نحوه معامله در نیم روز (ظهر)

نحوه معامله در نیم روز

در این مقاله نحوه معامله در نیم روز (ظهر) را آموزش می دهیم. روز معاملاتی را می توان به سه قسمت ابتدای روز ، نیم روز و پایان روز تقسیم بندی کرد. در درس قبلی نحوه معامله در ابتدای روز و در درس بعدی نیز نحوه معامله در پایان روز را آموزش داده ایم . در درس بعدی نیز نحوه معامله در پایان روز را این مقاله درس 47 از آموزش پرایس اکشن به سبک ال بروکس می باشد.

این دوره توسط وبسایت ایتسکا الهام گرفته از سبک البروکس به زبان فارسی ایجاد شده و به صورت رایگان در اختیار دانشجویان این دوره قرار گرفته است.

نحوه معامله در نیم روز
نحوه معامله در نیم روز

معامله در نیم روز (ظهر)

همانطور که می دانید بازار فارکس از ساعت 1:30 شروع شده و تا 23:30 (دوشنبه تا جمعه) ادامه دارد. یک روز معاملاتی را می توان به سه قسمت تقسیم کرد. ابتدای روز ، نیمروز ، پایان روز. در این درس نیم روز را از ساعت 9 صبح تا 4 عصر در نظر گرفته و معامله در این بازه زمانی را بررسی می کنیم.

بازار ابتدا در ساعت 1:30 (فارکس) باز شده و معمولا در ابتدای روز بازار حالت روند دار داشته و می توان سوئینگ کرد. سپس در نیم روز این روند تبدیل به روند رنج می شود. و در انتهای روز روند رنج می تواند در هر جهتی شکسته شود و روند جدیدی شکل بگیرد.

در خصوص این درس باید بدانید البروکس معامله نیم روز را ساعت 9 تا 12(تقریبی) در نظر گرفته است. برای مثال اگر در بورس ایران و یا هر کشور دیگری ترید می کنید ، بازه زمانی آن کشور را به سه تایم تقسیم کرده و بازه میانی را به عنوان معامله در نیم روز در نظر بگیرید. مثلا در ایران می توان ساعت 10 تا 12 را به عنوان بازه نیم روز در نظر گرفت.

در شکل زیر در ابتدای روز بازار سوئینگ بزرگی در بازار شاهد هستیم. در میانه روز وارد روند رنج شده و بعد دوباره بازار شکست ناموفق در جهت صعودی داشته و بالا و پایین شده است.

معامله در نیم روز (ظهر)
معامله در نیم روز (ظهر)

معامله در نیم روز دقیقا از ساعت 9 صبح تا 4 عصر نمی باشد. ممکن است بازه نیم روز کمی زود تر و یا کمی دیر تر آغاز شود. یعنی مستطیل رسم شده در شکل بالا می تواند کمی کوچک تر و یا بزرگتر باشد.

برای مثال در شکل زیر نیز ابتدا بازار نزولی شده و بعد در نیم روز روند رنج شیب دار داریم. سپس در پایان روز بازار صعودی شده و دوباره پایین آمده و به روند رنج تبئیل شده است.

معامله در نیم روز (ظهر)
معامله در نیم روز (ظهر)

زمانی که در ابتدای روز یک بازار روند دار داریم و بعد بازار رنج می شود ، آنکاه در انتهای روز و بعد از روند رنج بازار می تواند صعودی و یا نزولی شود.

چون معمولا در نیم روز روند رنج داریم پس بهتر است ابتدا درس نحوه معامله در روند رنج را مطالعه نمایید.

معامله در نیم روز از چه ساعتی آغاز می شود؟

برای زمان معامله در نیم روز نمی توان ساعت دقیقی را بیان کرد. گاهی اوقات از ساعت 9:00 و یا یکی دو ساعت قبل و یا بعد از آن نیم روز (ظهر) محسوب می شود.

نحوه معامله در نیم روز (ظهر)

بازار بعد از شروع معمولا وارد روند صعودی و یا نزولی می شود. بعد از این روند در نیم روز ممکن است روندی مخالف جهت روند فعلی و یا روند رنج ایجاد شود. اگر در میانه روز سوئینگ های بزرگی ایجاد شود ، می توان سوئینگ کرد.

اما اگر روند قبلی ادامه پیدا کند ، باید همانند بازار روند دار معامله کنید.

معامله در نیم روز با روند رنج

در این قسمت نحوه معامله در نیم روز اگر در نیم روز روند رنج داشته باشیم ، را آموزش می دهیم.

اغلب اوقات در نمی توان بیان کرد در میانه روز چه روندی داریم. ولی معمولا یک روند ضعیف و یا کانال وجود خواهد داشت. به این دلیل گفته می شود در نیم روز معمولا روند رنج و یا کانال ایجاد می شود. در این مرحله معمولا نوسانات ایجاد شده بزرگ هستند.

ولی همیشه بازار باب میل ما حرکت نمی کند. به این دلیل در روند رنج یا باید اسکلپ کرده و یا باید صبر کنید.

به مثال زیر توجه کنید. در شکل زیر در ابتدای روز سه کام صعودی داریم. الگوی کنج پارابولیک در سقف را در ابتدای روز رسم کرده ایم. بعد از این الگوی برگشتی شاهد شکست خط روند صعودی به نزولی هستیم. و در این نقطه به این نتیجه رسیده ایم که روند نزولی داریم.

معامله در نیم روز با روند رنج (1)
معامله در نیم روز با روند رنج (1)

در ادامه دو کندل دیگر را رسم کرده ایم. کندل دوجی نشان از برگشت بازار دارد. ولی باز هم بازار در جهت فروش قرار دارد.  

معامله در نیم روز با روند رنج (2)
معامله در نیم روز با روند رنج (2)

ادامه کندل ها نشان از ادامه دار بودن روند نزولی دارد. چون در زیر میانگین متحرک قرار داریم ، پس فعلا موقعیت خوبی برای فروش می باشد. الگوی مثلث نزولی نیز نشان از نزولی بودن بازار دارد.

معامله در نیم روز با روند رنج (3)
معامله در نیم روز با روند رنج (3)

در ادامه چند کندل صعودی ایجاد شده است. ولی فشار خرید همچنان زیاد نبوده و می توان گفت بازار همچنان در حالت فروش قرار دارد. الگوی کنج نیز در نمودار قابل مشاهده است. نمودار به میانگین متحرک رسیده ولی نتوانسته است آن را قدرت زیادی بشکند. و دو گام صعودی ضعیف ایجاد کرده است.

این موقعیت ستاپ خوبی برای فروش می باشد. در این بازار چون تعداد کندل های نزولی و صعودی زیاد است می توان آن را یک کانال نزولی در نظر گرفت.

معامله در نیم روز با روند رنج (4)
معامله در نیم روز با روند رنج (4)

اگر ادامه کندل ها را ببینید ، خواهید دید یک سیگنال بار و کی بار نزولی در بازار ایجاد شده است و بازار پایین تر رفته است. این کندل نولی می تواند کلایمکس فروش نیز باشد. ولی تا زمانی که یک حرکت صعودی قوی ایجاد نشود ، فرض می کنیم روند نزولی همچنان ادامه دارد.

معامله در نیم روز با روند رنج (5)
معامله در نیم روز با روند رنج (5)

چند کندل صعودی دیگر ممکن است نشان دهنده این باشد که بازار می خواهد به سمت سقف بازار حرکت کند. ولی برای خرید در این روند نزولی باید به دنبال الگوی برگشت روند ماژور باشید. و اگر بخواهید در این موقعیت بخرید باید اسکلپ کرد. چون کل روند بازار در این شرایط نزولی است.

معامله در نیم روز با روند رنج (6)
معامله در نیم روز با روند رنج (6)

در ادامه کندل ها الگوی کف دوقلو دیده می شود و آخرین کندل که کندل سیگنال صعودی است توپر و بدون سایه می باشد که نشان از قوی بودن این کندل است. ولی همچنان بازار نتوانسته است به میانگین متحرک برسد.

معامله در نیم روز با روند رنج (7)
معامله در نیم روز با روند رنج (7)

تلاش بازار برای برگشت

بازار همیشه در تلاش است تا برگردد. ولی بازار در اکثر مواقع به حرکت قبلی خوود ادامه می دهد. و 80 درصد تلاش ها برای برگشت بی نتیجه می ماند. پس در روند نزولی تا زمانی که برگشت مهمی رخ نداده باید فروخت.

در شکل زیر کل نمودار بالا را برای شما رسم کرده ایم. در تمامی قسمت های مشخص شده باید به تحلیل خود که نشان دهنده نزولی بودن روند بازار است ، اعتماد کرده و بفروشید.

معامله در نیم روز با روند رنج (8)
معامله در نیم روز با روند رنج (8)

در روند نزولی باید سوئینگ کرد. یعنی در تمامی نقاط مشخص شده در شکل زیر باید حد سود خودتان را دو برابر حد ضرر در نظر گرفت. حال حد ضرر می تواند هم بر اساس ریسک حقیقی باشد و هم بر اساس ریسک اولیه. مانند آخرین سقف و یا چند تیک بالاتر از کندل سیگنال و ….

زمانی که به حد سود می رسیم می توان نیمی از معامله را بست و در فرصات بعدی دوباره به حجم معامله افزود.

گذاشتن حد ضرر در معامله نیم روز

فرض کنید در یک کندل سیگنال کوچک وارد معامله شده اید. در این حالت اگر حد ضرر را در بر ااس کندل سیگنال قرار دهید ، حد ضرر بسیار کوچک خواهد شد. در این حالت حد ضرر را بر اساس ریسک حقیقی برای مثال 2 پوینت در نظر گرفته و حد سود را نیز بر اساس احتمال موفقیت در معامله 2 پوینت و یا 4 پوینت در نظر بگیرید.

آموزش نحوه معامله در نیم روز (با مثال)

در این قسمت با استفاده از مثال دیگری نحوه معامله در نیم روز (ظهر) را آموزش می دهیم. در مثال زیر در ابتدای روز بازار به صورت روند دار آغاز شده و در نیم روز برگشت صورت گرفته و روند بازار عوض شده است.

در مثال زیر در ابتدای روز حرکت نزولی داشتیم. الگوی سقف دوقلو نیز نمودار دیده می شود. ساه های کندل ها تا اینجا بلند بوده و معاملات دو طرفه زیاد است. پس به احتمال زیاد شکست آخرین کندل نزولی در شکل زیر به نتیجه نرسیده و ناموفق خواهد بود.

آموزش نحوه معامله در نیم روز (1)
آموزش نحوه معامله در نیم روز (1)

چند کندل بعدی و خطوط روند کانال را نیز برای نمودار بالا رسم کرده ایم. با توجه به شکل پایین می توان گفت فعلا در کف کانال هستیم. در این نقطه این سوال برای تریدر ها پیش خواهد آمد که آیا در نقطه شروع یک روند نزولی قوی تر هستیم و یا این کندل ها کلایمکس فروش بوده و شاهد برگشت صعودی در بازار خواهیم بود؟

کندل سیگنال اولی زیاد خوب نیوده و کنل سیگنال دومی نیز تا حدی خوب است. زیرا بدنه کمی دارد. ولی نداشتن سایه بالایی و داشتن سایه پایینی آن نشان از فشار خریدران در بازار دارد. اگر فرد ریسک پذیری هستید ، می توانید در این نقطه بخرید و اگر ریسک پذیر نیستید منتظر کندل های بعدی بمانید.

آموزش نحوه معامله در نیم روز (2)
آموزش نحوه معامله در نیم روز (2)

در ادامه کندل ها یک کندل سیگنال صعودی خوب و بعد از آن کندل دوجی در بازار ایجاد شده است. فروشندگان این گام را یک پولبک در روند نزولی و فرصتی برای فروش می بینند. ولی اگر دقت کنید به جای کندل سیگنال نزولی خوب در بازار کندل دوجی داریم.

فرض کنید در بالای اولین کندل سیگنال صعودی خریدید. چون ریسک معامله بالاست و احتمال موفقیت در معامله 50-50 است ، بازدهی را دو برابر ریسک در نظر بگیرید.

آموزش نحوه معامله در نیم روز (3)
آموزش نحوه معامله در نیم روز (3)

کندل های ایجاد شده در شکل زیر بدون سایه بالایی و همراه با گپ در فارکس (گپ قیمتی) نشان از فشار خریداران در باار دارد. و سقف ها و کف های بالاتری در حال شکل گیری هستند. الگوی کنج نیز با سه گام در نمودار دیده می شود.

آخرین کندل شکل زیر یک کندل صعودی قوی بدون سایه می باشد و بالاتر از سقف قبلی و بالای میانگین متحرک بسته شده است. بسیاری از تریدر ها بالای این کندل صعودی می خرند. چون احتمال موفقیت در معامله بالاست می توانند حد سودشان را برابر با حد ریسک در نظر بگیرند.

زماین که چنین کندل سیگنال خوب و بزرگی شکل می گیرد ، می توان حد ضرر را بالاتر آورده و در آخرین کف قرار داد. در این قسمت این سوال پیش خواهد آمد که آیا شکست صعودی ناموفق در سقف کانال داریم و روند نزولی ادامه خواهد یافت و یا این روند به روند رنج تبدیل خواهد شد؟

چون با دید وسیع تر و رسم ادامه کانال می بینید ، سقف ها و کف های پایین تری داریم.

آموزش نحوه معامله در نیم روز (4)
آموزش نحوه معامله در نیم روز (4)

چند کندل صعودی دیگر ایجاد شده است که ادامه روند صعودی در بازار را تایید می کند. از طرف دیگر تا اینجا پایین تر از سقف قبلی قرار داریم که تایید کننده روند نزولی قبلی می باشد.

در این قسمت به حد سود خود رسیده اید. هم می توانید کل سود خود و یا نیمی را بردارید و هم می توانید با استفاده از تریلینگ استاپ در متاتریدر حد ضرر و سود خود را تعدیل کرده و فعلا در معامله بمانید.

آموزش نحوه معامله در نیم روز (5)
آموزش نحوه معامله در نیم روز (5)

در ادامه بازار کمی اصلاحی شده و الگوی کنج که نشان دهنده پرچم صعودی است ، نیز ایجاد شده است. این سه گام نزولی ایجاد شده در داخل الگو فرصت مناسبی برای خرید می باشد. خریدارن این گام ها را پولبک در نظر می گیرند.

زمانی که به یک معامله وارد می شوید ؛ باید در یک جایی سود خود را بردارید. در این قسمت بالای سقف قبلی رسیده ایم.

آموزش نحوه معامله در نیم روز (6)
آموزش نحوه معامله در نیم روز (6)

در ادامه کندل ها دو کندل نزولی دیده می شود که زیاد باب میل خریداران نیست. این دو کندل نشان از افزایش قدرت فروشندگان در بازار دارد. پس با مشاهده این کندل ها بهتر است سود خود را بگیرید و از معامله خارج شوید. زیرا به احتمال زیاد بازار در حال تبدیل شدن به روند رنج می باشد.

آموزش نحوه معامله در نیم روز (7)
آموزش نحوه معامله در نیم روز (7)

و در انتها نمودار زیر تشکیل شد.

آموزش نحوه معامله در نیم روز (8)
آموزش نحوه معامله در نیم روز (8)
0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.