استاپ لیمیت چیست؟ + توضیح سفارش با حد ضرر

استاپ لیمیت چیست؟

تا به حال در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت کرده اید؟ شاید هم در حال فکر کردن برای ورود به این بازار هستید. اینجا جایی است که باید همه قدم هایتان را آگاهانه بردارید و البته تحمل ریسک و نوسان را هم داشته باشید. می دانید که استاپ لیمیت چیست؟ استاپ لیمیت یکی از ابزارهایی است که در این فضا برای مدیریت ریسک و حفظ سود استفاده می شود. با استاپ لیمیت مشخص می کنید که سفارش تان وقتی ثبت شود که قیمت به حد مد نظر شما رسیده باشد.

دنیای کریپتو می تواند برای بسیاری از افراد باعث ضررهای بزرگی شود. استاپ لیمیت در واقع یکی از راه حل های جلوگیری از این ضررها می باشد. البته این روش مشکلاتی هم دارد از جمله این که احتمال دارد که قیمت به صورت موقت به سطحی برسد که تعیین کرده اید و در این صورت فرصتی پر سود را از دست بدهید.

استاپ لیمیت چیست؟

آنچه در این مقاله خواهید آموخت نمایش

شما می توانید یک محدوده قیمت تعیین کنید. وقتی قیمت به آن محدوده برسد سفارش تان انجام خواهد شد. تریدرها با استفاده از این تکنیک حداکثر و حداقل قیمت را مشخص کرده و معاملات شان را کنترل می کنند.

تفاوت سفارشات لیمیت، استاپ و استاپ لیمیت

2 نوع دستور رایج در دنیای رمز ارزها سفارش های لیمیت و استاپ لیمیت هستند. شما با لیمیت اوردر محدوده قیمت های مطلوب برای معامله را تعیین می کنید. در استاپ شما یک قیمت استاپ تعیین می کنید که در واقع سفارش مارکت را فعال می کند.

اکنونمی دانیم که استاپ لیمیت چیست اما در اوردر استاپ لیمیت چه اتفاقی می افتد؟ 2 مورد گفته شده با هم ترکیب می شوند. در ادامه درباره این مفاهیم بیشتر صحبت می کنیم تا با آن ها آشنا شوید.

سفارش لیمیت چیست؟

در این نوع سفارش شما بالاترین قیمت برای خرید و یا پایین ترین قیمت برای فروش را تعیین می کنید. اگر مارکت پرایس محقق شود یا در حالتی بهتر از حالت لیمیت قرار داشته باشیم سفارش لیمیت شما به صورت اتومات انجام می شود.

این سفارش ها چه زمانی مناسب هستند؟ وقتی که یک نقطه ورود و خروج داشته باشد و زمان انتظار تا رسیدن به شرایط مد نظر هم خیلی مهم نباشد.

سفارش لیمیت
استاپ لیمیت چیست؟ + توضیح سفارش با حد ضرر 1

معمولا تریدرها لیمیت فروش را در سطحی بالاتر از قیمت فعلی و لیمیت خرید را در سطح پایین تر قرار می دهند. اگر سفارش لیمیت را برای قیمت فعلی تعیین کنید به احتمال زیاد تنها در چند ثانیه اجرا می شود مگر این که لیکوئیدیتی پایین داشته باشیم.

سفارش استاپ چیست؟

حتما تا به حال عبارت استاپ لاس را شنیده اید. می دانیم که استاپ لیمیت چیست اما استاپ لاس چیست؟ منظور از استاپ لاس شرایطی است که تریدرها سعی می کنند نوع و میزان ضرر احتمالی را کاهش دهند. وقتی استاپ لاس تعیین می کنید لازم است قیمت مشخصی به نام استاپ پرایس تعیین گردد. اورد شما در این قیمت محقق خواهد شد.

اگر قیمت رمز ارز به استاپ پرایس برسد چه اتفاقی می افتد؟ سفارش استاپ لاس به اوردر مارکت تبدیل می شود و در بهترین قیمت ممکن اجرا خواهد شد. دقت کنید که ممکن است قیمت تعیین شده شما دقیقا اجرا نشود. وقتی بازار در حالت نزولی است و احتمال ضررهای سنگین وجود دارد این نوع سفارش به شما کمک می کند.

سفارش استاپ لیمیت

استاپ لیمیت در واقع یک سفارش استاپ و یک اوردر لیمیت را با هم ترکیب می نماید. در واقع با این کار برای صرافی یک قیمت فعال سازی تعیین می کنید تا سفارش لیمیت ثبت گردد.

استاپ پرایس را می توانید به عنوان محرکی جهت ثبت سفارش لیمیت در نظر بگیرید. وقتی قیمت استاپ در بازار محقق شود سفارش لیمیت همراه قیمت مشخص شده اجرا می شود.

دقت کنید که شما مجبور نیستید قیمت لیمیت و استاپ را یکسان تعیین کنید اما این اتفاق می تواند بیافتد. بهترین حالت شاید این است که برای سفارش های فروش استاپ پرایس را قدری بیشتر از قیمت لیمیت تعیین نمایید. در سفارش های خرید هم قیمت استاپ باید مقداری کمتر از قیمت لیمیت باشد. این موضوع باعث می شود اوردر لیمیت شانس بیشتری برای تکمیل داشته باشد.

چند استراتژی برای استفاده از استاپ لیمیت

خب اکنون می دانید که استاپ لیمیت چیست و چگونه عمل می کند. در ادامه در مورد چند تکنیک سخن می گوییم که می تواند بهره وری سفارشات شما را افزایش دهد.

استراتژی های استاپ لیمیت
استاپ لیمیت چیست؟ + توضیح سفارش با حد ضرر 2
  1. بررسی نوسان ها
  2. توجه به قدرت نقدینگی
  3. استفاده از تحلیل تکنیکال

نوسان دارایی مد نظر را بررسی نمایید

حتما می دانید که می توانید با تعیین اسپرد کوچک میان نقطه استاپ و سفارش لیمیت، شانس بیشتری برای تکمیل آن داشته باشید.

با این حال در صورتی که دارایی شما نوسان بالایی دارد باید اسپرد بزرگ تری را در نظر بگیرید.

حواستان به قدرت نقدینگی دارایی باشد

سفارشاتی که حد ضرر دارد، برای دارایی هایی مناسب است که اسپرد بزرگ bid و ask و یا لیکوئیدیتی پایین دارد.

با تحلیل تکنیکال می توانید سطوح قیمت را تعیین کنید

شما می توانید روی سطوح حمایت و مقاومت قیمت، استاپ تعیین کنید. تحلیل تکنیکال یکی از شیوه هایی است که کمک می کند این سطوح را به درستی شناسایی کنید. مثلا شما می توانید یک سفارش استاپ لیمیت خرید تعیین کرده و استاپ پرایس را دقیقا بالاتر از سطح مقاومتی مهم قرار دهید. در این شرایط می توانید به کسب سود امیدوار باشید. همچنین برای سفارش استاپ لیمیت فروش هم شما می توانید قیمت استاپ را دقیقا زیر سطح حمایتی قرار داده و از ریزش های بیشتر جلوگیری نمایید.

اهمیت استاپ لیمیت

همان طور که بارها در این متن به آن اشاره می شود استاپ لیمیت در واقع مزایای سفارش لیمیت و استاپ را با هم ترکیب می کند. سفارش استاپ لیمیت در واقع با رسیدن به قیمت استاپ به سفارش لیمیت تبدیل می گردد. نتیجه این است که شما می توانید بر روی قیمت فعال سازی سفارش لیمیت نظارت داشته و آن را کنترل نمایید. دیگر مزیت استاپ لیمیت این است که شما به عنوان یک تریدر مطمئن هستید که سفارش در قیمتی که خودتان می خواهید تکمیل خواهد شد.

استاپ لیمیت چیست ؟ و اهمیت آن
استاپ لیمیت چیست؟ + توضیح سفارش با حد ضرر 3

معایب استاپ لیمیت

استاپ لیمیت مزیت هایی دارد اما معایبی هم دارد. تعدادی از معایب استاپ لیمیت از قرار زیر است:

ممکن است سفارش انجام نشود

وقتی قیمت مارکت به قیمت استاپ برسد سفارش شما تکمیل می شود. مسئله چیست؟ اگر این اتفاق نیافتد، یعنی قیمت مد نظر محقق نشود پس سفارش شما انجام نخواهد شد.

قسمتی از سفارش می تواند پر نشود

با توجه به شرایط انجام سفارش استاپ لیمیت، همیشه این احتمال وجود  دارد که قسمتی از سفارش با حجمی مشخص تکمیل نشود.

همه صرافی ها از آن پشتیبانی نمی کنند

تعدادی از صرافی ها ترجیح می دهند از استاپ لیمیت پشتیبانی نکنند. اگر قصدتان انجام چنین معاملاتی است ابتدا بهتر است شرایط صرافی یا کارگزاری را چک کنید.

سخن پایانی

توجه به لیمیت اوردر و استاپ لیمیت کمک می کند سفارش های بهتری را ثبت کنید. با این کار شما قیمت خرید یا فروش را تعیین کرده و دیگر قرار نیست کاری انجام دهید. وقتی که قیمت به مبلغ تعیین شده برسد سفارش تان هر چه که باشد اجرا خواهد شد.

دقت کنید که به صورت کلی بازار ارزهای دیجیتال مسائل و ریسک های خودش را دارد. مهم است که در این بازار آگاهانه و هوشیار پیش بروید.

منابع:

corporatefinanceinstitute

چه زمانی می توانم از استاپ لیمیت استفاده کنم؟

این نوع سفارش می تواند ریسک ها را مدیریت کرده و از ضرر و زیان جلوگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *