتم های خودش را دارد و در صورتی که حد ضرر را خیلی نزدیک تعیین کنید احتمال گرفتار شدن در استاپ هانت بیشتر خواهد بود.

اندیکاتور گفته شده یک خروجی بر حسب قیمت به شما می دهد. در صورتی که با ارزهای خیلی با ارزش معامله می کنید 1× خروجی ATR مشخص می کند که حد استاپ شما چقدر زیر میزان سطح حمایت خواهد بود.

در صورتی که با ارزهای با ارزش پایین معامله می کنید باید بدانید که خطر استاپ هانت (شکار حد ضرر ) بیشتر است پس جایگاه توقف را 2×  زیر پشتیبانی تعیین کنید.

به مناطق آشکار کاری نداشته باشید!

این نکته را به خاطر داشته باشید که هر چه سطح حمایت و یا مقاومت واضح تر باشد، بیشتر احتمال دارد که استاپ هانت (شکار حد ضرر) روی آن محدوده رخ دهد. شاید فکر کنید تنطیم حد ضرر در یک منطقه خاص خیلی منطقی است اما به احتمال زیاد بقیه معامله گران هم همین تصمیم را می گیرند و حد ضرر را در همان محدوده تعیین می کنند. شاید بگویید خب مشکل چیست؟

سوء استفاده گرانی که در کمین هستند متوجه تصمیم شما و بقیه افراد می شوند و به فکر نقدینگی می افتند! در واقع استاپ لاس ها می تواند منبع نقدینگی برای این افراد محسوب شود. پس سعی کنید حد ضررتان را در نقاط مشخص و آشکار قرر ندهید. می توانید کمی فراتر از حد ضررهای معمول، حد ضرر تعیین کرده و در عوض از استاپ هانت (شکار حد ضرر) در امان باشید.

شکار حد ضرر - به مناطق آشکار کاری نداشته باشید
استاپ هانت (شکار حد ضرر ) چیست؟ 5 راه جلوگیری از Stop Hunt 3

توقف ضرر در سطوح مختلف می تواند کمک کننده باشد

معامله گران خرده فروشی معمولا استراتژی های ورودی و خروجی دارند. این استراتژی ها می تواند خیلی وقت ها خوب عمل کند اما احتمال شکستن توقف ضررها و کاهش معاملات باعث برخی مسائل می شود.

خوب است که استراتژی های خروج را تست کنید. با این کار توقف ضرر را در سطوح متفاوتی تعیین می کنید و در نتیجه احتمال این که گرفتار استاپ هانت (شکار حد ضرر) شوید کمتر می شود.

از مناطقی که قبلا شناسایی شده دوری کنید

معمولا در نزدیکی سطوح حمایت و مقاومت آشکار، شاهد توقف ضررهای زیادی هستیم. گاهی پیش می آید که فکر می کنید شاهد یک صعود آشکار از سطح مقاومت خواهید بود اما متاسفانه این طور پیش نمی رود و در عوض رو به پایین حرکت می کند! البته برعکس این موضوع هم صادق است، زمان هایی که توقع نزول دارید، خروج های جعلی اتفاق افتاده و قیمت افزایش می یابد! احتمالا استاپ هانت (شکار حد ضرر) اجرا شده است.

نمودارهای شمعی می تواند تا حدی نشانه های دستکاری در بازار را به شما نشان دهد بنابراین مهم است که این نمودارها را شناخته و با تحلیل آن آشنا باشید.

شناسایی دستورات استاپ لاس در حین استاپ هانت (شکار حد ضرر)

این کار می تواند دشوار باشد زیرا معمولا دستورات به شکلی قرار نمی گیرند که در معرض دید باشند. مناطقی وجود دارد که احتمال دارد توقف ضرر در آن ها اتفاق بیافتد و با برخی از استراتژی ها می توان به این مناطق دسترسی پیدا کرد.

تجزیه و تحلیل را به قدر کافی بیاموزید

روش های مختلفی برای تجزیه و تحلیل بازارهای مالی وجود دارد. معمولا معامله گران از تحلیل تکنیکال استفاده می کنند تا سطوح حمایت و مقاومت را در نمودارهای قیمت استفاده نمایند. معمولا سفارش های توقف ضرر زیر سطوح حمایت و یا در نقطه ای بالاتر از سطح مقاومت قرار دارد. معامله گران سعی می کنند این سطوح را بررسی کرده و داده ها را تحلیل کنند تا بتوانند از آن ها در بهترین حالت استفاده نمایند.

شناسایی دستورات استاپ لاس در حین اجرای استاپ هانتینگ
استاپ هانت (شکار حد ضرر ) چیست؟ 5 راه جلوگیری از Stop Hunt 4

توجه به دفترچه سفارش مهم است

منظور از دفترچه سفارش درواقع وضعیت خرید و فروش در بازار است که با تجزیه و تحلیل آن می توان به نتایجی دست یافت. این کار می تواند به شما در پیدا کردن خوشه های سفارش توقف ضرر بالقوه کمک کند. با این کار تا حد زیادی از استاپ هانت (شکار حد ضرر) جلوگیری می کنید.

حواستان به نوسانات قیمت و شکست باشد

معمولا در دوره هایی که افزایش نوسان در قیمت داریم و یا یک شکست پیش بینی شده است، شاهد شکار توقف هستیم. احتمال دارد که معامله گران عمدا قیمت را جا به جا کنند تا در دوره های نوسان و یا شکست بتوانند دستورهای استاپ هانت (شکار حد ضرر) را اجرا نمایند. آن ها معمولا بر حرکات قیمت ها تمرکز کرده و هم چنین به جهش ها و یا برگشت های ناگهانی دقت کرده و شکارهای بالقوه را تشخیص می دهند.

الگوهای دستکاری بازار را شناسایی کنید

یک تریدر با تجربه می تواند با مشاهده و تحلیل های حرفه ای، به الگوهای دستکاری بازار برسد. آن ها حرکات غیر عادی قیمت را بررسی کرده و برخی فعالیت های معاملاتی را زیر نظر می گیرند. این موارد به آن ها نشان می دهد که تلاش هایی در جهت استاپ هانت (شکار حد ضرر) در حال انجام است. برای شناسایی چنین الگوهایی باید تجربه کافی داشته و رفتارهای تکرار شونده را بشناسید.

احساسات بازار را تجزیه و تحلیل کنید

احساسات همیشه در بازارهای مالی اثرگذار است. شاخص های مختلف، اخبار و پلت فرم های گوناگون کمک می کند بتوانید همه چیز را رصد کرده و در جریان احساسات عمومی قرار بگیرید. در صورتی که در سطح قیمتی خاص و مشخص، معامله گران سفارش توقف ضرر می دهند احتمال دارد که در آن جا شکار انجام شود.

تجزیه و تحلیل احساسات بازار
استاپ هانت (شکار حد ضرر ) چیست؟ 5 راه جلوگیری از Stop Hunt 5

رد قیمت ها و شکست های کاذب را شناسایی کنید

گاهی شکارچیان با رد قیمت ها و ایجاد شکست های نادرست، باعث اجرای دستورات استاپ هانت (شکار حد ضرر) می شوند. شما باید به دنبال مواردی باشید که قیمت برای مدتی کوتاه از سطح حمایت و مقاومت بالاتر رفته اما به شکست نمی رسد و یا خیلی سریع معکوس می شود. این مورد می تواند نشان دهنده تلاش برای توقف شکار باشد.

به افزایش غیر عادی حجم معاملات توجه کنید

در صورتی که تشخیص دهید معاملات الگوهای غیر عادی دارد و یا این که حجم آن ها به شکل نامتعارفی افزایش یافته، احتمالا استاپ هانت (شکار حد ضرر) در حال اجراست. اگر حجم به صورت ناگهانی افزایش یافته و قیمت هم به شکل قابل توجهی تغییر می کند بیشتر می توانید به استاپ هانتینگ شک کنید.

عمق بازار را تجزیه و تحلیل کنید

با تحلیل عمق بازار می توانید به نتایج خوبی دست پیدا کنید. با این کار به سفارشات خرید و فروش معلق در سطوح مختلف دست پیدا می کنید. وقتی در عمق بازار تغییراتی ناگهانی مثل افزایش سفارشات برای برخی قیمت ها را می بینید باید در مورد استاپ هانت (شکار حد ضرر) هوشیار شوید.

با تجربه ها می توانند به حس و شهود هم اعتماد کنند

یک معامله گر با تجربه بارها با شکار مواجه شده و احتمالا شهود هم در این باره دارد. احتمالا او الگوهای تکرار شونده را می شناسد و می داند چه رفتارها و قیمت هایی مورد حمله قرار می گیرند. برای رسیدن به این سطح از آگاهی قطعا باید تجربه بالایی داشته باشید.

به صورت کلی فعالان در عرصه استاپ هانت (شکار حد ضرر)، تیزهوش و کاربلد هستند و کارشان به این سادگی ها نیست که ساده و بر اساس قوانین مشخصی بتوان آن را خنثی کرد. به عنوان یک معامله گر باید از تجزیه و تحلیل چند گانه استفاده کرده، به استراتژی های مدیریت ریسک مسلط باشید و احتیاط های لازم را هم در نظر بگیرید تا بتوانید در بازارهای مالی به خوبی فعالیت کنید.

یک مثال شفاف از استاپ هانت (شکار حد ضرر)

فرض می کنیم سهامی به نام “الف” داریم که بسیار پر رونق است و در محدوده 100 تا 150 دلار هم معامله می شود. طبیعی است که معامله گران در زیر سطح حمایت 00 دلار، توقف ضرر را تعیین می کنند تا اگر قیمت از این حد کمتر شد سهام شان فروش رفته و ضرر زیادی نکنند.

سوء استفاده گران و افرادی که شکارها را انجام می دهند کارشان این است که این حد ضرر را شناسایی کرده، سفارشات را تحریک می کنند و از کاهش قیمت آن سود خوبی به دست می آورند. اما دقیقا و مرحله به مرحله آن ها چه کاری انجام می دهند؟ در ادامه در مورد همه این مراحل با زبان ساده صحبت می کنیم.

شکار حد ضرر چگونه انجام می شود؟
الف) شکارچیان تصمیم شان را می گیرند
ب ) قیمت را دستکاری می کنند
ج) استاپ لاس اجرا می شود
د) قیمت کاهش پیدا می کند
ه) از استراتژی های معکوس استفاده می کنند
ی) سودهای به دست آمده را به جیب می زنند!

مثالی ساده از چگونگی اجرای استاپ هانت (شکار حد ضرر)

شکارچیان تصمیم شان را می گیرند

اولین مرحله در استاپ هانت (شکار حد ضرر) این است که شکارچیان می فهمند که شما و بسیاری از دیگر معامله گران، سطح حمایت 100 دلار را به عنوان نقطه استاپ لاس انتخاب می کنید. آن ها به این فکر می کنند که چنین سفارش هایی باعث کاهش شدید قیمت می شود و به ضرر خودشان است.

شکارچی و اجرای استاپ هانتینگ
استاپ هانت (شکار حد ضرر ) چیست؟ 5 راه جلوگیری از Stop Hunt 6

قیمت را دستکاری می کنند

شکارچیان حجم زیادی از سهام مد نظر را می فروشند تا قیمت به سطح 100 دلار برسد. ینی کجا؟ همان جایی که شما استاپ لاس تعیین کرده اید! هدف شان دقیقا خارج کردن شما و تعداد زیادی تریدر دیگر، از معاملات است.

استاپ لاس اجرا می شود

خب، قیمت به 100 دلار نزدیک می شود و اجرای تمامی دستورات توقف ضرر در این سطح، انجام می شود. به صورت خودکار، فروش برای همه این معامله گران انجام شده و به بازار فشار وارد می شود. استاپ هانت (شکار حد ضرر) در حال اجراست!

قیمت کاهش پیدا می کند

طبیعی است که با فروش زیاد ناشی از استاپ لاس های تعیین شده، قیمت پایین می آید و به زیر 100 دلار می رسد. احتمال دارد که این حرکت نزولی تا حد قابل ملاحظه تری هم پیش برود.

شکارچیان از استراتژی های معکوس استفاده می کنند

وقتی استاپ لاس ها اجرا شده و قیمت کاهش یافت، آن ها استراتژی شان را برعکس می کنند. در این شرایط عدم تعادل موقتی در عرضه و تقاضا وجود دارد، شکارچیان سهام ها را در قیمت پایین تر می خرند. پس از این که وضعیت سهام ثابت می شود قیمت آن رشد خواهد کرد و این نفعی است که استاپ هانت (شکار حد ضرر) برای شکارچیان دارد.

و در نهایت سودهای قابل توجهی به شکارچیان می رسد

شکارچیان سهامی را که در قیمت پایین خریده اند، می فروشند. دستکاری های مختلف باعث می شود آن ها سودهای خوبی به دست آورند.

** معامله گران باید با استراتژی های مدیریت ریسک آشنا بوده و با آگاهی بیشتر سعی کنند معاملات حرفه ای تری داشته باشند.

استاپ هانت (شکار حد ضرر) عملی غیر اخلاقی است و در بازارهای نظارتی ممنوع می باشد با این حال در بازارهای کمتر تنظیم شده و یا دستکاری شده از این اتفاق ها می افتد. رگولاتورها و مبادلات سعی می کنند با تدابیری جلوی این اقدامات را بگیرند اما متاسفانه هم چنان وجود دارد.

دلایل بروز استاپ هانتینگ چیست؟

خب تا این جا تقریبا می دانید که این پدیده چرا رخ می دهد اما هنوز هم مواردی هست که باید بدانید. عوامل زیادی می تواند در اجرای استاپ هانتینگ نقش داشته باشد مثلا انتشار یک خبر می تواند دلیل این موضوع باشد. به عنوان مثال خبری در مورد یک سهام پخش می شود. اتفاقی که می افتد این است که تریدرهای خرد خارج شده و نقدینگی بازار کاهش می یابد.

کاهش نقدینگی به چه معناست؟ یعنی شرایط برای ایجاد استاپ هانتینگ و دستکاری آماده است! بنابراین می توانیم بگوییم علت اصلی استاپ هانت به نقدینگی بازار مربوط است. این پدیده در حقیقت به دنبال شکار پول نقد در بازارها می باشد. حواستان به اخبار و احساسات تان باشد! درگیر احساسات شدن همان و باخت همانا! روش های مختلفی مثل ورود از نقاط استاپ اولیه و استاپ های فیبوناچی وجود دارد که می توانید از آن ها برای جلوگیری از ضرر استفاده نمایید.

انواع حالات مختلف در استاپ هانتینگ

بسته به این که استاپ هانتینگ به چه دلیلی رخ داده است می تواند حالت های مختلفی هم داشته باشد. آشنایی با این حالت ها باعث می شود بتوانید حرفه ای تر عمل کنید.

استاپ هانت از طریق سطح قیمت

در این روش شکارچی سعی می کند روی سطح قیمت مشخصی تمرکز کرده، معاملات زیادی را فعال نموده و سپس قیمت را سریع تغییر دهد تا معامله گران به خرید یا فروش ترغیب شوند! مهم است که در همه سطوح قیمتی کاملا مراقب بوده و با احتیاط رفتار کنید.

استاپ هانت از طریق تحلیل نمودار

شکارچی در این حالت نمودارهای قیمت و الگوهای مختلف آن را تحت نظر می گیرد. آن ها نمودارها را بررسی کرده و سیگنال های تکنیکال ایجاد می کنند. در نهایت هم قصدشان این است که معامله گران زیای را به تصمیمی تشویق کنند که به نفع شکارچیان است! افراد مختلف نمودارها را دیده و فکر می کنند که در حال یک تصمیم گیری درست هستند اما نمی دانند که شکارچیان استاپ هانت منتظر آن ها می باشند.

استاپ هانت با اخبار

خبرها همیشه و در همه زمینه ها مهم هستند. شکارچیان رویدادها و خبرهای مختلف را همواره رصد می کنند و سپس بر اساس آن ها تغییرات ناگهانی در قیمت ایجاد می کنند تا افراد را وادار به گرفتن تصمیمات اشتباه کنند. متاسفانه بسیاری از معامله گران همواره تحت تاثیر اخبار و احساسات خود قرار می گیرند.

استاپ هانت با استفاده از داده های تکنیکال

شکارچیان در این روش داده های تکنیکال را تحلیل کرده و موارد مختلفی مثل روند قیمت، نقاط حمایت، نقاط مقاومت، ابزارهای مختلف و شاخص های تکنیکال را در نظر می گیرند. آن ها با استفاده از همه این موارد و تجربه و دانشی که دارند قیمت را به سمتی سوق می دهند که معاملات زیادی را فعال کند. نتیجه هم این است که معامله گران زیادی به نفع شکارچیان از بازار خارج می شوند.

قوانین ورود و خروج برای بازار رو به افزایش

در کنار دانستن نکات مربوط به استاپ هانت (شکار حد ضرر) خوب است دیگر قوانین بازار را هم بدانید البته که همه این قوانین به هم دیگر مربوط هستند. وقتی بازار رو به افزایش حرکت می کند معمولا تریدرها دنبال فرصت هایی هستند تا از این موقعیت استفاده نمایند و این کار با ورود و خروج های مختلف انجام می شود. ورود و خروج هر کدام قوانین خودش را دارد که استفاده از آن ها باعث می شود بتوانید معاملات خوبی داشته باشید.

قوانین ورود و خروج بازار
استاپ هانت (شکار حد ضرر ) چیست؟ 5 راه جلوگیری از Stop Hunt 7

قوانین ورود

وقتی بازار رو به افزایش است باید قوانین زیر را برای ورود در نظر داشته باشید.

Breakout Above Resistance را در نظر داشته باشید

شکستی پیدا کنید که بالاتر از سطح مقاومت کافی و یا نوسان قبلی باشد. این موضوع می تواند نشان دهنده ادامه دار بودن روند صعودی باشد. می توانید با افزایش حجم و حرکت مثبت قیمت، شکست را تایید کنید. حواستان به دیگر نکات لازم برای جلوگیری از استاپ هانت (شکار حد ضرر) هم باشد.

ورود به Pullbacks   و Retracements

در روند صعودی در Pullbacks و Retracements وارد شوید. قبل از این که وارد یک موقعیت خرید شوید صبر کنید تا قیمت به سطح حمایت و یا میانگین متحرک برگردد. سعی کنید نشانه های تثبیت قیمت را پیدا کرده و بر اساس آن عمل کنید. این نشانه ها مواردی مثل کندل های صعودی و یا شاخص های برگشت صعودی است.

شکست خط روند را انجام دهید

خط روندی شناسایی کنید که رو به بالاست و نوسانات پایین را به هم وصل می کند. وقتی قیمت از این خط شکسته شد، وارد شوید. این وضعیت نشان می دهد که روند صعودی ادامه دار خواهد بود. شکست را با دیگر الگوهای فنی و شاخص ها هم بررسی نمایید.

از متقاطع میانگین متحرک استفاده کنید

از میانگین های متحرک کوتاه مدت و بلند مدت استفاده کنید. ترکیبی از این میانگین ها می تواند نتایج خوبی به شما بدهد. وقتی میانگین متحرک کوتاه مدت از میانگین بلند مدت عبور کند، یعنی حرکت صعودی است و شما می توانید وارد شوید. البته پس از ورود باز هم نکات مهمی درباره استاپ هانت (شکار حد ضرر) هست که باید رعایت کنید.

قوانین خروج

وقتی بازار رو به افزایش است قوانین خروج از قرار زیر خواهد بود.

اهداف سود را تعیین کنید

بر اساس سطوح فنی مثل مناطق مقاومت و غیره، اهداف سود را مشخص کنید. وقتی قیمت به این اهداف رسید، سود جزئی را حاصل کنید تا سود تضمین شود و سپس به موقعیت اجازه دهید تا در روند صعودی حرکت کند.

توقف های انتهایی را اجرا کنید

برای این که از سود محافظت کنید و پتانسیل صعودی بیشتری را جذب نمایید حواستان به توقف های انتهایی و اجرای آن ها باشد. وقتی قیمت به نفع معامله حرکت ادامه دار دارد، باید استاپ لاس را به شکل دوره ای تنطیم نمایید. این موضوع باعث می شود از سود بالقوه بهره مند شده و هنگامی که لازم است از معامله خارج شوید. استاپ لاس دوره ای تا حد خوبی از استاپ هانت (شکار حد ضرر) جلوگیری می کند.

مراقب الگوهای معکوس باشید

اگر نشانه هایی از تضعیف حرکت صعودی می بینید و یا با الگوهای معکوس نزولی رو به رو می شوید باید مراقب باشید. در صورتی که نشانه هایی از معکوس شدن روند سود را می بینید از معامله خارج شوید.

میانگین متحرک متقاطع مهم است

وقتی میانگین متحرک کوتاه مدت از میانگین متحرک بلند مدت عبور می کند باید به فکر خروج از موقعیت باشید. این شرایط نشان دهنده تغییر بالقوه در روند است.

به نوسان دقت کنید

بر اساس نوسانات بازار و یا اوراق بهادار دستورات توقف ضرر را تعیین کنید. با توجه به این که نوسانات بازار در چه محدوده ای است از شاخص های مختلفی مثل اندیکاتور ATR  استفاده کرده و سطوح توقف ضرر را تنظیم نمایید.

** به صورت کلی هر تصمیم در بازارهای مالی باید با توجه به تجزیه و تحلیل بازار، مدیریت ریسک و اصول فنی گرفته شود. پس از آن باید بتوانید همه این موارد را با اهداف تجاری خودتان تطبیق داده و احساسات بازار را هم در نظر بگیرید و البته قدرت ریسک کردن هم داشته باشید. رعایت همه این موارد باعث می شود از استاپ هانت (شکار حد ضرر) جلوگیری کرده و معاملات خوبی داشته باشید.

به نوسان دقت کنید
استاپ هانت (شکار حد ضرر ) چیست؟ 5 راه جلوگیری از Stop Hunt 8

قوانین ورود و خروج در بازار رو به پایین

در بازار رو به پایین هم برای جلوگیری از استاپ هانت (شکار حد ضرر) و به صورت کلی داشتن موفقیت کافی باید به برخی نکات توجه کنید. وقتی بازار نزولی است معامله گران سعی می کنند ورود و خروج هایی انجام دهند که باز هم باعث سود برای آن ها شود. برخی از قوانین مهم در این زمینه را بررسی می کنیم.

قوانین ورود

این قوانین از قرار زیر است

به دنبال شکست در زیر پشتیبانی باشید

به دنبال شکستی باشید که زیر سطح حمایت قابل توجه یا نوسان پایین قبلی است. این موضوع می تواند نشان دهد که روند نزولی ادامه خواهد داشت. با توجه به افزایش حجم و حرکت منفی قیمت را تایید کنید.

حواستان به Pullbacks و Retracements باشد

 وقتی بازار در روند عقب نشینی است می توانید وارد شوید. تا زمانی که قیمت به سطح مقاومت و یا میانگین متحرک برمی گردد و قبل از وارد شدن به موقعیت فروش کوتاه می شود، صبر کنید. سعی کنید نشانه های تثبیت قیمت را دنبال کرده و پیدا کنید.مثلا می توانید الگوهای کندل نزولی و یا شاخص های برگشت نزولی را در نظر بگیرید.

خط روند را شناسایی کنید

خط روند نزولی ای را پیدا کنید که نوسان های پایین تر را به هم وصل می کند. وقتی قیمت به پایین تر از حد روند شکسته شد ورود را انجام دهید. این شرایط نشان می دهد که روند نزولی ادامه دار است. تجزیه و تحلیل تان را توسط دیگر الگوهای فنی هم چک کنید. حواستان به همه موارد لازم برای جلوگیری از استاپ هانت (شکار حد ضرر) هم باشد.

متقاطع میانگین متحرک را در نظر بگیرید

ترکیبی از میانگین های متحرک را در نظر بگیرید. وقتی میانگین متحرک کوتاه مدت از بلند مدت عبور می کند یعنی حرکت رو به پایین است و می توانید ورود را انجام دهید.

قوانین خروج

در بازارهایی با روند نزولی قوانین خروج از قرارزیر است.

اهداف سود را مشخص کنید

بر اساس سطوح فنی مختلف مثل پسوند فیبوناچی، اهداف سود را تعیین کنید. وقتی قیمت به این اهداف رسید یک سود کم بگیرید و البته بگذارید روند نزولی باز هم طی شود.

به توقف های انتهایی توجه کنید

برای این که بیشتر و بیشتر از روند نزولی استفاده کنید حواستان به اجرای توقف های نهایی باشد. وقتی قیمت به نفع معامله حرکت کرد استاپ لاس را دوره ای تعیین کنید تا هم مدیریت ریسک را انجام دهید و هم بتوانید سود خوبی به دست آورید. چگونگی تعیین استاپ لاس در جلوگیری از ایجاد حد ضرر خیلی مهم است.

مراقب الگوهای معکوس باشید

در برابر الگوهای صعودی و یا نشانه های تضعیف حرکت نزولی هوشیار باشید. در صورتی که نشانه هایی از معکوس شدن بالقوه را می بینید برای این که از ضرر احتمالی جلوگیری کنید، از معامله خارج شوید.

به میانگین های متحرک توجه کنید

شما باید با توجه به میانگین های متحرک تصمیم بگیرید که چه زمانی برای خروج مناسب است. وقتی میانگین متحرک کوتاه مدت از بلند مدت عبور می کند وقت خروج است و تغییر بالقوه در روند را نشان می دهد.

حواستان به نوسان باشد

بر اساس نوسانات بازار و یا اوراق بهادار می توانید دستورات استاپ لاس را تنظیم کنید. اندیکاتور ATR می تواند در این زمینه به شما کمک کند.

اندیکاتور art
استاپ هانت (شکار حد ضرر ) چیست؟ 5 راه جلوگیری از Stop Hunt 9

استفاده از پرایس اکشن ICT برای جلوگیری از استاپ هانت (شکار حد ضرر)

همان طور که متوجه شدید اکثرا نهنگ ها برای تامین نقدینگی معاملات به استاپ هانتینگ روی می آورند. استاپ هانت در واقع یک استراتژی است که قیمت به استاپ لاس های تعیین شده برسد و کم تجربه ها از بازار حذف شوند. راه حل مقابله با این دام می تواند پرایش اکشن ICT باشد.

نکاتی که می تواند به شما کمک کند معاملات تان را امن پیش ببرید و از استاپ هانت (شکار حد ضرر) جلوگیری کنید عبارت است از:

 1. در تعیین سطوح سود و ضرر از اعداد مشخص استفاده نکنید معمولا تازه کارها اعداد رند و بزرگ را برای این کار انتخاب می کنند که انتخاب درست و امنی نیست.
 2. تجربه و آمار نشان می دهد که قیمت ها بعد از گذشتن از یک عدد رند خیلی سریع تغییر می کند و دلیل آن هم دستورات حد ضرر زیادی است که در نزدیکی اعداد رند وجود دارد.
 3. اعدادی که به 00 ختم می شود معمولا برای محدوده حد ضرر انتخاب می شود.
 4. نکته مهمی که می تواند به شما کمک کند این است که همیشه میزان اسپرد معامله را همراه چند پیپ به حد ضررتان اضافه کنید. با این روش یک فضای محافظتی برای خودتان ساخته اید.
 5. هر سطح قیمتی که مردم همه به کسب سود از آن مایل هستند، به سختی می تواند به شما سود بدهد!
 6. یک ستون به ژورنال معاملاتی خود اضافه نمایید و حرکات قیمت بر خلاف پوزیشن مد نظر خودتان را در نظر داشته باشید. این راهکار کمک می کند متوجه شوید که آیا قبل از موعد به معامله وارد شده اید و یا این که حد ضرر خیلی محتاطانه انتخاب شده است.
 7. با رصد کردن افراد مهم و تاثیرگذار می توانید متوجه شوید که آن ها چگونه تحلیل می کنند و در هر لحظه چه تصمیمی می گیرند.
 8. در صورتی که یک معامله بیش از اندازه خوب به نظر می رسد باید مراقب باشید!
 9. از یک فیلتر اضافه مثل روش های تایید ورود به معاملات استفاده کنید.
پرایش اکشن ict
استاپ هانت (شکار حد ضرر ) چیست؟ 5 راه جلوگیری از Stop Hunt 10

استاپ فیشینگ چیست؟

منظور از استاپ فیشینگ همان استاپ هانت (شکار حد ضرر) است. وقتی در یک نقطه خاص تعداد زیادی حد ضرر فعال می شود یک بریک اوت ناگهانی را در بازار شاهد می شویم که کندل های بزرگ در بازه های زمانی کوتاه را نشان می دهد. به این نمودارهای شمعی که بزرگ و خطرناک هستند، کندل های استاپ زن گفته می شود. کار این کندل ها در واقع شکار استاپ لاس شما و دیگران به نفع فرد یا افرادی است که برای آن برنامه ریزی می کنند.

سخن پایانی

فعالیت در بازارهای مالی نیازمند تجربه و دانش دقیق است. استاپ هانت (شکار حد ضرر) یا همان استاپ هانتینگ یکی از مسائلی است که در معاملات مختلف باید مراقب آن باشید. نهنگ ها از پشتوانه مالی خوبی که دارند استفاده می کنند تا بازار را به سمت خوشه ای از ضررها سوق داده و معامله گران کوچک را خارج کنند. با استفاده از استراتژی های مختلفی که بیان کردیم می توانید از شکار شدن توسط این افراد جلوگیری کنید.

آیا بروکر ها واقعا استاپِ ما را میزنند و ما را استاپ هانت میکنند؟

سلام. بله. این امکان وجود دارد که بروکر های کوچک، اقدام به همچین کاری کنند و با یک (مثلا) شدو، استاپِ کاربران خود را بزنند. اما خب این مورد در بروکر های مطرح و بزرگ معمولا اتفاق نمی افتد. البته، اغلب، دلیل اینکه شما استاپ می خورید، این است که بازار در حال حرکت به سمت ناحیه های عرضه است. ( در نظر داشته باشید که احتمالا خیلی از تریدر ها، استاپِ خود را همان جایی قرار داده اند که شما استاپِ خود را قرار داده اید! پس این نواحی، تبدیل به ناحیه های عرضه ی خوب می شوند)

استاپ لاس ( قرار دادن حد ضرر) چقدر مهم است؟

سلام . قطعا برای فعالیت حرفه ای باید از استاپ لاس استفاده کنید اما همان طور که گفتیم شیوه تعیین آن مهم است.

چه کسانی در ایجاد استاپ هانتینگ نقش دارند؟

سلام . در حالی که افراد زیادی فکر می کنند این کار قطعا توسط بروکرها انجام می شود باید بدانید که اکثرا معامله گران کلان و افراد حقوقی با سرمایه بالا در انجام آن نقش دارند هر چند گاهی بروکرهای خرد هم این کار را انجام می دهند.

استاپ هانتینگ چه زمانی ایجاد می شود؟

سلام . دقیقا وقتی که شکارچیان حس کنند خروج شما و البته تعداد زیادی از دیگر افراد باعث می شود که خودشان حسابی سود کنند! البته همان طور که گفتیم اگر دقت کنید و به همه نکات لازم توجه نمایید می توانید از این پدیده در امان بمانید.

چگونه از استاپ هانتینگ محافظت شوم؟

سلام . راه های مختلفی برای این مورد و در همین مطلب بیان کردیم مثلا اشاره کردیم که از اندیکاتور ATR استفاده نموده و در نقاط آشکار هرگز استاپ لاس تعیین نکنید.

سلام. استاپ هانت به عرضه و تقاضا مربوط است؟

سلام. قطعا. نواحی مختلفی که عرضه و تقاضای زیادی دارد همواره مورد توجه شکارچیان قرار می گیرد. معمولا تریدرها و مخصوصا کم تجربه ها روی همین نقاط استاپ لاس می گذارند و مقدمه ای برای شکار شدن فراهم می کنند.

3.7/5 - (8 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه