ساتوشی ناکاموتو کیست؟ 7 حقیقت در مورد خالق ناشناس بیت کوین!

ساتوشی ناکاموتو کیست؟ 7 حقیقت در مورد خالق ناشناس بیت کوین! - ساتوشی ناکاموتو

اگر به افسانه ها و داستان سرایی در مورد افرادی که قله های بلندی را فتح کرده اند، علاقه ندارید همین جا این مقاله را کنار بگذارید. می خواهیم در مورد بزرگترین افسانه  دنیای ارزهای دیجیتال و فردی به نام ساتوشی ناکاموتو صحبت کنیم. این یک نام مستعار است که احتمالا بعدها متعلق به تمامی تولیدکنندگان بیت کوین شد. اما آن چیزی که به دنبال آن هستیم همان معرفی جامع از این فرد مرموز و غیرقابل شناسایی است. این ویژگی مبدع بیت کوین دقیقا چیزی است که از آن انتظار می رود. عدم شناسایی و پنهان بودن هویت او، نشانه قطعی از دخالت او در معرفی و توسعه مفهومی به نام ارز دیجیتال و سرآمد آنها یعنی بیت کوین است. تردیدهای فراوانی در مورد شخصیت و ابعاد زندگی این فرد روایت می شود که از اطلاق استعاری این نام به یک گروه گرفته تا اینکه حتی در مورد وجود آن به کلی مشکوک می شوند. به هر حال آنچه اهمیت دارد بررسی نقش این نقاب به چهره در ارزهای دیجیتال و استراتژی های آن در تحقق اهداف اولیه معفی آنهاست. اهدافی که شاید امروز بیش از هر زمان دیگری به آن نزدیک شده باشد.

ساتوشی ناکاموتو کیست
ساتوشی ناکاموتو کیست؟ 7 حقیقت در مورد خالق ناشناس بیت کوین! 1

ساتوشی ناکاموتو کیست؟

آنچه در این مقاله خواهید آموخت نمایش

این یک راز است. نباید از هویت فردی که یک ارز بی هویت را معرفی کرده است آگاه شوید تا مبادا نسبت به سازوکار آن آگاهی نامربوطی بدست آمده و امنیت آن را تهدید کند. این شاید بهترین توجیه برای این موضوع باشد. همانطور که می دانید ارزهای دیجیتال در همین چند سال اخیر پا به عرصه وجود گذاشتند و مدت زیادی از محبوبیت و شهرت آنها نگذشته است. زمانی که در سال 2008 و در کشور ژاپن مقاله ای مبنی بر تعریف ارز جدیدی به نام بیت کوین توسط ساتوشی منتشر شد، گفته می شد که او در آن زمان 46 ساله بوده است. ادعایی که به هیچ وجه قابل اثبات نبوده و تنها گمانه زنی از این فرد بود. در آن مقاله از شکل و ساختار این رمزارز صحبت شد و مدل کارکردی آن به تفصیل برای حاضرین تشریح گردید. بین کوین مانند فرزند خلف ساتوشی و با آگاهی کامل او به جوانب فنی آن، مورد استقبال همگان قرار گرفت و هر سال و هر ماه و هر روز توسط او و تیم متن باز آنها در کل دنیا به بهبود مستمر رسید. از سال 2010 و به دنبال توسعه بیشتر این رمز ارز، ساتوشی به یک باره از معرض دید همگان ناپدید شد و دیگر در هیچ مجمع و محل عمومی پدیدار نشد. فرزند او امروز بیش از سیزده سال سن دارد وعلیرغم گذشت بیش از یازده سال از آن رویداد، هنوز هیچ اطلاعاتی از او در دسترس نبوده و معلوم نیست که چه مقدار بیت کوین در مالکیت اوست. البته این حضور کم رنگ تا سال 2012 به صورت اظهارنظرهای مطبوعاتی و خبری وجود داشت اما همین موضوع هم پس از این سال عملا از بین رفت و کلا ناپدید شد. اظهارنظرهای ساتوشی در آن سالها اغلب در مورد نظام بانکداری و توسعه ساختارهای موجود و تحول در این حوزه متمرکز بود.

ژاپن یا آمریکا؟

هویت ساتوشی تردیدهایی را در مورد فردی یا گروهی بودن او مطرح می کند که در برخی اظهارنظرها واقعا گیج کننده است. اعتقاد امروز بر این است که هویت ساتوشی مربوط به یک تیم سازنده و نخبه بوده و با نام مستعار فعالیت می کنند و در عمل گروه مخترع مفهوم بیت کوین هستند. گروهی ژاپنی یا احتمالا آمریکایی که از نام خیالی و افسانه ای به نام ساتوشی ناکاموتو استفاده می کنند. چه بسیار افراد در نقاط مختلف دنیا بوده اند که از طریق رسانه ها به عنوان ساتوشی معرفی شده اند. از دانشمندان و بزرگان علوم مختلف مانند یک فیزیکدان با همین نام که در سال 2014 به عنوان هویت اصلی ناکاموتو معرفی شد تا افرادی با مشابهت چهره به او که در آمریکا ساکن بودند.

خالق بیت کوین چیست؟
ساتوشی ناکاموتو کیست؟ 7 حقیقت در مورد خالق ناشناس بیت کوین! 2

از تیمی که در کنار ساتوشی در سال 2008 به دنبال معرفی و توسعه بیت کوین بودند، فردی با نام “گاوین اندرسن” هم از افراد مشکوک به هویت ساتوشی بود که البته او کاملا موضوع را رد کرده و فقط عضویت در آن تیم را قبول کرد. نام و شهرت بیت کوین با تک تک این افراد و تیم تحقیقاتی همراه و متحد بوده است. در میان بزرگان مشکوک در این قضیه نام ایلان ماسک مالک شرکت تسلا و اسپیس ایکس نیز به چشم میخورد. او که ذاتا شخصیت منحصربفرد و خلاقی دارد و هم از لحاظ سبک زندگی و هم هوش سرشار در میان بزرگان فعلی دنیا سرآمد است، از جمله افرادی است که محققان در مورد هویت اصلی او تردیدهایی را مطرح می کنند. تمایل ایلان ماسک به فعالیت در حوزه رمز ارزها و سرمایه گذاری سنگین اخیر او در این حوزه تردیدها را بالاتر برده و قوت بخشید. تاثیر ایلان ماسک و تصمیمات او در قیمت بیت کوین و میزان اثرگذاری او در روند صعود و نزول نیز دوچندان بر این قضیه افزوده است. حتی محققین و فعالان در زمینه سایر کوین های بازار نیز در این گمانه زنی ها شرکت می کنند و او را به عنوان ساتوشی می شناسند. خود ایلان ماسک که با توجه به روحیاتش علاقه وافری به مرموز بودن دارد نیز هیچ گاه قویا این موضوع را رد نمی کند و در مقابل آن سکوت می کند. ژست تبلیغاتی او در این موارد آنقدر بر حقیقت ماجرا می چربد که گاه انسان دوست دارد در این مورد هیچ اظهارنظری نکند. هرچند واقعا او در مورد قیمت بیت کوین در یک سال اخیر، نقش بالادستی را بازی کرده است.

همچنین موضوعی که در این زمینه تقریبا تردیدها را از بین برد، قتل نوجوان و فرزند سیزده ساله ساتوشی به دست خود او بود که عملا این موضوع در مورد ایلان ماسک منتفی بوده و تردیدها را تا حد زیادی از میان برداشت.

هویت نامعلوم و توهم توطئه

اینکه برای یک رمز ارز به نام بیت کوین با آن مشخصات فنی و علمی که ناشی از عدم شناسایی آن توسط مراجع ذیصلاح بوده است، تعریف یک ابداع کننده با همین ویژگی ها می تواند بسیار جذاب باشد. این جمله طعنه بزرگی به توطئه در مورد استفاده تبلیغاتی از این قضیه است. در واقع هیچ فردی به این مشخصات از همان ابتدا وجود نداشته است و تنها داستانی برای بالابردن حساسیت ها در این مورد است که اتفاقا بسیار موفق عمل کرده است. همانطور که این ایده در سایر حوزه ها نیز قبلا استفاده شده و نتایج خوبی از لحاظ تبلیغاتی به همراه داشته است. به طور مثال این موضوع در مورد دوتن از نویسندگان مشهور آمریکایی وجود دارد که از دهه پنجاه میلادی در هیچ منبع رسمی و غیررسمی اثری از آنها به چشم نخورده و کاملا مرموز بوده اند و از قضا یکی از آنها دقیقا در سال 2010 از دنیا می رود و کتابی به نام “وی” از او به جا می ماند و فیلمی براساس این کتاب به همین نام ساخته می شود که محققین عقیده دارند این همان زندگی ساتوشی ناکاموتو است.

این همه رمز و راز در زندگی شخصی که خالق بیت کوین است، هیچ تعجبی ندارد. روند توسعه و نفوذ این ارز در جوامع جهانی و استفاده دولت و سیاست مداران از این ارز برای مقاصد پنهانی، نشان می دهد که اراده ای پشت این قضیه خوابیده است تا هویت ها نامعلوم بماند و این گونه بهتر است.

فکت ها و گمان ها در مورد ساتوشی ناکاموتو

در مورد زندگی ساتوشی به یک مجموعه از مشاهدات و فکت ها اشاره خواهیم کرد که می تواند ابعاد جدید از زندگی او را روشن کند:

1- تولد بیت کوین در لندن

با توجه به شواهد و قراین و اطلاعات هویتی او در بنیادهای علمی دنیا، متولد پنجم آوریل 1975 بوده و در هنگام کار مطالعاتی و تحقیقاتی بر روی پروژه بیت کوین، احتمالا در آمریکا یا ژاپن و یا لندن بوده باشد که البته بررسی داده های مکان یابی او در آن زمان محتمل ترین نقطه همان لندن خواهد بود.

2- عادات نوشتاری

مشهور است که او بعد از پایان هر جمله خود در یک متن، مانند نظامیان و استفاده کننندگان از ماشین های چاپ و تایپ قدیمی، دو فاصله را رعایت می کرد. استفاده از حرف “z” به جای حرف “s” در کلمات انگلیسی و اصرار او به استفاده از لغات بریتانیایی دلیل دیگری بر تعلق خاطر او به موقعیت مکانی خود در زمان فعالیت بر روی پروژه بیت کوین بوده است.

3- نامزدی برای جوایز بزرگ علمی

در سال 2015 و همزمان با شروع رویکردهای عمومی مثبت به سمت بیت کوین و رمز ارزها، گروهی از بزرگترین دانشمندان حوزه اقتصاد پیشنهاد ارائه جایزه نوبل را به ساتوشی ناکاموتو پیشنهاد دادند. آنها عقیده داشتند که این مفهوم، انقلاب بزرگی را در زمینه تجارت و اقتصاد به پا خواهد کرد که بعدها در مود صحبت می شود.

حقیقت هایی در مورد ساتوشی ناکاموتو
ساتوشی ناکاموتو کیست؟ 7 حقیقت در مورد خالق ناشناس بیت کوین! 3

4- ارتباط مجازی

شواهد نشان می دهد او هیچ علاقه ای به برقراری روابط نزدیک و رخ به رخ نداشت و همواره از طریق وسایل ارتباط جمعی اینترنتی با نزدیکانش در تماس بود. این احتمالا از نبوغ بالای او و همچنین میزان وقت آزاد بسیار مختصر او حکایت داشته است.

5- اختلاف نظر در جنسیت

هیچ اطلاعات دقیق در دسترس نیست و او هم می تواند یک مرد، در عین حال یک زن، یا یک گروه و یا اصلا وجود نداشته باشد.

6- هولدینگ ساتوشی

شاید او یک شرکت هولدینگ متشکل از سا “سامسونگ”، توشی “توشیبا”، ناکا “ناکامیچی” و موتو “موتورولا” باشد.

7- دارایی و ثروت

گروهی بر این باور هستند که او بیش از یک میلیون بیت کوین دارد که تنها پانصد عدد از آنها را خرج کرده است. این باور علاوه بر تعیین ثروت او، نشان دهنده عقیده خالق این رمز ارز به مهار مفهوم هش ریت و تقسم عادلانه بلوک های بازار دارد.

طبق آخرین ایمیلی که از ساتوشی به “گوین اندرسن” ارسال شده است، او خواستار عدم تاکید کاربران به مدل ساختاری مرموز بیت کوین شده است و از آنها خواسته است در این مورد دقیق نشوند. این خواسته از سوی یک آدم مرموز در مورد رمز ارزی که هر روز نفوذ بیشتری در زندگی ما می کند کمی ترسناک است. ما نباید بدانیم که سرمایه ای از کدام مبدا به کدام مقصد و با چه نیتی انتقال داده می شود. چه کسی این بستر را ساخته و چه کسی مدیریت می کند و نهایتا اگر اتفاقی از بابت نابودی سرمایه رخ داد، کدام مرجع قانونی می تواند آن را پیگیری کند. یا اصلا اگر اقدام به پیگیری کرد نتیجه ای خواهد داشت؟ هدف ساتوشی هر چه که بوده، یه واقع انقلابی در اقتصاد دنیا ایجاد کرده و در آینده بسیار بیشتر از اینها صدا خواهد کرد. شاید آن موقع و طی یک مراسم باشکوه در یکی از میادین اصلی نیویورک یا توکیو و حتی لندن، ساتوشی از خود رونمایی کند. جذاب خواهد بود.  

برای مشاهده بهترین بروکر های کریپتو کارنسی به صفحه مربوط به مقایسه بهترین بروکر های کریپتو مراجعه کنید.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه