نمودار طلا جهانی فارکس|نماد طلا در تریدینگ ویو

تشخیص روند طلا

نحوه تشخیص روند طلا

سرمایه گذاری در طلا به دلیل ریسک پایین آن مورد تایید بسیاری از معامله گران است. در کل خریداران طلا را به دو گروه می توان تقسیم کرد. یکی سرمایه گذاران بلند مدت که بیشتر به فکر حفظ ارزش پولشان هستند. و دیگری معامله گران که روند بازار طلا را تشخیص داده و با خرید و فروش مناسب و در واقع ترید ، اقدام به کسب سود می کنند. بازار طلا تا حدودی پیچیده تر بوده و روند بازار طلا به عوامل زیادی بستگی دارد.

بیشتر بخوانید: بهترین بروکر برای معاملات طلا

در کل بهتر است بدانید روند طلا در ایران به دو عامل مهم قیمت دلار و قیمت طلای جهانی بستگی دارد. اگر قیمت طلای جهانی و قیمت طلا در ایران را رصد می کنید متوجه می شوید روند قیمت طلا در ایران تا حدودی معادل قیمت طلای جهانی یک روز قبل آن می باشد. از طرف دیگر هر چه قیمت دلار در ایران بیشتر شود قیمت طلا نیز به طبع آن افزایش خواهد یافت. پس هنگام خرید طلا هر دو مورد را در نظر داشته باشید.

نمودار طلا جهانی فارکس (نماد طلا در تریدینگ ویو)

نماد انس جهانی طلا در تریدینگ ویو مانند شکل زیر GOLD می باشد. با مراجعه به این سایت و تایپ GOLD در قسمت جفت ارز ها می توانید نماد انس جهانی طلا را در برابر ارز های مختلف و در بروکر ها ، سایت ها و صرافی های مهم جهانی مشاهده کنید.

نماد انس جهانی طلا در تریدینگ ویو
نماد انس جهانی طلا در تریدینگ ویو
نمودار طلا جهانی فارکس
نمودار طلا جهانی فارکس

زمان باز و بسته شدن بازار طلا در فارکس

طلا در بازار فارکس مانند سایر نماد ها و جفت ارز ها معامله می شود و صرف نظر از در نظر گرفتن سشن های معاملاتی بازار طلا در فارکس نیز مانند سایر نماد ها از روز دوشنبه تا جمعه باز است. و در این بازه زمانی به صورت شبانه روز می توانید طلا را در فارکس معامله کنید. برای داشتن معامله بهتر باید بدانید چه زمان هایی از روز حجم معاملات بالاتر بوده و نقدینگی نیز بالاست. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بهترین زمان معامله،می توانید مقاله مار در این زمینه را که لینک آن را در زیر برایتان قرار داده‌ایم، مطالعه کنید.

بیشتر بخوانید : اندیکاتور سشن برای متاتریدر 5

در ادامه مقاله نیز بهترین زمان معامله طلا در فارکس را برایتان بیان کرده ایم.

قیمت طلا

برای اطلاع از قیمت طلا هم می توان از سایت های ایرانی مانند  tgju.org و نیز سایت های معتبر جهانی مانند https://goldprice.org/ استفاده کرد. البته از هر پلتفرمی که برای معامله طلا استفاده کنید قیمت روز آن را در همان سایت مشاهده خواهید کرد.

بررسی اخبار مهم در تشخیص روند طلا

اخبار و انتشار اخبار مهم نیز بر قیمت طلا تاثیر زیادی دارند. پس اگر قصد ترید و معامله طلا دارید همیشه اخبار مهم را دنبال کرده و تاثیر آنها را بر بازار طلا بررسی کنید. در کل به این موضوع دقت کنید در زمان هایی مانند وقوع جنگ ، رکود اقتصادی کشور ها ، تورم ، شیوع بیماری و … مردم جامعه بیشتر به فکر حفظ ارزش پول خود و سرمایه گذاری مطمئن هستند. به این دلیل در این گونه مواقع اغلب قیمت طلا به مرور افزایش یافته و روند طلا صعودی خواهد شد.

بهترین سایت تحلیل بازار طلا

یکی از بهترین سایت ها برای تحلیل بازار طلا ، سایت investing.com می باشد. در این سایت می توانید تحلیل های افراد مختلف و تحلیل گران زیاد از بازار طلا را ببنید. مخصوصا ویدئو های منتشر شده از افراد مهم که اقدام به تحلیل بازار می کنند می این سایت قابل مشاهده است.

تشخیص روند طلا با اندیکاتور (نمودار طلا در تریدینگ ویو)

اگر طلا را با دیدی بلند مدت خریداری کنید ، این نکته را بدانید که روند طلا در بلند مدت صعودی است. ولی افراد زیادی طلا را فقط به قصد ترید و معامله و کسب سود های کوتاه مدت و میان مدت خریداری می کنند. بنابراین این افراد باید علاوه بر تحلیل بنیادی از تحلیل تکنیکال نیز در تشخیص روند طلا استفاده کنند. برای تحلیل روند طلای جهانی اغلب سهام شرکت های استخراج طلا ، جفت ارز GOLDUSD و یا ارز های دیجیتال با پشتوانه طلا با استفاده از اندیکاتور ها مورد بررسی قرار می گیرد.

البته اغلب تحلیل گران برای تحلیل روند قیمت طلای جهانی از جفت ارز XAUUSD استفاده می کنند. برای تحلیل قیمت طلای ایرانی نیز می توان از نمودار صندوق های سرمایه گذاری با پشتوانه طلا ، ارز دیجیتال پیمان و … استفاده کرد. برای تشخیص روند بازار طلا با اندیکاتور بهتر است مقاله زیر را مطالعه نمایید.

برای بررسی حرکت طلا اغلب از نمودار های زیر استفاده می شود.

 • تشخیص روند طلا با رسم خطوط مورب حمایت و مقاومت
 • تشخیص روند طلا با نمودار میانگین متحرک MA
 • تشخیص روند طلا با چنگال اندروز
 • تشخیص روند طلا با نمودار مکدی
 • تشخیص روند طلا با نمودار OBV
 • تشخیص روند طلا با نمودار ADX

اگر قصد ترید کوتاه مدت و نوسان گیری از طلا را دارید ، بهتر است در روند صعودی نسبت به معامله اقدام کنید. و از نمودار ها و روش های بیان شده استفاده کنید. برای مثال ما طلای جهانی XAUUSD تحلیل می کنیم. یکی از بهترین سایت ها که دقیق ترین نمودار ها و داده های قیمتی را در اختیار مشتریانش قرار می دهد ، سایت تریدینگ ویو است. برای آشنایی با تریدینگ ویو پیشنهاد می کنیم مقاله ما را مطالعه کنید. لینک مقاله را در زیر برایتان قرار داده‌ایم.

بیشتر بخوانید : چگونه در تریدینگ ویو معامله کنیم؟

وارد سایت تریدینگ ویو شده و نمودار XAUUSD را بیاورید.

نمودار دلار/طلا
نمودار دلار/طلا

اگر به نمودار قیمتی طلا توجه کنید، می بینید که طلا بعد از طی کردن یک روند صعودی در حال حاضر در حال رنج زدن می باشد. و بعد از سپری کردن این روند رنج ، صعودی و یا نزولی بودن آن مشخص خواهد شد. به عنوان مثال با اندیکاتور مکدی را برای این نماد رسم کرده ایم.

روند طلا ی جهانی
روند طلای جهانی

همانطور که در شکل بالا می بینید ، نمودار مکدی بالای خط صفر قرار گرفته و دو خط قرمز و آبی همدیگر را قطع کرده اند. به این دلیل احتمال روند نزولی کوتاه مدتی شروع خواهد شد.

البته برای تحلیل قیمت می توانید از نمودار های صندوق های سرمایه گذاری با پشتوانه طلا بورس ایران نیز استفاده کنید. به عنوان مثال نماد عیار ( صندوق سکه طلای مفید ) را بررسی می کنیم.

تشخیص روند طلا با نماد عیار
تشخیص روند طلا با نماد عیار

تصاویر نمودار قیمتی طلای جهانی و نماد عیار در زمان های یکسانی گرفته شده اند. بنابراین روند طلای جهانی و داخل کشور تا حدودی یکسان می باشد. و برای تحلیل می توانید فقط از یک نماد استفاده کنید. نماد عیار نیز در حال حاضر در حال رنج زدن می باشد.

البته در ایران اکثر تحلیل گران در بورس تهران از نماد طلا ( صندوق س.پشتوانه طلا لوتوس ) استفاده می کنند.

طلای لوتوس
طلای لوتوس

این روند نیز کاملا شبیه دو نمودار قبلی می باشد. و همگی روند یکسانی را دنبال می کنند. در نماد طلا خطوط روند مقاومتی و حمایتی را نیز رسم کرده ایم. به احتمال زیاد بازار طلا تا نقطه ای که مشخص کرده ایم ، رنج زده و بعد از ناحیه مشخص شده روند صعودی و یا نزولی بودن آن تا حدودی مشخص خواهد شد.

بهترین زمان معامله طلا در فارکس

طلا با نماد XAU در فارکس درج شده است. جفت ارز طلا/دلار و طلا/پوند نیز از جمله جفت ارز هایی هستند که حجم خوبی از معاملات را به خود اختصاص می دهند. از طرف دیگر در زمان اخبار مهم (مانند احتمال وقوع جنگ و یا نا آرامی ها در خاورمیانه) در اغلب موارد باعث افزایش قیمت طلا شده و اسکالپر ها از این فرصت ها استفاده کرده و اقدام به نوسان گیری می کنند.

در این صورت باید به این نکته توجه کرد زمانی وارد معامله شوید که حجم معاملات بالا باشد. و زمان های هم پوشانی بازار های مالی را مد نظر قرار دهید. اگر از بروکر الپاری استفاده می کنید ، زمان های معاملات فارکس در ایران را در پاراگراف مربوطه آورده ایم. ولی اگر از بروکر دیگری استفاده می کنید حتما به زمان مبدا بروکر خود توجه کرده و با استفاده از سایت اصلی زمان معاملات فارکس تبدیل زمانی خود را انجام دهید.

بیشترین ذخایر طلای جهان در آمریکا قرار دارد و بیشترین معاملات طلا در بورس نیویورک انجام می شود. پس تایم فریم بورس آمریکا ، و نیز زمان های همپوشانی بورس آمریکا و اروپا ونیز بورس امریکا و آسیا بهترین زمان برای معامله طلا در فارکس می باشند.

قیمت جهانی طلا

قیمت طلا بر حسب اونس تروی بیان می شود. اونس تروی اغلب به اختصار  T.Oz یا فقط Oz خوانده می شود. اونس تروی با اونس استاندارد (avoirdupois) متفاوت است، زیرا کمی سنگین تر هستند. 1 اونس تروی = 31.1 گرم، در حالی که 1 اونس استاندارد = 28.35 گرم. طلا در سطح بین المللی با دلار آمریکا قیمت گذاری و معامله می شود.

قیمت لحظه ای طلا به قیمت عمده فروشی بین بانکی هر اونس شمش طلای 400 اونسی اشاره دارد. قیمت طلا به عنوان معیاری استفاده می شود که تمام محصولات طلا با درجه سرمایه گذاری خرده فروشی بر اساس آن تعیین می شوند. به عنوان مثال، یک شمش طلای یک اونس، توسط فروشنده فلزات گرانبها به قیمت لحظه ای طلا به اضافه یک حق بیمه فروخته می شود.

قیمت هر گرم طلا در جهان چقدر است؟

محصولات طلا اغلب توسط سرمایه گذاران خرده فروشی طلا در قالب گرم خریداری می شوند. در حالی که شمش های طلای یک گرمی از طریق برخی از دلالان فلزات گرانبها در دسترس هستند، محبوب ترین شمش های طلای فرمت گرمی شمش طلای 100 گرمی، شمش طلای 250 گرمی، شمش طلای 500 گرمی و شمش طلای یک کیلوگرمی (1000 گرم) است.

هنگام خرید که بر حسب گرم اندازه گیری می شود، باید قیمت هر گرم طلا را بدانید. از آنجایی که طلا بر حسب اونس تروی قیمت گذاری می شود و اونس تروی برابر با 31.1 گرم است، برای تعیین قیمت هر گرم طلا، قیمت اونس تروی را بر 31.1 تقسیم می کنیم.

قیمت طلای 24 عیار چقدر است؟

اکثر مردم با قیراط که معمولا در جواهرات طلا استفاده می شود آشنا هستند. قیراط مانند اونس معیار وزن نیست، بلکه معیار پاکی است. یک قیراط معادل 1/24 کل است. قیراط با قیراط که معیاری برای وزن 200 میلی گرم یا 0.2 گرم است متفاوت است. قیراط برای اندازه گیری سنگ های قیمتی مانند الماس، یاقوت یا زمرد استفاده می شود.

طلای 24 عیار خالص ترین شکل طلا است و 99.99 درصد ظرافت دارد. اگر یک قطعه جواهر طلای 24 عیار 1 اونس وزن داشته باشد، می توانید ارزش طلای موجود در آن را با ضرب وزن اونس تروی آن در قیمت طلا محاسبه کنید. سکه های طلای درجه سرمایه گذاری مانند برگ افرای کانادایی طلای 24 عیار هستند و بنابراین ارزش تمام وزن خود را در طلا دارند.

با این حال، از آنجایی که جواهرات طلا به طور معمول کمتر از 99٪ خالص هستند، باید وزن طلا را قبل از ضرب آن در قیمت طلا محاسبه کنید.

بنابراین، اگر قیمت فعلی 1300 دلار در هر اونس باشد:

 • ·         1 اونس طلای 24 عیار دارای ارزش 24/24 X 1300 دلار = 1300 دلار است.
 • ·         1 اونس طلای 22 عیار دارای ارزش 22/24 X 1300 دلار = 1191.6 دلار است.
 • ·         1 اونس طلای 18 عیار دارای ارزش 18/24 X 1300 دلار = 975 دلار است.
 • ·         1 اونس طلای 9 عیار 9/24 X 1300 دلار = 487.5 دلار ارزش گذاری شده است.

چرا برای طلا حق بیمه وجود دارد؟

قیمت نقدی طلا فقط در اختیار سرمایه گذاران نهادی بزرگ در بازار فرابورس است. برای خریداران خرده فروشی، مبلغ پرداختی به ازای هر اونس بالاتر از قیمت نقدی طلا خواهد بود. تفاوت بین قیمت نقدی طلا و قیمت خرده فروشی را حق بیمه می گویند.

هر محصول شمش طلا از جمله سکه و شمش طلا با قیمت واقعی معامله می شود. این به این دلیل است که برخی از محصولات شمش طلا مانند سکه های طلا ، شمش ها (عمدتا شمش های کیلویی) از شمش طلای تحویلی 400 اونس ساخته می شوند. سپس این قطعات باید به فرمت های کوچکتر و محصولات تخصصی برای خریداران خرده فروشی تبدیل شوند.

 سکه‌ها و شمش ‌های کوچک‌تر نیز از طلای خام تصفیه نشده و طلای دور (دور-آی) ساخته می ‌شوند و از آنجایی که برای تولید مثلاً 400 شمش طلا که 1 اونس هستند (به جای یک شمش طلای 400 اونس) به ازای هر واحد هزینه بیشتری دارد. هزینه تولید و در نتیجه حق بیمه بالاتر.

عوامل موثر بر قیمت طلا در ایران

عوامل اقتصادی

 تورم، نرخ بهره و ارزش ریال ایران عوامل اقتصادی مهمی هستند که بر قیمت طلا در ایران تأثیر می‌گذارند. با افزایش تورم و افزایش نرخ بهره، ارزش ریال کاهش می یابد و منجر به افزایش قیمت طلا می شود.

عوامل سیاسی

 بی ثباتی سیاسی، تحریم ها و سیاست های دولت نیز می تواند بر قیمت طلا در ایران تاثیر بگذارد. به عنوان مثال، زمانی که آمریکا تحریم های اقتصادی علیه ایران اعمال کرد، ارزش ریال کاهش یافت و منجر به افزایش قیمت طلا شد.

روند بازارهای جهانی

 بازار جهانی طلا بر قیمت طلا در ایران نیز تاثیرگذار است. به عنوان مثال اگر در کشورهای دیگر تقاضا برای طلا زیاد باشد، ممکن است قیمت طلا در ایران افزایش یابد.

سرمایه گذاری طلا در ایران

انواع سرمایه گذاری طلا در ایران

 روش های مختلفی برای سرمایه گذاری در طلا در ایران وجود دارد که شامل خرید سکه طلا، شمش طلا و گواهی طلا می باشد. سکه و شمش طلا محبوب ترین انواع سرمایه گذاری طلا در ایران است.

خطرات و مزایای سرمایه‌گذاری طلا

سرمایه‌گذاری در طلا در ایران مزایای زیای دارد که شامل محافظت در برابر تورم و کاهش ارزش پول می باشد. با این حال، سرمایه گذاری در طلا خطراتی نیز دارد، از جمله نوسانات قیمت طلا و احتمال تقلب.

تجارت طلا در ایران

روش های معامله طلا در ایران

 روش های مختلفی برای معامله طلا در ایران وجود دارد که شامل بورس اوراق بهادار، بورس طلا و جواهرفروشی ها می باشد. بورس اوراق بهادار اولین بستر معاملات طلا در ایران است.

مقررات و الزامات تجارت طلا

دولت تجارت طلا را برای جلوگیری از تقلب و فعالیت های غیرقانونی تنظیم می کند. افراد و شرکت ها باید شرایط خاصی را برای تجارت طلا در ایران داشته باشند.

بهترین روز برای خرید طلا

در واقع نمی توان به شکل دقیقی مشخص کرد بهترین روز برای خرید طلا چه روزی است. ولی با استفاده از مطالب بیان شده و تحلیل بنیادی و تکنیکال ابتدا مشخص سازید طلا در چه قیمتی به تثبیت خواهد رسید. و بعد نسبت به خرید آن اقدام کنید. قبل از خرید طلا حتما به روند طلا در بازار های جهانی نیز توجه کنید و هیچ گاه زمانی که طلای جهانی نوسان زیادی داشته اقدام به خرید طلای فیزیکی در ایران نکنید و منتظر شوید تا قیمت آن تثبیت شود.

بهترین زمان خرید طلا

بهترین زمان خرید طلای فیزیکی زمانی است که قیمت ها در طلافروشی ها اعلام شده است. یعنی از ساعت 10 صبح به بعد. ولی بهترین زمان خرید طلا در بازار های جهانی و بورس زمانی است که نماد طلا هم از لحاظ تحلیل بنیادی و هم تحلیل تکنیکال در شرایط خوبی قرار گرفته باشد. استفاده از تحلیل های تکنیکال و نمودار هایی که روند بازار را نمایش می دهند ، می تواند به سودآوری شما در این بازار کمک زیادی کند.

چگونه طلا بخریم؟

طلا به عنوان یکی از مطمئن ترین و کم ریسک ترین سرمایه گذاری ها در جهان شناخته شده و هنوز هم می شود. به این دلیل سیاستمداران کشور ها روش های زیادی را قرار داده اند تا افراد جامعه هم طلا خرید و هم به گونه ای سرمایه شان در گردش باشد. به این دلیل روش های مختلفی برای خرید طلا در کل جهان و ایران وجود دارد.

اولین و ساده ترین راه برای خرید طلا ، خرید طلای فیزیکی می باشد. این خود می تواند هم به صورت خرید طلای نو ، طلای شکسته ، سکه طلا ، طلای آب شده و … باشد. تمامی این موارد شامل کارمزد بده و دارای مشکلات نگهداری نیز می باشد. البته با بالا رفتن آگاهی مردم خرید طلای غیر فیزیکی نیز روز به روز در حال افزایش است. در ایران به دو صورت می توان طلای غیر فیزیکی خرید داری کرد.

 • خرید از صندوق های سرمایه گذاری با پشتوانه طلا از بورس تهران
 • خرید ارز دیجیتال پیمان با پشتوانه طلا

یکی از مزایای اصلی خرید غیر فیزیکی طلا معافیت از مالیات ، کارمزد کم ، نقدشوندگی بسیار بالا و بدون پرداخت اجرت می باشد.

صندوق های سرمایه گذاری پشتوانه طلا در بورس تهران

نماد های طلا ، زر ، گوهر ، عیار ، کهربا و مثقال

صندوق های سرمایه گذاری پشتوانه طلا در بورس تهران
صندوق های سرمایه گذاری پشتوانه طلا در بورس تهران
 • نماد طلا : صندوق سرمایه گذاری پشتوانه طلای لوتوس
 • نماد زر : صندوق سرمایه گذاری پشتوانه طلای زر
 • نماد گوهر : صندوق سکه طلای کیان
 • نماد عیار : صندوق سکه طلای مفید
 • نماد کهربا : صندوق سرمایه گذاری پشتوانه سکه طلا کهربا
 • نماد مثقال : صندوق سرمایه گذاری پشتوانه طلای زرین آگاه

زمان معامله صندوق طلا در بورس

زمان معامله صندوق طلا در بورس تهران از از ساعت 11:30 تا 12 شروع می شود و زمان حراج پیوسته نیز از ساعت 12 تا 15 روز های شنبه تا چهارشنبه می باشد.

چگونه طلای جهانی بخریم؟

خرید طلای غیر فیزیکی از داخل کشور و از طریق بورس نیز امکان پذیر است. ولی با این وجود می توان با روش های دیگری طلای جهانی خریداری کرد. البته خرید طلای جهانی با استفاده از بورس های غیر ایرانی امکان پذیر می باشد. متاسفانه بورس جهانی برای ایرانیان تحریم بوده و ایرانیان حق استفاده از آن را ندارند.

ولی می توان با استفاده از ارز های دیجیتال طلای جهانی خریداری کرد. در واقع اگر می خواهید سرمایه تان از نوسانات و بازار ارز های دیجیتال در امان باشد ، بهتر است رمز ارز با پشتوانه طلا خریداری کنید. ارز دیجیتال با پشتوانه طلا در زیر مجموعه استیبل کوین ها قرار می گیرد. ارز دیجیتال تتر گلد XAUT یکی از توکن های شرکت تتر می باشد که پشتوانه آن طلای فیزیکی است.

اعتبار تتر گلد تا حدی بالاست که دارندگان این ارز دیجیتال می توانند به شرکت مراجعه کرده و معادل ارز خود طلا دریافت کنند. ارز دیجیتال پکس گلد PAX GOLD نیز توسط شرکت پکس گلد عرضه شده و به میزان توکن عرضه شده طلای واقعی در شرکت نگهداری می شود. ارز دیجیکس گلد DGX نیز توسط شرکت سنگاپوری دیجیکس گلوبال عرضه شده است و معادل توکن های عرضه شده شمش های واقعی در خزانه های شرکت نگهداری می شود. البته ارز های دیجیتال زیادی با پشتوانه طلا وجود دارند و ما سه مورد از مهم ترین آنها را بیان کردیم.

سوالات متداول

چرا باید طلا بخریم؟

با خرید طلا در واقع دارایی های پر ریسک خود را بیمه می کنید. طلا راهی کم ریسک برای سرمایه گذاری و حفظ ارزش پولتان است.   

چگونه طلا بخریم؟

هم می توان طلا را به صورت فیزیکی از طلافروشی ها خرید و هم به صورت غیر فیزیکی از بورس و یا ارز دیجیتال با پشتوانه طلا.

بهترین زمان برای ترید طلا چه زمانی است؟

بهترین زمان برای ترید طلا زمانی است که حجم معاملات طلا بالاست. یعنی از ساعت 15:00 به وقت گرینویچ لندن تا ساعت 23:00

کدام جفت ارز با روند طلا رابطه مستقیم دارد؟

جفت ارز AUDUSD دلار/ین ژاپن از زمان های بسیار دور با روند طلا رابطه 80 درصدی داشته و زمانی که قیمت طلا بالا و یا پایین بروند این جفت ارز نیز به طبع آن حرکت خواهد کرد.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.