صفر تا صد اندیکاتور DC – خرید فروش با dc

آموزش اندیکاتور dc

اندیکاتور dc یکی دیگر از ابزار های مهم در تحلیل تکنیکال می باشند. اندیکاتور ها مدل ها و انواع گوناگونی دارند و برای هر کدام از بازار های مالی اندیکاتور های خاصی مفید و کاربردی تر می باشند. در این مقاله به آموزش اندیکاتور dc پرداخته و روش رسم ، استفاده و خرید و فروش با این اندیکاتور را آموزش می دهیم.

اندیکاتور dc چیست؟

اندیکاتور dc در واقع کانال دانچین Donchain Channels می باشد. ظاهر این اندیکاتور شبیه اندیکاتور بولینگر باندز می باشد. این اندیکاتور بر اساس محاسباتی از سه خط میانگین متحرک تشکیل شده است. خط بالایی بالاترین قیمت ارز و یا سهام در n دوره زمانی و خط پایینی نیز پایین ترین قیمت ارز در n دوره زمانی را نشان می دهد. ما خط میانی و خط بالا ، باند بالا و مابین خط میانی و خط پایین نیز باند پایین نامیده می شود. و قیمت معمولا بین این دو باند بالا و پایین نوسان می کند.

این اندیکاتور توسط ریچارد دانچین ایجاد شده است. او این اندیکاتور را برای شناسایی روند بازار ایجاد کرد. کانال دانچین نوسانات قیمتی در دوره های زمانی را نیز نشان می دهد. باند میانی میانگین باند بالا و باند پایین می باشد.

آموزش اندیکاتور dc

اندیکاتور dc یکی دیگر از مهم ترین اندیکاتور های فارکس و سایر بازار های مالی می باشد.

بیشتر بخوانیم : آموزش رایگان فارکس

این اندیکاتور با وجود کاربردی بودن کمتر مورد توجه قرار گرفته است. استفاده از آن بسیار ساده بوده و با محاسبات ساده سیگنال های خرید و فروش مناسبی ارائه می کند. اغلب تریدر ها برای رسم اندیکاتور ها یا از متاتریدر و یا سایت تریدینگ ویو استفاده می کنند. برای رسم این اندیکاتور در متاتریدر ابتدا باید آن را  دانلود کرده و در متاتریدر نصب کنید.

بیشتر بخوانید : چگونه در تریدینگ ویو معامله کنیم ؟

دانلود اندیکاتور dc

اندیکاتور dc در تریدینگ ویو وجود دارد و با مراجعه به سایت آن می توانید اندیکاتور را رسم کنید. ولی این اندیکاتور در متاتریدر موجود نبوده و باید آن را دانلود کرده و در متاتریدر نصب کنید. فایل اندیکاتور DC را می توانید از لینک زیر دانلود کنید.

اگر با نحوه نصب اندیکاتور در متاتریدر آشنایی ندارید روی لینک زیر کلیک کنید.

فرمول اندیکاتور dc

برای آموزش بهتر و درک بیشتری از اندیکاتور dc بهتر است با فرمول آن نیز آشنایی داشته باشید. نحوه محاسبات اندیکاتور dc بسیار ساده و راحت می باشد. در این اندیکاتور باید باند بالا ، باند پایین و میانی را محاسبه شده و اندیکاتور رسم گردد.

فرمول اندیکاتور dc
فرمول اندیکاتور dc

در فرمول اندیکاتور dc ، UC باند بالا و LC نشان دهنده باند پایین می باشد.

تنظیمات اندیکاتور dc

تنظیمات اندیکاتور dc در متاتریدر هنگام رسم اندیکاتور قابل مشاهده است. مهم ترین پارامتر برای تنظیم این اندیکاتور دوره آن می باشد که به صورت پیش فرض بر روی عدد 24 قرار دارد. برای استفاده دقیق تر بهتر است به این عدد دست نزنید. البته می توانید با توجه به استراتژی معاملاتی خود این عدد را تغییر داده و به نتایج بهتری برسید.

برای اعمال تنظیمات اندیکاتور dc در سایت تریدینگ ویو نیز بر روی علامت چرخ دنده با توجه به شکل زیر کلیک کرده و دوره و یا سایر تغییرات مانند رنگ ، پهنای خطوط و … را تنظیم کنید.

تنظیمات اندیکاتور dc
تنظیمات اندیکاتور dc

استراتژی کانال دونچیان

استراتژی کانال دونچیان تا حدودی شبیه اندیکاتور بولینگر باند باشد. با این تفاوت که این اندیکاتور اشباع خرید و فروش را نیز نمایش می دهد. در این قسمت به آموزش اندیکاتور DC و نیز نحوه استفاده و خرید و فروش با آن خواهیم پرداخت.

اندیکاتور dc خرید و فروش

اندیکاتور dc هم برای معامله گران با اهداف میان مدت مناسب است و هم با اهداف کوتاه مدت ، مخصوصا نوسان گیران. به این دلیل این اندیکاتور در فارکس و ارز های دیجیتال کاربردی تر می باشد. در بازار های مالی سه نوع روند داریم : صعودی ، نزولی و رنج.

اندیکاتور dc در بازار رنج به صورت خط صاف و افقی می باشد. زمانی که بازار در روند صعودی قرار می گیرد اغلب کندل های قیمتی بین لاین میانی و باند بالا نوسان می کند. زمانی که کندل ها بیشتر تمایل به رسیدن به باند بالا را دارند ، می توان گفت روند بازار صعودی بوده و بهترین موقعیت جهت ورود به معامله برای تریدر های کوتاه مدت می باشد. در شکل زیر اندیکاتور dc را مشاهده می کنید.

اندیکاتور dc خرید و فروش
اندیکاتور dc خرید و فروش

همانطور که در شکل بالا مشاهده می کنید در روند صعودی باند میانی به عنوان خط حمایت برای ارز و یا سهم مورد نظر عمل کرده و قیمت پایین تر از آن نمی آید. در نقطه مشخص شده اندیکاتور ابتدا به صورت یک خط صاف می باشد. سپس کم کم خط میانی را رد کرده و به سمت باند بالا حرکت می کند. در این صورت معاماه گران ریسک پذی در همان کف کانال وارد معامله می شوند و معامله گرانی که محتاطانه تر عمل می کنند منتظر می مانند تا قیمت خط میانی را نیز رد کند. و در نقطه مشخص شده وارد معامله می شوند.

باند بالایی معمولا زمان مناسبی برای فروش و یا همان خروج از معامله می باشد. زمانی که کندل ها تلاش می کنند تا خود را به باند پایین برسانند ، روند بازار نزولی خواهد شد. البته معامله گرانی که به صورت میان مدت معامله می کنند ، باید به این نکته توجه کنند روند نزولی و یا صعودی بعد از یک روند رنج روی خواهد داد.

تشخیص اشباع خرید و فروش با اندیکاتور dc

در این اندیکاتور می توان علاوه بر تشخیص روند بازار ، و نیز تغییر روند ، نقاط اشباع خرید و فروش را نیز پیدا کرد. در اندیکاتور dc در بازه های زمانی خاصی می بینید که اندیکاتور به صورت یک خط افقی می باشد. این نقاط اغلب به عنوان نقاط اشباع خرید و یا فروش تلقی می گردند. زمانی که در یک روند صعودی قرار داریم ، بعد از مدتی  می بینید که اندیکاتور dc به صورت یک خط صاف پیش می رود.‌

این‌ نقطه می تواند به عنوان نقطه اشباع خرید در نظر گرفته شود و این نقطه زمان مناسبی برای فروش می باشد. در انتهای یک روند نزولی نیز زمانی که اندیکاتور به صورت یک خط افقی عمل می کند زمان اشباع فروش بوده و می تواند نقطه مناسبی برای خرید باشد.

اشباع خرید و فروش با اندیکاتور dc
اشباع خرید و فروش با اندیکاتور dc

اندیکاتور dc ایچیموکو

اغلب اندیکاتور ها به تنهایی مورد استفاده قرار نمی گیرند و جهت کارایی بهتر و پیش بینی دقیق تر بهتر است آنها را همراه اندیکاتور های دیگری استفاده کنید. اندیکاتور dc زمانی که با اندیکاتور ایچیموکو ترکیب می شود می تواند نتایج بهتری داشته باشد.

در اندیکاتور ایچیموکو زمانی که اندیکاتور در پایین نمودار قیمتی واقع می شود ، روند بازار صعودی است و در بازار رنج اندیکاتدر بر روی نمودار قیمتی قرار گرفته و در بازار نزولی نیز اندیکاتور در بالای نمودار قرار خواهد گرفت. جهت گرفتن سیگنال های دقیق تر از اندیکاتور dc بهتر است بعد از گرفتن نتیجه ، تصمیم خود را با اندیکاتور ایچیموکو نیز تست کرده و نتیجه بهتری بگیرید.

رسم اندیکاتور دونچیان
رسم اندیکاتور دونچیان
رسم اندیکاتور ایچیموکو
رسم اندیکاتور ایچیموکو

اندیکاتور dc برای فارکس

بهترین کاربرد اندیکاتور dc برای فارکس و ارز دیجیتال می باشد. زیرا این اندیکاتور ذاتا برای بازار های پرنوسان طراحی شده است. زمانی که اندیکاتور برای یک جفت ارز روند صعودی را نمایش می دهد ، با توجه به شرایط جفت ارز و در نظر گرفتن تحلیل بنیادی فارکس می توان در نقطه مناسبی پوزیشن BUY گرفت.

زمانی که نمودار قیمتی نزولی بوده و این اندیکاتور نیز این روند نزولی را تایید می کند ، می توان پوزیشن SELL فروش باز کرد. در روند نزولی کندل ها تمایل دارند باند پایین را لمس کنند. این اندیکاتور یکی از اندیکاتور های محبوب نوسان گیران و معامله گران کوتاه مدت می باشد . این معامله گران‌ با تشخیص بهتر وند بازار و ورود و خروج های به موقع در چند کندل سود می کنند. معامله گران کوتاه مدت در روز چند معامله کوتاه انجام داده و تلاش می کنند برایند معاملات خود را بالا و سودده نگه دارند.

اندیکاتور dc برای ارز دیجیتال

این اندیکاتور در تحلیل ارز دیجیتال نیز کاربردی می باشد. بازار ارز های دیجیتال نوسانات زیادی را تجربه می کند. (حتی بیشتر از فارکس )

تحلیل ها و استراتژی کانال دونچیان برای ارز دیجیتال نیز کاربردی و مفید می باشد. برای رسم این اندیکاتور ارز دیجیتال می توانید از سایت تریدینگ ویو استفاده کنید. برای رسم این اندیکاتور در متاتریدر ابتدا باید آن را دانلود و نصب کرده و بعد آن را رسم کنید. ولی در ارز دیجیتال به راحتی می توان در سایت تریدینگ ویو آن را رسم کرد.  

سوالات متداول

 اندیکاتور DC به چه معناست؟

اندیکاتور dc در اصل برای نشان دادن اشباع خرید و فروش در بازار می باشد تا نشان دهد ارز و یا سهم مورد نظر بیش از حد مورد خرید و یا فروش قرار گرفته است یا خیر؟ کانال دونچیان در یک روند مشخص و تعریف شده بهترین کارایی را دارند.

 استراتژی معاملانی dc چیست؟

اندیکاتور دونچیان بیان‌ می کند کندل ها در داخل کانال محصور هستند و زمانی که کندل ها باند بالا و یا باند پایین را لمس کرده و خود را به باند می چسبانند احتنال خروج از کانال وجود دارد.

 اندیکاتور dc بهتر است یا بولینگر باند؟

اتدیکاتور dc بر اساس بالاترین قیمت و پایین ترین ترین قیت محاسبه می شود. ولی اندیکاتور  بولینگر باندز بر اساس میانگین متحرک ساده. هر دو اندیکاتور طرفداران خاص خود را داشته و نمی توان به صورت قطعی بیان کرد کدام‌ اندیکاتور بهتر است. ولی در بازار های پرنوسان اندیکاتور dc بهتر عمل می کند.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.