اندیکاتور تمساح Alligator چیست؟ – نحوه استفاده از اندیکاتور الیگیتور

اندیکاتور تمساح

اندیکاتور تمساح (اندیکاتور الیگیتور) یکی از اندیکاتور های روندی در بازار بوده و از آن برای تشخیص روند و تغییر آن استفاده می شود. در این مقاله ابتدا این اندیکاتور را معرفی کرده و بعد نحوه استفاده و معامله با استفاده از آن را آموزش می دهیم.

ارائه شده توسط👔بیل ویلیامز
نوع اندیکاتور 🚀 روندی
مزایا❤️ استفاده آسان ، کیفیت بالای سیگنال دهی ، مناسب برای اسکلپینگ
معایب🔨 تاخیر در سیگنال دهی ، سیگنال های خطا دار

اندیکاتور تمساح Alligator چیست؟

اندیکاتور تمساح که با نام اندیکاتور بیل ویلیامز و یا الیگیتور نیز شناخته می شود ، توسط فردی به نام بیل ویلیامز تاجر و روانشناس بازار ایجاد شده است. این اندیکاتور برای تشخیص روند و تغییر روند بازار مورد استفاده قرار می گیرد.

ویلیامز اعتقاد دارد بازار فقط در 15 تا 30 درصد مواقع روند دار بوده و می توان با تشخیص این فرصت ها وارد معامله شد. زیرا او اعتقاد دارد موسسات و شرکت های بزرگ در این روند ها وارد بازار شده و کسب سود می کنند.

اندیکاتور تمساح از سه نمودار اندیکاتور ma تشکیل شده است که بر روی دوره های 5 ، 8 و 16 تنظیم شده اند.

فرمول اندیکاتور الیگیتور

فرمول اندیکاتور الیگیتور به شکل زیر می باشد:

فرمول اندیکاتور الیگیتور
فرمول اندیکاتور الیگیتور

SUM1 : مجموع قیمت هایی در دوره های N ، که کندل ها در آن قیمت ها بسته شده اند.

PREVSUM : مجموع Smooth کندل های قبلی

SMMA1 : میانگین متحرک Smooth اولین کندل

SMAA(i) : میانگین متحرک Smooth کندل فعلی (به جز کندل اول)

CLOSE(i) : قیمت بسته شدن فعلی کندل

N : تعداد دوره ها

نحوه استفاده از اندیکاتور الیگیتور

خوشبختانه برای استفاده از اندیکاتور الیگیتور نیازی به استفاده از فرمول و محاسبات ریاضی نیست و بسیار راحت می توانید از نسخه های رایگان این اندیکاتور در تریدینگ ویو و متاتریدر استفاده کنید.

اندیکاتور تمساح از سه خط میانگین متحرک که هر کدام نشان دهنده فک ، دندان و لب های تمساح می باشند و هنگام تغییر روند بازار دهان تمساح باز و بسته می شود.

 1. خط آبی رنگ (فک تمساح) : با SMMA 13 کندلی شروع می شود و با مقادیر 8 کندلی ادامه پیدا می کند.
 2. خط قرمز رنگ (دندان های تمساح) : با SMMA 8 کندلی شروع می شود و با مقادیر 5 کندلی ادامه پیدا می کند.
 3. خط سبز رنگ (لب های تمساح) : با SMMA 5 کندلی شروع می شود و با مقادیر 3 کندلی ادامه پیدا می کند.

این اندیکاتور از تکنیک همگرایی و واگرایی برای ایجاد سیگنال های معاملاتی استفاده می کند. در این اندیکاتور فک ها کند ترین چرخش و لب ها سریع ترین چرخش را از خود نشان می دهند.

زمانی که لب ها (خط سبز رنگ) سایر خطوط را به سمت پایین قطع می کنند ، نشان دهنده تغییر روند از صعودی به نزولی و سیگنال فروش می باشد.

و اگر لب ها این خطوط را به سمت بالا قطع کند ، نشان دهنده تغییر روند نزولی به صعودی و سیگنال خرید می باشد.

زمانی که این سه خط به سمت بالا و یا پایین از هم فاصله گرفته و حرکت می کنند ، نشان دهنده ادامه دار بودن روند بوده و باید با توجه نوع استراتژی معاملاتی تریدر مدیریت گردد.

به این حالت اندیکاتور غذا خوردن تمساح با دهان باز گفته می شود. زمانی که این خطوط به صورت افقی حرکت می کند ، نشان دهنده زمانی است که بازار اشباع شده و کم کم تغییر روند در حال رخ دادن خواهد بود.

زمانی که خطوط پیوسته همدیگر را قطع می کنند ، نشان از شرایط ناپایدار بازار داشته و بهتر است در این شرایط وارد بازار نشوید. به گفته ویلیامز ، تمساح در این زمان خواب است.

آموزش استراتژی الیگیتور با مثال

برای آموزش استراتژی الیگیتور از سایت تریدینگ ویو استفاده می کنیم. وارد سایت شده و اندیکاتور را مانند شکل زیر بر روی جفت ارز یورو/دلار باز می کنیم.

در ناحیه A خط سبز رنگ که همان لب تمساح می باشد سایر خطوط را به سمت پایین قطع کرده است. و نشان از تغییر روند به سمت نزولی و سیگنال فروش می باشد.

با فاصله گرفتن خطوط از هم به این نتیجه می رسیم فشار فروش زیاد است. سپس در نقطه B می بینید خط سبز رنگ خطوط را به سمت بالا قطع کرده و سیگنال خرید می باشد.

کمی عقب تر بر می گردیم. در ناحیه C خطوط پیوسته همدیگر را قطع کرده اند که نشان از آشفتگی و نواسانات بالا در نمودار می باشد. بعد از ناحیه C در ناحیه A می توان وارد پوزیشن فروش شد.

آموزش استراتژی الیگیتور
آموزش استراتژی الیگیتور

ترکیب اندیکاتور تمساح و adx

اگر دقت کنید اندیکاتور تمساح نمی تواند به تنهایی تحلیل دقیقی از بازار به ما دهد . بهتر است از آن در کنار اندیکاتور های و تحلیل های دیگر استفاده کرد. تحلیل گران برای تشخیص روند بازار و معامله در خلاف جهت روند معمولا از ترکیب اندیکاتور تمساح و adx استفاده می کنند.

اندیکاتور adx نیز یکی از اندیکاتور های روندی می باشد. با استفاده از این اندیکاتور هم می توان روند بازار و هم قدرت روند را بررسی کرد. ایندیکاتور نیز همانند اندیکاتور الیگیتور از سه خط سبز ، آبی و قرمز تشکیل شده است. در شکل زیر این اندیکاتور را برای مثال قبلی می بینید.

یکی از معایب اندیکاتور تمساح تاخیر داشتن سیگنال دهی آن می باشد. یعنی تریدر سیگنال خرید و یا فروش را دیر تر دریافت می کند. در اندیکاتور adx زمانی که خط سبز رنگ پایین دو خط دیگر قرار گیرد ، نشان از صعودی بودن روند دارد. در شکل زیر در قسمت D این سیگنال را دریافت کرده ایم و تریدر می تواند زود تر وارد بازار شود.

از طرفی تا زمانی که بر اساس استراتژی الیگیتور در بازار و در روند هستیم می توان با اندیکاتور adx قدرت روند را تشخیص داد. تا زمانی که خطوط در adx بالای شاخص 25 قرار دارند ، نشان از قدرت روند (چه نزولی و چه صعودی) دارد.

ترکیب اندیکاتور تمساح و adx
ترکیب اندیکاتور تمساح و adx

اندیکاتور فراکتال و تمساح

اندیکاتور فراکتال نیز توسط خود بیل ویلیامز معرفی شده است و آز آن برای تشخیص تغییر روند در بازار استفاده می شود. اندیکاتور فراکتال در واقع اندیکاتورنمی باشد. بله یک الگوی کندلی می باشد که در قله ها و دره ها قابل مشاهده است.

اندیکاتور فراکتال از 5 کندل تشکیل شده است. زمانی که تغییر روند صعودی به نزولی داریم در قله یک کندل در وسط و بالا قرار می گیرد . دو کندل قبل و یعد از آن نیز پایین تر قرار گرفته و شکل 8 فارسی در قله تشکیل می شود.

پس زمانی که در چارت هم خط سبز رنگ اندیکاتور تمساح خطوط را از بالا به پایین قطع کند و هم اندیکاتور فراکتال در قله دیده شود ، تایید بیشتری مبنی بر تغییر روند صعودی به نزولی و سیگنال فروش داریم.

زمانی که خط سبز رنگ اندیکاتور تمساح خطوط را به سمت بالا قطع کند ، و هم در کف و دره یک کندل پایین و دو کندل قبلی و دو کندل بعدی بالا تر قرار گرفته و شاهد الگوی 7 فارسی باشیم ، تایید بیشتری مبنی بر تغییر روند نزولی به صعودی داریم.

مکمل اندیکاتور الیگیتور

همانطور که بیان کردیم اندیکاتور تمساح به تنهایی کافی نبوده و باید از آن در کنار سایر تحلیل ها استفاده کرد.

معمولا اندیکاتور های RSI ، مکدی ، MFI ، ایچی موکو ، بولینگر باندز مکمل اندیکاتور الیگیتور محسوب می شوند و توصیه می شوند اندیکاتور تمساح به تنهایی مورد استفاده قرار نگرفته و از آن برای تایید تغییر روند استفاده گردد.

تنظیمات اندیکاتور الیگیتور

برای مشاهده تنظیمات اندیکاتور الیگیتور در سایت تریدینگ ویو بر روی نمودار کلیک کرده و مانند شکل زیر بر روی علامت چرخ دنده کلیک کنید.

تنظیمات اندیکاتور الیگیتور
تنظیمات اندیکاتور الیگیتور
تنظیمات اندیکاتور الیگیتور
تنظیمات اندیکاتور الیگیتور

در شکل بالا تنیمات خطوط اندیکاتور تمساح را می بینید. می توانید این متغیر ها را تغییر داده تا به بهترین نتیجه بر اساس استراتژی خود برسید. و اگر تنظیماتی که انجام داده اید ، مطابق میل شما نباشد می توانید آن را به حالت پیش فرض درآورید.

مزایای اندیکاتور تمساح

 • اندیکاتور تمساح شاخصی برای تشخیص روند بازار می باشد که استفاده از آن آسان است.
 • چون این اندیکاتور بر اساس میانگین متحرک ایجاد شده است ، سیگنال های خطا دار آن کم است.
 • اندیکاتور سیگنال های خرید و فروش خوبی به تریدر ها ارائه می کند و با ترکیب آن با اندیکاتور های مکدی و adx می توان سیگنال های با کیفیت تری از آن دریافت کرد.
 • این اندیکاتور در تمامی تایم فریم ها قابل استفاده است.
 • این اندیکاتور برای معاملات اسکلپ نیز کاربردی است.
 • استفاده از اصطلاحاتی مانند فک ، دندان ، لب ، خواب تمساح ، دهان باز ، خوردن و … باعث شده است تریدر بسیار راحت و با نگاه کردن به نمودار درک کند در لحظه انجام دادن چه کاری بهتر است.

معایب اندیکاتور تمساح

 • با اینکه اندیکاتور تمساح سیگنال خوبی به تریدر ها می دهد ، ولی سیگنال های اشتباه آن نیز کم نیست.
 • این اندیکاتور سیگنال های دیر هنگام ارائه می کند و باعث از دست دادن روند و ورد دیر هنگام به معامله می شود.
 • زمانی که بازار در حالت رنج و خنثی قرار دارد ، این اندیکاتور کارایی خاصی ندارد.  
0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.