استاپ لیمیت چیست؟ چگونه از Stop limit استفاده کنیم؟

بازنگری توسط: سعید محمدی
استاپ لیمیت چیست؟

استاپ لیمیت یکی از ابزارهایی است که در بازارهای مالی برای مدیریت ریسک و حفظ سود استفاده می شود. با استاپ لیمیت مشخص می کنید که سفارش تان وقتی ثبت شود که قیمت به حد مد نظر شما رسیده باشد.

دنیای کریپتو می تواند برای بسیاری از افراد باعث ضررهای بزرگی شود. استاپ لیمیت در واقع یکی از راه حل های جلوگیری از این ضررها می باشد. البته این روش مشکلاتی هم دارد از جمله این که احتمال دارد که قیمت به صورت موقت به سطحی برسد که تعیین کرده اید و در این صورت فرصتی پر سود را از دست بدهید.

بیشتر بخوانید : نحوه سفارش گذاری در فارکس

استاپ لیمیت شامل دو قیمت Stop Price و Limit Price است. استاپ در واقع قیمتی است که در آن سفارش خرید یا فروش انجام می شود. منظور از لیمیت پرایس در سفارش خرید، حداکثر قیمتی است که در آن خرید انجام می شود. این فاکتور در سفارش خرید حداقل قیمتی است که معامله گر برای فروش در نظر دارد.

استاپ لیمیت چیست؟

شما می توانید یک محدوده قیمت تعیین کنید. وقتی قیمت به آن محدوده برسد سفارش تان انجام خواهد شد. تریدرها با استفاده از این تکنیک حداکثر و حداقل قیمت را مشخص کرده و معاملات شان را کنترل می کنند.

استاپ لیمیت

تفاوت سفارشات لیمیت، استاپ و استاپ لیمیت

2 نوع دستور رایج در دنیای رمز ارزها سفارش های لیمیت و استاپ لیمیت هستند. شما با لیمیت اوردر محدوده قیمت های مطلوب برای معامله را تعیین می کنید. در استاپ شما یک قیمت استاپ تعیین می کنید که در واقع سفارش مارکت را فعال می کند.

استاپ لیمیت چیست؟ چگونه از Stop limit استفاده کنیم؟ - استاپ لیمیت
استاپ لیمیت چیست؟ چگونه از Stop limit استفاده کنیم؟ 1

اکنون می دانیم که استاپ لیمیت چیست اما در اوردر استاپ لیمیت چه اتفاقی می افتد؟ 2 مورد گفته شده با هم ترکیب می شوند. در ادامه درباره این مفاهیم بیشتر صحبت می کنیم تا با آن ها آشنا شوید.

سفارش لیمیت چیست؟

در این نوع سفارش شما بالاترین قیمت برای خرید و یا پایین ترین قیمت برای فروش را تعیین می کنید. اگر مارکت پرایس محقق شود یا در حالتی بهتر از حالت لیمیت قرار داشته باشیم سفارش لیمیت شما به صورت اتومات انجام می شود.

این سفارش ها چه زمانی مناسب هستند؟ وقتی که یک نقطه ورود و خروج داشته باشد و زمان انتظار تا رسیدن به شرایط مد نظر هم خیلی مهم نباشد.

سفارش لیمیت
استاپ لیمیت چیست؟ چگونه از Stop limit استفاده کنیم؟ 2

معمولا تریدرها لیمیت فروش را در سطحی بالاتر از قیمت فعلی و لیمیت خرید را در سطح پایین تر قرار می دهند. اگر سفارش لیمیت را برای قیمت فعلی تعیین کنید به احتمال زیاد تنها در چند ثانیه اجرا می شود مگر این که لیکوئیدیتی پایین داشته باشیم.

سفارش استاپ چیست؟

حتما تا به حال عبارت استاپ لاس را شنیده اید. می دانیم که استاپ لیمیت چیست اما استاپ لاس چیست؟ منظور از استاپ لاس شرایطی است که تریدرها سعی می کنند نوع و میزان ضرر احتمالی را کاهش دهند. وقتی استاپ لاس تعیین می کنید لازم است قیمت مشخصی به نام استاپ پرایس تعیین گردد. اورد شما در این قیمت محقق خواهد شد.

اگر قیمت رمز ارز به استاپ پرایس برسد چه اتفاقی می افتد؟ سفارش استاپ لاس به اوردر مارکت تبدیل می شود و در بهترین قیمت ممکن اجرا خواهد شد. دقت کنید که ممکن است قیمت تعیین شده شما دقیقا اجرا نشود. وقتی بازار در حالت نزولی است و احتمال ضررهای سنگین وجود دارد این نوع سفارش به شما کمک می کند.

سفارش استاپ لیمیت

استاپ لیمیت در واقع یک سفارش استاپ و یک اوردر لیمیت را با هم ترکیب می نماید. در واقع با این کار برای صرافی یک قیمت فعال سازی تعیین می کنید تا سفارش لیمیت ثبت گردد.

استاپ پرایس را می توانید به عنوان محرکی جهت ثبت سفارش لیمیت در نظر بگیرید. وقتی قیمت استاپ در بازار محقق شود سفارش لیمیت همراه قیمت مشخص شده اجرا می شود.

سفارش استاپ لیمیت

دقت کنید که شما مجبور نیستید قیمت لیمیت و استاپ را یکسان تعیین کنید اما این اتفاق می تواند بیافتد. بهترین حالت شاید این است که برای سفارش های فروش، استاپ پرایس را قدری بیشتر از قیمت لیمیت تعیین نمایید. در سفارش های خرید هم قیمت استاپ باید مقداری کمتر از قیمت لیمیت باشد. این موضوع باعث می شود اوردر لیمیت شانس بیشتری برای تکمیل داشته باشد.

چند استراتژی برای استفاده از استاپ لیمیت

خب اکنون می دانید که استاپ لیمیت چیست و چگونه عمل می کند. در ادامه در مورد چند تکنیک سخن می گوییم که می تواند بهره وری سفارشات شما را افزایش دهد.

استراتژی های استاپ لیمیت
استاپ لیمیت چیست؟ چگونه از Stop limit استفاده کنیم؟ 3
  1. بررسی نوسان ها
  2. توجه به قدرت نقدینگی
  3. استفاده از تحلیل تکنیکال

نوسان دارایی مد نظر را بررسی نمایید

حتما می دانید که می توانید با تعیین اسپرد کوچک میان نقطه استاپ و سفارش لیمیت، شانس بیشتری برای تکمیل آن داشته باشید.

با این حال در صورتی که دارایی شما نوسان بالایی دارد باید اسپرد بزرگ تری را در نظر بگیرید.

نوسان های بازار

حواستان به قدرت نقدینگی دارایی باشد

سفارشاتی که حد ضرر دارد، برای دارایی هایی مناسب است که اسپرد بزرگ bid و ask و یا لیکوئیدیتی پایین دارد.

با تحلیل تکنیکال می توانید سطوح قیمت را تعیین کنید

شما می توانید روی سطوح حمایت و مقاومت قیمت، استاپ تعیین کنید. تحلیل تکنیکال یکی از شیوه هایی است که کمک می کند این سطوح را به درستی شناسایی کنید. مثلا شما می توانید یک سفارش استاپ لیمیت خرید تعیین کرده و استاپ پرایس را دقیقا بالاتر از سطح مقاومتی مهم قرار دهید. در این شرایط می توانید به کسب سود امیدوار باشید. همچنین برای سفارش استاپ لیمیت فروش هم شما می توانید قیمت استاپ را دقیقا زیر سطح حمایتی قرار داده و از ریزش های بیشتر جلوگیری نمایید.

نحوه استفاده از استاپ لیمیت

حتما شما هم شنیده اید که می گویند مراقب رسیدن قیمت ها به حد خاصی باشید زیرا پس از آن سود یا ضرر بالایی را می توانید تجربه کنید. تصور کنید شما می دانید که ارزهای مد نظرتان را بهتر است در قیمت مشخصی بفروشید. اما اگر زمانی که ارز به قیمت مد نظر می رسد شما در خواب باشید چه؟ اگر به کامپیوتر یا موبایل تان دسترسی نداشته باشید چه باید بکنید؟ استاپ لیمیت برای چنین مواقعی طراحی شده است.

با این نوع سفارش،  تعیین می کنید که به محض رسیدن به عدد مشخصی خرید یا فروش به صورت اتومات برایتان انجام شود.

استاپ لیمیت چیست؟ چگونه از Stop limit استفاده کنیم؟ - استاپ لیمیت
استاپ لیمیت چیست؟ چگونه از Stop limit استفاده کنیم؟ 4

ثبت سفارش استاپ معمولا 4 فاکتور Stop، Limit، Amount و Total را در برمی گیرد. درباره استاپ و لیمیت در همین مطلب توضیح دادیم. Amount تعداد ارزهای مد نظر برای خرید یا فروش را نشان می دهد و Total هم با توجه به قیمت و تعداد ارزها، مبلغ نهایی را تعیین می کند.

اهمیت استاپ لیمیت

همان طور که بارها در این متن به آن اشاره می شود استاپ لیمیت در واقع مزایای سفارش لیمیت و استاپ را با هم ترکیب می کند. سفارش استاپ لیمیت در واقع با رسیدن به قیمت استاپ به سفارش لیمیت تبدیل می گردد. نتیجه این است که شما می توانید بر روی قیمت فعال سازی سفارش لیمیت نظارت داشته و آن را کنترل نمایید. دیگر مزیت استاپ لیمیت این است که شما به عنوان یک تریدر مطمئن هستید که سفارش در قیمتی که خودتان می خواهید تکمیل خواهد شد.

استاپ لیمیت چیست ؟ و اهمیت آن
استاپ لیمیت چیست؟ چگونه از Stop limit استفاده کنیم؟ 5

معایب استاپ لیمیت

استاپ لیمیت مزیت هایی دارد اما معایبی هم دارد. تعدادی از معایب استاپ لیمیت از قرار زیر است:

ممکن است سفارش انجام نشود

وقتی قیمت مارکت به قیمت استاپ برسد سفارش شما تکمیل می شود. مسئله چیست؟ اگر این اتفاق نیافتد، یعنی قیمت مد نظر محقق نشود پس سفارش شما انجام نخواهد شد.

قسمتی از سفارش می تواند پر نشود

با توجه به شرایط انجام سفارش استاپ لیمیت، همیشه این احتمال وجود  دارد که قسمتی از سفارش با حجمی مشخص تکمیل نشود.

همه صرافی ها از آن پشتیبانی نمی کنند

تعدادی از صرافی ها ترجیح می دهند از استاپ لیمیت پشتیبانی نکنند. اگر قصدتان انجام چنین معاملاتی است ابتدا بهتر است شرایط صرافی یا کارگزاری را چک کنید.

سخن پایانی

توجه به لیمیت اوردر و استاپ لیمیت کمک می کند سفارش های بهتری را ثبت کنید. با این کار شما قیمت خرید یا فروش را تعیین کرده و دیگر قرار نیست کاری انجام دهید. وقتی که قیمت به مبلغ تعیین شده برسد سفارش تان هر چه که باشد اجرا خواهد شد.

دقت کنید که به صورت کلی بازار ارزهای دیجیتال مسائل و ریسک های خودش را دارد. مهم است که در این بازار آگاهانه و هوشیار پیش بروید. استاپ لیمیت هم در صورت نداشتن تحلیل و استراتژی مناسب، نمی تواند کمکی به تریدرها بکند.

چه زمانی می توانم از استاپ لیمیت استفاده کنم؟

این نوع سفارش می تواند ریسک ها را مدیریت کرده و از ضرر و زیان جلوگیری کند.

چقدر می توان به سفارش های استاپ لیمیت امیدوار بود؟

دقت کنید که قدم اول داشتن تحلیل درست است و برای این کار باید تجربه و آگاهی کافی داشته باشید.

معایب استفاده از استاپ لیمیت چیست؟

احتمال دارد سفارش ها انجام نشود و یا قسمتی از سفارش پر نشود. علاوه بر این ها همه صرفی ها از این نوع سفارش پشتیبانی نمی کنند.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.