آموزش جامع محاسبه حجم معامله در فارکس

آموزش جامع محاسبه حجم معامله در فارکس - محاسبه حجم معامله در فارکس

محاسبه حجم معامله در فارکس یکی از مباحث مهم در این حوزه است. معامله‌گران فارکس باید بدانند که بازار چگونه کار می ‌کند. همچنین باید بدانند که چگونه می ‌توانند مهارت‌ها و تکنیک‌های متنوعی برای انتخاب‌های معقول بر اساس داده‌ها و اطلاعات دقیق کسب کنند. محاسبه حجم فارکس یکی از جنبه های مهم فارکس است که هر معامله گر باید در مورد آن بیاموزد.

برای محاسبه حجم معامله در فارکس، به کمک اندیکاتورهای فنی مانند قیمت میانگین وزنی حجمی، حجم تیک، شاخص جریان پول و حجم در تعادل نیاز دارید. این علم چندان پیچیده ای نیست، اما ممکن است خسته کننده باشد، زیرا به بازار غیرمتمرکز مربوط می شود.

بیشتر بخوانید: تجارت فارکس را بیاموزید

مفهوم حجم معامله در فارکس چیست؟

محاسبه حجم فارکس با استفاده از شاخص ‌های فنی مانند حجم تیک، قیمت میانگین وزنی حجم، حجم در تراز و شاخص جریان پول انجام می ‌شود. تنها دلیلی که می تواند کار محاسبه حجم را سخت کند، غیرمتمرکز بودن بازار است. هر داده حجمی که معامله گران دریافت می کنند از یک کارگزار خاص است.

لات (lot) یک واحد اندازه‌گیری برای حجم معامله در فارکس است. حجم در معاملات فارکس، یک واحد اندازه گیری استاندارد است. معامله گران برای محاسبه حجم معامله در فارکس از لات های استاندارد، مینی، میکرو و نانو استفاده می کنند. همه کارگزاران به معامله گران اجازه استفاده از لات های نانو را نمی دهند. بروکرهایی که این کار را انجام می دهند، معمولاً حساب های تجاری خرد ارائه می دهند.

 محبوب ترین انواع لات ها در فارکس، لات های اندازه استاندارد هستند. به عنوان مثال، هنگامی که یک معامله گر یک اندازه لات استاندارد یورو یا دلار آمریکا را می خرد یا می فروشد، با استفاده از 100000 واحد ارز معامله می کند. هر بار که ارز یک حرکت پیپ انجام می دهد، معامله گر ضرر می کند یا 10 دلار دریافت می کند.

نحوه محاسبه حجم معامله در فارکس

هنگام تصمیم گیری در مورد معاملات، حتما باید ریسک های خود را مدیریت کنید. پیروی از اکثر استراتژی های مدیریت ریسک ساده است. اکثر معامله گران حرفه ای هرگز بیش از 1 تا 5 درصد از سرمایه تجاری خود را به خطر نمی اندازند. اما چگونه می توان اندازه معاملات را محاسبه کرد؟ چه مقدار باید معامله کنید، ریسک شما حدود 1٪ از سرمایه تجاری شما باشد؟ محاسبات آنقدرها هم سخت نیست.

مثال

بیایید تصور کنیم که یک معامله گر به تازگی 1 لات استاندارد را برای USD/JPY باز کرده است. این بدان معناست که آنها می خواهند 100000 ین دلار بخرند. فرض کنید که نرخ مبادله 1.3 است، یعنی 1 ین = 1.3 USD (این نرخ واقعی مبادله USD/JPY نیست). بنابراین با افتتاح این معامله، حجم معاملاتی به معامله گر داده می شود که با فرمول زیر محاسبه می شود.

اندازه لات x نرخ مبادله = حجم معاملات

بنابراین در مورد مثال ما، فرمول به این صورت عمل می کند.

حجم معاملات = 100000 × 1.3

پس طبق فرمول بالا نتیجه می گیریم که در این مثال اندازه یا حجم معامله 130000 دلار است. اگر نرخ ارز 1.4 بود، 140000 دلار می شد. برای محاسبه میزان درآمد 1 پیپ، تعداد پیپ USD/JPY برای 1 لات استاندارد برابر است با 1000/130.000 (اگر نرخ مبادله 130000 باشد) = 7.69 USD.

زمانی که هدف سود احتمالی را در پیپ ها و هدف توقف ضرر را بدانید، می توانید به صورت دستی اندازه معامله و ریسک های مربوط به پاداش ها را محاسبه کنید. همچنین شما می توانید از ماشین حساب های معاملاتی ( ماشین حساب فارکس) استفاده کنید که توسط اکثر کارگزاران فارکس ارائه می شود.  

اهمیت محاسبه حجم معامله در فارکس

محاسبه حجم معامله در فارکس یکی از مفاهیم ضروری است که به معامله گران کمک می کند تا سود خود را بهبود ببخشند.

حجم به مقدار یک دارایی معامله شده در یک دوره معین اشاره دارد. در فارکس، حجم به معنای تعداد لات های خرید و فروش در کل بازار یا یک جفت ارز در یک دوره خاص است. با این حال، بسیاری از معامله گران اهمیت آن را نادیده می گیرند و در تحلیل های خود آن را با عمل قیمت جایگزین می کنند.با توجه به ماهیت غیرمتمرکز فارکس، محاسبه حجم کل بازار کار آسانی نیست.

دلیلش این است که هیچ داده ای وجود ندارد که نشان دهد چند لات در یک زمان خاص معامله می شود. داده های قابل دسترسی معامله گران به داده های کارگزاران محدود می شود. به علاوه، داده‌های کارگزاران متعلق به خرده‌فروشان است، در حالی که قیمت‌ها بر اساس معاملات بزرگ نهادی حرکت می ‌کنند. بنابراین، بسیاری بر این باورند که حجم فارکس نمی ‌تواند شاخص خوبی برای عملکرد قیمت باشد.

آموزش جامع محاسبه حجم معامله در فارکس - محاسبه حجم معامله در فارکس
محاسبه حجم معامله در فارکس چگونه انجام می‌شود؟

نوع روشتعریفنحوه تاثیر
تیک ولومحجم تیک شاخصی است که توسط اکثر کارگزاران و پلتفرم ها ارائه می شود که میزان مشارکت و فعالیت در بازار را نشان می دهد.از این ابزار برای محاسبه حجم معامله در فارکس استفاده می شود
نشانگر VWAPقیمت میانگین وزنی حجمی یا VWAP میانگین قیمت یک جفت ارز در یک روز را نشان می دهد.این مقدار نشانگر ارزش یک جفت و روند اساسی است
نشانگر OBVشاخص حجم On-balance ابزار مفیدی برای شناسایی روندهای نزولی و صعودی بر اساس ماهیت نزولی یا صعودی روز استافزایش OBV نشان دهنده یک روند صعودی و یک شکست صعودی است، در حالی که کاهش OBV یک روند نزولی و شکست نزولی را تایید می کند.
شاخص جریان پولMFI (شاخص جریان پول) یک نوسانگر فنی است که با استفاده از داده‌های قیمت و حجم، نشان می ‌دهد که آیا ارز بیش از حد، خرید شده یا بیش از حد فروخته شده استاگر شاخص MFI بیش از 80 باشد، خرید بیش از حد و اگر زیر 20 باشد، فروش بیش از حد وجود دارد.
اسیلاتور کلینگراسیلاتور کلینگر جریان پول بلند مدت را محاسبه می کند، اما نسبت به نوسانات کوتاه مدت حساس تر استحجم جفت ارزها را با حرکات قیمت آنها مقایسه می کند و نتیجه را به یک نوسانگر تغییر می دهد.
5 روش قابل اعتماد برای محاسبه حجم معامله در فارکس

چه چیزی بر حجم فارکس تأثیر می گذارد؟

عوامل مختلفی بر حجم تأثیر می گذارند که به طور خلاصه آنها را بیان می‌کنیم:

  • ساعات مختلف بازار است که در طی آن بازارهای مهم باز هستند
  • داده های اقتصادی، اعداد، تورم و نرخ بهره تا حد زیادی بر تعداد لات های معامله شده در یک جفت ارز تأثیر می گذارد.
  • آمار تجارت بین‌المللی، از جمله کسری ‌ها و مازاد تجاری، حجم فارکس را افزایش یا کاهش می ‌دهد.
  • اخبار اقتصادی
  • سطوح کلیدی
آموزش جامع محاسبه حجم معامله در فارکس - محاسبه حجم معامله در فارکس
نقش حجم در معاملات فارکس چیست؟

نقش محاسبه حجم معامله در فارکس

معامله گران خبره توصیه می کنند از حجم همراه با قیمت برای تصمیم گیری در مورد معاملات استفاده کنید. آنها معتقدند که روند قیمت ابزار اصلی تصمیم گیری است و نقش حجم، تأیید یافته ها است. در ادامه مزایای محاسبه حجم معامله در فارکس را بیان می کنیم.

تجمع

زمانی که بازار تحت کنترل خریداران باشد، انباشت اتفاق می افتد. در طول اصلاح روند نزولی بازار، اگر حجم افزایش یابد، می تواند نشان دهنده ورود خریداران به بازار باشد که به طور بالقوه منجر به برگشت می شود. وقتی حجم بالاتر می‌ رود، اما قیمت ‌های پایانی بالاتر از روز گذشته است و با وجود افزایش حجم، قیمت کاهش نمی‌یابد، ممکن است روند معکوس رخ دهد.

توزیع

بر خلاف انباشت، فروشندگان بازار را در مرحله توزیع کنترل می کنند. در طی یک اصلاح بازار روند صعودی، افزایش حجم نشان می دهد که تعداد فروشندگان افزایش می یابد و احتمال معکوس شدن آن وجود دارد.

شما می توانید انباشت و توزیع را از طریق این فرمول محاسبه کنید:

AD = قیمت بسته-قیمت باز یا قیمت بالا-قیمت پایین * حجم

لازم به ذکر است که یک اندیکاتور نزولی توزیع ارز را نشان می دهد و یک اندیکاتور افزایشی نشان دهنده انباشت ارز است.

تأیید ضعف و قدرت روند

افزایش و کاهش حجم، جهت یک روند را نشان می دهد. هنگامی که حجم افزایش می یابد و قیمت بالا می رود، یک روند صعودی وجود دارد. برعکس، زمانی که قیمت پایین می آید و حجم کاهش می یابد، روند نزولی رخ می دهد.

تایید شکست

در دوره های تثبیت، سطح حجم پایین باقی می ماند. هنگامی که الگوی تثبیت شکسته می شود و حجم به طور همزمان افزایش می یابد، می تواند نشان دهنده شکست باشد.

آموزش جامع محاسبه حجم معامله در فارکس - محاسبه حجم معامله در فارکس
آموزش اندیکاتور محاسبه حجم معامله

نتیجه‌گیری نهایی

حجم بازار یک شاخص مهمی است که می تواند به معامله گران کمک کند تا معاملات منطقی را بر روی ارزهای خاص انجام دهند. با این حال، محاسبه کل حجم بازار فارکس غیرممکن است، زیرا این یک بازار متمرکز نیست. برخلاف سهام، هیچ صرافی واحدی وجود ندارد که همه معاملات از طریق آن انجام شوند، بنابراین هیچ داده واحدی وجود ندارد.

با این حال، معامله گران ابزارهای مختلفی در اختیار دارند تا به وسیله آنها کار محاسبه حجم معامله در فارکس را انجام دهند. حجم تیک، قیمت میانگین وزنی حجمی (VWA)، اسیلاتور کلینگر، حجم در تعادل (OBV) و شاخص جریان پول (MFI) برخی از این ابزارها هستند.

سوالات متداول

چگونه می توان کار محاسبه حجم معامله در فارکس را انجام داد؟

تقریباً هر نرم افزار معاملاتی دارای نشانگر حجم معاملات فارکس است. با استفاده از این نشانگرها می توان محاسبه حجم معامله در فارکس را انجام داد. این مقدار کل سرمایه ای است که در معامله خود قرار می دهید. بنابراین، هر زمان که معامله می کنید، باز کردن جزئیات حساب خود و دیدن مبلغ نمایش داده شده در مقابل شما باید بسیار آسان باشد.

چگونه می توان حجم معاملات را افزایش داد؟

تنها دو راه برای افزایش حجم معاملات در فارکس وجود دارد. یا معاملات بزرگتری را باز کنید که به سپرده بزرگتری نیاز دارند، یا از حداکثر اهرم موجود استفاده کنید.

حجم معاملات ارز چقدر است؟

در معاملات FX، تعداد لات هایی است که در یک جفت ارز یا در کل بازار در یک بازه زمانی مشخص معامله می شوند (که به عنوان گردش مالی نیز شناخته می شود). به عنوان معیاری برای فعالیت معاملاتی، صرفاً مقدار ارز است که از فروشنده به خریدار تغییر می کند.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.