اهرم فارکس چیست؟ – نحوه استفاده از لوریج در فارکس

لوریج در فارکس

اهرم فارکس یا همان لوریج (Leverage) در واقع به معامله گران این امکان را می دهد تا بتوانند با چند برابر سرمایه خود معامله کنند. ارائه اهرم توسط بروکر ها به معامله گران ، باعث افزایش جذابیت این بازار شده است. لوریج در فارکس این امکان را به معامله گران می دهد تا افراد با سرمایه کم و یا متوسط نیز بتوانند در این بازار سرمایه گذاری کرده و به معامله بپردازند. مثلاً اگر بروکری برای معامله گرانش لوریج ۱:۵۰ فراهم می کند در این صورت معامله گر می تواند مثلاً با سرمایه ۱۰۰ دلاری معامله ۵۰۰۰ دلاری انجام دهد.

این مقاله درس 9 از دوره اسمارت مانی ایتسکا می باشد. در درس قبلی در مورد جفت ارز ها و پیپ در فارکس صحبت کردیم و در این جلسه در مورد لوریج در فارکس صحبت کرده و با یک ویدئوی بسیار مفید شما را با مفهوم کامل اهرم در فارکس آشنا می کنیم. پیشنهاد می کنیم حتما ویدئوی زیر را مشاهده کنید.

لوریج در فارکس
لوریج در فارکس

ویدئو آموزش لوریج در فارکس و استفاده از آن

نحوه استفاده از لوریج در فارکس

برای استفاده از لوریج در فارکس  هنگام باز کردن یک حساب معاملاتی می توانید میزان اهرم آن را مشخص کنید. برای مثال ما یک حساب جدید با موجودی اولیه ۵۰۰ دلار و با اهرم 1:10 ایجاد می کنیم.

باز کردن حساب با اهرم
باز کردن حساب با اهرم

تحلیل گران اعتقاد دارند به دلیل ریسک بسیار بالای اهرم هیچگاه با موجودی اولیه و سرمایه ای که وارد فارکس شده اید ، از اهرم استفاده نکنید. زیرا احتمال کال مارجین شدن و از دست رفتن سرمایه بسیار بالاست. بهتر است مدتی در حساب دمو معامله کنید.  بعد از چند ماه که اکانت شما به سود رسید یک حساب واقعی باز کرده و بدون اهرم در این حساب معامله کنید.

زمانی که حساب شما رشد کرد ، بهتر است سود خود را از این اکانت برداشت کرده و یک حساب جدید با کمترین اهرم در بروکر خود ایجاد کنید و در حساب جدید با سود حاصد از تریدتان از لوریج استفاده کنید.

لوریج در فارکس
لوریج در فارکس

برای تغییر اهرم در فارکس نیز از قسمت مشخص شده در شکل بالا اقدام کنید. اهرم در واقع وامی است که تریدر از بروکر دریافت می کند و در ازای آن تریدر معامله انجام می دهد‌. دقت کنید زمانی که شما سود می کنید ، هم بروکر و هم شما سود می کنید‌ حال فرض کنید پیش بینی شما از بازار اشتباه بوده و متحمل ضرر شدید ، در این صورت بروکر پوزیشن را تا جایی ادامه می دهد که پول بروکر حفظ شود.

زمانی که ضرر به سرمایه بروکر می رسد ، بروکر پوزیشن را خواهد بست. به این حالت در اصطلاح کال مارجین گفته می شود. یعنی کل سرمایه و یا بخش بزرگی از سرمایه تریدر از دست رفته است.

برای درک بهتر لوریج در فارکس ابتدا باید با مفهوم لات در فارکس آشنایی داشته باشید. پس اگر نمی دانید لات چیست قبل از مطالعه این مقاله حتما مقاله زیر را مطالعه نمایید.

لات در فارکس چیست؟ – آموزش محاسبه لات در فارکس

هر لات 100 هزار واحد از ارز پایه و هر مینی لات نیز 0.1 لات بوده و 10 هزار واحد از ارز پایه می باشد. میکرو لات نیز 0.01 لات و برابر با هزار واحد از ارز پایه می باشد.

اگر ارز پایه شما دلار باشد ، هر پیپ از یک لات استاندارد برابر با 10 دلار خواهد بود. پس اگر یک پوزیشن EUR/USD با اندازه 1 لات باز کنید ، و 1 پیپ سود کنید ، در واقع 10 دلار سود کرده اید. و اگر 1 پیپ ضرر کنید ، 10 دلار ضرر خواهید کرد.

1 پیپ در مینی لات برابر با 1 دلار و در میکرو لات نیز برابر با 10 سنت خواهد بود.

اگر بخواهید با ارز پایه (فرض می کنیم ارز پایه ما دلار است.) 100 هزار یورو بخرید ، باید 1 لات بخرید. در این قسمت این سال پیش می آید که یک تریدر با سرمایه بسیار کم چطور می تواند این سرمایه بزرگ را در حسابش داشته و ترید کند؟

در این قسمت بحث اهرم و یا لوریج در فارکس آغاز می شود که به داد تریدر های با سرمایه کم می رسد.

زمانی که با سرمایه کم در یک کارگزاری ثبت نام می کنید ، مقداری از پول خود را نزد کارگزاری قرار می دهید. مقدار پولی که شما نزد بروکرتان برای استفاده از اهرم قرار می دهید ، مارجین نامیده می شود. سپس شما مقدار چند برابر پولی که نزد بروکر سپرده اید از بروکر وام می گیرید و با سرمایه بزرگتری ترید می کنید.

فرض کنید شما برای ترید از لوریج 1:100 استفاده می کنید. یعنی شما باید یک صدم از هزینه ترید را باید در کارگزاری و برای ترید قرار دهید و با بقی آن توسط بروکر تامین می شود.

پس در مثال بالا برای باز کردن یک پوزیشن یک لاتی ، باید 100 هزار دلار سرمایه داشته باشید و اگر از اهرم 1:100 استفاده کنید ، شما تنها باید 1000 دلار داشته باشید. در این حالت با این پوزیشن سود و زیان شما بر اساس 100 هزار دلار محاسبه می شود.

زمانی از لوریج در معاملات خود استفاده کنید که به درک درستی از مدیریت ریسک در معاملاتتان رسیده باشید.

اگر بتوانید سرمایه و ریسکتان را به خوبی مدیریت کنید ، لوریج به ابزاری مفید برای کسب درآمد تبدیل خواهد شد. از طرف دیگر اگر نتوانید ریسک خود را به خوبی مدیریت کنید لوریج تنها باعث ضرر چند برابری شما خواهد شد.

مثال هایی از آموزش لوریج در فارکس

ابتدا از اهرم استفاده نمی کنیم. فرض کنیم شما نصف لات (هر لات 100 هزار دلار است) خریده اید. یعنی 50 هزار دلار خریده اید و می خواهید ترید 50 هزار دلاری انجام دهید. مارجین هم میزان پولی است که شما برای ترید نزد کارگزاری قرار می دهید. و در این مثال چون از لوریج استفاده نمی کنید ، 50 هزار دلار نزد کارگزاری برای ترید و به عنوان مارجین قرار می دهید.

فرض کنید ترید خوبی داشتید و 300 پیپ سود کردید. (هر پیپ سود در نصف لات برابر با 5 دلار می باشد. قبلا گفته ایم هر پیپ سود و ضرر در یک لات برابر با 10 دلار است!) در این حالت (300*5) 1500 دلار سود خواهید کرد.

حال فرض کنیم پول ما کم بوده و به 50 هزار دلار نمی رسد. و یا حتی این مقدار پول را داریم. ولی صحیح نیست تمامی 50 هزار دلار خود را در یک ترید فریز کنیم.

بروکر ها برای اینکه تریدر ها بتوانند پوزیشن های بیشتری باز کنند و افراد با سرمایه کم نیز بتوانند وارد بازار فارکس شوند امکان استفاده از لوریج را برای مشتریانشان ایجاد کرده اید. در حالت نرمال بروکر ها تا لوریج 1:100 را در اختیار مشتریان قرار می دهند. ولی بروکر هایی نیز هستند که اهرم 1:500 تا 1:1000 را نیز برای مشتریانشان فراهم می کنند.

ولی باید بدانید ارائه لوریج بالا برای مشتریان دلیلی بر محبوبیت و اعتبار آن بروکر نمی باشد. در خصوص انتخاب بهترین بروکر برای ترید به لینک زیر مراجعه کنید.

حال در مثال قبلی از لوریج 1:100 استفاده می کنیم. در این حالت چون اهرم 1:100 داریم از تمامی 50 هزار دلار خود برای این ترید استفاده نمی کنیم. و از یک صدم سذمایه خود یعنی فقط 500 دلار برای این ترید استفاده می کنیم.

پس برای محاسبه مقدار مارجین ارزش پوزیشن را که در ان مثال برابر با 50 هزار دلار است ، بر مقدار لوریج یعنی در این مثال 100 تقسیم می کنیم. در مثال دوم با لوریج 1:100 اگر 300 پیپ سود کنید باز هم 1500 دلار سود خواهید کرد. و با ضرر 300 پیپی 1500 دلار ضرر خواهید کرد.

مزیت اصلی لوریج در فارکس این است که ریسک معاملات را با قفل نکردن کل سرمایه شما در یک ترید کاهش می دهد. و شما با مقدار کمی از سرمایه خود ترید می کنید.  

یکی از دلایل اصلی صفر شدن اکانت تریدر ها استفاده از لوریج های بالا و طمع در سود می باشد. لوریج مانند یک شمشیر دو لبه عمل می کند. یعنی اگر شما در حال حاضر به سود آوری در فارکس نرسیده اید استفاده از لوریج فقط ضرر شما را چند برابر خواهد کرد!

لوریج برای یک تریدر حرفه ای که توانایی زیادی در مدیریت ریسک دارد ، به عنوان یک ابزار قئرتمند در کسب سود کاربرد دارد.

محاسبه سود و زیان با لوریج

هنگام انجام معاملات استفاده از لوریج در فارکس ممکن است برای فرد، به دلیل کسب سود بیشتر بسیار جذاب باشد. ولی باید در نظر گرفت استفاده از لوریج در صورت زیان نیز زیان بیشتری نصیبتان خواهد کرد. مثلاً فرض کنید حسابتان را با ۲۰۰ دلار شارژ کرده اید. و میزان لوریج را روی ۱:۱۰۰ قرار می دهید. ۲۰۰ دلار سرمایه با اهرم ۱:۱۰۰ می شود ۲۰۰۰۰ دلار سرمایه و اگر آن را به لات تقسیم کنیم می شود ۰.۲ لات که می توانیم با آن معامله کنیم. لات در واقع حجم معاملات می باشد و مقدار آن برای جفت ارز یورو/دلار آمریکا برابر با ۱۰۰۰۰۰ دلار می باشد.

با این میزان اهرم ، با هر پیپ حرکت قیمت ، ۲ دلار سود یا زیان می کنید. حال فرض کنید لوریج را روی ۱:۱۰۰۰ قرار دهیم. در این صورت در واقع شما با سرمایه ۲۰۰ دلاری توانایی معامله با ۲۰۰۰۰۰ دلار دارید و می توانید با ۲ لات معامله کرده و در هر پیپ ۲۰ دلار سود کنید با سرمایه اصلی ۲۰۰ دلاری. ولی در نظر بگیرید استفاده از اهرم در صورت تشخیص اشتباه روند بازار می تواند در عرض ۱۰ ثانیه کل حساب شما را صفر کرده و کال مارجین کند. در این قسمت محاسبات بالا را به صورت ریاضی بیان کردیم تا مفاهیم بالا و میزان اهرم کاملاً برایتان واضح و روشن باشد.

آموزش لوریج در فارکس
آموزش لوریج در فارکس

استفاده مفید از اهرم (Leverage) فارکس

اکثر بروکرها امکان استفاده از اهرم را با مقادیر متفاوت برای معامله گران فراهم می کنند. وجود لوریج باعث وسوسه تریدرها می شود تا از آن جهت کسب سود بیشتر ، استفاده کنند. ولی دقت کنید استفاده از آن در زمان های پر ریسک بازار صحیح نبوده و احتمال کال مارجین شدن حساب و از دست رفتن کل موجودی ، وجود دارد.

باید زمانی از اهرم استفاده کنیم که روند بازار صعودی بوده و بازار تثبیت شده است. در این بازار صعودی استفاده از لوریج به احتمال زیاد سود خوبی با سرمایه کم نصیب معامله گر می کند. در فارکس بازار را نمی توان با قطعیت پیش بینی کرد. از این رو باید بر وسوسه استفاده از اهرم فارکس غلبه کرده و در زمان های مشخص و کم ریسک بازار از آن به صورت مفید استفاده کرد.

انتخاب لوریج در فارکس مناسب (بهترین اهرم در فارکس)

بروکرها میزان اهرم های متفاوتی برای معامله گران در بازار فارکس ارائه می کنند. ولی این میزان لوریج معمولاً حداقل از ۱:۵ شروع شده و حداکثر ۱:۵۰۰ می باشد. افراد تازه کار و کسانی که معاملات خود را به صورت محافظه کارانه انجام می دهند، بهتر است برای شروع از اهرم بسیار پایین مانند ۱:۵ و یا ۱:۱۰ استفاده کنند و بعد از مدتی که به کسب سود در این بازار رسیدند ، کم کم از اهرم های بالاتر استفاده کنند.

برای انتخاب و تغییر دادن میزان‌ لوریج حساب معاملاتی خود ، باید وارد سایت بروکری که در آن ثبت نام کرده و حساب دارید شوید، و در قسمت مشخصات حساب تجاری میزان اهرم را تغییر دهید. برای استفاده صحیح و مناسب از اهرم ، در یک پوزیشن فقط از یک یا دو درصد از موجودی حساب خود را مورد استفاده قرار دهید. با این که بروکر ها امکان استفاده از اهرم بالا را برای مشتریانشان فراهم می سازند ، سعی کنید از میزان اهرم پایین استفاده کنید. برای حفظ سرمایه خود و جلوگیری ضرر های مالی زیاد ، از حد ضرر متحرک (trailing stop) استفاده کنید.

جهت استفاده از نقطه توقف متحرک ، باید به حد کافی دقت کنید‌ زیرا اگر به جهت احتیاط بیشتر، و یا ترس از ضرر این نقطه را نزدیک قیمت خود قرار دهید ، ممکن است اگر قیمت در حال افزایش و یا کاهش باشد، سریعتر به این نقطه برخورد کرده و استاپ کند. پس هنگام استفاده از توقف متحرک ابتدا دانش لازم را کسب کرده و سپس از آن به عنوان پشتوانه اهرم در سیستم معاملاتی خود استفاده کنید.

اهرم در فارکس
اهرم در فارکس

انواع لوریج در فارکس

لوریج در فارکس اغلب از 1:5 شروع شده و تا 1:1000 می تواند باشد. البته این میزان به نوع بروکر و مهم تر از آن به نوع حساب معاملاتی بستگی دارد. حداقل موجودی در حساب های معاملاتی بروکرها متفاوت است. بعضی از بروکر ها برای مدیریت سرمایه مشتریانشان ، در حساب هایی که میزان حداقل موجودی نسبتا بالاست ، حداقل اهرم آن حساب را کمتر قرار داده اند. جالب است بدانید افراد بسیار حرفه ای هیچگاه در حساب های واقعی خودشان از اهرم های بیش از 1:30 استفاده نمی کنند.

این افراد فقط در حساب های دمو لوریج در فارکس بالا تر را مورد بررسی قرار می دهند.

حساب هایی که در بروکرها می توان باز کرد

حساب مینی : حداقل سرمایه جهت افتتاح این حساب مابین ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار می باشد. و حداقل با ۰.۱ لات می توان در آن معامله کرد.

حساب میکرو : برای افتتاح این حساب نیز حداقل ۳۰ تا ۵۰ دلار نیاز داریم. حداقل لات نیز در این حساب جهت انجام معامله ۰.۰۱ می باشد.

حساب استاندارد : برای افتتاح این حساب باید حداقل دو تا ۵ هزار دلار در آن سرمایه گذاری کنیم. و حداقل لات جهت انجام معاملات در آن ۱ می باشد.

کاربرد لوریج در فارکس

لوریج در فارکس برای افرادی مناسب است که می توانند روند بازار را به خوبی تشخیص دهند. و با تشخیص صحیح با حجمی بزرگتر از سرمایه خود معامله کرده و سود بیشتری دریافت کنند. دقت کنید اهرم در فارکس بیشتر برای افراد حرفه ای و افرادی که میانگین معاملات ماهیانه آنها سود آور باشد ، مناسب است. ولی متاسفانه افراد مبتدی و تازه کار به دلیل امید های واهی یک شبه پولدار شدن از فارکس اقدام به استفاده از لوریج در فارکس کرده و حتما کال مارجین می شوند. ولی افراد حرفه ای که شناخت خوبی از بازار فارکس دارند با استفاده از لوریج سود خوبی از این بازار کسب می کنند.

مدیریت سرمایه هنگام استفاده از اهرم (Leverage) فارکس

زمانی که از لوریج در فارکس خود استفاده می کنید باید همیشه به این اصل پایبند باشید که هدف از ورود به بازار فارکس کسب سود بیشتر در مقابل ضرر کمتر و نیز حفظ سرمایه می باشد. زیرا اگر سرمایه خود را در این بازار از دست دهید، در واقع باید از بازار خارج شوید، زیرا پولی جهت ادامه معامله در بازار نخواهید داشت.

آمار ثابت کرده است ، ۹۰ درصد کال مارجین های فارکس و از دست رفتن کل سرمایه مربوط به استفاده نامناسب از اهرم در این بازار می باشد. زمانی که از اهرم استفاده می شود در اصطلاح به آن شمشیر دو لبه گفته می شود. ولی بهتر است به آن شمشیر دو لبه ای گفته شود که سمت تیز آن همیشه به سمت گردن معامله گر می باشد.

زیرا میزان از دست دادن سرمایه توسط تریدرها بسیار بیشتر از سود کردن آنها می باشد. آمارهای فارکس نشان می دهد تنها ۱۰ درصد از افرادی که از لوریج در فارکس در بلند مدت استفاده می کنند ضرر  ندیده و سود می کنند‌ البته از این ۱۰ درصد نیز فقط ۵ درصد در کل سود کرده و بقیه سر به سر می باشند. این امر اهمیت استفاده از اهرم با دانش و تجربه کافی را بیان می کند. تا از گوش دادن به تبلیغات بروکرها جهت استفاده از اهرم های بالاتر پرهیز کرده و با کسب تجربه و آموزش های لازم اقدام به استفاده از آن کنید.

تاثیر حجم پوزیشن بر سرمایه

زمانی که از اهرم استفاده می کنید از ایجاد پوزیشن های بزرگ تر پرهیز کنید. زیرا استفاده از پوزیشن بزرگتر نیازمند مارجین بیشتر بوده و اکثریت سرمایه را با خود درگیر می کند. از طرف دیگر با انتخاب پوزیشن بزرگتر ارزش پیپ نیز بالاتر می رود. جالب است بدانید در بازارهای دیگری که در آنها امکان اهرم وجود ندارد درصد افرادی که سود کرده و یا زیان می کنند ۵۰ درصد می باشد که امری بسیار طبیعی می باشد. ولی در بازار فارکس درصد بازندگان ۹۰ درصد می باشد که دلیل آن وجود لوریج در فارکس و استفاده نامناسب از آن می باشد.

ماشین حساب محاسبه اهرم در فارکس

ماشین حساب لوریج فارکس یکی از ابزارهای مهم در ترید است که به معامله‌گران امکان می دهد تا با درک بهتری از ریسک و سود، به درستی در مورد معاملات تصمیم بگیرند. در واقع، ماشین حساب اهرم فارکس بر اساس میزان لوریج یا همان اهرم، میزان سرمایه موجود در حساب معاملاتی هر شخص، حجم معاملات، سود و زیان پتانسیلی، کار محاسبه را انجام می دهد.

برخی از سایت ‌های معتبری که ماشین حساب لوریج فارکس را ارائه می ‌دهند، عبارتند از:

سایت دنیای ترید

این سایت یک ماشین حساب هوشمند فارکس برای محاسبه پیپ، درصد ریسک و محاسبه حجم معامله در فارکس را در اختیار معامله‌گران قرار می‌ دهد.

سایت VFS Markets

در این سایت، ماشین حساب فارکس به همراه بسیاری از ابزارهای مفید در خصوص تحلیل فنی و بنیادی بازار فارکس ارائه می ‌شود.

سایت Litefinance

 ماشین حساب لوریج فارکس به همراه ماشین حساب فیبوناچی و نمودارهای مظنه در این سایت قابل دسترسی است. لازم به ذکر است که در استفاده از ماشین حساب لوریج فارکس باید به دقت محاسبات را انجام داده و ریسک‌ های مربوط به معاملات فارکس را در نظر گرفت. در این زمینه، تجربه و دانش کافی در خصوص ترید فارکس، می ‌تواند به معامله‌گران کمک کند.‌

مزایای معاملات اهرمی در فارکس (تاثیر لوریج در فارکس)

صرفه جویی در زمان

با اهرم، می توانید حرکات بازار را حدس بزنید و از هر دو بازار در حال افزایش و کاهش سود ببرید. بنابراین وقتی بازار نزولی است، می‌ توانید برای سود بردن از این نزول استفاده کنید. پس از فروش، می توانید یک دارایی را با قیمت پایین تر بازخرید کنید تا شکاف بین قیمت فروش بالا و سود خرید پایین افزایش یابد.

به این ترتیب، علیرغم سقوط بازار، حساب خود را بیش از حد به خطر نمی ‌اندازید. زیرا با دارایی زیادی وارد معامله نشده و با استفاده از لوریج برای مثال تنها با مقدار بسیار ناچیزی از حساب خود معامله می کنید.

نتایج بهتر

معاملات اهرمی هر زمان که یک معامله موفقیت آمیز باشد، بازده شما را چند برابر می کند، زیرا سود همیشه بر روی موقعیت کامل محاسبه می شود. با این حال، باید محتاط بودف زیرا این نیز می تواند زیان ها را افزایش دهد. اگر یک معامله گر موقعیتی را باز کند و بازار معکوس شود، زیان متحمل شده بیشتر از مجموع سرمایه آنها خواهد بود.

سبد متنوع

استفاده از اهرم به شما این امکان را می دهد که بخش عظیمی از سرمایه خود را برای سرمایه گذاری در بازارهای دیگر آزاد کنید.اگر به دنبال تنوع نیستید، معاملات اهرمی یا استفاده از لوریج در فارکس یکی از بهترین راه‌ها برای دستیابی به قرار گرفتن در معرض سود بیشتر است.

معاملات اهرمی را از امروز شروع کنید، زیرا تجارت فارکس با اهرم به شما امکان می دهد تنها درصدی از ارزش کل معامله را واریز کنید. این به معامله گران با سرمایه کم آزادی می دهد تا بازارهای بزرگتر را با امید به دست آوردن سودهای بیشتر کشف کنند. با این حال، قبل از استفاده از اهرم در معاملات، باید به خوبی از چالش ها و ریسک های موجود آگاه بود.

خطرات استفاده از لوریج در معاملات فارکس

لوریج در فارکس یکی از مزایای معاملات است که با استفاده از آن، سود معامله شما بیشتر می ‌شود. اما استفاده نادرست از لوریج، می ‌تواند باعث افزایش ریسک و خطرات معاملات شود. به همین دلیل، در اینجا به بررسی خطرات استفاده از لوریج در معاملات فارکس می ‌پردازیم.

استفاده از لوریج در معاملات فارکس می ‌تواند باعث افزایش ریسک و خطرات شما شود. چرا که در صورتی که بازار طبق پیش‌بینی شما حرکت کند، سود شما بیشتر می‌ شود. اما اگر بازار به سمت مخالف حدس شما حرکت کند، خسارت شما نیز بیشتر خواهد شد. به همین دلیل، استفاده از لوریج به همراه یک استراتژی مدیریت ریسک مناسب ضروری است.

علاوه بر این، استفاده نادرست از لوریج می ‌تواند منجر به مشکلاتی مانند ایجاد بدهی بیشتر، خسارت ‌های بزرگتر و حتی ممنوعیت معاملات شود. بنابراین، استفاده از لوریج باید با دقت و شناخت کامل این مفهوم انجام گیرد.

تفاوت لوریج یا اهرم در فارکس و ارزدیجیتال

اهرم و لوریج در فارکس، هر دو مفاهیمی هستند که در بازارهای مالی مورد استفاده قرار می ‌گیرند، اما تفاوت ‌هایی نیز بین این دو وجود دارد. در بازار فارکس، لوریج یک ابزار است که به شما امکان می‌دهد با استفاده از سرمایه کمتر، مقدار بیشتری را معامله کنید و سود بیشتری را کسب کنید. در حالی که در اهرم در بازار ارزدیجیتال، به شما اجازه می ‌دهد با استفاده از سرمایه کمتر، ارزهای بیشتری را خریداری کنید و سود بیشتری به دست آورید.

همانگونه که در مطالب بالا نیز گفته شد با استفاده از لوریج در فارکس، شما می‌ توانید با مقدار کمتری سرمایه، به مقدار بیشتری از بازار دسترسی داشته باشید و معاملات بیشتری را انجام دهید، اما اگر بازار به سمتی برود که پوزیشن شما در آن ضرر داشته باشد، زیان شما نیز بیشتر خواهد بود.

لوریج در فارکس به تنهایی تاثیری در سود و زیان شما نخواهد داشت، بلکه مقدار سود و زیان شما براساس شرایط بازار و نوع استراتژی معاملاتی شما خواهد بود. به عنوان مثال، اگر در بازار فارکس ۱۰۰ دلار سرمایه داشته باشید و با لوریج ۱:۱۰۰ معامله کنید، می ‌توانید ۱۰,۰۰۰ دلار برای معامله استفاده کنید.

استفاده ایرانیان از لوریج

ایرانیانی که وارد این بازار شده اند باید دقت کنند ایران تحت تحریم بوده و از بروکرهایی که به ایرانیان خدمات می دهد، استفاده کنند. این بروکرها تفاوت هایی با بروکرهای اصلی داشته و مستقیم به بانک مرکزی جهانی متصل نیستند. از این رو هنگام اخبار اقتصادی و جابجایی قیمت ها در بانک مرکزی جهانی که باعث تصمیم گیری تریدر ها می شود، قیمت ها دیرتر در کارگزاری هایی که به ایرانیان سرویس می دهد بروز شده و باعث ضرر معامله گران خواهد شد.

از این رو ایرانیان هنگام استفاده از لوریج در فارکس باید بسیار بیشتر دقت کرده و پس ار یادگیری کامل از آن در حساب معاملاتی خود استفاده کنند.

در درس بعدی به آموزش انواع تحلیل در فارکس پرداخته ایم.

سوالات متداول

آیا لوریج در فارکس حرام است؟

نظر علما در رابطه با حکم شرعی اهرم متفاوت است. طبق بیانات آیت الله خامنه ای اگر لوریج به عنوان قرض پرداخت شود ، چون همراه با سود پس گرفته می شود حرام است. ولی اگر مبلغ در قبال ارائه خدمات و همراه با کارمزد باشد ، اشکالی ندارد.

بالا ترین لوریج در فارکس چقدر است؟

در حال حاضر 1:1000 بالا ترین لوریج در اکثر بروکر ها می باشد.

اهرم در فاکس طلا چیست؟

اگر با حساب معاملاتی که اهرم دار است ، معامله طلا در فارکس انجام دهیم ، در اصطلاح اهرم در فارکس طلا نامیده می شود.

اهرم در فارکس ضرر دارد؟

اگر بدون دانش و تجربه استفاده شود احتمال از دست رفتن سرمایه هنگام استفاده از اهرم بسیار بالاست.

حداکثر اهرم در معاملات فارکس چقدر است؟

در بلوبری مارکت، حداکثر اهرم در معاملات فارکس 300 است. این بدان معنی است که برای سپرده 1000 دلاری، معامله گر می تواند حداکثر موقعیت معاملاتی را با اهرمی تا 300،000 دلار آغاز کند.

اهرم چگونه بر معاملات فارکس تأثیر می گذارد؟

از آنجایی که لوریج در فارکس به شما امکان داد و ستد با وجوه قرض گرفته شده را می دهد، سود شما و ضرر شما را به حداکثر می رساند. هر چه اهرم بالاتر باشد، بیشتر در معرض سود قرار می گیرید.

آیا می توانید فارکس را بدون اهرم معامله کنید؟

بلهف اما در بیشتر موارد، معامله با کارگزاران ثبت شده بدون اهرم تقریبا غیرممکن است. بروکرها معمولاً حداقل اهرم 1:33 را ارائه می دهند و تعداد بسیار کمی از آنها اهرم 1:1 را ارائه می دهند که به معنای معامله بدون اهرم است.

چگونه می ‌توان میزان لوریج در فارکس را محاسبه کرد؟

میزان اهرم بستگی به کارگزاری که شما با آن همکاری دارید، دارد. در بعضی از موارد، میزان اهرم به 1:100 یا بیشتر نیز می ‌رسد. فرمول عمومی محاسبه میزان مارجین (حداقل سرمایه مورد نیاز برای ورود به معامله با استفاده از اهرم) عبارت است از: مارجین = حجم معامله (حجم قرارداد ، لات) یا اهرم.

4.9/5 - (7 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه