اندیکاتور ma چیست؟ – بهترین تنظیمات اندیکاتور ema

اندیکاتور میانگین متحرک

معمولاً در تحلیل تکنیکال، داده های قیمت سهم شامل قیمت باز شدن، بسته شدن، بالاترین و پایین ترین قیمت ها در بازه زمانی مشخصی در نظر گرفته می شوند. با استفاده از اندیکاتور ma (میانگین متحرک) یا اندیکاتور مووینگ اوریج، می توان این داده های قیمت را به صورت هموارتر و دائما به روز شده نمایش داد.

یک میانگین متحرک (MA) را می‌توان بر روی هر مجموعه داده‌ای که با گذر زمان تغییر می‌کند، محاسبه کرد، اما در تحلیل تکنیکال، کاربرد رایج آن با قیمت یک دارایی است. در این مقاله نگاهی عمیق به اندیکاتور مووینگ اوریج و کاربردهای مختلف شاخص میانگین متحرک خواهیم داشت و اینکه چرا آن یک اندیکاتور تجاری ضروری است که می تواند برای تشخیص روندها استفاده شود. اما این تنها کاربرد آن نیست. این اندیکاتور کاربردهای گسترده تری در کمک به غربال کردن نویز نوسانات قیمت دارد.

ویدئو کامل آموزش اندیکاتور ma

در این ویدئو به صورت کامل به مبحث موینگ اوریج پرداخته شده.

لینک ویدئو در یوتیوب

لینک ویدئو در آپارات

اندیکاتور ma یا اندیکاتور مووینگ اوریج چیست؟

اندیکاتور ma یا همان اندیکاتور مووینگ اوریج ( Moving Average Indicator) یکی از ساده‌ترین و همچنین یکی از همه کاره ترین، پرکاربردترین و بهترین اندیکاتور فارکس بازار سهام بوده و به معنای محاسبه میانگین قیمت های سهام در یک بازه زمانی مشخص است. اصلی ترین کاربرد این اندیکاتور در تشخیص روند بازار و تشخیص نقاط ورود و خروج از معاملات می باشد.

اندیکاتور های زیادی از روی این اندیکاتور ایجاد شده اند و در واقع زیر شاخه ای از آن می باشند. مانند : اندیکاتورATR ، ایچیموکو ، DC و …

اندیکاتور ma در بازه های زمانی مختلف قیمت ها را جمع کرده و بر تعداد آنها تقسیم می کند. و با توجه به دوره ای که ما انتخاب کرده ایم، در نمودار پیش خواهد رفت. این اندیکاتور نوسانات و جهش های قیمتی لحظه ای را از نمودار حذف کرده و به نوعی داده های معتبری در اختیارمان قرار می دهد تا راحت‌تر بتوانیم روند بازار را پیش بینی کنیم.

به معنای ساده تر اینکه برای محاسبه میانگین متحرک، معمولاً یک بازه زمانی مشخص مانند بازه زمانی کوتاه مدت (مانند 10 روز)، میان مدت (مانند 50 روز) یا بلند مدت (مانند 200 روز) انتخاب می شود. به عنوان مثال، اگر میانگین متحرک 50 روزه را در نظر بگیریم، هر روز میانگین قیمت های پایانی 50 روز گذشته محاسبه می شود. سپس با گذشت زمان، آخرین قیمت روزانه به مووینگ اوریج اضافه می شود و قیمت قدیمی تر از محاسبه خارج می شود.

نکته: 10 ,20, 50 ,100 و 200 بهترین و کاربردی‌ترین اعداد اندیکاتور ma مووینگ اوریج یا اعداد طلایی مووینگ اوریج محسوب می شوند که تریدرها می توانند از این یک یا ترکیبی از این اعداد استفاده کنند.

اندیکاتور ma به عنوان یک اندیکاتور تاخیری عمل می‌کند، به این معنی که بر اساس قیمت های قبلی محاسبه می‌شود و روند قیمت را با تأخیر نمایش می‌دهد. با استفاده از ترکیب میانگین متحرک های مختلف با بازه‌های زمانی متفاوت، می‌توانید نقاط ورود و خروج معاملات را تشخیص دهید و روند قیمت را تحلیل کنید.

مزیت دیگر میانگین متحرک این است که در تمام بازه‌های زمانی و سبک‌های معامله‌گری قابل استفاده است. بنابراین، می‌تواند در تجارت روزانه، مدل‌های معامله‌گری بلندمدت، و حتی معاملات سیستماتیک و اتوماتیک استفاده شود. همچنین، میانگین متحرک در تحلیل تکنیکال با سایر اندیکاتورها قابل ترکیب است و می‌توانید از آن به عنوان بخشی از استراتژی‌های معامله‌گری خود استفاده کنید.

اندیکاتور مووینگ اوریج، چرا متحرک نامیده می شود؟

اندیکاتور مووینگ اوریج به این دلیل متحرک نامیده می شود که ما هر بار با افزایش بازه زمانی، مقدار جدیدی را محاسبه می کنیم، تا مقدار میانگین ما با تغییرات قیمت تطبیق پیدا کند. به عنوان مثال، ممکن است از میانگین متحرک ۳۰ روزه استفاده کنیم. این مقدار میانگین، معیار قیمت در ۳۰ روز قبل است. به عبارت دیگر، ما هر یک از این ۳۰ قیمت پایانی را جمع می‌کنیم و سپس بر ۳۰ تقسیم می‌کنیم. این مقدار هر روز محاسبه می‌شود و مقدار قدیمی‌تر در مجموعه داده، کنار گذاشته شده و جای آن را مقداری می گیرد که به تازگی رخ داده است.

تأثیر میانگین متحرک، هموارسازی نوسانات قیمت است. این امر به ما کمک می‌کند تا فراتر از افت‌های گذرا یا بی‌اهمیت قیمت نگاه کنیم و در عوض، تمایل بازار را در درازمدت ببینیم. اقتصاددانان و تحلیلگران قبل از ظهور و دسترسی به کامپیوترهای شخصی برای محاسبات‌شان، از میانگین متحرک در مطالعات خود استفاده می‌کردند.

خوشبختانه، در این روزها، محاسبه میانگین متحرک بر روی هر بازه زمانی مورد نظر به راحت‌ترین شکل، ممکن بوده و تنها با کلیک روی یک دکمه قابل انجام است. در ادامه به آموزش اندیکاتور مووینگ اوریج، تنظیمات و نحوه رسم آن خواهیم پرداخت.

مهمترین اندیکاتور ma مهم کدامند؟

 • میانگین متحرک ساده  (Simple Moving Average)یا SMA
 • میانگین متحرک نمایی  (Exponential Moving Average)یا EMA
 • میانگین متحرک صاف شده  (Smoothed Moving Average) یا SMMA
 • میانگین متحرک خطی وزنی (Linear Weighted Moving Average) یا LWMA or WMA

که در ادامه به دو نوع اصلی اندیکاتور ma می پردازیم یعنی : SMA و EMA

این مووینگ اوریج‌ها به عنوان ابزارهای مهم در تحلیل تکنیکال و تجارت مالی استفاده می‌شوند. هر کدام از این روش‌ها ویژگی‌ها و کاربردهای خاص خود را دارند و بسته به نیاز و استراتژی تریدر، ممکن است از یکی یا ترکیبی از آنها استفاده شود.

اموزش اندیکاتور ma

در این قسمت به آموزش اندیکاتور ma (میانگین متحرک) می پردازیم. برای رسم این اندیکاتور هم می توان از متاتریدر و هم سایت تریدینگ ویو و یا سایر سایت هایی که امکان رسم اندیکاتور ها را برای کاربرانشان فراهم می کنند استفاده کرد. البته اگر می خواهید اندیکاتور ma را برای سهم خود در بورس ایران رسم کنید، می توانید از اندیکاتور های پلتفرم معاملاتی کارگزاری که در آن ثبت نام کرده اید، استفاده کنید. برای مثال برای اموزش اندیکاتور ma می توانید از متاتریدر استفاده کنید.

برای رسم این اندیکاتور مانند شکل زیر از قسمت اندیکاتور ها Moving Average را انتخاب کنید.

اندیکاتور ma
اندیکاتور ma

بعد از کلیک و قبل از رسم نمودار تنظیمات اندیکاتور ma را می بینید. نحوه این تنظیمات را نیر برایتان آموزش داده ایم.

بهترین تنظیمات اندیکاتور ema

زمانی که می خواهید اندیکاتور ma را در متاتریدر رسم کنید، در همان ابتدا می توانید تنظیماتی را روی نمودار داشته باشید. در تب Parameters از قسمت Period می توانید بازه ای را مشخص سازید که میانگین گیری از همان بازه انجام شود. برای رسم بهترین اندیکاتور مووینگ اوریج ابتدا هدف خود را مشخص سازید.

تنظیمات اندیکاتور ema
تنظیمات اندیکاتور ema

در تب Visualizations نیز می توانید تایم فریم هایی که می توانید نمودار را در آنها رسم کنید می توان مشخص کرد. بهتر است آن را همان حال پیش فرض خود یعنیAll timeframes قرار دهید.

تنظیمات اندیکاتور ema
تنظیمات اندیکاتور ema

بهترین تنظیمات اندیکاتور ema میانگین متحرک

تحلیل گران بازار های مالی برای تنظیمات اندیکاتور ema از سه گزینه استفاده می کنند و ادعا دارند بهترین تنظیمات اندیکاتور ema موارد زیر می باشد.

اگر می خواهید جهت بازار را برای کوتاه مدت تشخیص دهید، بهتر است در گزینه Period عدد 9 و یا 10 را قرار دهید. این اندیکاتور بسیار سریع بوده و محبوبیت زیادی دارد.

اگر می خواهید نمودار را برای میان مدت رسم کنید، دوره را 21 تنظیم کنید. دوره 21 در اندیکاتور ma دقیق ترین اندیکاتور ma می باشد. اگر می خواهید روند بازار را برای بلند مدت تنظیم کنید، دوره را روی 50 قرار دهید.

آموزش نحوه معامله با اندیکاتور ma

 • انتخاب بازه زمانی مناسب (Choosing the right time frame)

اندیکاتور ma در اکثر پلتفرم‌های معاملاتی در دسترس است و به صورت یک خط در دنباله یک نمودار نشان داده می‌شود. معامله‌گران می‌توانند از بازه‌های زمانی متعدد که می‌تواند از چند ساعت تا چند ماه متغیر باشند، یکی را انتخاب کنند. بازه‌های زمانی کوتاه‌تر ممکن است شاخص میانگین متحرک را نسبت به تغییرات قیمت حساس‌تر کند، در حالی که فریم‌های زمانی طولانی‌تر ممکن است نشانه‌ای هموارتر از روند زیربنایی ارائه دهد.

 • شناسایی روند (Identifying a trend)

همانطور که بیان کردیم، اندیکاتور ma به طور گسترده ای برای شناسایی روند قیمت استفاده می شود. هنگامی که قیمت بالاتر از میانگین متحرک حرکت می کند، یک روند صعودی بالقوه در نظر گرفته می شود، در حالی که حرکت قیمت پایین‌تر مووینگ اوریج ممکن است نشان دهنده یک روند نزولی احتمالی باشد. علاوه بر این، شیب میانگین متحرک می تواند اطلاعاتی در مورد مومنتوم روند ارائه دهد.

 • تعیین نقاط حمایت و مقاومت

میانگین های متحرک همچنین می توانند به عنوان سطوح حمایت و مقاومت پویا عمل کنند. در یک روند صعودی، میانگین متحرک ممکن است به عنوان یک سطح حمایتی عمل کند، آنجایی که قیمت ها تمایل به جهش دارند و حرکت صعودی را ادامه می دهند. برعکس، در یک روند نزولی، اندیکاتور ma می تواند به عنوان یک سطح مقاومت عمل کند و باعث برگشت قیمت‌ها از مسیر نزولی شود. این ویژگی اندیکاتور مووینگ اوریج به تریدرها کمک می‌کند کمک کند تا نقاط ورود و خروج را شناسایی کنند، استاپ لاس را تعیین کنند و سفارش های سود برنده را تعیین کنند.

تحلیل اندیکاتور ma

اندیکاتور ma به صورت یک خط صاف نمایش می دهد. برای تحلیل دقیق تر بهتر است سه نمودار در بازه های مختلف رسم کنید. زمانی که نمودار، صعودی باشد یعنی روند بازار نیز صعودی است. البته هنگام نزولی و یا صعودی بودن حتما به نقاط تقاطع دقت کرده و حد ضرر خود را بر روی این نقاط تنظیم کنید.

در پاراگراف های قبلی نحوه رسم اندیکاتور ma را آموزش دادیم. با استفاده از مطالب قبلی نمودار ها را در بازه های مختلف رسم کنید تا بتوانید تحلیل بهتری روی جفت ارز و یا سهم مورد نظرتان داشته باشید.

اندیکاتور ma در تریدینگ ویو

حال جفت ارز مورد نظر خود را انتخاب کرده و از قسمت اندیکاتور ها، اندیکاتور Moving Average را جستجو و انتخاب کنید. در شکل زیر اندیکاتور میانگین متحرک برای جفت ارز GBPUSD را برایتان رسم کرده ایم.

اندیکاتور ma در تریدینگ ویو
اندیکاتور ma در تریدینگ ویو

اندیکاتور مووینگ اوریج خرید و فروش

در این قسمت به تحلیل اندیکاتور میانگین متحرک می پردازیم. با استفاده اندیکاتور ma می توان سیگنال خرید و فروش دریافت کرد. برای رسم اندیکاتور مووینگ اوریج خرید و فروش، اندیکاتور ma را برای سه بازه زمانی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت رسم می کنیم. در شکل زیر ابتدا دوره اندیکاتور ma را روی 9 قرار داده و رنگ آن را روی آبی تنظیم کره و اندیکاتور کوتاه مدت را رسم می کنیم.

سیگنال خرید و فروش اندیکاتور ma
سیگنال خرید و فروش اندیکاتور ma

سپس دوره را 21 قرار داده و با رنگ زرد، اندیکاتور میان مدت و بعد آن را با 50 و رنگ زرد تنظیم کرده و اندیکاتور بلند مدت را رسم می کنیم. از نقاط تقاطع این اندیکاتور ها می توان به عنوان سیگنال خرید و فروش استفاده کرد. زمانی که اندیکاتور کوتاه مدت بالاتر از دو اندیکاتور دیگر قرار می گیرد، سیگنال، خرید می باشد. زمانی که این اندیکاتور ها همدیگر را قطع کرده و اندیکاتور کوتاه مدت پایین تر قرار می گیرد، سیگنال، فروش می باشد.

تشخیص روند توسط اندیکاتور ma

نمودار قیمت گاهی اوقات می تواند برای تریدرها، گیج کننده باشد. فراز و نشیب های زیادی که پرایس اکشن ها می توانند ایجاد کند، ممکن است حواس آنها را پرت کرده و در نتیجه پیگری روند و تصویر کلی را از دست بدهند.

اندیکاتور ma بلندمدت به معامله‌گران کمک می‌کند تا تمرکز خود را حفظ کنند و به سرعت بفهمند که آیا یک روند وجود دارد یا خیر! و در صورت وجود، جهت آن چیست. این اندیکاتور به تریدرها کمک می‌کند تا در سمت درست بازارهای مالی باقی بمانند. این امر به تریدرها کمک می‌کند تا تا از تنظیمات معکوس پرخطر اجتناب کنند و به آنها امکان ورود به تنظیماتی را می‌دهد که با روند کلی سازگار باشند.

تشخیص و شناسایی روند تنها مزیت استفاده از اندیکاتور ma بلند مدت نیست. قیمت با احترام به سطوح MA درازمدت، در آنها متوقف می شود. سطوح MA مناطق تصمیم گیری کلیدی و حیاتی برای ادامه روند یا یک برگشت بزرگتر هستند:

 • اگر قیمت MA بلندمدت را بشکند، احتمال برگشت وجود دارد.
 • اگر قیمت در MA بلندمدت به آهستگی جهش کند، قیمت می تواند از هر دو جهت شکسته شود.
 • اگر قیمت به شدت در MA بلندمدت جهش کند، احتمال ادامه روند وجود دارد.

واکنش قیمت در میانگین متحرک بلند مدت مطمئناً اطلاعات ارزشمندی است که باید در نظر گرفته شود. البته، بهتر است عوامل دیگری مانند سطوح فیبوناچی و سایر اندیکاتورهای تحلیلی را نیز در نظر بگیرید تا تلاقی حمایت و مقاومت را پیدا کنید.

معامله‌گران می‌توانند این شکست‌ها و پرش‌ها را معامله کنند. به عنوان مثال با منتظر ماندن برای الگوهای کندل‌های ژاپنی به منظور نشان دادن اینکه آیا جهش در حال رخ دادن است یا شکست، سپس معامله گران می توانند بررسی و قضاوت کنند که آیا الگوی شمع نشان دهنده یک تنظیمات تجارتی مناسب است یا خیر.

اندیکاتور مووینگ اوریج و روند و مومنتوم

ارزش اصلی استفاده از اندیکاتور مووینگ اوریج تعیین سریع حضور و جهت روند و مومنتوم است. در اینجا سه عبارت وجود دارد که به شما کمک می کند بین روند و مومنتوم تمایز قائل شوید:

 1. یک روند کلی رخ می دهد اگر قیمت از MA بلندمدت فاصله بگیرد: در یک روند صعودی، بالاتر و در یک روند نزولی، پایین تر قرار بگیرد.
 2. یک روند کوتاه مدت قابل مشاهده است اگر قیمت از MA میانه دور شود: بالاتر (صعودی) یا پایین تر (نزولی)
 3. در صورتی که قیمت از یک MA کوتاه مدت فاصله بگیرد، مومنتوم قابل مشاهده است: بالاتر (صعودی) یا پایین تر (نزولی)

بهترین حرکت های روند زمانی است که قیمت با روند کوتاه مدت و روند کلی در یک جهت همسو باشند. برای یک روند صعودی این بدان معنی است که قیمت، بالاتر از MA کوتاه مدت و MA کوتاه مدت، بالاتر از روند MA  است. برای یک روند نزولی این بدان معنی است که قیمت، پایین تر از MA کوتاه مدت و MA کوتاه مدت پایین‌تر از روند MA است.

در صورتی که قیمت در اطراف میانگین متحرک حرکت کند (که به آن اصلاح می‌گویند) یا اگر به سمت میانگین متحرک حرکت کند (که به آن بازگشت یا پول‌بک می‌گویند) نمودار فاقد روند یا مومنتوم است.

استراتژی مووینگ اوریج چیست؟

استراتژی معاملاتی میانگین متحرک (Moving Average trading strategy) یک روش تحلیل تکنیکال پرکاربرد است که از میانگین متحرک (MA) قیمت ارزها و اوراق بهادار برای شناسایی روندهای بالقوه بازار استفاده می کند. مووینگ اوریج، میانگین قیمت دارایی را در یک دوره مشخص محاسبه می کند. با هموارسازی نوسانات قیمت، می تواند به تریدرها کمک کند تا روندهای اساسی را تشخیص دهند و احساسات کلی بازار را بسنجند.

انواع اندیکاتور مووینگ اوریج

برای اندیکاتور ma با توجه به نوع رسم و نمودار هایی که از روی آن می توان رسم کرد، دسته بندی های مختلفی بیان شده است. ولی به صورت کلی می توان اندیکاتور ma را در دو دسته قرار داد. در واقع، دو نوع اصلی از میانگین متحرک وجود دارد:

 1. میانگین متحرک ساده (SMA)
 2. میانگین متحرک نمایی (EMA)

اندیکاتور میانگین متحرک ساده SMA

مهمترین نوع میانگین متحرک، میانگین متحرک ساده (SMA یا Simple Moving Average) که با محاسبه میانگین قیمت ها در بازه زمانی مشخص صورت می گیرد. این نوع مووینگ اوریج، قیمت ها را در یک بازه زمانی جمع کرده و بر تعداد قیمت ها تقسیم می کند. 

در واقع در SMA، تمام قیمت ها در بازه زمانی مورد نظر با وزن یکسان محاسبه می‌شوند. فرمول اندیکاتور مووینگ اوریج ساده بدین صورت است:

اندیکاتور ma چیست؟ - بهترین تنظیمات اندیکاتور ema - اندیکاتور ma
اندیکاتور ma چیست؟ - بهترین تنظیمات اندیکاتور ema 1

اندیکاتور میانگین متحرک نمایی EMA

اندیکاتور مووینگ اوریج نمایی (Exponential Moving Average یا EMA) وزن متفاوتی به قیمت ها در بازه زمانی مورد نظر اختصاص داده می شود. این اندیکاتور برای معامله گرانی که به جدیدترین و بروزترین اطلاعات اهمیت بیشتری می‌دهند، مفیدتر است. فرمول اندیکاتور میانگین متحرک EMA بدین صورت است:

فرمول اندیکاتور میانگین متحرک EMA

اندیکاتور ma چیست؟ - بهترین تنظیمات اندیکاتور ema - اندیکاتور ma
اندیکاتور ma چیست؟ - بهترین تنظیمات اندیکاتور ema 2

همانطور که در فرمول بالا می بینید، میزان ضریب EMA برای روز قبل محاسبه شده و در محاسبات اعمال می شود تا وزن روزهای اخیر، بیشتر باشد. به همین دلیل است که این اندیکاتور، اندیکاتور میانگین متحرک وزنی نیز نامیده می شود.

میانگین های ساده و نمایی چه تفاوتی با هم دارند؟

در اصل در EMA برخلاف SMA، قیمت های جدیدتر وزن بیشتری دارند و به قیمت های اخیر وزن بیشتری داده می شود تا محاسبات و پیش بینی دقیق تری داشته باشیم. این در حالی است که اندیکاتور میانگین متحرک ساده وزن یکسانی به تمامی قیمت ها در دوره های زمانی می دهد.

کاربرد میانگین متحرک

این اندیکاتور هم کاربرد های زیادی داشته و هم برای رسم اندیکاتور های دیگر کاربرد دارد. از کاربرد های اصلی این اندیکاتور می توان به پیدا کردن بهتر سطوح حمایت و مقاومت استفاده کرد. در شکل زیر هم اندیکاتور حمایت و مقاومت و هم اندیکاتور میانگین متحرک رسم شده است. پس با اطمینان بیشتری می توان این سطوح را انتخاب کرد.

تشخیص سطوح حمایت و مقاومت با ma
تشخیص سطوح حمایت و مقاومت با ma

از دیگر کاربرد های آن می توان به تشخیص روند بازار در بازه های زمانی مختلف و همچنین پیدا کردن نقاط خرید و فروش اشاره کرد.

معایب میانگین متحرک

یکی از معایب اصلی اندیکاتور مووینگ اوریج این است که این اندیکاتور به نوعی پیش بینی خود را با تاخیر در بازار نشان می‌دهد.  وقتی می فهمیم که روند چگونه پیشرفته و پیش می‌رود که بخشی از سودمان را از دست داده‌ایم. این ایراد ما را به این فکر می‌اندازد که سراغ ابزارهایی برویم که این قدرت را به ما می‌دهند که پیش از رخداد تغییر روند آن را پیش بینی کنیم.

میانگین متحرک در بورس

اندیکاتور مووینگ اوریج در بورس نیز کاملا شبیه فارکس می باشد. برای رسم آن از پلتفرم معاملاتی خود استفاده کنید. به عنوان مثال اندیکاتور میانگین متحرک را برای سهم شسپا رسم می کنیم. از قسمت اندیکاتور ها Moving Average را انتخاب کنید. نمودار مانند شکل زیر برایتان رسم خواهد شد.

اندیکاتور میانگین متحرک در بورس
اندیکاتور میانگین متحرک در بورس

اگر به قسمت تنظیمات نمودار بروید می توانید تنظیمات خود را روی اندیکاتور اعمال کرده و دوره ها را تنظیم کرده و با رسم اندیکاتور در دوره های بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت و نقاط تقاطع آنها سیگنال های خرید و فروش را دریافت کنید.

میانگین متحرک در هر نقطه میانگین بازه‌ی به اندازه‌ی n قبل از خود است، لذا این امر واضح است که ما هر چه عدد n را کمتر کنیم، یعنی داریم بازه را کوچک‌تر می‌کنیم و با کوچک‌تر شدن این بازه به تبع نمودار میانگین نزدیک و نزدیک‌تر خواهد شد به نمودار اصلیمان و در n = 1 روی نمودار اصلی قرار خواهد گرفت چرا که میانگین متحرک هر نقطه برابر خواهد بود با مقدار ارزش سهام در همان لحظه.

همچنین باید این نکته را ذکر کرد که هر چه n کم‌تر شود، تعداد برخوردهای میانگین متحرک با نمودار بیشتر خواهد شد و هر چه n افزایش یابد تعداد برخوردهای میانگین متحرک به سوی حداقل خواهد رفت و از مقداری از n به بعد، مقدار ثابت حداقل برخورد را خواهد داشت.

میانگین متحرک از یک بازه‌ی متحرک به اندازه‌ی n شکل گرفته که میانگین متحرک نقطه‌ی پایانی این بازه، میانگین تمام نقاط این بازه است.

سخن پایانی

اندیکاتور مووینک اوریج کاربردهای زیادی در معاملات دارد. زیبایی آن در این است که می توانید آن را به همان اندازه که نیاز دارید، ساده یا پیچیده تنظیم کنید.

در ساده‌ترین حالت، این اندیکاتور می‌تواند به کاهش نوسانات در بازار متلاطم و ناپایدار کمک کند. این باعث می‌شود که بتوانیم بدون توجه به نوسانات، به راحتی ببینیم که چه اتفاقی رخ می‌دهد. یکی دیگر از کاربردهای اساسی به عنوان یک معیار ابتدایی، کاربرد آن برای روند بازار در یک دوره زمانی مشخص است. MA صعودی به یک روند صعودی اشاره می‌کند و MA نزولی نشان دهنده یک روند نزولی است.

برای استفاده مؤثر از میانگین متحرک و اندیکاتورهای دیگر، مهم است که ابزارها و روش‌های تحلیلی مختلف را بیاموزید و آنها را با تجربه و تمرین ترکیب کنید. همچنین، همواره به یاد داشته باشید که هیچ اندیکاتوری تضمینی برای پیش‌بینی دقیق روند قیمت وجود ندارد و تحلیل‌های خود را با دقت و با توجه به شرایط بازار انجام دهید.

سوالات متداول

بهترین اندیکاتور میانگین متحرک کدام است؟

بهترین اندیکاتور مووینگ اوریج برای فارکس، کوتاه مدت و میان مدت بوده و برای بورس و بازار سهام، بلند مدت مانند 200 روزه بهترین می باشد.

EMA بهتر است یا SMA ؟

EMA به دلیل اینکه به قیمت های اخیر وزن بیشتری می دهد، در میان تحلیل گران از اعتبار بیشتری برخوردار است.

چه طولی برای میانگین متحرک انتخاب کنم؟

انتخاب بازه زمانی اندیکاتور مووینگ اوریج به فریم زمانی معاملات شما و هدف معاملاتی‌تان بستگی دارد. فریم زمانی کوتاه‌تر ممکن است حساسیت بیشتری به حرکات قیمت داشته باشد و روند‌ها را بهتر تشخیص دهد. به عنوان مثال، برای معاملات روزانه می‌توانید از میانگین متحرک ۵ یا ۱۰ روزه استفاده کنید، در حالی که برای معاملات بلندمدت ممکن است از میانگین متحرک ۵۰ یا ۲۰۰ روزه استفاده کنید.

آیا میتوانم از انواع مووینگ اورج دیگری به جز میانگین متحرک ساده استفاده کنم؟

بله، علاوه بر میانگین متحرک ساده، میتوانید از انواعدیگری از میانگین متحرک مانند میانگین متحرک نمایی و میانگین متحرک وزن دار استفاده کنید. هر نوع میانگین متحرک خصوصیات ویژه‌ای دارد و ممکن است با استراتژی معامله شما سازگاری بیشتری داشته باشد.

آیا تنها با استفاده از میانگین متحرک میتوانم معامله کنم؟

استفاده از اندیکاتور مووینگ اوریج تنها یکی از ابزارهای موجود در تحلیل فنی است و توصیه نمیشود تنها به آن بسنده کنید. بهتر است از تحلیل تکنیکال های کاملتری استفاده کنید که شامل استراتژی‌های دیگری نیز میشود، مانند استفاده از شمع‌های ژاپنی، اندیکاتورهایتشخیص روند قیمت و…

آیا اندیکاتور مووینگ اوریج تنها برای تشخیص روند قیمت استفاده میشود؟

خیر، میانگین متحرک همچنین میتواند در تشخیص سطوح حمایت و مقاومت، تعیین نقاط ورود و خروج، تنظیم سفارش‌های استاپ لاس، سود و ارزیابی مومنتوم روند مفید باشد.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.