بهترین استراتژی و نحوه ترید طلا و نقره – 4 عامل موثر

بهترین استراتژی و نحوه ترید طلا و نقره

تریدرهای زیادی در زمینه خرید و فروش طلا و نقره در بازار فارکس فعال هستند. بهترین استراتژی و نحوه ترید طلا و نقره برای همه تریدرها مهم است. در بازار مربوط به فلزات گران بها فرصت های زیادی برای کسب سود وجود دارد. می دانید که طلا را یک دارایی امن می دانند و مخصوصا در شرایط پر تورم کشورمان می تواند باعث حفظ ارزش پول شود؟ در زمان های مختلف با توجه به بحران های سیاسی و اقتصادی هم سرمایه گذاران طلا را به عنوان یک دارایی امن و مطمئن مورد توجه قرار می دهند.

علاوه بر طلا، نقره هم همیشه مورد استقبال است و یکی از دلایل این موضوع می تواند مصارف صنعتی آن باشد. نقره بسیاری از اوقات هم پای اونس رشد می کند و بسیاری از اوقات افزایش تقاضا برای آن را شاهد هستیم.

یکی از مهم ترین تفاوت های طلا و نقره در این است که نقره در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد اما طلا استفاده های محدودتری دارد. پشتوانه طلای مربوط به بانک مرکزی و نیز سرمایه گذاران مختلف معمولا متقاضیان همیشگی طلا هستند. می دانید که طلا تقریبا به همه اتفاقات دوست نداشتنی دنیا واکنش مثبت نشان می دهد؟

بهترین استراتژی و نحوه ترید طلا و نقره

آنچه در این مقاله خواهید آموخت نمایش

طلا دارایی ای محسوب می شود که سریع می توان آن را فروخت زیرا همیشه خریدار دارد. وقتی تقاضا برای طلا زیاد می شود طبیعتا دسترسی به آن هم سخت تر می شود. بنابراین اگر به فکر خرید طلا هستید باید این کار را زمانی انجام دهید که اتفاق خاصی نیفتاده و توجه ها به سمت طلا جلب نشده است. در مورد نقره هم همین وضعیت وجود دارد.

بهترین استراتژی برای ترید طلا و نقره
بهترین استراتژی و نحوه ترید طلا و نقره - 4 عامل موثر 1

بهترین استراتژی و نحوه ترید طلا و نقره کمک می کند معاملات موفقی داشته باشید. راه دیگری که می توانید از بازار طلا و نقره سود کنید نسبت قیمتی بین طلا و نقره است. منظور از این نسبت این است که محاسبه کنید برای خرید یک اونس طلا به چه میزان نقره احتیاج داریم؟ مثلا اگر برای خرید یک اونس طلا باید 90 اونس نقره داشته باشیم پس این نسبت 90 است. خوب است بدانید که این نسبت را با نماد XAUXAG هم نشان می دهند. می توانید نسبت طلا به نقره را نوعی جفت ارز در نظر بگیرید که قیمت طلا را بر اساس نقره مشخص می نماید.

تریدرها همیشه باید قیمت نقره به دلار یا همان XAGUSD و نیز قیمت طلا به دلار یا همان XAUUSD را چک کنند. علاوه بر این توجه به نسبت طلا به نقره هم برای تریدرها لازم است. این نسبت و نیز ردگیری قیمت طلا و نقره به شما نشان می دهد که کدام یک در حال حاضر گران و کدام ارزان قیمت گذاری شده است.

محدوده نرمال برای نسبت طلا به نقره

دانستن بهترین استراتژی و نحوه ترید طلا و نقره برای همه معامله گران ضروری است. اگر تاریخ این نسبت را برسی کنیم به اطلاعات خوبی می رسیم. محدوده نرمال برای این نسبت همیشه بین اعداد 30 تا 40 بوده است. این نشان می دهد که نقره در نسبت های بالا ارزان بوده و در عوض در نسبت های پایین هم طلا ارزان بوده است. البته دقت کنید که برای روند بلند مدت می توان به این نسبت ها اعتماد کرد و نه روندهای میان مدت و یا کوتاه مدت.

احتمال دارد که نسبت طلا به نقره بیشتر از قیمت نرمال آن ها باشد و تا مدت مشخصی هم ادامه پیدا کند اما همیشه به محدوده گفته شده برخواهد گشت.

عوامل موثر در قیمت طلا و نقره

علاوه بر این که باید با بهترین استراتژی و نحوه ترید طلا و نقره آشنا باشید، دانستن برخی نکات دیگر هم به شما کمک می کند. تعیین قیمت برای هر اونس نقره و طلا می تواند به عوامل زیادی بستگی داشته باشد. برخی از این عوامل عبارتند از:

  1. هر گونه تغییر مثبت یا منفی بر دلار آمریکا قیمت طلا و نقره را تحت تاثیر قرار می دهد.
  2. وقتی نرخ بهره افزایش پیدا کند قیمت اونس طلا کم می شود.
  3. در شرایطی که با رکود اقتصادی مواجه هستیم همه صنایع فعالیت شان کم خواهد شد و در نتیجه نیاز به نقره کاهش می یابد. این موضوع باعث می شود قیمت نقره هم کم شود.
  4. معمولا برخی موارد از جمله بحران های مختلف سیاسی، اقتصادی و یا سقوط بازارهای سهام باعث بهبود وضعیت بازار طلا می شود. رشد تورم هم همین اثر را بر روی طلا دارد. البته اگر دارایی امن دیگری به جز طلا وجود داشته باشد این موضوع می تواند متفاوت باشد.

به صورت کلی می توان گفت شرایط سیاسی و اقتصادی همه کامودیتی ها را تحت تاثیر قرار می دهد. درست است که نوسانات قیمتی زیادی برای طلا و نقره پیش می آید اما این فلزات گران بها همیشه به محدوده نرمال برمی گردند که 30 تا 40 است. البته دقت کنید که بازگشت به میانگین ممکن است حتی چندین سال هم طول بکشد. بهترین استراتژی و نحوه ترید طلا و نقره و توجه به تاریخ این دو ارز گران بها می تواند کمک کند از این بازار سود خوبی به دست آورید.

نسبت طلا و نقره در تاریخ

وقتی تاریخ را بررسی می کنیم متوجه می شویم که این نسبت تقریبا ثابت بوده و دولت ها به چشم ثبات پولی به آن نگاه می کنند. بهترین استراتژی و نحوه ترید طلا و نقره بدون دانستن نسبت میان آن ها میسر نیست. در دوران امپراتوری روم این نسبت 12 بوده یعنی شما با 12 اونس نقره می توانستید یک اونس طلا بخرید. در سال 1792 و با قانون ضرب سکه ایالات متحده این نسبت به 15:1 تغییر کرد. دولت آمریکا در قرن نوزدهم این نسبت را به 16:1 رساند.

بهترین استراتژی و چگونگی ترید طلا و نقره
بهترین استراتژی و نحوه ترید طلا و نقره - 4 عامل موثر 2

در دهه 1970 و از هنگامی که پایان قرارداد برتون وود شکل گرفت با نرخ ارز شناور مواجه شدیم که استاندارد دو فلزی را از میانه خارج کرد. اتفاقی که برای طلا و نقره افتاد این بود که با توجه به تقاضا نسبت میان آن ها هم شناور شد.

معمولا در بازارهای نزولی این نسبت افزایش پیدا کرده و در بازه های افزایشی هم با کاهش مواجه می شود. چرا این اتفاق می افتد؟ این موضوع به نوسانات مختلف نقره مربوط است. قیمت نقره نسبت به طلا خیلی پایین تر است و همین باعث می شود نوسان آن در زمان هایی که روند صعودی یا نزولی داریم شدیدتر باشد. بهترین استراتژی و نحوه ترید طلا و نقره نشان می دهد که در همه تریدهای مربوط به این دو ارز باید حواستان به نسبت میان آن ها باشد.

طرفداران نقره می گویند که نسبت فعلی طلا به نقره بالاست و به قیمت مصنوعی و پایین نقره مربوط می باشد. آن ها بر اساس نسبت نقره و طلا در زمین که 16:1 است استدلال شان را بیان می کنند.

از آن سو در هر سال نقره 9 برابر بیشتر از طلا از معادن مختلف استخراج می شود. با این حساب اگر این نسبت در حدود 9:1 نوسان کند، قیمت نقره از 16:1 هم بیشتر خواهد بود. می دانید که میانگین بلند مدت نسبت طلا به نقره برابر با 55 است؟

سرمایه گذاری بهتر است یا نوسان گیری؟

وقتی صحبت از بهترین استراتژی و نحوه ترید طلا و نقره به میان می آید، بسیاری این سوال برایشان پیش می آید. اگر به فکر نوسان گیری کوتاه مدت در بازار نقره و طلا هستید، بررسی نوسانات قیمتی طلا و نقره کافی است ولی اگر به سرمایه گذاری بر روی آن ها فکر می کنید باید قیمت هر دو را مقایسه نمایید. در صورتی که نسبت طلا به نقره کمتر از 30 است، نقره حرکت صعودی سریعی خواهد داشت و حرکت نزولی آن هم از حرکت نزولی طلا کندتر پیش خواهد رفت.

اگر نسبت XAUXAG از حد نرمال بالاتر باشد سقوط نقره نسبت به طلا سریع تر انجام خواهد شد و صعود آن هم نسبت به طلا با سرعت کمتری پیش خواهد رفت. مثلا اگر نسبت طلا به نقره 80 است با بالا رفتن اونس طلای جهانی به میزان 3 درصد احتمال دارد که نقره هیچ تکانی نخورد!

برای همه معامله گران مهم است که رابطه میان طلا و نقره را به خوبی درک کنند. در صورتی که نسبت میان طلا و نقره زیر 30 قرار دارد می توان گفت که قیمت طلا در مقابل نقره ارزان است. در صورتی که این نسبت بالا باشد به معنی ارزان بودن نقره خواهد بود.

بهترین استراتژی با توجه به نسبت طلا و نقره

به صورت کلی می توانید این قانون را در نظر بگیرید که اگر یکی از این دو فلز گران تر است خوب است که فلز گران تر را فروخته و آرام آرام فلز ارزان تر را خریداری نمایید. وقتی که نسبت تغییر را تجربه کرد باز همین کار را تکرار کنید. بهترین استراتژی و نحوه ترید طلا و نقره همین روش است. این روش کمک می کند سرمایه تان چند برابر شود. در ادامه باز هم کمی بیشتر درباره این استراتژی صحبت خواهیم کرد.

قیمت نقره عمدا دستکاری می شود؟

خب در مورد بهترین استراتژی و نحوه ترید طلا و نقره صحبت می کنیم اما آیا در بازارهای مالی همه چیز شفاف پیش می رود؟ سرمایه گذاران شمش از آن دسته افرادی هستند که معتقدند قیمت نقره با عوامل خارجی و به صورت مصنوعی پایین نگه داشته می شود. بسیاری هم معتقدند فدرال رزرو و بانک هایی که شمش طلا دارند در این زمینه دست به یکی کرده و سعی می کنند قیمت دلار را حفظ کنند.

منظور از دستکاری بازار تلاشی هدفمند است که سعی می کند قیمت بخشی از بازار را به شکل مصنوعی کنترل کرده و یا تحت تاثیر قرار دهد. معمولا سعی می شود در قیمت ها تقلب شود و یا این که عرضه و تقاضا به شکلی متفاوت از واقعیت نشان داده شود.

در موضوع بهترین استراتژی و نحوه ترید طلا و نقره، افرادی که به دستکاری بازار نقره معتقدند معمولا به موقعیت های معاملاتی فروش سنگین در بازار اشاره می کنند. گاهی بانک مرکزی مقصر دانسته می شود و برخی هم معتقدند که بانک های بزرگ از تکنیک های فروش استقراضی استفاده می کنند. این افراد معتقدند با توجه به این که بازارنقره اندازه متفاوتی دارد دستکاری در آن راحت تر از طلا انجام می شود.

به عنوان مثال برخی از افراد یکی از بزرگ ترین بانک های جهان یعنی جی پی مورگان را مثال می زنند که فروش استقراضی ولی بدون استقراض واقعی نقره را انجام می دهد.

بهترین استراتژی برای ترید طلا و نقره
بهترین استراتژی و نحوه ترید طلا و نقره - 4 عامل موثر 3

معامله با توجه به نسبت طلا به نقره

راه های مختلفی برای معامله نسبت طلا به نقره وجود دارد که با برخی از آن ها آشنا می شویم. منظور از این قسمت همان یافتن بهترین استراتژی و نحوه ترید طلا و نقره می باشد.

وقتی نسبت طلا و نقره به حد افراط می رسد، احتکار می تواند راه مناسبی باشد

افرادی که روی شمش سرمایه گذاری می کنند و می خواهند ذخایر طلا و نقره زیادی داشته باشند از این استراتژی استفاده می کنند. کاری که این افراد انجام می دهند این است که وقتی نسبت طلا به نقره در حد پایینی قرار دارد، خرید طلا را با نقره هایشان انجام می دهند.

در گذشته زمانی که نسبت طلا به نقره به 50 یا 55 می رسید زمان مناسبی بود که نقره را فروخته و طلا بخرید. ازطرفی در این استراتژی وقتی که اوضاع برعکس می شود باز هم همسو با آن باید حرکت کرد. یعنی وقتی نسبت طلا به نقره به سطح بالایی رسید، دوباره طلا را با نقره مبادله می کنند. هنگامی که نسبت گفته شده به 100 برسد زمان مناسبی است که طلا را بفروشید و نقره بخرید. اگر می خواهید در این زمنیه موفق شوید توجه به بهترین استراتژی و نحوه ترید طلا و نقره خیلی مهم است.

از نسبت طلا به نقره استفاده کرده و سنتیمنت بازار را اندازه گیری کنید

همان طور که گفتیم معمولا طلا در هنگام ناامنی ها، مسائل سیاسی و غیره یک دارایی محبوب محسوب می شود. وقتی نسبت طلا به نقره افزایش پیدا می کند معمولا باید منتظر رکود یا تورم بالاتر باشیم. البته نقره هم می تواند پوششی برای تورم باشد ولی نه به آن اندازه که طلا هست. بنابراین اگر تورم افزایش پیدا کند و یا این که تولید اقتصادی کاهش یابد قیمت طلا در وضعیت بهتری نسبت به نقره قرار خواهد داشت. توجه به این نکته در بهترین استراتژی و نحوه ترید طلا و نقره اهمیت زیادی دارد.

پرتفوی و استفاده از نسبت طلا به نقره

خب تا حد خوبی با بهترین استراتژی و نحوه ترید طلا و نقره آشنا شده ایم. اکنون می دانید که وقتی نسبت طلا به نقره بالاست باید نقره بخرید و در شراط عکس آن خرید طلا خوب است. البته همیشه هم به سادگی نمی توان بالا یا پایین بودن را تشخیص داد.

بسیاری از تریدرها سعی می کنند با اعمال یک میانگین ارزش دلار، از معاملات شان سود ببرند. مثلا اگر این نسبت به بالاترین حد خود برسد می توانید خرید نقره را شروع کرده و در حالی که بازار سعی دارد به اوج خود برسد، به پرتفوی اضافه نمایید.

منبع:

dailyforex

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه