نحوه محاسبه پیپ در فارکس – ابزار اندازه گیری پیپ در متاتریدر

پیپ در فارکس

پیپ در فارکس مخفف Percentage In Point می باشد. پیپ واحدی است که برای سنجش تغییرات ارزش دو ارز در فارکس استفاده می شود. یعنی میزان تغییرات قیمت با پیپ نمایش داده می شود.

در مقابل جفت ارز ها در هر بروکر فارکس یک عدد می بینید که قیمت ارز ثانویه بر اساس ارز پایه می باشد. چهارمین رقم اعشار این عدد همان پیپ می باشد.

پیپچهارمین رقم بعد از اعشار
قیمت هر پیپپیپ نمایانگر واحد حرکت مارکت است
پیپ ولیوارزش هر پیپ – بسته به هر ارز متغیر است

یعنی ارزش هر پیپ در فارکس 0.0001 می باشد.

در ارز هایی مانند ین ژاپن که دو عدد اعشار دارد ، دومین رقم اعشار پیپ محسوب شده و ارزش آن 0.01 می باشد.

این مقاله ادامه درس 8 از دوره اسمارت مانی ایتسکا می باشد. این دوره توسط وبسایت ایتسکا برای دانشجویانی طراحی شده است که می خواهند دوره صفر تا صد فارکس را طی کنند. در درس قبلی (درس 8) به آموزش جفت ارز ها در فارکس پرداختیم.

برای تجارت و معامله در بازار فارکس ابتدا باید مفاهیم بنیادی را یاد گرفت. پیپ در فارکس از جمله مفاهیم اساسی می باشد که تمامی تریدرها از این اصطلاح بسیار استفاده می کنند. تعاریف زیادی از سوی معامله گران برای پیپ بیان شده است. با زبان ساده می توان گفت پیپ معیاری جهت سنجش سود و یا زیان  در یک معامله می باشد.

محاسبه پیپ در فارکس امری مهم بوده و در این مقاله قصد داریم به نحوه محاسبه آن و مفاهیم اولیه بپردازیم. سایت آموزشی ایتسکا با ارائه مقاله هایی با زبان ساده سعی دارد ، معامله گران با کسب دانش بتوانند با علم کافی وارد بازارهای سرمایه گذاری شده و اقدام به سرمایه گذاری و معامله کنند. این مقاله توسط وبسایت ایتسکا تهیه شده است. ایتسکا یکی از وبسایت های آموزش فارکس است.

ویدئو مربوط به آموزش پیپ در فارکس

در این ویدئو پیپ و لات در فارکس به صورت کامل توضیح داده شده است.

لینک این ویدئو در آپارات

لینک این ویدئو در یوتیوب

هر پیپ (pip) در فارکس چند دلار است؟ (ارزش هر پیپ در فارکس)

۱ پیپ چند دلار است؟ این سوال یکی از سوالات اساسی معامله گرانی است که تازه وارد بازار فارکس شده اند و از استفاده پیپ هنگام سود و زیان ، در بین معامله گران به جای  دلار گیج می شوند. جالب است بدانید وقتی در بین تریدر ها ، پس از انجام معامله و کسب سود و زیان ، بجای پیپ می گویید مثلاً ۱۰ دلار سود کردم جالب توجه نبوده و این معیار تازه کاران می باشد و حرفه ای ها متوجه خواهند شد که شما تازه کار هستید . تمامی تریدر ها از معیار پیپ جهت سنجش کارایی خود در بازار معاملاتی استفاده می کنند.

پیپ در فارکس
پیپ در فارکس

نحوه محاسبه ارزش پیپ در فارکس

در تمامی جفت ارزها به جز جفت ازری که یک طرف آن ین ژاپن (JPY) می باشد ، اگر اندازه پوزیشن را بر ۱۰۰۰۰ تقسیم کنیم اندازه دلاری هر پیپ به دست خواهد آمد. در جفت ارزی هم که شامل ین ژاپن می شود اندازه پوزیشن را بر ۱۰۰ تقسیم می کنیم. تا مقدار ارزش دلاری پیپ به دست آید.

ارزش هر پیپ در فارکس در جدول مربوط به ارز های مختلف

مثلاً فرض کنید معامله ای با جفت ارز USD/EUR و پوزیشن استاندارد با حجم  ۱ لات و یا همان به اصطلاح ۱۰۰۰۰۰ واحد از این جفت ارز را باز کرده و می خواهیم ارزش هر پیپ در این معامله را محاسبه کنیم. حال اندازه پوزیشن را بر ۱۰۰۰۰ تقسیم می کنیم تا ارزش هر پیپ در این معامله را به دست آوریم. که در این مثال ۱۰۰۰۰۰تقسیم بر ۱۰۰۰۰ می شود ۱۰.

یعنی در این معامله هر پیپ سود و یا زیان معادل ۱۰ دلار سود و زیان می باشد.

pip value یا ارزش هر پیپ در فارکس: ( ارز های مختلف)

ارزش هر پیپ درفارکس

ابزار اندازه گیری پیپ در متاتریدر

بسیاری از افراد ترجیح می دهند هنگام معامله در متاتریدر حد سود و ضرر خود را بر اساس پیپ مشاهده کنند. برای این منظور می توان از ابزار اندازه گیری پیپ در متاتریدر استفاده کرد. این ابزار ها در متاتریدر 3 و 5 متفاوت می باشد.

می توانید ابزار اندازه گیری پیپ در متاتریدر 4 را از لینک زیر دانلود کرده و در متاتریدر نصب و از آن استفاده کنید.

ابزار اندازه گیری پیپ در متاتریدر 5 کمی متفاوت می باشد. به این صورت که شما ابتدا باید در سایت mql5 ثبت نام کرده و بعد از منوی Market زیر منوی متاتریدر 5 ، Indicators و بعد قسمت Free را انتخاب کرده و در قسمت جسمت جستجو عبارت BlueDigitsFx Open Trades MT5 را نوشته و جستجو بزنیدو سپس اندیکاتور مورد نظر را در متاتریدر 5 خود نصب کنید.

اندازه گیری پیپ در متاتریدر
اندازه گیری پیپ در متاتریدر

مشاهده پیپ در لیست جفت ارزهای متاتردیر

زمانی که نرخ جفت ارزها را در متاتریدر باز کنید نرخ جفت ارزها در قسمت bid و ask نشان داده شده اند. هنگام معامله اگر قصد خرید جفت ارز را دارید قیمت ask برایتان محسوب شده و اگر قصد فروش داشته باشید قیمت bid را باید مد نظر قرار دهید. حال اگر به صفحه متاتریدر دقت کنید می بینید این قیمت ها مدام در حال تغییرند. یک پیپ یک ده هزارم نرخ جفت ارز که در لیست نرخ جفت ارزها به جز ین ژاپن مشاهده می کنید، می باشد.

برای محاسبه پیپ در فارکس ابتدا صفحه متاتریدر خود را باز کنید . همانطور که در شکل نشان داده شده است ، روی Market Watch کلیک کنید تا لیست نرخ ارزها را مشاهده کنید و اگر مشاهده نکردید ، کلید های Ctrl + M را بزنید تا لیست را مطابق شکل ببینید. حال جفت ارز دلار و یورو (USD/EUR) را برای نشان دادن پیپ در نظر می گیریم .

در جفت ارزها به جز ین ژاپن باید رقم چهارم اعشار را در قیمت ارزها به عنوان پیپ در نظر می گیرند.

محاسبه پیپ در فارکس
پیپ در فارکس

مثلاً اگر نرخ جفت ارز طبق تصویر برای USD/EUR برابر با 1.18487 باشد و مقدار این جفت ارز یک پیپ افزایش پیدا کند نرخ جفت ارز برابر با 1.18497  خواهد شد.  و اگر قیمت یک پیپ کاهش داشته باشد ، قیمت جفت ارز برابر 1.18477  خواهد شد. و در ین ژاپن نیز رقم دوم اعشار به عنوان پیپ و محاسبه آن در نظر گرفته می شود و سود و زیان تریدر بر حسب آن مورد محاسبه قرار می گیرد.

پیپت در فارکس
پیپت در فارکس

عدد پنجم اعشاری هم که بعد از عدد چهارم اعشار و یا همان پیپ دیده می شود ، پیپت می باشد و یک دهم پیپ می باشد و زیاد مورد استفاده نمی باشد.

و در این مثال مقدار پیپت برابر با 7 می باشد. حال جفت ارزی که یک طرف آن ین ژاپن می باشد را بررسی می کنیم. مثلاً در جفت ارز USD/JPY نیز عدد دوم بعد نقطه اعشار به عنوان پیپ در نظر گرفته می شود. فرض کنید مقدار این نرخ در متاتریدر 104.867 می باشد و بعد از نیم ساعت مقدار 104.817 باشد ، نرخ جفت ارز  5 پیپ کاهش پیدا کرده است.

مفاهیم bid و ask در متاتریدر فارکس

این دو مقدار را که در بالای لیست نرخ جفت ارزها در متاتریدر مشاهده می کنید ، با یک مثال ساده بیان خواهیم کرد. مثلاً در صرافی ها اگر قصد خرید ارز دلاری دارید قیمت آن 257000 ریال در این تاریخ و اگر قصد فروش ارز دلاری دارید صرافی آن را به قیمت 253000 از شما خواهد خرید . در بروکر فارکس هم به این صورت می باشد . هنگام باز کردن معامله قیمت ASK و یا همان خرید برایتان محسوب می شود و هنگام بستن معامله قیمت bid و یا همان فروش جفت ارز برایتان لحاظ خواهد شد و این کسری کارمزد بروکر از معاملات می باشد.

انواع حجم معاملات LOT در پوزیشن

هنگام محاسبه پیپ در فارکس باید ابتدا نوع پوزیشن را که برای معامله خود انتخاب می کنیم مشخص سازیم.

بیشتر بخوانید : لات در فارکس

در کل سه حالت لات و یا همان حجم معاملات داریم:

استاندارد لات (Standard Lot) : زمانی گفته می شود که پوزیشن استاندارد لات است یعنی شما یک لات کامل و یا همان ۱۰۰۰۰۰ واحد از یک جفت ارز را معامله می کنید.

مینی لات (Mini Lot) : مینی لات در واقع یک دهم لات کامل و یا همان ۱۰۰۰۰ واحد جفت ارز می باشد. و زمانی که می گوییم پوزیشن مینی لات باز کرده ایم ، یعنی با حجم ۱۰۰۰۰ واحد از یک جفت ارز انتخابی معامله خواهیم کرد.

میکرو لات (Micro Lot) : میکرو لات نیز در واقع یک صدم لات کامل بوده و هنگام معامله حجم معامله ما ۱۰۰۰ واحد نرخ جفت ارز خواهد بود.

محاسبه ارزش هر پیپ در فارکس بر حسب حجم معاملات

در ابتدای مقاله توضیحات واضح و روشنی در مورد محاسبه ارزش هر پیپ در فارکس بیان کردیم. ارزش پیپ مستقیماً با اندازه پوزیشن ارتباط دارد و مقدار آن با لاتی که برای معامله باز می کنیم متغیر می باشد. حال فرض کنید یک میکرو لات باز می کنیم و حجم قابل معامله  آن برابر ۱۰۰۰ واحد جفت ارز می باشد. همانطور که در ابتدای مقاله بیان کردیم جهت محاسبه ارزش پیپ در فارکس مقدار پوزیشن را بر ۱۰۰۰۰ تقسیم می کنیم. در این مورد نیز ۱۰۰۰ تقسیم بر  ۱۰۰۰۰ یک دهم دلار و یا همان ۱۰ سنت خواهد شد.

در کل بهتر است به جای انجام محاسبات ، هنگام انجام معامله با ارقام زیر را به یاد داشته باشید:

با پوزیشن ۱ لات میزان پیپ ۱۰ دلار محاسبه می شود. با پوزیشن ۰.۱ لات هر پیپ ۱ دلار و با پوزیشن ۰.۰۱ لات هر پیپ ۱۰ سنت محاسبه خواهد شد.

امیدوارم توانسته باشم با زبانی صریح و واضح مفهوم پیپ pip و روش محاسبه پیپ در فارکس را بر حسب دلار بیان کنم. تا کسانی که تازه پا در این بازار بزرگ و پرسود و همچنین پر ریسک گذاشته اند بتوانند به راحتی مفاهیم بازار فارکس را درک کنند و از آن در راه معاملات خود استفاده کنند.

استفاده از اهرم در بازار فارکس

در معاملات فارکس یکی از عوامل مهم دیگری که بر معاملات و سود و زیان تریدرها تاثیر می گذارد ، استفاده از اهرم فارکس می باشد. اهرم ابزاری وسوسه انگیز و یکی از امکاناتی می باشد که بروکرها در اختیار تریدر ها قرار می دهند. مثلاً زمانی که شما از اهرم ۱:۱۰۰ استفاده می کنید یعنی می توانید با ۱۰۰۰ دلار معامله ۱۰۰۰۰۰ دلاری انجام داده و به نسبت آن سود و زیان کنید. اگر علاقمند به فعالیت در بازار فارکس می باشید.

اگر علاقمند به فعالیت در بازار فارکس می باشید قبل از افتتاح حساب باید از بروکرهایی که به ایرانیان خدمات می دهند استفاده کرده و فقط در آنها حساب باز کنید و در صورت اشتباه امکان از دست دادن کل سرمایه و عدم توانایی در برداشت وجهتان وجود دارد.

محاسبه پیپ در طلا فارکس

افرادی که همیشه با جفت ارز های فیات معامله می کنند ، هنگام محاسبه پیپ در طلا فارکس کمی به مشکل بر می خورند. انس جهانی روزانه بیش از 2000 پیپ نوسان می کند. در مورد طلا در فارکس این نکته را در نظر داشته باشید برای اینکه در معامله طلا به عنوان مثال 1 دلار سود کنید باید قیمت طلا 100 پیپ افزایش پیدا کند.

در درس بعدی به آموزش محاسبه اهرم در فارکس می پردازیم.

سوالات متداول

هر پیپ در بازار فارکس چند دلار است؟

هر پیپ را باید بر اساس حجم معاملات محاسبه کنید. پیپ در قیمت جفت ارز ها به جز ین ژاپن چهارمین رقم اعشار قیمت می باشد. در ین ژاپن نیز پیپ برابر با دومین رقم اعشار قیمت می باشد. در پوزیشن ۱ لات میزان پیپ ۱۰ دلار محاسبه می شود. با پوزیشن ۰.۱ لات هر پیپ ۱ دلار و با پوزیشن ۰.۰۱ لات هر پیپ ۱۰ سنت محاسبه خواهد شد.

100 پیپ چند دلار است؟

در پوزیشن 1 لات 100 پیپ 1000 دلار خواهد شد.
در پوزیشن 0.1 لات 100 پیپ 100 دلار خواهد شد.
در پوزیشن 0.01 لات 100 پیپ 10 دلار خواهد شد.

پیپت چیست؟

پنجمین رقم اعشار در فارکس پیپت نامیده می شود. هر پیپت یک دهم پیپ میباشد.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

نظرات و بررسی های کاربران

11 دیدگاه برای “نحوه محاسبه پیپ در فارکس – ابزار اندازه گیری پیپ در متاتریدر

 1. عرفان

  سلام
  خیلی ممنونم از خانم اصغری مثل همیشه خیلی ساده و مفید توضیح دادن

 2. رضا

  سلام خسته نباشید جسارتا من چطور میتونم برایه مشاوره باهاتون تماس بگیرم

  • تیم نویسندگان

   سلام. وقتتون بخیر. از طریق واتساپ با شماره موجود در فوتر سایت و از طریق ایمیل با ایمیل : info at itsca-brokers.com ارتباط بگیرید.

 3. رضا

  سلام ممنون بابت اطلاعات مفیدتون جسارتا یه سوال بابت طلا داشتم گفتین اگر قیمت 100 پیپ رشد کنه یعنی ما یه دلار سود کردیم میزان حجم معامله رو چطور محاسبه میکنن مثلا اگر من یه لات برم توپوزیشن واگر طلا صد پیپ رشد کنه سود من چقدر میشه ممنون میشم پاسخ بدید

  • تیم نویسندگان

   سلام. وقت بخیر.
   اگه 1 لات وارد پوزیشن بشید. 100 پیپ حرکت کنه، 100 هزار تا سود خواهید کرد.

  • تیم نویسندگان

   سلام. وقت بخیر.
   اگر سند و مدرکی مبنی بر این مواردی که میفرمایید دارید، به ایمیل ما ارسال کنید تا بررسی شه و در سایت قرار بگیره.
   info – at – itsca-brokers.com

   البته ما تا الان با همین مشکلاتی در خصوص سرمایه گذار برتر مواجه نبودیم.

   • شهنازغلامی

    سلام اگه با1.46لات وارد معامله بشم ومقدار جایجایی نرخ برابری125پیپ باشه چه مقدار سود وزیان حاصل شده؟

    • تیم نویسندگان

     هر ارزی پیپ ولیو ش فرق میکنه.
     مثلا 1 لات یورو، 25 پیپ جا به جا شود، 250 دلار سود یا ضرر میکنید.
     1 لات طلا، 25 پیپ جا به جا شود، 25 دلار سود یا ضرر میکنید.
     و 1 لات نقره، 25 پیپ جا به جا شود، 1250 دلار سود یا ضرر.

 4. شهرام

  بسیار عالی و به زبان ساده توضیح دادید از راهنمایی تان کمال تشکر را دارم

  • سعید محمدی

   ممنون از شما 🙂

 5. ستاره

  خیلی خیلی ممنونم ازت عزیزم ….موفق باشی

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.