هاوینگ بیت کوین چیست؟-جدول هاوینگ بیت کوین

هاوینگ بیت کوین چیست؟

بیت کوین به عنوان برترین و محبوب ترین ارز دیجیتال رایج در دنیا، قواعد و رویدادهای خاص خود را دارد. برخی از این قواعد از موارد اساسی و ضروری برای حفظ ارزش آن محسوب می شود. هاوینگ بیت کوین (Bitcoin Halving) یکی از همین عناوین است. از مهمترین رویدادهای موجود در بازارهای سرمایه حوزه بیت کوین که مربوط به نصف شدن پاداش های استخراج هر بلوک است. این رویداد مبتنی بر قانون کلی عرضه و تقاضا است که بر همه بازارهای سرمایه حاکم می باشد.

در این مقاله با جزئیات در مورد این رویداد مهم و تاثیرگذار بحث خواهیم کرد و جنبه های گوناگون آن را بررسی می کنیم. با ما همراه باشید.

هاوینگ بیت کوین یعنی چه؟

هاوینگ بیت کوین یعنی پاداش استخراج هر بلوک از بیت کوین نصف می شود و این اتفاق هر 4 سال یک بار رخ داده و برای بسیاری از تریدر های ارز دیجیتال اهمیت بسیار زیادی دارد.

هاوینگ یکی از اهرم های کنترل تورم بازار، بنا به گفته های “بوترین” مخترع اتریوم است. اینکه چگونه می توان در مقابل رشد بی رویه بیت کوین را گرفت و دسترسی به آن را سخت تر نمود. اگر مبنا را مشابه بانک های مرکزی کشورها بدانیم، کار بسیار سخت تر است.

آنها هر وقت که نیاز حس کنند پول چاپ گرده و وارد بازار می کنند و اگر این مقادیر تحت قواعد مشخصی نباشد، سریعا میزان تورم به صورت بی رویه ای افزایش می یابد.

تمام کارایی هاوینگ در بازار بیت کوین برای جلوگیری از رخداد این موضوع است. ماهیت بیت کوین به علت محدودیت در مقادیر قابل استخراج آن، کاملا با بانکداری سنتی در تضاد است و این مزیت بزرگ محسوب می شود. بیت کوین یک منبع قابل اتمام است و چیزی مشابه با طلا را در بر می گیرد. اینکه هر چه در رویه استخراج بیت جلوتر می رویم، کار سخت تر و دشوارتر می شود و این دقیقا موضوعی است که در تمامی منابع با ارزش دنیا اتفاق افتاده است.

جدول هاوینگ بیت کوین

هالوینگ بیت کوینتاریخ هالوینگبلاکپاداش بلاک
128 نوامبر 201221000025 BTC
29 جولای 201642000012.5 BTC
311 می 20206300006.25 BTC
42024 (شمارش معکوس)8400003.125 BTC
52028 10500001.5625 BTC

شمارش معکوس هاوینگ بیت کوین

حدود 5 الی 6 ماه تا هاوینگ بیت کوین باقی مانده و از سه ماه دیگر باید منتظر نوسانات احتمالی قیمت بیت کوین و به طبع ان قیمت سایر ارز های دیجیتال در بازار بود. معمولا از حدود 3 ماه مانده به وقوع این اتفاق بزرگ در بازار ارز های دیجیتال شمارش معکوس هاوینگ بیت کوین آغاز خواهد شد.

هاوینگ بیت کوین احتمالا در نوامبر 2024 رخ خواهد داد و شمارش معکوس آن نیز از اواخر سپتامبر و اوایل ژانویه آغاز خواهد شد.

شمارش معکوس هاوینگ بیت کوین
شمارش معکوس هاوینگ بیت کوین

هاوینگ بیت کوین 2024

هاوینگ بیت کوین هر 4 سال یک بار رخ می دهد و با توجه به اینکه اولین هاوینگ در سال 2012 رخ داده و به طبع آن هاوینگ ها بعدی نیز در سال های 2014 و 2018 رخ داده اند و هاوینگ بعدی نیز در سل 2024 خواهد بود.

چارت هاوینگ بیت کوین

برای مشاده چارت هاوینگ بیت کوین از سایت تریدینگ ویو بر روی لینک زیر کلیک کنید.

چارت هاوینگ بیت کوین
چارت هاوینگ بیت کوین

دوره های زمانی رویداد هاوینگ

یکی از دقیق ترین آمارهای ارائه شده در مورد زمان های استراج و تکمیل یک بلاک، بدین شرح است که در هر ساعت به صورت میانگین، شش بلاک تکمیل شده و استخراج می گردد و با احتساب این موضوع باید هر چهارسال انتظار رویدادی مانند هاوینگ را کشید. همین روند را از ابتدای سال 2012 در نظر گرفته و می توانید دوره ها زمانی این رویداد را به راحتی محاسبه کنید.

رویداد هاوینگ بیت کوین

آنچه در واقعیت رخ می دهد به این شرح است:

در بازار بیت کوین، به ازای استخراج هر بلوک، پاداشی از سوی ماینرها دریافت می شود و این روند در طی هر چهار سال یک بار به نصف تقلیل می یابد. به طور مثال، در سال 2012 که اولین هاوینگ رخ داده است، این پاداش از پنجاه واحد بیت کوین به بیست و پنج عدد کاهش پیدا کرده است. و در چهار سال بعد به 12.5 و به همین منوال در سالهای بعدی تا به امروز ادامه پیدا کرده است.

تاثیر شگرف این موضوع بر قیمت بیت کوین به این صورت توجیه پیدا می کند که به علت کاهش به مصف پاداش ها، این موضوع به تضعیف عرضه کنندگان و ارتقای ارزش می انجامد. یک شرط بسیار مهم در این مورد باید تحقق یابد و آن این است که کاهش عرضه باید حداقل با ثابت ماندن تقاضا همراه باشد تا قیمت را بالاتر ببرد اما اگر غیر از این باشد باید انتظار فاجعه را کشید.

بیشتر بخوانید : بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی

علت این فاجعه خارج شدن ماینرها از چرخه استخراج به دلیل پایین آمدن پاداش است. البته باید اشاره کرد که در سالهای اخیر با رشد بی نظیر بیت کوین و افشای ارزش ذاتی آن، این اتفاق تقریبا بعید بوده و احتمال آن صفر است. همین نوسان ها را می توان در هاوینگ های رخ داده شده بررسی کرد :

1- هاوینگ اول (2012)

قیمت بیت کوین تا شش هفته بعد از رویداد هاوینگ به صورت نزولی رفتار کرد اما به یک باره رشد عجیبی داشت (از 13 دلار تا 230 دلار)

2- هاوینگ دوم (2016)

قیمت بیت کوین پس از هاوینگ تقریبا ثابت ماند و تازه پس از یک سال از آن رویداد رشد غیرمترقبه ای را تجربه نمود (از 650 دلار تا 20000 دلار)

3- هاوینگ سوم (2020)

آخرین رویداد همین یک سال پیش بود. بیت کوین به عنوان یک رمز ارز بسیار مشهور، رشد بی نظیری داشت. نمی توان از تاثیرات پاندمی کرونا در رواج تجارت های این چنین به علت قرنطینه ها به راحتی گذر کرد.

اثرات قیمتی هاوینگ بیت کوین

بدون تعارف باید به این نکته اشاره کرد که مهمترین فاکتور، قیمت بیت کوین است. هاوینگ به علت تاثیرات آن در زمینه عرضه پاداش های مربوط به ماینرها، قطعا اثر بزرگی روی قیمت دارد. همان طور که در سطور بالا اشاره شد، اغلب اتفاقی که پس از هاوینگ ها رخ داده است، افزایش قیمت بوده است.

اثرات قیمتی هاوینگ بیت کوین
اثرات قیمتی هاوینگ بیت کوین

با توجه به اتفاقاتی که در دو سال اخیر برای بیت کوین رخ داده است، می توان به قطعیت در مورد هاوینگ سال 2024 نظر داد که روند قیمت افزایشی خواهد بود، در واقع نمی توان هیچ ادله منطقی در مورد کاهش پیدا کرد، بنابراین در مورد این پیش بینی تاریخی متخصصان بیشتر تفکر کنید و برای آن زمان آماده تر باشید.

بیشتر بخوانید : بهترین کیف پول ارز دیجیتال برای ایران

هاوینگ بعدی بیت کوین

در هر دوره از هاوینگ های رخ داده شده در بازار بیت کوین، به نسبت دوره قبلی، تغییرات شگرفی مشاهده می شود که بر ابعاد قضیه موثر هستند :

– افزایش تعداد کاربران : چهار سال زمان کمی برای اثرپذیری یک رویداد از عوامل مختلف اجتماعی و اقتصادی نیست. قطعا در دوره بعدی نسبت به حالت قبلی، حجم معاملات بسیار بالاتر می رود. این یک نشانه واضح در مورد، مقبولیت هر چه بیشتر این ارزها در بین مردم است. این مقبولیت و اعتماد و در نهایت گرایش به سمت آنها، سختی های شبکه برای استخراج را بالاتر می برد و قطعا روی قیمت تاثیرگذار خواهد بود.

–  حجم معاملاتی : اعتمادی که در سطرهای قبل به آن اشاره شد در مقادیر سرمایه گذاری در این حوزه نیز اثرگذار است. به طور معمول و با آشنایی بیشتر عموم مردم با جنبه های مختلف بیت کوین، قبل از رویداد هاوینگ، این حجم به طرز غیرقابل باوری رشد پیدا می کند.

موضوع اصلی در اطلاق این رویداد به بیت کوین، کنترل قیمتی و ارزش آن است. ماهیت ارزشمند آن در کنار اهرم های کنترلی این چنینی، بهترین نشانه ها از ذهینت برتر و بزرگی است که در ابداع کنندگان آن و خصوصا ساتوشی ناکاموتو بوده است. او دقیقا سازوکاری مخالف بانکداری مرکزی را به وجود آورده است که جذابیت های بی نظیری برای سرمایه گذاران آن نیز داشته است.

هر معامله گر در هر بازار سرمایه ای حداقل می داند که باید به قانون عرضه و تقاضا مقید باشد و این سوال بیشتر نظر را جلب می کند که آیا وجود هاوینگ، چیزی به غیر از گنجاندن عدالت در سیستم استخراج و توزیع سرمایه در شبکه های بیت کوین است؟ قطعا همین طور می باشد.  

هاوینگ بیت کوین چه زمانی است؟

نوامبر 2024

چند روز تا هاوینگ بیت کوین مانده ؟

حدودا 180 روز (کمتر از 180 روز)

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.